بذر پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

محصول جدید

 • درخت یا درختچه پلومریا در رنگهای میکس
 • گیاه معطر قوی بسیار کمیاب و دوست داشتنی
 • رنگهای ترکیبی زرد-سفید-قرمز و صورتی و ترکیب اینها
 • شاخه های ساکولنتی شکل بسیار زیبا شبیه بونسای
 • گلهای بسیار زیبای رنگ میکس
 • کاشت بسیار آسان بذرها برای مبتدی ها
 • بذرهای با کیفیت خریداری شده از شرکت مطرح آلمان

200 قلم

9,900 تومان

پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

بذر پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed سرده‌ای از گیاهان گل‌دار در خانواده‌ی خرزهره‌ایان است. اکثر گونه‌ها درختچه‌های برگ‌ریز یا درخت‌های کوچک هستند. این گونه‌ها به شکلی متنوع در کشورهای مکزیک، آمریکای مرکزی و کارائیب و تا جنوب برزیل به‌صورت بومی یافت می‌شوند. البته در نواحی گرم آن‌ها را به‌عنوان گیاه تزئینی پرورش می‌دهند. نام رایج برای گیاهان این سرده بسته به منطقه، واریته و عادات مردم متفاوت است، اما فرانگی پانی یا ارقام مشابه آن بیشتر رواج دارند.
پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed سرده‌ای متشکل از 11 درختچه و درخت کوچک است که بومی مناطق گرمسیری آمریکا از برزیل تا مکزیک و کارائیب می‌باشد. این محصول که نام‌های پلومریا و فرانگی پانی برای آن رایج هستند، تعدادی گونه و هیبرید دارد که به‌منظور تزئینی و به خاطر گل‌های جذاب و معطرشان در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری سرتاسر دنیا پرورش یافته‌اند .نام فرانگی پانی از یک نجیب‌زاده‌ی قرن شانزدهم ایتالیایی می‌آید که عطری با رایحه‌ی مشابه ساخت. این گیاه که هم‌اکنون در آسیا و جزایر پاسیفیک هم به‌صورت بومی پرورش می‌یابد، به علت اینکه در کنار معابد زیاد کاشته می‌شود به نام درخت معبد (به انگلیسی: Temple Tree) نیز خوانده می‌شود.کاشت این گیاه در کشور تایلند در ابتدا یک تابو بود به این علت که نام آن به زبان محلی lantom بود و این نام شباهت با ratom یک کلمهٔ تایلندی دارد که برای غم و اندوه در نظر گرفته می‌شود اما شاه تایلند نام این گیاه را به نام جدید لیلاواده (به انگلیسی: Leelaawadee) تغییر داد . غالباً در قبرستان‌ها یا پیرامون معابد هندو و بودا کاشته می‌شود. صدها واریته از این محصول کشف شده‌اند. گونه‌‎های متفاوت آن دارای شکل رشد و فرم‌های متنوع و مجزایی هستند.

توضیحات تکمیلی پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

گل‌های پلومریا در شب بیشترین رایحه را از خود بروز می‌دهند تا پروانه‌های اسفنکس را به گرده‌افشانی خودشان تطمیع کنند. گل‌ها هیچ شهدی ندارند، اما باز هم گرده‌افشان‌های خود را فریب می‌دهند. پروانه‌ها سهواً در جستجوی بی‌ثمرشان برای شهد، گرده‌ها را از یک گل به دیگری منتقل می‌کنند. گرده‌افشانی از سوی انسان یا حشره‌ها می‌تواند باعث ایجاد واریته‌های جدیدی از پلومریا شود. احتمال دارد درخت‌های پلومریایی که از طریق بذرهای گرده‌افشانی متقابل ایجاد می‌شوند، ویژگی‌های درخت مادر را نشان دهند و البته احتمالش هم هست که گل‌ها دارای ظاهر کاملاً جدیدی باشند.

گلهای جهش یافته گیاه پلومریا یا فرانگی پانی Plumeria

گلهای جهش یافته ترکیبی پلومریا

گونه‌های پلومریا می‌توانند با بریدن نوک ساقه‌های بدون برگ در بهار تکثیر شوند. پیش از اینکه قلمه‌ها را در خاک دارای زه‌کشی خوب بکارید، باید اجازه دهید که پایه‌ی قلمه خشک شود. اگر خاک مرطوب باشد، احتمال پوسیدگی قلمه افزایش خواهد یافت. یکی از روش‌های اختیاری برای قلمه‌ی ریشه، اعمال هورمون ریشه‌دوانی به قسمتی است که تازه بریده شده تا پینه نبندد. قلمه‌ی پلومریا می‌تواند با پیوند به سیستمی که هم‌اکنون ریشه دوانده نیز تکثیر شود.
بیش از 300 واریته‌ی پلومریا هستند که نام‌گذاری شده‌اند.

مشخصات ظاهری درخت یا درختچه پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

پلومریا دارای ساکولنت‌های قطور (ساقه های قطور) و با فاصله‌ی زیاد از یکدیگر می‌باشد، اما شاخه‌های ترد با پوسته‌ی خاکستری نازک و شیره‌ی سفیدرنگ دارد که می‎‌توانند موجب آسیب به چشمان شوند و بیماری درماتیت را در افراد آسیب‌پذیر ایجاد کنند. برگ‌های گوشتی یا چرمی بلند این محصول به‌صورت خوشه‌ای در نزدیکی نوک شاخه می‌رویند.
برگ‌های یکی‌درمیان می‌توانند نوک گرد یا تیز، سطح صاف یا چین‌دار و رنگ سبز شفاف یا رنگ‌پریده داشته باشند. بسته به نوع گونه، پلومریا می‌تواند به‌صورت عمودی و فشرده یا باز و نامنظم رشد کند. نوع کوتوله‌ای از این گیاه وجود دارد که برگ‌هایش همیشه سبز هستند، اما کیفیت گل آن به همین اندازه خوب نیست. پلومریا روبیا برگ‌ریز است اما پلومریا اوبتوسا و سایر گونه‌های گل‌سفید همیشه‌بهار هستند. این گیاهان تنها پس از گل دادن یا زخمی شدن، شاخه‌شاخه می‌شوند.

عکس بسیار زیبا از گلهای زرد بسیار زیبا از پلومریا PLUMERIA

گلهای زرد بسیار زیبای پلومریا PLUMERIA

گل‌های لوله‌ای، مومی و 2 الی 4 اینچی از ابتدای تابستان تا پاییز به‌صورت خوشه‌ای در انتهای شاخه‌ها می‌رویند. 5 گلبرگ گرد که با یکدیگر هم‌پوشانی دارند، می‌توانند به‌صورت عریض یا کم‌عرض و به شکل بیضی رشد کنند.
رنگ گل‌ها شامل صورتی، قرمز، سفید و زرد و یا ترکیبی از چند رنگ می‌باشد. گل‌ها بسیار معطر هستند با رایحه‌ای که رگه‌هایی از یاسمن، مرکبات و گاردنیا را در خود دارد. ازآنجایی‌که پروانه‌های اسفنکس شب‌رو این گیاه را گرده‌افشانی می‌کنند، گل‌های آن غروب‌ها رایحه‌ی خودشان را پخش می‌کنند، اما در سایر اوقات هم رایحه‌ای شبیه به گل دارند. در بسیاری از جزایر پاسیفیک، از گل‌های آن برای ساخت حلقه‌ی گل استفاده می‌کنند. تعداد گل‌های هر خوشه می‌تواند بسیار متغیر باشد و برخی از ارقام گیاه تا 200 گل هم تولید می‌کنند درحالی‌که دیگران امکان دارد تا برخی ماه‌ها تنها 50 گل در هر خوشه داشته باشند. درصد شاخه‌هایی که گل تولید می‌کنند نیز می‌تواند تغییر قابل توجهی بین 10 تا 60 درصد داشته باشد، به‌گونه‌ای که گیاهان فشرده بیشتر از گیاهان بلندقد شکوفه می‌دهند. همچنین بسته به نوع گونه، زمان اوج گل‌دهی و تعداد گل‌دهی متوالی تغییر می‌کند.

نگاهداری گل پلومریا:

اگر گرده‌افشانی شود، گل می‌تواند یک پوسته‌ی دانه‌ی دوشاخه تولید کند. فولیکول‌های سفت، چرمی و کروی تا ارتفاع 8 اینچ رشد کرده و نوکشان تیز می‌شود. وقتی که می‌‌رسند، در طول پوسته پاره می‌شوند تا 20-60 دانه‌ی بالدار را معمولاً در ابتدای بهار آزاد کنند.
در اقلیم‌های گرم بهتر است که پلومریا به‌عنوان گیاه منظره‌‎ای پرورش داده شود که برخی از گونه‎‌های آن تا 10 متر هم رشد می‌کنند. در مناطق سرد، پلومریا بهتر است در گلدان پرورش داده شود تا در هوای گرم به محیط بیرون برده شود و روی ایوان یا داخل پاسیو قرار بگیرد. زمانی که هوا در پاییز سرد شد و دمای شب به 4 درجه‌ی سانتی‌گراد رسید، باید آن را به داخل بیاورید.

عکس بسیار زیبا از بونسای پلومریا

بونسای پرورش یافته پلومریا با رنگ صورتی

پلومریا به آفتاب روشن، آب‌وهوای گرم و رطوبت مناسب برای رشد نیاز دارد. آن‎‌ها به خاک دارای زه‌کشی نیاز دارند که خشک نشود و البته با آب هم اشباع نگردد. هرقدر گیاه نور بیشتری دریافت کند، آب بیشتری می‌خواهد. اما آبیاری بیش‌ازحد می‌تواند موجب پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه شود، بنابراین بین هر دو آبیاری اجازه دهید که خاک کاملاً خشک شود (زمانی که درجه‌ی هوا خنک‌تر می‌شود، فاصله‌ی آبیاری را طولانی‌تر کنید). در گلدان‌ها از خاک درشت و دارای زه‌کشی خوب نظیر مخلوط خاک کاکتوس یا خاک گلدان معمولی استفاده کنید که با پومیس، کود ماکیان یا پرلیت تقویت می‌شود.
در طول فصل رشد به‌صورت منظم از کد دارای فسفر بالا استفاده کنید تا گل‌دهی افزایش بیابد و در سایر ایام سال کود ندهید. این گیاهان معمولاً به هرس نیاز ندارند، اما در صورت نیاز باید در فصل بهار و پیش از برگ‌ریزان این کار را انجام دهید. پلومریا مشکلات زیادی ندارد اما می‌تواند با آفت‌هایی همچون مگس سفید و خستر آردپوش آلوده شود و آسیب‌‌پذیری زیادی در برابر تارتنچه دارد. صابون حشره‌کش می‌تواند برای کنترل این آفات استفاده شود. در صورت پوسیدگی ریشه یا کوچک شدن گلدان و فشردگی زیاد ریشه‌ها، در اواخر زمستان عملیات تعویض گلدان را انجام دهید.

تکثیر گیاه یا گل پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

پلومریا از طریق بذر یا قلمه‌ی ساقه تکثیر می‌شود. 12-18 اینچ از نوک ساقه‌های بدون برگ را بردارید و اجازه دهید که این قلمه کاملاً خشک شود تا سپس آن را در خاک زه‌کشی‌شده بکارید. شکوفه‌دهی قلمه بین 1 تا 3 سال طول می‌کشد و سه سال یا بیشتر برای گیاهان پرورش‌یافته از طریق بذر طول می‌کشد.همیشه بذر به‌صورت آماده موجود نیست (مگر اینکه از درخت جمع‌آوری شود) و رنگ و کیفیت گل شاید همانند درخت والد نباشد، هرچند رنگ گل تغییری نخواهد کرد (احتمال اینکه گونه‌های صورتی یا چندرنگ، جوانه‌هایی در محدوده‌ی رنگی گوناگون تولید کنند وجود دارد).

عکس :بذرهای پلومریا

بذرهای گل پلومریا PLUMERIA

راهنما و آموزش کاشت بذر پلومریا:

بذرهایی که از شرکت بذرکو خریداری می کنید را به این صورت کاشت کنید:

ابتدا دستمال حوله ای تمیز را آماده کرده بذرها را لابلای دستمال قرار داده با آب پاش دستمال را مرتب و سنگین آب پاشی کنید طوری که بذرها و دستمال حوله ای خوب مرطوب شوند سپس دستمال را خوب بسته (بذرها لابلای دستمال باشند) دستمال را درون یک نایلون زیپ پک بزرگ قرار داده درب آن را پلمپ کرده(بسته)  و در مکانی با دمای 20 الی 30 درجه قرار دهید ترجیحا در مکانی با نور ملایم همانند پشت پنجره قرار دهید.بعد از چند روز جوانه زنی ایجاد شده بذرها را از نایلون خارج کرده

گلدانی کوچک برای هر هر بذر آماده کنید ترجیحا گلدان سایز 10 سانتی متری یا لیوان های یک بار مصرفی که تهشان را سوراخ ایجاد کرده باشید میتونه مناسب باشد.ترکیبی از پیت ماس 50 درصد+کوکوپیت 30 درصد+20 درصد پرلیت آماده کنید یا خاک آماده کاشت از گل فروشها تهیه کنید اگر این خاک را از گل فروشها تهیه می کنید لطفا قبلش ضدعفونی کنید چون خاک های گل فروشها نوع ارزانش معمولا تخم حشرات دارند میتوانید خاک را درون یک ماهیتابه بلامصرف قرار داده در فر قرار دهید به مدت 3تا 5 دقیقه خوب ضدعفونی کنید.بعد بگذارید سرد شود.حال بذرهای جوانه زده شده را درون آن قرار داده و با فشار انگشت طوری که ریشه ها صدمه نبیند.گلدان رو در محلی با نور خوب (غیر مستقیم) در دمای معمولی قرار دهید

منبع

کد کالا A42-021
نوع گیاه درختچه
نام علمی Plumeria
خانواده خرزهره‌ایان
نام فارسی گیاه بذر پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed
نامهای دیگر گیاه درخت معبد، لیلاواده
نام لاتین Leelaawadee، Temple Tree
بومی منطقه (زیستگاه اصلی) کشورهای مکزیک، آمریکای مرکزی و کارائیب و تا جنوب برزیل به‌صورت
عمر چندساله
فضای مورد استفاده محیط بیرون و محیط داخل فضای پرنور با تهویه هوا
درجه بندی کاشت آسان
نور محیط آفتاب متوسط تا زیاد
آبیاری و رطوبت متوسط
درصد خلوص 100%
تعداد بذر هر بسته 3 عددی، 10 عددی
راهنمای کاشت بذر در قسمت "راهنمای کاشت" ذکر شده
سایر توضیحات بذرها وارد شده از آلمان می باشد
11
پرسش و پاسخ
 • 1397-04-07

  سلام خسته نباشید من بذر هارو همونطوری ک گفتید انجام دادم ولی الان 5 روز هست ولی جوانه نزده میشه داخل گلدان بکارم و نایلون بکشم مثل بذر های دیگه؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام لطفا صبور باشید و تا زمان موعد صبر کنید زمان بیشتری لازم هست

 • 1397-05-03

  سلام ببخشید اینا عکسای طبیعیه خودشه یا بنسای شده؟
  تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  خیر بنسای شده هست در عکسهایمحصول انواع عکسها اعم از درخت و بنسای این گیاه موجوود میباشد در نظر داشته باشید پلومریا و ادنیوم یکی از پرطرفدارترین درختان زینتی هستند که بصورت معمولی دارای جذابیتهای بسیار هستند

 • 1397-06-11

  از سه تا بذری که خریدم دو تاش سبز شده ولی یکیش سه هفته است داخل دستماله ولی جوونه نزده. منتقلش کنم به خاک ؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  دلایل مختلف هست شاید بذر قوه نامیه ندارد شاید باید صبر کرد شاید رطوبت به حد کافی برای بذر برای جوانه زنی نبوده


  شما دو مورد قبول شده را انتقال دهید بذر دیگر را مدتی صبر کرده و اگر جوانه زنی صورت نگرفت به خاک انتقال دهید

 • 1397-06-26

  با سلام . ببخشید که مزاحم می شم . من می تونم بذر این گیاه را در اکواریوم‌ پرورش بدم پایین اکواریوم چندا سوراخ‌ ایجاد کردم برای زهکشی ایا رطوبت اکواریوم رشد را بیشتر خواهد کرد ؟ و اگر تو اکواریوم بکارم باید مثل ادنیوم روی ان نایلکس بکشم؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  از نظر بنده صلاح نیست

 • 1397-06-28

  با سلام و درود. ممنون از سایت محشرتوببخشید مزاحم شردم ولی چند تا سوال داشتم. ایا من باید این بذر ها را در لابه لای دستمال کاغذی قرار دهم و اب پاشی کنم و بعد خاک بکارم؟ ایا خاک مناسب این گیاه همان خاک کاکتوس است؟ ممنون و درود و تشکر از سایت محشرتون

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  خیر بهتر است ترکیبی از پیت ماس 50 درصد+30 درصد کوکوپیت+20 درصد پرلیت استنفاده شود. یا اینکه 30 لی 40 درصد کمپست خوب+خاک باغچه استفاده شود

 • 1397-06-28

  با سلام . تشکر از سایت خوبتون.
  ببخشید که مزاحم شدم. چند تا سوال داشتم . ایا میشه همون طوری که شما میگید دانه را در لابه لای دستما حوله ای قرار دهم بعد ان را در نایلون بزاریم بعدش با لامپ رشد پروژکتوری مخصوصص گیاه به جای نور خورشید بهش نور بدیم تا جوانه بزنه ایا زود تر از نور خورشید جوانه خواهد زد و اگر از لامپ رشد استفاده کنم چون ال ایدی هست و گرما تولید نمیکنه باید ابیاری را با فاصله انجام بدم؟ ایا کلا لامپ رشد واسه جوانه زنی و رشد درخت خوبه ؟؟لطفا توضیح بدید ممنون از سایت خوبتان.

 • 1397-07-10

  با سلام.من میخوام چند عدد بذر رو لای دستمال مرطوب قرار بدم.چند عدد هم داخل سینی مخصوص کشت نشا گوجه در خاکی از پیت ماس و کوکوپیت بذارم.یا اینکه همه رو بذارم لای دستمال؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام بهتر است طبق دستوری که عرض کردیم کاشت کنید این مورد تست شده و جوابدهی خوبی داده بنا به سلیقه خودتان میتونید موردی که فرمودید رو هم تست کنید

 • 1397-07-15

  من الان ۷ روزه گذاشتم لای دستمال حوله ای.از ۶ عدد فقط عددش روز چهارم جوانه زد.نهایتا تا چند روز باید جوانه بزنه؟ممکنه ۵ تای باقیمانده قوه نامیه نداشته باشه

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  باید لای دستمال مرطوب قار دهید با اب پاش خود بذرها نیز خوب با ابپاش اسپری شود سپس در دمای 23 الی 30 درجه قرارد هید در ظرفی درب بسته این موارد خیلی مهم هستن اگر رعایت نفرمایید به هیچ وجه جوانه زنی صورت نمیگرید بسن 7 الی 15 روز زمان میبرد .بذرها حدود 80 درصد به بالا تست شده نامیه دارند

 • 1397-07-20

  با سلام
  بذر های من تازه جوانه زدن.نور پشت پنجره براش کافیه یا باید بیرون نور مسقیم بذارمش.
  در هوای بوشهر در نظر بگیرید

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  سعی کنید در معرض هوای سرد قرار ندهید فعلا دمای ملایم با تهویه مناسب بهترین مکان راهرو منازل با نور زیاد غیر مستقیم  مناسب میباشد

 • 1397-08-02

  با سلام
  از سه عدد بذری که برام فرستادید فعلا یکیش جوونه زده یک هفته گذشته... اونی که جوونه زده رد بکارم یا هنوز بمونه؟
  مرسی

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  پلومریا دارای 80 درصد جوانه زنی هستن اینکه این 3 عدد جزو کدام مورد 80 درصد باشد دست ما نیست لطفا صبر کنید بعضی دیر جانه زنی میکنند شرایط باید مهیا باشد تا جوانه زنی صورت گیرد

 • 1397-08-25

  با سلام
  پلومریای من سه هفته پس از سبز شدن دوتاش به مرور پژمرده شده و خشک شدن.خاکی که استفاده کردم پیت ماس و کوکوپیت به نسبت 50.50
  ابیاری هم هفته ای یکبار.
  مکان شیشه جنوبی ساختمان
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ مدیر:

  با سلام دلایل مختلفی میتونه باشه معمولا این گیاهان باید در مکانی با تهویه مناسب قرار گیرند.تنش دمایی- تنش در بستر -رطوبت و ابیاری همه میتونه دلیل باشه

پرسش خود را مطرح کنید
*
*
*

راهنمای کاشت بذر پلومریا:

بذرهایی که از شرکت بذرکو خریداری می کنید را به این صورت کاشت کنید:

ابتدا دستمال حوله ای تمیز را آماده کرده بذرها را لابلای دستمال قرار داده با آب پاش دستمال را مرتب و سنگین آب پاشی کنید طوری که بذرها و دستمال حوله ای خوب مرطوب شوند سپس دستمال را خوب بسته (بذرها لابلای دستمال باشند) دستمال را درون یک نایلون زیپ پک بزرگ قرار داده درب آن را پلمپ کرده(بسته)  و در مکانی با دمای 20 الی 30 درجه قرار دهید ترجیحا در مکانی با نور ملایم همانند پشت پنجره قرار دهید.بعد از چند روز جوانه زنی ایجاد شده بذرها را از نایلون خارج کرده

گلدانی کوچک برای هر هر بذر آماده کنید ترجیحا گلدان سایز 10 سانتی متری یا لیوان های یک بار مصرفی که تهشان را سوراخ ایجاد کرده باشید میتونه مناسب باشد.ترکیبی از پیت ماس 50 درصد+کوکوپیت 30 درصد+20 درصد پرلیت آماده کنید یا خاک آماده کاشت از گل فروشها تهیه کنید اگر این خاک را از گل فروشها تهیه می کنید لطفا قبلش ضدعفونی کنید چون خاک های گل فروشها نوع ارزانش معمولا تخم حشرات دارند میتوانید خاک را درون یک ماهیتابه بلامصرف قرار داده در فر قرار دهید به مدت 3تا 5 دقیقه خوب ضدعفونی کنید.بعد بگذارید سرد شود.حال بذرهای جوانه زده شده را درون آن قرار داده و با فشار انگشت طوری که ریشه ها صدمه نبیند.گلدان رو در محلی با نور خوب (غیر مستقیم) در دمای معمولی قرار دهید

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند عکسهای خود را قرار دهند برای ورود اینجا کلیک کنید

نشاء ده روزه
رتبه 
1397-04-02

عالی

من بذرها را طبق روشی که گفتید کاشتم هر سه تاشون سبز شدن اصلا باورم نشد

 • تعداد 2 نفر از 2 نفر این دیدگاه را مفید ارزیابی کرده‌اند.

بررسی خود را بنویسید!

نوشتن نظر

بذر پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

بذر پلومریا یا فرانگی پانی | Plumeria seed

 • درخت یا درختچه پلومریا در رنگهای میکس
 • گیاه معطر قوی بسیار کمیاب و دوست داشتنی
 • رنگهای ترکیبی زرد-سفید-قرمز و صورتی و ترکیب اینها
 • شاخه های ساکولنتی شکل بسیار زیبا شبیه بونسای
 • گلهای بسیار زیبای رنگ میکس
 • کاشت بسیار آسان بذرها برای مبتدی ها
 • بذرهای با کیفیت خریداری شده از شرکت مطرح آلمان

بالا