بذر گیاه آدنیوم عربیکوم یا رز صحرا adenium arabicum seed

محصول جدید

 • یکی از پرطرفدارترین گونه گیاهی در دنیا
 • واریته بسیار زیبای عربیکوم
 • رنگهای pink / white / red etc
 • ساقه های بسیار تنومند و پهن تر از واریته ابسوم
 • رشد بسیار بالای گیاه در شرایط خوب
 • کاشت بسیار آسان بذرها برای مبتدی ها
 • بذرهای با کیفیت خریداری شده از شرکت مطرح آلمان

این محصول در انبار موجود نیست

11,900 تومان

adenium arabicum seed

بذر گیاه آدنیوم عربیکوم یا رز صحرا adenium arabicum seed

اصالت و زیست‌بوم: آدنیوم عربیک بومیِ باریکه‌‌ای در نزدیکی ساحل نیمه‌ی غربی از جنوب شبه‌جزیره‌ی عربی می‌باشد (در یمن و عربستان سعودی).
زیست‌بوم و اکولوژی: این گیاه به همراه چندین گونه‌ی فرفیون و بسیاری از گیاهان وحشی دیگر، در محیط‌های بسیار خشک و در میان سنگ‌های گرانیت رشد می‌کند.
توصیف: آدنیوم عربیک یک گیاه ساکولنت کم‌نظیر با تنه‌ی متورم است که شبیه یک درخت بائوباب مینیاتوری می‌باشد. این محصول فرم محلی یا تغییرشکل‌یافته‌ی آدنیوم اوبیسوم است، اما معمولاً به‌عنوان یک گونه‌ی جداگانه شناخته می‌شود و میان کلکسیونرها محبوبیت زیادی دارد. آدنیوم از نظر ظاهری شبیه به آدنیوم اوبیسوم است اما یک تنه‌ی بزرگ و تپل‌تر تولید می‌کند که خیلی تمایزی میان ساقه‌ی اصلی و شاخه‌هایش نیست. تنه‌های گوشتی و شاخه‌های عریان و کوتاه آن به‌نوعی رنگی‌تر هستند و در محدوده‌ی بنفش تا قهوه‌ای تیره جای می‌گیرند. همچنین برگ‌های گوشتی و قطور آن بزرگ‎تر هستند و سطوح بالا و پایینشان می‌درخشد. این گیاه در برابر خشک‌سالی بسیار مقاوم است. گل‌های آن که از بسیاری جهات به فرانگی پانی شباهت دارند، در محدوده‌ی رنگی صورتی و قرمز قرار می‌گیرند و با تابش نور خورشید شروع به درخشش می‌کنند. بسته به شرایط رشد، فرم گیاه تغییر می‌کند و اکثر نمونه‌های کاشته‌شده هیبرید هستند، مگر تعدادی محدود که توصیف معتبر و مشخص دارند. گیاهانی که از طریق بذر پرورش می‌یابند، تنها طی 10 سال شکل تنه‌ی بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. این محصول تک‌پایه و خودبارور است.

مشخصات و ویژگیهای گیاه آدنیوم عربیکوم یا  رز صحرا  adenium arabicum seed

ساقه: طول 2-5 متر دارد که معمولاً پایه‌ی آن بسیار کوچک‌تر، گوشتی‌تر و دارای تورم بی‌قاعده و خاصی می‌باشد. قطر تنه‌ی اصلی می‌تواند به 1 متر هم برسد. تنه می‌تواند کروی و مخروطی باشد و پوسته‌ی بیرونی آن هموار است و رنگ خاکستری کم‌رنگ-سبز، قهوه‌ای یا مشکی دارد. شاخه‌ها کوتاه و معمولاً صاف هستند و گاهی اوقات شکل چین‌دار و فاصله‌ی نامتوازن میان آن‌ها مشاهده می‌شود. گیاه دارای شیره‌ی سفید یا بی‌رنگ چسبناک است که از ساقه‌ی شکسته و سایر بخش‌های گیاه نظیر برگ‌ها و ریشه‌هایش جاری می‌شود.
ریشه: از نوع تاپ روت بوده و ظاهری گوشتی دارد.
برگ‌ها: به‌صورت مارپیچ و خوشه‌ای در انتهای شاخه‌ها می‌رویند و در طول فصل خشک می‌ریزند. سرتاسر برگ ساده بوده و انتهای آن گرد و بیضوی است، بافت آن چرمی و بدون کرک می‌باشد، طول 5-12 و عرض 2-6 سانتی‌متر دارد و رنگ آن در طیف سبز تیره تا سبزآبی قرار می‌گیرد که قسمت بالایی کم‌رنگ‌تر و رنگ‌پریده‌تر می‌باشد.
گل‌ها: دوجنسه، منظم و بسیار دیدنی هستند که در قالب گل‌آذین‌های ساقه‌کوتاه ظاهر می‌شوند. گل‌ها کروی هستند و لبه‌هایشان بین 2-5 سانتی‌متر طول دارد. قسمت بیرونی گل 4-6 سانتی‌متر قطر، 5 گلبرگ و لبه‌های چروک‌خورده یا موج‌دار دارد. رنگ گل‌ها در محدوده‌ی قرمز اخرایی تا صورتی است که معمولاً سایه‌ی سفیدرنگی در گلویی آن‌ها مشاهده می‌شود. کاسبرگ بین 6-12 میلی‌متر و ساقه‌ی گل بین 5-9 میلی‌متر طول دارند.

عکس بسیار زیبا از یک بونسای آدنیوم عربیکوم

عکس بسیار زیبا از آدنیوم عربیکوم


زمان شکوفه‌دهی: می‌تواند در سرتاسر طول سال گل بدهد و حتی گل‌های زیادی را در فصل زمستان بدهد. اما در دوره‌های خشک فصل بهار و پاییز گل‌های بیشتری می‌دهد. گل‌ها غالباً پیش از برگ‌ها بر روی شاخه‌‌های برگ‌ریز ظاهر می‌شوند و زمانی که تاج گل آراسته شد، برگ‌های جدید از زیر گل ظاهر می‌شوند. گل‌های برای 2-3 روز باز می‌شوند.
میوه (کپسول‌ها): میوه یک کیسه‌ی دوقلو با طول 10-22 سانتی‌متر است که شبیه به شاخ‌های گوساله می‌باشد و صدها دانه را آزاد می‌کند. این دو کیسه پایه‌ی مشترکی دارند، کشیده هستند، اندکی منحنی می‌باشند و رنگشان در طیف خاکستری-سبز تا خاکستری-قهوه‌ای قرار می‌گیرد. وقتی که رسیدند، کیسه‌ها از یک طرف باز می‌شوند تا دانه‌ها منتشر گردند.

عکس: از بذرهای آدنیوم عربیکوم بذرها نسبت به واریته آبسوم کمی قطورترهستن

بذرهای آدنیوم عربیکوم که نسبت به واریته آبسوم کمی قطورتر هستن


دانه‌ها: کروی، بلند و باریک با طول 10-14 میلی‌متر و دارای رنگ قهوه‌ای هستند. دانه‌ها کلاله‌های ابریشمی به رنگ سفید و طلایی-قهوه‌ای در طرفین خود دارند، به‌گونه‌ای که اگر دانه روی زمین بیافتد همانند محوری است که دو چرخ در طرفین آن قرار دارد.

آموزش و نحوه کاشت بذر آدنیوم:

بذرهای آدنیوم شرکت بذرکو تهیه شده از معتبرترین شرکت آلمانی می باشد این بذرها دارای قوه نامیه بالای 90 درصد می باشد لذا چنانچه دستور العمل درست رعایت شود بذرها جوانه زنی کرده و اگر طبق دستوری که می دهیم کاشت نشود قطعا بذرها عمل نخواهد شد و ما تضمینی نداریم پس خواهشمندیم دستورات کاشت بذر آدینوم رعایت شده:

برای کاشت بذرها باید به روش کاکاتوسها رعایت کنید رو.ی این لینک کلیک کرده ولی لازم است نکاتی را راعیت کنید:

بذرها قبل از کاشت به مدت 24 ساعت درون آب ولرم 30 درجه قرار دهید سپس طبق روش گفته شده(لینک روش کاشت کاکتوسها) بذرها را در عمق یک سانتی متری کاشته و دستورات کاشت را رعایت فرمایید هر زمان که جوانه زنی ایجاد شده تعداد برگها به دو تا رسید نایلون شفاف را از روی بذرها جدا کرده گیاه را در معرض نور بیشتر البته غیر مستقیم قرارد هید دمای مطلوب نیز 20 درجه می باشد

منبع: lifle

کد کالا A1-020-G2
نوع گیاه درختچه ساکولنت
نام علمی adenium arabicum
نام فارسی گیاه آدنیوم عربیکوم-آدنیوم عربیک
عمر چندساله
فضای مورد استفاده محیط بیرون و محیط داخل فضای پرنور با تهویه هوا
درجه بندی کاشت آسان
نور محیط آفتاب متوسط تا زیاد
آبیاری و رطوبت متوسط
قوه نامیه 90% UP
درصد خلوص 100%
تعداد بذر هر بسته 4 عددی
راهنمای کاشت بذر در قسمت "توضیحات" و "راهنمای کاشت" ذکر شده
سایر توضیحات بذرها وارد شده از آلمان می باشد
8
پرسش و پاسخ
 • 1397-04-28

  درود ممنون از, سایت محشرتون ببخشید من قصد خرید بذر ادنیوم و نخل ماداگاسکار و حسن یوسف دارم میخاستم بپرسم برای کاشتشون چه زمانی مناسبه الان میشه کاشتشون یا باید صبر کنم اول بهار کاشته شن؟؟ سوال دوم اینکه ایا بذرها هم تاریخ انقضا دارن مثلا میشه الان خرید کرد سال بعد کاشته شن؟؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام خدمت شما جناب پاسبان


  میتوانید همین الان بذرها را کاشت کنید مشکلی ایجاد نمیشود دو ماه دیگر هوا مساعد تر شده .بذرها تا 5 سال تاریخ انقضا دارند ولی هر زمان که میگذرد قوه نامیه بذرها کمتر میشود.برای نگهداری در مکانی بدور از نور .مکانی بدور از رطوبت کاشته شود بهتر است در محفظه ای آلومنیومی قرار گیرد اگر دقت کرده باشید یک سری پاکت های فویلی هستن که اینها مناسب هستن برای نگهداری بذرها از نایلون ما خارج کرده درون آنها نگهداری و پلمپ کنید اگر استفاده ندارید

 • 1397-06-23

  با سلام من دانه ها رو خریداری کردم الان من باید ۲۴ ساعت تو اب بزارم؟ ایا من می تونم برای کاشت از خاک معمولی باغچه استفاده کنم ؟ و اگر استفاده کنم میشه تو ماکروفر با حرارت دادن ضد عفونی کنم؟ چند سال طول میکشه تا خوشگل و دیدنی بشه البته با خاک باغچه بگین . و من ریشه این گیاه را در چند ماهگی بزنم تا به بونسای تبدیل بشه . ایا میشه ریشه اش را نزد ؟ در ان صورت به بونسای تبدیل میشه ؟ ابیاری هم باید چقدر و چند هفته یکبار بکنم؟ و میشه برای رشد از همه بیشتر توی اکواریوم پرورش بدم چون رطوبت اکواریوم فکر کنم تو رشتش اثر داشته باشه . لطفا به سوالام جواب بدید ممنون از سایت خوبتان.

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  به مدت 3 ساعت درون آب قرار دهید


  روش کاشت در فاکتوری که به شما داده شده بصورت کاملا شفاف لینکش زده شده.این گیاه دارای تنه قطور می باشد و در عرض یک سال کم کم شبیه بونسای خواهد شد عکسهای مورد نظر حدود بالای 5 سال الی 15 سال  هستند.سایر سوالتتون رو در گوگل در سایتهای خارجی سرچ کنید چون اگر قرار بر پاسخ آن باشد باید بابت هر دام مقاله ای نوشته شود بطور مثال ریشه زدن ادنیوم خودش یک مقاله کامل هست

 • 1397-06-23

  با سلام ببخشید که دوباره مضاحم شدم ایا میشه تو خاک باغچه کاشتش؟ منظور خاک معمولی

  پاسخ مدیر:

  درود


  دوست عزیز از گل فروشیها خا کاکتوس تهیه کنید.روش کاشت بذرها دقیقا نوشته ایم بستر چطور باشد از شما خواهمندم طبق روشی که عرض کردیم رعایت فرمایید

 • 1397-06-26

  باسلام و درود . متشکر از سایت خوبتانببخشید مزاحم میشم . می پرسیدم که میشه دانه رو در خاک بونسای که در دیجی کالا هم به نام خاک بونسای میفروشن کاشت روی مشخصات نوشه خاک کاملا ضد عفونی شده و دارای کود مخصوص بونسای می باشد. و ایا من اگه بخوام تو اکواریوم خاک بریزم و دانه را در اون پرورش بدم در رشدش اثر خواهد داشت چون رطوبت اکواریوم مانند رطوبت صحرای عربستان میباشد . با تشکر از سای محشرتون

  پاسخ مدیر:

  با سلام خیر


  خاک دنیوم خاک مخصوص کاکتوس میباشد از گل فروشهای محلتون تهیه کنید .محیط اکواریم دارای رطوبت بیش از حد می باشد و خروجی و زهکشی ندارد قطعا مناسب این گیاه نمی باشد

 • 1397-06-26

  با سلام ببخشید که مزاحم شدم . ایا میشه بذر را در خاک مخصوص بونسای که در دیجی کالا هم به نام خاک بونسای میفروشن کاشت؟ به غیر از خاک کاکتوس میتوان در این خاک هم کاشت؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام پاسخ شما داده شده

 • 1397-12-25

  درود خدمت شما.
  حداکثر زمانی که طول میکشد تا بذر جوانه بزنه چقدر است؟
  و اینکه بذرها چند سانتی متر باید زیرخاک باشند تا جوانه بزنند؟
  تشکر.

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  بزودی اموزش خوبی را در سایت قرار خواهیم داد


  بهترین روش کاشت اینگونه می باشد که در یک ظرف درب بسته آب ولرم بریزید بذرها را داحخل آن قرار دهید به مدت یک روز یا یک روز و نیم بذرها رو داخل آن قرار دهید سپس برداشته و با ناخن با احتیاط پوست آن را جدا کرده سپس مغز آن را 10 دقیقه مجدد داخل آب قرار دهید و بعد مغز را  آنها را لابلای یک دستمال دو لایه قرار داده با اسپره مرطوب کرده و در یک ظرف درب بسته قرار دهید بعد از گذشت 5 الی 7 روز بذرها جوانه زنی کرده و میتوانید آنها را در بستر کاشت کاشت کرده البته به سر و انتهای جوانه ها دقت فرمایید و باید ریشه را در خاک فرو ببرید میتوانید مدت زمان قرار گیری در لابلای دستمال ها افزایش دهید تا قسمتهای سری و ریشه مشخص شود و بعد کاشت نمایید

 • 1397-12-25

  درود مجدد خدمت شما،
  پس کاشت جوانه ها درون خاک، باید رطوبت را ایجاد کنیم برای گیاه؟
  منظورم این است که پلاستیک بکشیم روی گلدان ؟
  اگر اینطور است، تا چه مدت؟
  تشکر مجدد،

  پاسخ مدیر:

  طبق این اموزشی که توضیح دادم کاشت کنید

 • 1398-01-10

  درود خدمت شما،
  من بعد از کاشت در خاک تنه جوانه نرم شده،
  علت چیست؟
  تشکر.

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  ابیاری زیاد-عدم زهکگشی مناسب خاک و ... به قسمت مقالات قسمت افات ادنیوم مراجعه کنید

پرسش خود را مطرح کنید
*
*
*

راهنمای کاشت بذر آدنیوم:

آدنیوم ها را می توان به روش مختلف کاشت کرد ما هر دو روش را برای شما قرار می دهیم شما می توانید هر رو روش را کاشت کنیدروشهایی که برای شما قرار می دهیم یک روش نستبا" ساده اما با بازدهی بهتر می باشد:

روش اول کاشت بذر آدنیوم:

 این روشی که ذکر میکنیم  مفید و ساده بوده  اما ما توصیه میکنیم به روشی که خودتان پاسخ گرفتید کاشت کنید اما نکته مهم این است که شما باید ابتدا بذرها رابه مدت 24 ساعت درون آب ولرم قرار دهید  دقت نمایید بذرها قبل کاشت احتیاج به سرمادهی ندارند

وسایل مورد احتیاج:

یک ظرف درب بسته همانند یک ظرف بستنی درب دار 

مقداری قارچ کش ( اختیاری است )

گلدان

ترکیب خاک :60 درصد شن ریز همراه با کمی ماسه + پیست ماس 35 درصد+ 5 درصد خاک زغال شنگ (زغال معمولی کبابی خرد شده  

اگر پیت ماس نداشتید بجای آن خاک معمولی باغچه 20 درصد + 10 درصد کود کهنه دامی استفاده کنید

در یک ظرف درب بسته  آب ولرم ریخته (آب نباید داغ باشد کمی گرم باشد کفایت می کند ) بذرها را  از پک خریداری شده خارج کرده داخل آن ریخته و مقدار کمی با دوز کم قارچ کش به اختیار داخل آن هم می زنید (قارچ کش کاربندازویم توصیه می شود) حال درب ظرف را بسته به مدت 24 ساعت داخل ظرف قرار داده .

روز بعد بذرها را خارج کرده با یک دست گرفته و با ناخن دست به آهسته پوسته نازک آن را خارج کرده و مغز را مجددا به مدت 5 دقیقه داخل آب قرار دهید  و بعد خارج کنید

مرحله جوانه زنی: یک دستمال کاغذی را بصورت دو لایه جدا کرده بذرها را لابلای آنها قرار داده سپس با آب پاش روی آن را به صورتی که خیس نشده و مرطوب شود (بصورت کامل و کم ) قرار داده و آن را یک تا زده و می بندیم و درون پک بستنی یا هر پک پلمپی که داریم ( حتی میتوانید درون زیپ پک قرار دهید) 

هر چند وقت یک بار رطوبت را کنترل کرده دقت کنید باز تاکید میکنیم دستمال ها خیس نشوند چونبا زیاد شدن رطوبت و خیس شدن احتمال خراب شدن آنها وجود دارد .بذرها معمولا بعد از گذشت 4 الی 12 روز جوانه زنی می کنند بعد از کمی بزرگ شدن و قوی شدن و در آوردن یک لایه برگ می توانید بذرها را در بستر کاشت کنید

طریقه کاشت جوانه ها در گلدان: ترکیبی که در ابتدا ذکر کردیم را تهیه کنید دقت کنید گلدان باید دارای زهکشی خوب باشد و ته آن نیز سوراخ باشد.جوانه ها وقتی برگهای آن مشخص باشند می توانید بصورت درست کاشت کنید با یک مداد سوراخی ریز در خاک ایجاد کرده سپس جوانه ها رو بصورت درست درون آن وارد کرده دقت کنید جوانه ها باید بصورت انتهایی درون خاک قرار بگیرند بیش از حد درون بستر فرو نکنید چون ممکن است ساقه ها ی شما دارای قارچ زدگی شوند .بعد این کار روی آن را یک لیوان یک بار مصرف یا یک نایلون قرار داده تا رطوبت همچنان برقرار باشد اگر بستر دارای قارچ گرفتگی شد با دوز کم قارچ کش کاربندازیوم به آن اسپری کنید حال در اتمام کار گلدان را در مکانی با دمای 18 الی 25 درجه با نور بسیار زیاد اما غیر مستقیم قرار دهید 

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند عکسهای خود را قرار دهند برای ورود اینجا کلیک کنید

عکسی آپلود نشده

رتبه 
1397-03-22

ابسوم با عربيكوم

من واريته ي ابسوم رو خريدم، ولي الان بعد از خريد يهويي چشمم به اين عربيكوم خورد، كاش قبل از خريدم ديده بودمش..
الان ديگه نمي ارزه كه دوباره بخوام براش پول پست بدم...
گل زيباييه...

 • تعداد 1 نفر از 2 نفر این دیدگاه را مفید ارزیابی کرده‌اند.

بررسی خود را بنویسید!

نوشتن نظر

بذر گیاه آدنیوم عربیکوم یا رز صحرا adenium arabicum seed

بذر گیاه آدنیوم عربیکوم یا رز صحرا adenium arabicum seed

 • یکی از پرطرفدارترین گونه گیاهی در دنیا
 • واریته بسیار زیبای عربیکوم
 • رنگهای pink / white / red etc
 • ساقه های بسیار تنومند و پهن تر از واریته ابسوم
 • رشد بسیار بالای گیاه در شرایط خوب
 • کاشت بسیار آسان بذرها برای مبتدی ها
 • بذرهای با کیفیت خریداری شده از شرکت مطرح آلمان

بالا