بذر گیاه دارویی کاسنی یا هندبا (Cichorium intybus)

C3-021

محصول جدید

system-package-icon.pngهر بسته شامل 50 عدد بذر کاسنی یا هندبا می باشد
 محصول کشور ترکی

• گیاه دارویی برای مصارف پزشکی

• گلهای بسیار زیبای آبی رنگ که حالت زینتی نیز دارد

• قوه نامیه خوب بذرها با کیفیت بالا

127 قلم

1,900 تومان

1,900 تومان به ازای بسته 50عددی

کاسنی یک گیاه چندساله است که با نرخی سریع تا ارتفاع 1.5 متر و عرض 0.5 متر رشد می‌کند. کاسنی خیلی در مقابل سرما حساس نیست و دوره‌ی گل‌دهی آن از ماه مرداد تا آبان است. گل‌های آن هرمافرودیت هستند (هم اندام جنسی مردانه و هم اندام زنانه دارند) و توسط زنبورهای عسل گرده‌افشانی می‌شوند. گیاه خاصیت خودباروری دارد. آن را به داشتن جاذبه در میان حیات وحش می‌شناسند.
برای خاک‌های سبک (ماسه‌ای)، متوسط (لومی) و سنگین (خاک رس) مناسب بوده و زه‌کشی خوب را ترجیح می‌دهد. می‌تواند خاک‌های دارای pH اسیدی، خنثی و بازی را تحمل کند. گیاه نمی‌تواند در سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد.

مصارف خوراکی:
برگ‌های آن به صورت خام و پخته مصرف می‌شوند، برگ‌ها نسبتاً تلخ هستند، علی‌الخصوص در زمانی که گیاه به مرحله‌ی گل‌دهی رسیده است. برگ‌ها غالباً در شرایطی که نور به آن‌ها نمی‌رسد، سفید می‌شوند. این نرسیدن نور در زمانی اتفاق می‌افتد که کل برگ‌ها را جدا کرده و رشد جدید را در گیاه تحریک می‌کنیم یا زمانی که گیاه را با سبد یا موردی مشابه می‌پوشانیم. برگ‌های رنگ‌پریده غالباً در سالادهای زمستانی استفاده شده و همچنین پخته می‌شوند. برگ‌هایی که سفید نشده‌اند، از تلخی کمتری در زمستان برخوردار بوده و می‌توانند در هر زمان از سال، به عنوان یک افزونه‌ی عالی برای سالادها مطرح باشند. گل‌های گیاه کاسنی به صورت خام مصرف می‌شوند. گل کاسنی یک چاشنی خوب برای کاسه‌ی سالاد است، اما باز هم می‌توان گفت اندکی تلخ می‌باشد. ریشه همانند هویج وحشی به صورت پخته مصرف می‌گردد. ریشه‌های جوان و پخته می‌توانند یک سبزی خوشمزه را به وجود بیاورند. ریشه را به عنوان یک غذای ایدئال برای دیابتی‌ها می‌دانند، زیرا اینولین دارد. اینولین نوعی نشاسته است که نمی‌تواند توسط انسان‌ها هضم شود و به صورت مستقیم از دستگاه گوارشی عبور می‌کند، بدین‌ترتیب استفاده از آن توسط افراد دیابتی مشکلی ایجاد نمی‌کند. درهرحال، اینولین می‌تواند به عنوان شیرین‌کننده استفاده شود و برای استفاده‌ی افراد دیابتی مناسب است. ریشه‌ی کاسنی عاری از مواد مضر است و ذاتاً ترکیبی غلیظ از سه نوع قند (پنتوز، لوولوز و دکستروز) در کنار تاراکسارسین (ماده‌ی تلخ قاصدک) می‌باشد. این گیاه به عنوان یک منبع مهم از لوولوز محسوب می‌شود. ریشه‌ها در سوپ‌های فصلی، سس‌ها و آبگوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا رنگی غنی و عمیق دارد. ریشه‌ی سرخ‌شده‌ به عنوان یک جایگزین غنی از کافئین برای قهوه محسوب می‌شود. ریشه‌های جوان طعم نسبتاً تلخی را در حالت سرخ‌شده دارند و ریشه‌هایی که عمرشان بیش از 2 سال است، تلخ‌تر می‌شوند.

مصارف پزشکی
کاسنی تاریخچه‌ای غنی دارد و به واسطه‌ی تاثیر مقوی برای کبد و دستگاه گوارشی، ارزشمند است. آن را در گیاه‌شناسی مدرن مورد استفاده قرار می‌دهند، اگرچه به عنوان بخشی غالب از رژیم غذایی استفاده می‌شود. ریشه و برگ‌های گیاه نقش اشتهاآور، کمک‌کننده به هاضمه، ادرارآور، ضد قند خون، آرامش‌بخش و مقوی را ایفا می‌کند. ریشه‌ها فعالیت دارویی بیشتری دارند. نشان داده شده که عصاره‌ی ریشه در درمان زردی، بزرگ شدن کبد، نقرس و روماتیسم تاثیر دارد. عصاره‌ی گیاهی که تازه برداشت شده برای درمان سنگ مثانه استفاده می‌شود. ریشه می‌تواند به صورت تازه یا خشک استفاده شود و بهتر است که برداشت آن در پاییز انجام گیرد. وقتی که گیاه به گل‌دهی می‌رسد، برگ‌ها برداشت می‌شوند و می‌توانند برای استفاده‌های بعدی خشک شوند. عصاره‌ی ریشه به صورت تجربی نشان داده که ضربان قلب را آرام یا تضعیف می‌کند. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که گیاه می‌تواند ضربان نامنظم قلب را درمان نماید. صمغ موجود در ساقه‌ها می‌تواند بر روی زگیل به کار گرفته شود و آن‌ها را نابود کند.

ریشه‌ها به صورت بالقوه برای تولید بیومس (زیست‌توده) و مصارف صنعتی استفاده می‌شوند. آن‌ها غنی از نشاسته‌ی «اینولین» هستند که می‌تواند به سادگی به الکل تبدیل شود. نوعی رنگ آبی از طریق برگ‌های گیاه استخراج می‌شوند. گل‌ها به عنوان عنصر جایگزین «QR» و فعال‌کننده‌ی کمپوست محسوب می‌شوند. این ماده ترکیبی از چندین گیاه خشک و پودرشده است که می‌تواند به کمپوست اضافه شود تا فعالیت باکتریایی تسریع شود و بدین ترتیب، زمان موردنیاز برای ساخت کمپوست کاهش بیابد.

کد کالا C3-021
نوع گیاه گیاهان دارویی
نام علمی Cichorium intybus
نام فارسی گیاه کاسنی
نامهای دیگر گیاه هندبا
درجه بندی کاشت آسان
تعداد بذر هر بسته 50 عدد
راهنمای کاشت بذر در قسمت راهنمای کاشت قرار داده شده
0
پرسش و پاسخ
هیچ پرسشی مطرح نشده
پرسش خود را مطرح کنید
*
*
*

جزئیات کاشت
یک موقعیت آفتاب‌گیر در خاک نسبتاً حاصلخیز، دارای زه‌کشی خوب و قابلیت نگه‌داری رطوبت را ترجیح می‌دهد. ترجیح می‌دهد pH خاک بین 5.5 الی 7 باشد. می‌تواند pH در گستره‌ی 4.5 الی 8.3 را تحمل کند. کاسنی به عنوان یک محصول آب‌وهوای سرد، تنها می‌تواند تابستان‌های متعادل را تحمل کند و نیاز به باران با توزیع خوب و زه‌کشی خوب دارد. اگر در نواحی خشک‌تر زندگی می‌کنید باید آبیاری را مدنظر داشته باشید. کاسنی در مدت‌زمان کوتاه به صورت عمیق ریشه می‌دواند. خاک بسیار مرطوب و پر از سنگ‌های ریز برای آن مناسب نیست. برای این‌که از رشد ریشه به صورت درست مطمئن شوید، باید به خاک اسیدی، آهک یا خاک آهک‌دار اضافه کنید تا آن را خنثی کند. گزارش شده کاسنی می‌تواند متوسط بارش سالیانه‌ی 30 الی 400 سانتی‌متر و میانگین دمای زیستی 6 الی 27 درجه‌ی سانتی‌گراد را تحمل کند. اگرچه کاسنی یک محصول چندساله است، اما معمولاً به عنوان یک گیاه یک‌ساله کاشته می‌شود، علی‌الخصوص در شرایطی که به عنوان یک سالاد زمستانی کاشته می‌شود. ارقامی که برای سالادهای زمستانی استفاده می‌شوند معمولاً در ابتدای تابستان کاشته می‌شوند تا گل ندادن آن‌ها در سال اول رشد تضمین شود. تا انتهای پاییز آن‌ها همانند کلم برگ می‌زنند. این برگ‌ها می‌توانند بر حسب نیاز در زمستان برداشت شوند و پس از برداشت، گیاه جوانه‌های جدیدی را تشکیل می‌دهد. در تابستان بعدی گیاه دیگر به مرحله‌ی گل‌دهی می‌رسد و دیگر قادر به تولید برگ‌های مورد استفاده در زمستان نیست. اگر کاسنی در مکان درست، علی‌الخصوص خاک بازی و خشک کاشته شده باشد، می‌تواند خودش فرایند باروری را ادامه دهد. این گیاه برای زنبورهای عسل بسیار خوب است و یک گیاه بسیار تزئینی محسوب می‌شود. گل‌ها صبح زود باز شده و در میانه‌ی روز بسته می‌شوند.
تکثیر
از طریق بذر انجام می‌شود. ارقام وحشی یا گونه‌هایی که به خاطر ریشه‌هایشان کاشته می‌شوند را در ماه‌های خرداد یا تیر در محل دائمی بکارید. ارقامی که برای برگ‌های خوراکی‌شان کاشته می‌شوند می‌توانند برای محصول تابستانی در ماه اردیبهشت و برای محصول زمستانی در ماه تیر/مرداد کاشته شوند. می‌توانید آن‌ها را مستقیماً در محل بکارید یا این‌که آن را در گلدان کاشته و هروقت به اندازه‌ی کافی بزرگ شدند، آن‌ها را به محل دائمی منتقل نمایید.

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند عکسهای خود را قرار دهند برای ورود اینجا کلیک کنید

عکسی آپلود نشده

نوشتن نظر

بذر گیاه دارویی کاسنی یا هندبا (Cichorium intybus)

بذر گیاه دارویی کاسنی یا هندبا (Cichorium intybus)

system-package-icon.pngهر بسته شامل 50 عدد بذر کاسنی یا هندبا می باشد
 محصول کشور ترکی

• گیاه دارویی برای مصارف پزشکی

• گلهای بسیار زیبای آبی رنگ که حالت زینتی نیز دارد

• قوه نامیه خوب بذرها با کیفیت بالا

بالا