بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

محصول جدید

تولید کننده: شرکت کوهرس | Koehres Kakteen

ویژگی ها:

 • کاکتوس کمیاب و خیاری از گونه های آروجادوا
 • نام علمی  پذیرفته شده Arrojadoa penicillata
 • شکل دهی  و فرم دهی بسیار زیبا در هنگام بزرگ شدن
 • گلهای فراوان در زمان گلدهی با رنگ قرمز صورتی
 • خرید برای پک های خانگی  و پک های تجاری یا عمده
 • بذرهای با کیفیت وارد شده از شرکت معتبر دنیا در آلمان

151 قلم

موجود در انبار

3,990 تومان

بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا |  ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

خخانواده: کاکتوس
اصالت: آروجادوا پنیسیلیتا در جنوب غربی پرنامبوکو، شمال و شرق باهیا، شرق چاپادا دیامانتینا و دره‌ی ریو که همگی در کشور برزیل واقع هستند مشاهده می‌‎‌شود.
محدوده‌ی ارتفاع: این گیاه در ارتفاع 200 الی 850 متری از سطح دریا رشد می‌کند.
زیست‌بوم و اکولوژی: این گونه را می‌توان در تپه‌های ماسه‌ای و زمین‌های سنگی (به ندرت در آهک) و در زیر یا داخل درختچه‌ها پیدا کرد. این گونه‎‌ها گستردگی و توزیع زیادی دارند و در محدوده‌ی رشدشان به تعداد زیاد مشاهده می‌شوند. کشت این گیاه به واسطه‌ی قطع درختان، کشاورزی، دامداری، شهرسازی، آتش‌سوزی و مواردی از این دست رو به نزول رفته است.
نام علمی پذیرفته شده: Arrojadoa penicillata
نام های مشابه:
Arrojadoa penicillata (Gürke) Britton & Rose
Cephalocereus penicillatus (Gürke) Werderm.
Cereus penicillatus Gürke

توصیف کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا |  ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا |  ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata یک گیاه توده‌ای و با شاخه‌های زیاد است که ارتفاع آن غالباً به 2 متر می‌رسد و توسط پوشش گیاهی پیرامون مورد حمایت قرار می‌گیرد. گل‌های قرمز روشن در نوک ساقه‌های سفالیوم (ساختاری حاوی کرک و خار که حلقه‌ای قطور را پیرامون ساقه شکل می‌دهد) شکل گرفته و طولشان به 4 سانتی‌متر می‌رسد. ساقه‌های باریک به ندرت قطرشان از 10 میلی‌متر بیشتر می‌شود، مگر اینکه در نزدیکی سفالیوم باشیم. آن‌ها حدود 10 دنده در ارتفاع پایین دارند که به صورت متراکم در نزدیکی هاله‌ها قرار گرفته و خارهای کوتاه گسترده‌ای را پذیرا می‌‎باشند. نگه‌داری این گیاه ساده نیست، اما کاشت بسیار جالبی دارد.

عکس: کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا |  ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

مشخصات ظاهری کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا |  ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata:

ساقه‌ها: بخش‌بندی شده هستند، خیلی گوشتی نمی‌باشند، رنگشان زیتونی بوده و اندام باریکی دارند، طولشان به 2-4 سانتی‌متر و قطرشان به 1-1.8 سانتی‌متر می‌رسد. در زیر سفالیوم این قطر به 2.5 سانتی‌متر نیز افزایش پیدا می‌کند.
ریشه‌ها: ریشه‌ی این کاکتوس از نوع رشته‌ای است و غده یا ریزوم در آن مشاهده نمی‌شود.
دنده‌ها: بین 10 الی 20 عدد بوده و در ارتفاع پایین قرار دارند.
هاله‌ها: کوچک هستند (قطر 2 میلی‌متر)، با فاصله‌ی نزدیک در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، کرک‌های بلندی دارند که البته خیلی زود از روی آن می‌افتند.
خارهای مرکزی: بین 2 الی 3 خار قهوه‌ای متمایل به قرمز که گرد، قطور و صلب هستند و طولشان بین 4 الی 30 میلی‌متر می‌باشد.
خارهای شعاعی: بین 8 الی 10 خار کوتاه (طول 3.5 میلی‌متر) بسیار ریز روی آن مشاهده می‌شوند که با نزدیک شدن به سطح شکل مسطح به خود می‌گیرند.
گل‌ها: در قالب خوشه‌های 6 الی 12 تایی وجود دارند که در طول روز باز می‌شوند، گرده‌افشانی آن‌ها توسط باد صورت می‌گیرد، رنگشان ارغوانی متمایل به صورتی یا صورتی متمایل به قرمز است، تا 3 سانتی‌متر طول و 2 سانتی‌متر نیز عرض دارند. لوله‌ی گل 12 میلی‌متر طول و بین 4 الی 7 میلی‌متر عرض دارد و می‌توانید دانه‌های گوشتی را در قسمت نوک آن مشاهده نمایید.
میوه‌ها: کروی و تخم‌مرغی می‌باشند، گاهی اوقات از نظر افقی فشردگی دارند، سطحشان هموار است، رنگشان قرمز کمرنگ و سبز یا سفید و قهوه‌ای-زیتونی بوده، طولشان بین 12 الی 25 سانتی‌متر و قطرشان نیز حدود 12 میلی‌متر می‌باشد.
دانه‌ها: حدود 1.5 میلی‌متر طول دارند و مشکی کمرنگ هستند.
کاشت: این کاکتوس‌های گرمسیری خیلی پرورش ساده‌ای ندارند و برای پرورش‌دهندگان نوپا مناسب نیستند. این کاکتوس‌ها با رشد کرم مانندشان برای گلدان‌های آویز مناسب نیستند.
نرخ رشد: این گیاه با فراهم آوردن بهترین شرایط رشد نسبتاً سریعی دارد.
خاک: این کاکتوس به خاک مخصوص کاکتوس که بسیار غنی و متخلخل است نیاز دارد.
تعویض گلدان: سیستم ریشه‌ی گیاه ضعیف بوده و معمولاً از تعویض گلدان خوشش نمی‌آید، به همین دلیل زمان زیادی طول می‌کشد تا خودش را با گلدان و محیط جدید وفق دهد. از گلدان دارای زه‌کشی خوب استفاده کنید.
نور: آن‎‌ها نور بسیار روشن را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که اکثر کاکتوس‌های پرورشی در مناطق خشک این‌گونه نیستند. زیر نور شدید رنگ گیاه به برنزی تغییر پیدا می‌کند که همین امر تولید گل و خار به میزان زیاد را در گیاه تحریک می‌کند.
آبیاری: آن‌ها در حدفاصل ماه‌های اردیبهشت تا آبان رشد می‌کنند و توان تحمل دوره‌های طولانی از خشکسالی را ندارند. همچنین آب زیاد نیز موجب پوسیدگی آن‌ها خواهد شد. سیستم ریشه‌ی ضعیفشان باعث می‌شود که برای مکیدن آب از خاک خیلی قدرتمند نباشند. با این حال و به واسطه‌ی اصالت گرمسیری‌شان نیاز به مقدار آب نسبتاً متوسط دارند اما میان هر دو مقطع آبیاری اجازه دهید که خاک گیاه کاملاً خشک شود.

عکس بسیار زیبا از گلهای کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا |  ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

کودرسانی: در زمستان نیازی به تغذیه ندارد.
جان‌سختی: آن‌ها در دوره‌ی آبان تا اردیبهشت استراحت می‌کنند، اما نمی‌توانند سرما یا حتی دماهای نسبتاً خنک را تحمل نماید، بنابراین بهتر است که در تمامی اوقات دمایشان را بین 8 الی 12 درجه‌ی سانتی‌گراد و بالاتر نگه‌داری کنید. حتی دماهای نزدیک صفر که بسیاری از کاکتوس‌ها به راحتی تحمل می‌کنند برای این گونه منجر به آسیب شدید یا حتی مرگ شده و در زمستان نیز به آبیاری منظم‌تری نیاز دارد، فرضاً یک بار در ماه. (البته در دوره‌های زمانی کوتاه می‌تواند دمای 4 درجه را تحمل نماید). درهرحال تامین گرما در سرتاسر طول سال می‌تواند موفقیت پرورش‌دهنده را در پی داشته باشد (حداقل 12 و حداکثر 20 درجه در فصل استراحت).
تکثیر: تنها به وسیله‌ی بذر انجام می‌شود. آن را در ماه اسفند-فروردین و در یک خاک سبک، ماسه‌ای و متخلخل بکارید. سینی جوانه‌زنی را با شیشه بپوشانید تا از خشک شدن دانه جلوگیری شود. جوانه‌زنی در دمای 18 الی 22 درجه بیشترین موفقیت را حاصل می‌دهد. همچنین می‌‎توانید از شاخه‌های افقی (در صورت وجود) برای جوانه‌زنی استفاده کنید، اما لزومی به پیوند زدن وجود ندارد.

کد کالا A3-095
نوع گیاه کاکتوس
نام علمی ARROJADOA penicillata
خانواده CACTACEAE کاکتوسها
نام فارسی گیاه بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata
بومی منطقه (زیستگاه اصلی) آروجادوا پنیسیلیتا در جنوب غربی پرنامبوکو، شمال و شرق باهیا، شرق چاپادا دیامانتینا و دره‌ی ریو که همگی در کشور برزیل واقع هستند مشاهده می‌‎‌شود.
عمر چندساله
فضای مورد استفاده محیط بیرون و محیط داخل
درجه بندی کاشت آسان
نور محیط آفتاب زیاد غیر مستقیم
خاک خاک زهکشی شده خوب مخصوص کاکتوس حاوی 60 درصد ماسه شسته شده ساختمانی+30 درصد پیت ماس+10درصد زغال خرد شده و کود. طبق روش "راهنمای کاشت"
تعداد بذر هر بسته در قسمت زیرین زیر "سبد خرید" بسته بندی ها زده شده
راهنمای کاشت بذر در تب "راهنمای کاشت" نوشته شده
سایر توضیحات بذرها وارد شده از کشور آلمان از شرکت مطرح هستند
1
پرسش و پاسخ
 • 1397-05-25

  با سلام
  بزر این کاکتوس به سرمادهی نیاز داره؟
  اگه داره به چه مدت

  پاسخ مدیر:

  با سلام در قسمت آموزش کاشت بذرها نوشته شده.بله 7 روز سرمادهی لازم هست.بذرهای اپونتیا فقط استثنا هستن باید حدود 3 هفته الی یک ماه مابقی کاکتوسها 7 الی 10 روز سرمادهی شود سپس خارج کرده  دو روز استراحت بعد کاشت شود

پرسش خود را مطرح کنید
*
*
*

راهنمای کاشت بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

برای کاشت  بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata به روش زیر اقدام نمایید  دقت نمایید هر بذر اندازه دو برابر قطرش زیر بستر خاک باشد  با توجه به ریز بودن بذرهای آروجادوا حدود یک میلی متر زیر بستر باشد یا اینکه همان روی بستر باشد هم مشکلی پیش نمی آید در جوانه زنی سه اصل مهم می باشد: دما، نور و رطوبت خواهشمندیم روی لینک زیر کلیک کرده و روش کاشت دقیقا عمل شود

لینک روش کاشت 

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند عکسهای خود را قرار دهند برای ورود اینجا کلیک کنید

عکسی آپلود نشده

نوشتن نظر

بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

بذر کاکتوس آروجادوا پنیسیلیتا | ARROJADOA (Cephalocereus) penicillata

ویژگی ها:

 • کاکتوس کمیاب و خیاری از گونه های آروجادوا
 • نام علمی  پذیرفته شده Arrojadoa penicillata
 • شکل دهی  و فرم دهی بسیار زیبا در هنگام بزرگ شدن
 • گلهای فراوان در زمان گلدهی با رنگ قرمز صورتی
 • خرید برای پک های خانگی  و پک های تجاری یا عمده
 • بذرهای با کیفیت وارد شده از شرکت معتبر دنیا در آلمان

بالا