بذر نخل مسافر یا درخت مسافر (Ravenala madagascariensis)

کد محصول: A42-014
برچسب ها:

ویژگی ها:


 • بذر نخل مسافر یا درخت مسافر (Ravenala madagascariensis)
 • یکی از شگفت انگیز ترین و زیباترین ها
 •  بذر کمیاب در ایران
 • قابل کاشت در گلدان و فضای بیرون
 • کاشت برای افراد حرفه ای


17000 تومان

در انبار موجود نمی باشد

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومان


بذر نخل مسافر یا درخت مسافر (Ravenala madagascariensis)

نام محصول: بذر نخل مسافر یا درخت مسافر (Ravenala madagascariensis)
 خانواده: Strelitziaceae
توضیح مختصر: این این درخت بسیار منخصر به فرد و از نظر زیبائی در نوع خودش منحصر بفرد می باشد درخت مورد نظر دارای برگهای بزرگ به شکل بادبزن داشته و علت نام گذاری نیز به این دلیل است که برگهای بزرگ آب ها را در خود جمع کرده و منبعی برای مسافران تشنه می باشد(البته آبهای جمع شده بوی بد و رنگ آن نیز تغییر می کند !و خالص نیست
نخل مسافر یکی از خاص‌ترین و خارق‌العاده‌ترین گیاهان طبیعت است. نخل مسافر (که درواقع یک نخل نیست) به عنوان بخشی از درخت موز و بخشی از درخت نخل شناخته می‌شود. دمبرگ‌های دراز (ساقه‌های برگ‌دار) و برگ‌های دارای رنگ سبز عمیقش همانند درخت موز هستند. این برگ‌ها تا ارتفاع حدود 3 متری و عرض 25 الی 50 سانتی‌متری رشد می‌کنند. نخل‌های مسافر جوان یک تنه‌ی زیرزمینی دارند که در گیاه بالغ به بالای زمین آمده و ارتفاعش به 9 الی 18 متر می‌رد. این تنه‌ی سبزرنگ و نخل‌مانند تا 30 سانتی‌متر قطر دارد. تعدادی از گل‌های سفیدرنگ و شیری کوچک تشکیل یک خوشه را می‌دهد که می‌تواند تا 30 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. یک نخل مسافر بالغ می‌تواند در سرتاسر سال شکوفه داشته باشد و میوه‌های قهوه‌ای که دارای دانه‌های آبی روشن هستند، تولید کند.
موقعیت
نخل مسافر بومی جنگل‌های ثانویه‌ی جزیره‌ی ماداگاسکار بوده که در شرق آفریقا و در کنار اقیانوس هند قرار دارد.

منبع

بذر نخل مسافر یا درخت مسافر (Ravenala madagascariensis)


موارد استفاده

نخل مسافر به عنوان یکی از درخت‌های خاص طبیعت به شمار می‌رود. این گیاه در مناطق استوایی و بدون سرمای زیاد، در محیط بیرون کاشته شده و نقش زیباسازی مناظر را ایفا می‌کند. نخل مسافر را از بادهای شدید دور نگه دارید، وگرنه برگ‌هایش رشته رشته می‌شوند. همچنین نخل مسافر را می‌توان در محیط داخلی و در گلخانه‌هایی که نور زیاد دارند پرورش داد، البته به شرطی که گلدان‌های مورد استفاده جلوی رشد گیاه را نگیرند.


 ویژگی‌ها

نخل مسافر ریشه‌ی عمیقی در فولکلور و سنت‌ دارد. آیا دوست دارید که چاه آرزوهای مخصوص به خودتان را داشته باشید؟ نخل مسافر می‌تواند گیاه مناسب برای شما باشد! گفته شده «اگر یک مسافر به صورت مستقیم در مقابل نخل مسافر بایستد و با دلی پاک آرزویی بکند، آن آرزو قطعاً محقق خواهد شد».
نخل مسافر نامش را از این نکته‌ی واقعی می‌گیرد که مسافرین تشنه، منابع آب موردنیازشان را از طریق شیارهای موجود در برگ، بالپوش گل و منافذ موجود در پایه‌ی برگ این گیاه می‌گرفتند! اگرچه نخل مسافر یک درخت نخل واقعی نیست اما به عنوان یکی از تاثیرگزارترین و خاص‌ترین درختان در طبیعت به شمار می‌رود.


 راهنمای نگهداری گیاه

نخل مسافر می‌تواند خاک‌های ماسه‌ای و رسی را که زه‌کشی خوب دارند تحمل کند و در خاک‌های لومی، غنی و مرطوب نیز رشد می‌کند. این گیاه به کود واکنش خوبی نشان داده و مصرف کودش زیاد است. برخی از پرورش‌دهندگان به صورت ماهیانه از مقدار کمی از کود مخصوص گیاهان استوایی موجود در بازار به عنوان غذای نخل مسافرشان استفاده می‌کنند که به صورت خاص برای نخل‌ها فرمول‌بندی شده است. همچنین می‌تواند از یک کود کُندرَها (نظیر 18-18-18) در فصل رشد یعنی تابستان استفاده نمود. این گیاه قدرتمند بسیار در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم می‌باشد. نخل مسافر در نور کامل آفتاب بهترین رشد را دارد اما می‌تواند در سایه‌ی مقطعی نیز رشد کند، علی‌الخصوص اگر در شرایط داخل خانه پرورش داده شود. خاک آن می‌بایست مرطوب باشد و برای رشد بهینه، زه‌کشی درستی داشته باشد. نخل مسافر می‌تواند به وسیله‌ی بذر یا با استفاده از قلمه‌زدن و کاشت دوباره‌ی توده‌های جذابی که در انتهای گیاه شکل می‌گیرند، تکثیر شود.


راهنمای کاشت بذر نخل مسافر

بذرهای این گیاه تهیه شده از معتبر می باشد توجه داشته باشید در کاشت بذرها دقت فرمایید چون عملکرد نادرست شما باعث عدم جوانه زنی در بذرها می شود.
ابتدا بستری از کوکوپیت و پیت ماس تهیه کنید چنانچه کوکوپیت خالص هم باشد باز مشکل نیست (خود ما از کوکوپیت به تنهایی استفاده میکنیم) فقط دقت کنید بستر تمیز و قارج کشی شده باشد میتوانید برای قارچ کشی بستر از کاربندازیوم 60% استفاده کنید که در فروشگاه ما موجود میباشد واز مسئول فروشگاه بذرکو درخواست کنید.بذرها دارای لایه نازکی هستن ابتدا لایه را جدا کرده سپس بذرها را به مدت 48 ساعت درون آب ولرم قرار دهید هر 24 ساعت لطفا آب را تعویض کنید تا آب راکد نگدد) بذرها را بروی بستر پخش کنید یک لایه خیلی نازک اندازه خود بذر روی بذرها از بستر بپاشید .
2-بعد انجام مراحل قبل روی بستر را با آب پاش اسپره کنید دقت کنید منظور از اسپری همان مه پاشی هست و باید بستر  مرطوب شود با خیس شدن اشتباه نگیرید! چنانچه فشار آبی که روی بستر میریزید زیاد باشد ممکن است بذرها به انتهای بستر رفته و جوانه زنی ایجاد نشود
3- روی بذرها را یک نایلون سفید یا همان مشمبا فریزر کشیده تا رطوبت به اندازه 100 درصد برود و درب آن را محکم ببندید
4- بذرها در دمای حدود 20 الی 25 درجه قرا گیرد .دقت کنید کم بودن و زیاد بودن این دما تاثیر بسزایی در جوانه زنی دارد زیاد بودن این دما باعث ایجاد رشد علفهای هرز و کم بودن نیز عدم جوانه زنی بذرها را خواهد داشت البته در نظر داشته باشید برای جوانه زنی احتیاجی به نور نداریم فعلا بحث نور برای زمانی هست که بذرها جوانه زده و چند برگ شدن هست
5- بعد از جوانه زنی بذرها که تعداد برگ ها به 4 عدد یا بیشتر رسید نایلون روی بذرها را با خودکار سوراخ کرده و رطوبت آن را به نصف می رسانید و بستر را مقابل نور قرار دهید بهترین منبع نور پشت پنجره در فاصله 30 سانتی متری می باشد

چند نکته:
1-بستر بدون کود باشد دقیقا مطابق با دستوری که نوشتیم
2- بعضی مناطق دارای آب سنگین بوده بهتر این است که آب معدنی جوشیده شده سرد شده (هم دمای محیط) استفاده شود
3-دما ثابت و درجه 20 الی 25 درجه باشد


وزن 5 g
عمر

چند ساله

درجه بندی کاشت

حرفه ای

6 دیدگاه برای بذر نخل مسافر یا درخت مسافر (Ravenala madagascariensis)

 1. محمد مهدی

  سلام جناب تحمل به شوری نخل مسافر چطوره؟ و اینکه منظور از باد شدی برای شکستن ساقه درخته؟ مقاومت مثل نارگیل و نخلها به باد نداره؟

  • ناشناس

   درود خدمت شما اطلاعاتی که در مورد هر گیاه ما راایه دادیم در هیچ سایتی به اندازه ما کامل نیست منظور از آن قسمت هم روان و کامل نوشته شده است :نخل مسافر را از بادهای شدید دور نگه دارید، وگرنه برگ‌هایش رشته رشته می‌شوند.فقط برگها صدمه میبنیند ولی در بادهای خیلی شدید بادهای معمولی تاثیری ندارد

 2. حمید رضا نصیری بزنجانی

  باسلام تحت شرایط خاک و دمایی که برای نخل مسافر نوشتید و با توجه به اینکه خودتان نوشتید تست شده دو تا سوال داشتم 1- بعد از چندروز تحت تحت این شرایط که خودتان نوشتید جوانه میزنه 2- ممکنه عکس جوانه های نخل مسافر تون رو که جوونه زده برای بفرستید ممنون میشم من البته از یک سایت دیگه این بذر رو خریدم بعد از سه ماه تحت همین شرایط پوسیده بود البته همه شرایط مشابه شرایط ذکر شده شما بود به جز اینکه من قبل از خیس کردن بذرش پوست آبی اونو نکنده بودم جسارت نشه اینکه بدونم مدت جوونه زنی چقدر هست کمک زیادی میکنه با تشکر از شما لازم به ذکر هست که من تا حالا چندین بار از شما خرید کردم و مشتری تان هستم

  • ناشناس

   درود خدمت شما بذر این درخت توسط واسطه از کشور کانادا از شرکت ریر استوتیک سیدز خریداری شده  این شرکت از شرکتهای مطرح تو زمینه بذرهای کمیاب می باشد بذرهای نخل مسافر قطعا چه این شرکت مطرح چه شرکتهای غیر مطرح دارای قوه نامیه پایین 50 درصد هستند که ما صراحتا و صاداقتا این مسئله را در ویژگیها نوشته ایم .بذرها جز بذرهای حرفه ای می باشد و کسی که خریداری میکند باید در محیط دمایی ثابت و بصورت حرفه ای کاشت کند تا جوان هزنی ایجاد شود و اینکه زمان جوانه زدن این بذر گاها تا چند ماه زمان بر خواهد برد مثل سیکاس و سایر بذرهای خانواده پالم ها .

 3. مهرزاد حصیری

  سلام کی دوباره موجود می کنید

  • ناشناس

   با سلام برنامه ای برای موجود کردن بذر نداریم در کانال تلگرامی ما عضو شدید در صورتی موجود شدن اعلام خواهیم کرد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.

MAECENAS IACULIS

Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.

ADIPISCING CONVALLIS BULUM

 • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
 • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
 • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.

Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.