گیاه ونوس گوشت خوار 2ساله (حشره خوار) Venus Fly Trap

netherlands خریداری شده از کشور هلند
این محصول دارای درجه کیفی بسیار بالا می باشد

G5-001

محصول جدید

تولید کننده: شرکت de plomp

♠ عجیب ترین، جذاب ترین گیاه دنیا
♠ از بین بردن حشرات داخل منزل و محل کار
♠ گیاه دو ساله، بالغ و آماده برای گلدهی
♠ تولید شده از بذر با مقاومت بسیار بالا و رشد عالی
♠ خریداری شده 100% از شرکت هلندی دپلمپ

این محصول در انبار موجود نیست

100,000 تومان

100,000 تومان به ازای هر گیاه بالغ می باشد

افزودن به مقایسه

اضافه به علاقمندی

این محصول شامل هزینه رایگان فروشگاه نمی باشد

گیاه ونوس گوشت خوار 2ساله (حشره خوار) Venus Fly Trap نام محصول: گیاه ونوس گوشت خوار 2ساله (حشره خوار) Venus Fly Trap
خانواده: Droseraceae
نام های دیگر: گیاه مگس خوار، گیاه گوشت خوار، فلای تراپ،Dionaea muscipula.
توضیح مختصر: ونوس مگس‌خوار یک گیاه گوشت‌خوار محسوب شده که بومی نواحی مرطوب زیراستوایی در سواحل شرقی ایالات متحده شامل کارولینای شمالی و جنوبی می‌باشد. وی شکارهایش که عمدتاً حشرات و عنکبوت‌ها هستند را با استفاده از ساختار تله‌اش که در انتهای برگ‌های گیاه قرار دارند، جذب می‌کند. این بخش‌ از برگ‌ها، کرک‌های ریزی بر روی سطوح داخلی‌شان دارند. وقتی که یک حشره یا عنکبوت بر روی برگ حرکت می‌کند، با مو تماس پیدا کرده و اگر موی ثانویه‌ای هم مورد تماس قرار گیرد، تله ظرف مدت 20 ثانیه بسته می‌شود. برای بسته‌شدن تله می‌بایست حتماً تماس ثانویه با کرک انجام گیرد که این مکانیزم به عنوان سوپاپ اطمینان گیاه عمل می‌کند تا انرژی الکی را برای طعمه‌های بدون ارزش غذایی، هدر ندهد.دقت شود عکسای اولی از سایتها گرفته شده عکسهای واقعی از اندازه ونوسها در عکسهای گروهی کنار کارت ویزیت مشخص است


  توصیف

ونوس مگس‌خوار یک گیاه کوچک است که ساختارش را می‌توان به عنوان یک گل و بوته با 4 الی 7 برگ توصیف کرد که از یک ساقه‌ی نهان بیرون می‌آید و درواقع یک شکل پیازمانند است. هر ساقه به ماکزیمم اندازه‌ی 3 الی 10 سانتی‌متر می‌رسد که این اندازه به ایام سال بستگی دارد؛ برگ‌های بلندتر با ساختار تله‌ی مستحکم‌تر معمولاً پس از فصل گل‌دهی شکل می‌گیرند. ونوس‌هایی که بیش از 7 برگ دارند، در جرگه‌ی گل‌هایی قرار می‌گیرند که زیر زمین تقسیم شده‌اند.
تیغ موجود بر روی برگ به دو ناحیه تقسیم می‌شود: یک برگچه‌ی مسطح و قلب‌شکل که قابلیت فوتوسنتز دارد و یک جفت نرمه نیز در رگه‌ی میانی وجود دارد که تله را شکل می‌دهد. سطح بالایی این نرمه‌ها دارای رنگدانه‌ی آنتوسیانین قرمز بوده و لبه‌هایش نیز لعاب ترشح می‌کنند. این نرمه‌ها وقتی تحت تحریک شکار قرار می‌گیرند، حرکات سریعی را انجام می‌دهند. وقتی که شکار با یکی از سه کرک موجود در سطح بالای هر نرمه تماس پیدا می‌کند، مکانیزم تله‌گذار به گردش درمی‌آید. این مکانیزم به قدری پیشرفته است که می‌تواند میان شکار زنده و محرک‌های غیرزنده نظیر بارش قطره‌ی باران، تمایز قائل شود. یا می‌بایست دو کرک متفاوت در حدفاصل 20 ثانیه مورد تماس واقع شوند یا اینکه دو ضربه‌ی پشت سرهم به یک کرک وارد شود تا نرمه‌ها در زمانی حدود یک‌دهم ثانیه بسته شوند. لبه‌ی نرمه‌ها داری مژه‌هایی می‌باشد که روی یکدیگر شبکه می‌شوند و جلوی شکارهای بزرگ را برای فرارکردن می‌گیرند. این مژه‌ها به همراه موهای هدف (که تحت عنوان موهای حساس نیز شناخته می‌شوند)، تقریباً مشابه با شاخک‌ها در گیاه گوشتخوار و مشابه (دروزرا) عمل می‌کنند.
سوراخ‌های موجود در این شبکه به صورت عامدانه اجازه‌ی عبور طعمه‌های کوچک را می‌دهند، زیرا هضم آن‌ها چندان ارزشی ندارد. اگر شکار خیلی کوچک باشد و فرار کند، تله معمولاً طی 12 ساعت آینده دوباره باز خواهد شد. اگر شکار در داخل تله حرکت کند، فضا تنگ‌تر شده و عملیات هضم سریع‌تر شروع می‌شود.
سرعت بسته‌شدن تله به میزان رطوبت، نور، اندازه‌ی شکار و شرایط رشد عمومی گیاه بستگی دارد. سرعت بسته‌شدن تله در گیاه را می‌توان به عنوان شاخصی برای سلامت عمومی گیاه در نظر گرفت. ونوس‌های مگس‌خوار همانند سایر گیاهان گوشتخوار نظیر گیاه پارچ، سفالوتوس، اکثر گونه‌های هلیامفورا و برخی از دروزراها، به رطوبت بستگی دارند.
انتخاب طعمه
اکثر گیاهان گوشتخوار به صورت گزینشی، طعمه‌شان را انتخاب می‌کنند. این گزینش به طعمه‌ی موجود و نوع تله‌ی مورد استفاده در ارگانیزم دارد. برای ونوس مگس‌خوار، طعمه به سوسک، عنکبوت و سایر بندپایان خزنده محدود می‌شود. درواقع رژیم غذایی این گیاه شامل 33 درصد مورچه، 30 درصد عنکبوت، 10 درصد سوسک، 10 درصد ملخ و کمتر از 5 درصد از حشرات پرنده می‌شود. با توجه به اینکه ونوس نسخه‌ی تکامل‌یافته‌ای از دروزرا (گیاه گوشت‌خواری که از تله‌ی چسبنده به جای تله‌ی بسته‌شونده استفاده می‌کند) است، می‌توان دلیل تکامل را درک نمود. درحالی‌که دروزرا از حشرات پرنده و کوچک‌تر تغذیه می‌کند، ونوس از حشرات زمینی و بزرگ‌تر می‌خورد. این گیاه می‌تواند مواد مغذی بیشتری را از این حشرات دریافت کند. به همین دلیل ونوس مگس‌خوار نسبت به تله‌ی چسبنده‌ی پیشین، کامل‌تر است.
هضم
اگر شکار نتواند فرار کند، سطوح داخلی نرمه‌ها را تحریک خواهد کرد و همین عامل باعث تنگ‌شدن جداره‌ها و فشار بیشتر از سوی گیاه می‌شود تا درنهایت، تله پلمپ شده و معده‌ای را تشکیل می‌دهد که غذا در آن هضم خواهد شد. ترشح آنزیم‌های هضم‌کننده توسط هورمونی به نام جاسمونیک اسید انجام می‌شود که همان هورمون آزادسازی سم در مکانیزم دفاعی گیاهان غیرگوشتخوار به شمار می‌رود. وقتی که غدد هضم‌کننده در نرمه‌های برگ فعال شدند، فرایند هضم به وسیله‌ی آنزیم‌های هیدرولاز که توسط غدد ترشح می‌شوند، تسریع می‌گردد.
فرایند هضم حدود 10 روز طول می‌کشد که پس از آن، طعمه تبدیل به یک پوسته‌ی کیتین می‌شود. سپس تله دوباره بازگشایی شده و آماده‌ی استفاده است.  زیست‌بوم

ونوس مگس‌خوار در محیط‌هایی که نیتروژن و فسفر کمی دارند، نظیر باتلاق‌ها و ساواناهای مرطوب یافت می‌شود. ونوس مگس‌خوار قامت کوتاهی داشته و کند رشد می‌کند. این گیاه در ماسه‌ی مرطوب یا خاک‌های تورب‌دار زنده می‌ماند. اگرچه در اقصی‌نقاط دنیا آن را با موفقیت کاشته‌اند، اما باتلاق‌های ساحلی در کارولینای شمالی و جنوبی به عنوان زیست‌بوم اصلی آن محسوب می‌شود. ونوس مگس‌خوار یک گیاه استوایی نبوده و نمی‌توان زمستان‌های ملایم را تحمل کند. درواقع، اگر این گیاه وارد دوره‌ی رکود زمستانی نشود، ضعیف شده و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

منبع:wikipediaراهنمای نگهداری گیاه ونوس

ونوس مگس‌خوار یک گیاه معروف بوده، اما بخشی از معروفیتش به فرایند پرورش متوسط آن برمی‌گردد. پرورش موفق این گیاه نیازمند این است که شرایط اقلیمی زیست‌بوم اصلی‌اش را حتی‌الامکان شبیه‌سازی کنیم.
 ونوس‌های مگس‌خوار سالم، در بهار گل‌های سفیدی تولید می‌کنند. البته بسیاری از پرورش‌دهندگان، ساقه‌های گل‌دار را خیلی زود و به اندازه‌ی 2-3 اینچ می‌برند تا انرژی گیاه صرف رشد تله شود و بیهوده برای گل‌دادن به هدر نرود. اگر به گیاهان سالم اجازه‌ی گل‌دادن داده شود، گرده‌افشانی موفق آن‌ها بذر ایجاد می‌کند.
گیاهان می‌توانند به وسیله‌ی بذر تکثیر شوند که در این صورت، 4 الی 5 سال طول می‌کشد تا بالغ شود. شکل رایج‌تر، تقسیم‌بندی کلونال در بهار یا تابستان است. ونوس‌های مگس‌خوار می‌توانند به صورت آزمایشگاهی و با استفاده از بافت گیاه نیز تکثیر شوند. صرف‌نظر از روش تکثیر، اگر گیاهان در شرایط درست کاشته شوند، به مدت 20 الی 30 سال زندگی خواهند کرد.
نکات بسیار مفید از تجربیات سات بذرکو:
گیاههای مورد فروش بذرکو همگی از بذر تولید شده و کشت بافت نیستند.مزیت استفاده گیاه بذری نسبت به گیاه کشت بافت مقاومت گیاه و رشد عالی آن میباشد به شخصه گیاه کشت بافت خریداری کردم و بعد از یک ماه متاسفانه گیاه نابود شد یا اینکه رشد بسیار کمی داشته و این به خاطر عدم آداپته شدن گیاه بوده!!
برای نگهداری از گیاه حتما آن را در فضایی مرطوب همانند تنگ نگهداری کرده
 در آب دادن دقت کنید حتما با آب مقطر آب دهی انجام شود این فرایند در رشد گیاه بسیار موثر خواهد بود و آبیاری با آب لوله کشی شهری حتی باعث مرگ گیاه میشود.
هر دو روز یک بار با اسپره با آب مقطر گیاه را مه پاشی کنید تا رطوبت و تعریق ایجاد شود
تله هایی که سیاه شده را با قیچی کوچک آرایشی قطع کنید این رند یاعث رشد بهتر و تشکیل جوانه های جدید می شود
به هیچ وجه به گیاه گوشت چرخ کرده، کالباس یا سایر گوشت هایی که برای خوراک استفاده میشود ندهید این غذاها قابل هضم برای گیاه نیست و میتواند باعث تنش در گیاه شود
مدت زمان هر دو ماه یک بار یا یک ماه یک بار عنکبوت، مورچه، مگس، حشره های دیگر خصوصا کرم که خیلی مفید بوده به تله های فعال گیاه غذادهی انجام شود
توجه :چنانچه آب مقطر در دسترس ندارید حتما در زمان خرید از فروشگاه درخواست کنید برای شما برای  شما ارسال خواهد شد

کد کالا G5-005
نوع گیاه گیاه
نام علمی Venus Fly Trap
خانواده Droseraceae
نام فارسی گیاه ونوس گوشت خوار
نامهای دیگر گیاه ونوس مگس خوار، ونوس حشره خوار
نام لاتین Dionaea
عمر چند ساله
فضای مورد استفاده محیط مرطوب (داخل تنگ بهترین مکان)
نور محیط آفتاب زیاد و متوسط (غیر مستقیم)
آبیاری و رطوبت زیاد (حتما آب مقطر باشد)
دمای ایده آل معتدل
خاک اسفنگتوم
تغذیه و کود حتما باید خاک آن فقیر باشد و هر یک ماه حشراتی از قبیل مگس، پشه، کرم، عنکبوت یا مورچه به آن داده شود
1
پرسش و پاسخ
  • 1397-02-15

    سلام وقت بخیر

    این موجود نمیشه ؟

    پاسخ مدیر:

    با سلام موجود است میتوانید خرید نمایید

پرسش خود را مطرح کنید
*
*
*

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند عکسهای خود را قرار دهند برای ورود اینجا کلیک کنید

عکسی آپلود نشده

نوشتن نظر

گیاه ونوس گوشت خوار 2ساله (حشره خوار) Venus Fly Trap

گیاه ونوس گوشت خوار 2ساله (حشره خوار) Venus Fly Trap

♠ عجیب ترین، جذاب ترین گیاه دنیا
♠ از بین بردن حشرات داخل منزل و محل کار
♠ گیاه دو ساله، بالغ و آماده برای گلدهی
♠ تولید شده از بذر با مقاومت بسیار بالا و رشد عالی
♠ خریداری شده 100% از شرکت هلندی دپلمپ

برچسب ها

محصولات مرتبط

گیاهی از دل ماداگاسکار که علت نام گذاری نیز به همین دلیل می باشد.بسیار خاص و جالب با بدنه ای تیغ دار و جالب

9,000 تومان
مشاهده سریع

♠ گیاهی بسیار زیبا با تنه بزرگ و شبیه به بونسای♠ گل دهی با رنگ فوق العاده دلنشن قرمز ♠ نگهداری بسیار راحت  وساده برای هر نوع سطحی♠ رشد بسیار عالی و سریع ♠ نشا ها کاملا سالم و 4 ماهه

7,500 تومان
مشاهده سریع

این بونسای حدود 9 سال سن داشته از زیباترین ها در نوع خود می باشد و مناسب برای دکوراسیون های منازل یا روی میز کار

320,000 تومان
مشاهده سریع

این گیاه از زمره گیاهان واقعا زیبا می باشد.غیر ممکنه این گیاه را درم نزل افراد علاقمند به گل و گیاه نیابید خصوصا در ایران!چون نگهداری به مراتب ساده ای دارد و رشد خوبی هم دارد .

50,000 تومان
مشاهده سریع

شامل 5 عدد نشاء به لیمو برگ بریده  این محصول دارای درجه کیفی بسیار بالا می باشد  محصول 100% تست شده می باشد• درختچه ای بسیار پر طرفدار• دارای رایحه پخش کننده عالی در کل فضای محوطه• کاشت بسیار آسان برای هر نوع سطحی.

6,800 تومان
مشاهده سریع

این گیاه از زمره گیاهان زینتی آپارتمانی بوده برگ های آن حالت لوله ای و به شکل نیزه و رنگ آن سبز خاکستری می باشد.ارتفاع این برگها اگر نگهداری و شرایط مطلوب باشد گاها تا 2 متر هم می رسند

30,000 تومان
مشاهده سریع

▪ نام فارسی : آپروکاکتوس ( کاکتوس دم موشی )▪ نام علمی : Aprocactus flagelliformis▪ نام تیره : Cactaceae▪ نام انگلیسی : Rats Tail Cactus

4,500 تومان
مشاهده سریع

زامیو کالکاس مناسب برای آپارتمان بوده و به آبدهی کم و شدت نور کم عادت دارد واندازه گیاه مورد فروش بین 40 الی 50 سانتی متر می باشد.

90,000 تومان
مشاهده سریع

بالا