آموزش مراحل ساخت و پرورش بونسای از درخت

تاریخ انتشار: 95-07-12 23:07:06 دوشنبه
نمایش: 8875
(77 رای)
سابقه‌ی پرورش درختان بونسای به هزاران سال پیش برمی‌گردد. اگرچه این درخت را معمولاً به ژاپن نسبت می‌دهند، اما کاشت بونسای در واقع از چین شروع شد و در آن‌جا این درخت‌ها را برای ادای مسائل دینی‌شان (بودا) می‌کاشتند. امروزه از درختان بونسای علاوه بر مسائل دینی، برای زیباسازی و انجام فرایندهای خلاقانه استفاده می‌شود. مراقبت از درخت بونسای نیاز به تفکر و خلاقیت دارد تا در نهایت، یکی از نشانه‌های زیبایی طبیعت خلق شود. مراحل زیر را مطالعه کنید تا توان ایجاد درخت بونسای در شما به وجود آید.


بخش 1: انتخاب مناسب‌ترین درخت بونسای
با توجه به وضعیت اقلیمی محل زندگی‌تان، گونه‌ای مناسب را انتخاب کنید. تمامی درخت‌های بونسای یکسان نیستند. بسیاری از گیاهان چندساله‌ی ساقه‌چوبی و حتی برخی از گیاهان استوایی می‌توانند
1- با توجه به وضعیت اقلیمی محل زندگی‌تان، گونه‌ای مناسب را انتخاب کنید. تمامی درخت‌های بونسای یکسان نیستند. بسیاری از گیاهان چندساله‌ی ساقه‌چوبی و حتی برخی از گیاهان استوایی می‌توانند به درخت بونسای تبدیل شوند، اما قرار نیست تمامی آن‌ها با اقلیم محل زندگی‌تان سازگار باشند. در هنگام انتخاب گونه، می‌بایست به وضعیت آب‌وهوایی منطقه توجه شود. به عنوان مثال، برخی از درختان در دماهای پایین از بین می‌روند اما برخی دیگر به این دماهای پایین نیاز دارند تا وارد دوران رکود شده و خود را برای بهار آماده کنند. قبل از ایجاد درخت بونسای، حتماً در مورد تناسب گونه‌ی انتخاب‌شده با وضعیت اقلیمی منطقه‌تان تحقیق کنید، علی‌الخصوص اگر قصد دارید درخت را در بیرون از خانه نگه‌داری کنید. در این راستا می‌توانید از مسئولین فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید، راهنمایی بخواهید.
یکی از ابتدایی‌ترین و سازگارترین گونه‌های بونسای، جونیپر (سرو کوهی) است. این گیاه همیشه‌سبز به شدت مقاوم بوده و می‌تواند در تمامی نقاط نیم‌کره‌ی شمالی و مناطق گرم‌تر نیم‌کره‌ی جنوبی زنده بماند. همچنین پرورش سرو کوهی راحت است، می‌توان به راحتی آن را هرس نمود و چون یک گیاه همیشه‌سبز است، هیچ‌گاه برگ‌هایش را از دست نمی‌دهد. البته رشد آن به کندی صورت می‌گیرد.
درختان دیگری هم در دسته‌ی مخروطیان (گیاهانی همانند سرو کوهی) قرار می‌گیرند که از آن‌ها نیز درخت بونسای تهیه می‌شود. می‌توان به کاج، صنوبر و سرو اشاره نمود. درختان برگریز نیز دیگر مواردی هستند که برای تهیه‌ی بونسای استفاده می‌شوند که به عنوان نمونه می‌توان از افرای ژاپنی، ماگنولیا، نارون و درخت بلوط نام برد. همچنین برخی گیاهان استوایی و دارای ساقه‌ی غیرچوبی نظیر گیاه یشم و گل رزبرف موجود هستند که می‌توان آن‌ها را در محیط داخل خانه و در اقلیم‌های سرد و گرم نگه‌داری کرد.
همان ابتدا تصمیمتان در مورد نگه‌داشتن گیاه در داخل یا خارج خانه را بگیرید. بدیهی است که نیازهای درخت بونسای در محیط بیرونی و درونی با یکدیگر فرق کند.
2- همان ابتدا تصمیمتان در مورد نگه‌داشتن گیاه در داخل یا خارج خانه را بگیرید. بدیهی است که نیازهای درخت بونسای در محیط بیرونی و درونی با یکدیگر فرق کند. معمولاً گیاهانی که در داخل خانه قرار می‌گیرند، محیطی خشک‌تر و کم‌نورتر را تجربه می‌کنند، در نتیجه می‌توانید درختانی که نیاز به نور و رطوبت کمتری دارند را برای پرورش در محیط داخلی انتخاب کنید. در زیر فهرستی از رایج‌ترین گونه‌های درخت بونسای آماده است که با توجه به تناسبشان برای پرورش در محیط داخلی و خارجی، گروه‌بندی شده‌اند.
محیط داخلی: فیکوس، چتر هاوائی، سریسا، یاسمن، کاملیا، شمشاد کینگزویل.
محیط بیرونی: سرو کوهی، درخت سرو، صنوبر، افرا، توس، راش، درخت چهل‌سکه، کاج اروپایی، نارون.
به خاطر داشته باشید که دمای گونه‌ها باید به شکلی باشد که در زمستان وارد دوران رکود شوند، وگرنه از بین می‌روند. آن‌ها نمی‌توانند برای مدت‌زمان طولانی در داخل خانه پرورش داده شوند.
در مورد اندازه‌ی دلخواهتان برای درخت بونسای تصمیم‌گیری کنید. درختان بونسای دارای اندازه‌های متنوعی هستند. ارتفاع آن‌ها در گونه‌های متفاوت در محدوده‌ی 15 تا 90 سانتی‌متر نیز قرار می‌گیرد.
3- در مورد اندازه‌ی دلخواهتان برای درخت بونسای تصمیم‌گیری کنید. درختان بونسای دارای اندازه‌های متنوعی هستند. ارتفاع آن‌ها در گونه‌های متفاوت در محدوده‌ی 15 تا 90 سانتی‌متر نیز قرار می‌گیرد. اگر بونسای را از طریق جوانه یا قلمه‌ی یک گیاه دیگر پرورش دهید، امکان اینکه در شروع قد کوتاه‌تری نیز داشته باشد، وجود دارد. گیاهان بزرگ‌تر به آب، خاک و نور خورشید بیشتری احتیاج دارند، بنابراین قبل از خرید بونسای، تمام منابع موجود و نیازمندی‌هایتان را بررسی کنید و سپس تصمیم‌گیری کنید.
در حین تصمیم‌گیری در مورد اندازه‌ی دلخواهتان برای بونسای، می‌بایست چند نکته را مدنظر داشته باشید:
اندازه‌ی گلدان مورد استفاده
فضای موجود در خانه یا محل کار
میزان دسترسی به نور خورشید در خانه یا محل کار
میزان مراقبت و وقتی که می‌توانید برای آن درخت در نظر بگیرید (درخت‌های بزرگ‌تر نیاز به مراقبت و وقت بیشتری دارند)
در هنگام انتخاب گیاه، محصول نهایی را در ذهن مجسم کنید. هنگامی که در مورد نوع و اندازه‌ی بونسای دلخواهتان تصمیم‌گیری کردید، می‌توانید به فروشگاه مراجعه کرده
4- در هنگام انتخاب گیاه، محصول نهایی را در ذهن مجسم کنید. هنگامی که در مورد نوع و اندازه‌ی بونسای دلخواهتان تصمیم‌گیری کردید، می‌توانید به فروشگاه بذرکو به نشانی www.bazrco.ir مراجعه کرده و مورد دلخواهتان را خریداری کنید. هنگام انتخاب گیاه، به دنبال گیاهی با برگان سبز، شاداب و سالم بگردید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید (به خاطر داشته باشید که درختان برگریز می‌توانند برگ‌هایی با رنگ متفاوت در پاییز داشته باشند). در نهایت، وقتی که سالم‌ترین و زیباترین مورد را انتخاب کردید، شکل نهایی آن گیاه پس از هرس‌کردن را در ذهن مجسم کنید. یکی از بخش‌های سرگرم‌کننده‌ی مربوط به نگه‌داری بونسای این است که آن را به آرامی هرس کرده و شکل دهید تا دقیقاً قیافه‌ی دلخواهتان را پیدا کند (امکان دارد که این کار چند سال نیز طول بکشد). درختی را انتخاب کنید که شکل ذاتی‌اش اجازه‌ی هرس‌کردن را بدهد و مطابق با موارد مدنظرتان باشد.
به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید بونسای را از طریق بذر پرورش دهید، می‌توانید رشد درخت را در هر مرحله کنترل کنید. درهرحال، امکان دارد که  فرایند تبدیل بذر به درخت کامل 5 سال طول بکشد (بسته به گونه‌ی انتخاب‌شده). بنابراین اگر دوست دارید که از همان ابتدا، درخت را هرس کنید و شکل دلخواهتان را به آن بدهید، بهتر است که یک گیاه آماده و از پیش کاشته‌شده را خریداری کنید.
یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی شما این است که بونسای را از طریق قلمه پرورش دهید. منظور از قلمه، برش‌‎هایی است که از درخت در حال رشد زده شده و در خاک جدید به صورت یک گیاه جداگانه کاشته می‌شود. استفاده از قلمه نیز انتخاب خوبی است زیرا از طرفی رشد گیاه خیلی طول نمی‌کشد و از طرف دیگر شما می‌توانید فرایند بزرگ‌شدنش را تحت کنترل خود درآورید.
یک گلدان انتخاب کنید. یکی از نشانه‌های درخت بونسای این است که می‌بایست در گلدانی کاشته شود که رشدش را محدود کند. مهم‌ترین فاکتوری که می‌بایست در فرایند انتخاب گلدان مدنظر باشد
5- یک گلدان انتخاب کنید. یکی از نشانه‌های درخت بونسای این است که می‌بایست در گلدانی کاشته شود که رشدش را محدود کند. مهم‌ترین فاکتوری که می‌بایست در فرایند انتخاب گلدان مدنظر باشد، اطمینان از اندازه‌ی درست آن برای پوشاندن کامل ریشه‌های گیاه می‌باشد. هنگامی که درختتان را آبیاری می‌کنید، گیاه رطوبت خاک را از طریق ریشه‌هایش جذب می‌کند. مسلماً نمی‌خواهید خاک موجود در گلدانتان آن‌قدر کم باشد که ریشه‌ها نتوانند رطوبت لازمه را جذب کنند. همچنین برای اینکه جلوی پوسیدگی ریشه گرفته شود، می‌بایست گلدانی با یک یا چند سوراخ تخلیه در انتهایش انتخاب کنید. اگر گلدانتان سوراخ ندارد، خودتان با مته این سوراخ‌ها را ایجاد کنید.
اگرچه گلدانتان می‌بایست اندازه‌ی لازمه برای رشد درختتان را داشته باشد، اما از طرف دیگر، می‌بایست گلدانی جمع‌وجور و زیبا برای بونسای انتخاب کنید. گلدان‌های خیلی بزرگ باعث می‌شوند که درخت کوچک به نظر بیاید و شکل مناسبی را پیدا نکند. می‌بایست گلدانی را انتخاب کنید که متناسب با ریشه‌های درخت باشد. می‌توانید تناسب بونسای با گلدان را از نظر بصری بررسی کنید.
برخی از افراد ترجیح می‌دهند بونسای را در گلدان‌های ساده و معمولی پرورش دهند و پس از رشد کامل، آن‌ها را به گلدان‌های تزئینی و زیبا منتقل کنند. این روش بسیار خوب است، البته اگر بونسای مدنظرتان اجازه‌ی تعویض گلدان پس از رشد کامل را بدهد.


بخش 2: قراردادن درختان بالغ در گلدان

 درخت را آماده کنید. اگر بونسای را از فروشگاه خریده‌اید و آن‌ها محموله را در یک گلدان پلاستیکی معمولی تحویل داده‌اند، یا اینکه خودتان بونسای را پرورش داده
1- درخت را آماده کنید. اگر بونسای را از فروشگاه خریده‌اید و آن‌ها محموله را در یک گلدان پلاستیکی معمولی تحویل داده‌اند، یا اینکه خودتان بونسای را پرورش داده و الان می‌خواهید آن را به گلدان نهایی منتقل کنید، می‌بایست در ابتدا گیاه را آماده کرده و سپس فرایند انتقال را پیگیری نمایید. ابتدا مطمئن شوید که درخت به شکل و اندازه‌ی دلخواهتان درآمده است. اگر می‌خواهید پس از تعویض گلدان نیز درختتان به شکل خاصی که مدنظرتان است،  رشد کند یک سیم محکم دور درخت یا شاخه ببندید تا بتوانید رشد را جهت‌دهی کنید.
درختانی که چرخه‌ی عمر فصلی دارند (همانند بسیاری از برگریزها) می‌بایست در بهار تعویض گلدان شوند. افزایش دما در بهار باعث می‌شود که گیاهان تمایل به رشد بیشتری داشته باشند، در نتیجه می‌توان انتظار داشت که راحت‌تر بر مشکلات ناشی از هرس‌کردن و تعویض گلدان غلبه کنند.
قبل از تعویض گلدان، کمتر درخت را آبیاری کنید. کارکردن با خاک خشک و سست، راحت‌تر از خاک مرطوب است.
درخت را بیرون آورده و ریشه‌هایش را تمیز کنید. با دقت گیاه را از داخل گلدان فعلی‌اش خارج کنید، به گونه‌ای که به هیچ‌یک از قسمت‌های آن ضربه‌ای وارد نشود
2- درخت را بیرون آورده و ریشه‌هایش را تمیز کنید. با دقت گیاه را از داخل گلدان فعلی‌اش خارج کنید، به گونه‌ای که به هیچ‌یک از قسمت‌های آن ضربه‌ای وارد نشود. می‌توانید از بیلچه‌ی کشاورزی برای بیرون‌کشیدن گیاه استفاده کنید. بسیاری از ریشه‌ها قبل از تعویض گلدان بونسای بریده می‌شوند. درهرحال، برای اینکه نمای بهتری از ریشه‌ها داشته باشید، لازم است که خاک گیرکرده در میان ریشه‌ها را خارج کنید. برای تمیزکردن گل و خاک موجود در میان ریشه‌ها از میله‌های چوبی نازک، موچین و ابزارهای مشابه استفاده نمایید.
لزومی ندارد که ریشه‌ها کاملاً تمیز و بدون لکه باشند. فقط به اندازه‌ای آن‌ها را تمیز کنید که بتوانید در هنگام هرس‌کردن ریشه، به کار مسلط باشید.
ریشه‌ها را هرس کنید. اگر رشد آن‌ها کنترل نشود، درختان بونسای به راحتی می‌توانند از محدوده‌ی گلدانشان خارج شوند
3- ریشه‌ها را هرس کنید. اگر رشد آن‌ها کنترل نشود، درختان بونسای به راحتی می‌توانند از محدوده‌ی گلدانشان خارج شوند. برای اینکه رشد بونسایتان کنترل شود، حتماً قبل از کاشتن دوباره، ریشه‌هایش را کوتاه کنید. ریشه‌های بزرگ و کلفت و همچنین ریشه‌هایی که روبه‌بالا هستند را ببرید. با این کار، فقط ریشه‌های نازک و روبه‌پایین روی گیاه باقی می‌مانند که در نزدیکی سطح خاک قرار می‌گیرند. آب از طریق نوک ریشه‌ها جذب می‌شود، پس اگر تعداد زیادی ریشه‌ی نازک داشته باشید بهتر از این است که یک ریشه‌ی بزرگ و عمیق داشته باشید.
گلدان را آماده کنید. قبل از قراردادن درخت در گلدان، مطمئن شوید که خاک موجود در گلدان جدید تازه بوده و در ارتفاع مطلوبی قرار دارد.
4- گلدان را آماده کنید. قبل از قراردادن درخت در گلدان، مطمئن شوید که خاک موجود در گلدان جدید تازه بوده و در ارتفاع مطلوبی قرار دارد. در انتهای گلدان لایه‌ای از خاک دانه‌درشت بریزید. سپس خاک نرم‌تر و سست‌تر را روی این لایه بریزید. از خاک یا مدیومی استفاده کنید که فرایند زه‌کشی را به خوبی انجام دهد؛ خاک معمولی باغچه آب زیادی را در خود نگه می‌دارد که برای درخت خوب نیست. مقدار کمی از فضا را روی گلدان در نظر بگیرید تا توان پوشاندن کامل ریشه‌ها به وجود آید.
درخت را بکارید. درخت را در جهت دلخواهتان داخل گلدان بگذارید. پس از گذاشتن درخت، خاک دارای زه‌کشی خوب را در گلدان بریزید
5- درخت را بکارید. درخت را در جهت دلخواهتان داخل گلدان بگذارید. پس از گذاشتن درخت، خاک دارای زه‌کشی خوب را در گلدان بریزید، به گونه‌ای که سیستم ریشه‌ی درخت به خوبی پوشانده شود. در انتها و در صورت نیاز می‌توانید لایه‌ای از خزه یا سنگ‌ریزه را روی خاک بریزید. این لایه‌ی انتهایی علاوه بر اینکه زیبایی گلدان را افزایش می‌دهد، می‌تواند آن را در سر جایش محکم کند.
اگر درختتان به صورت سرپا در جایش نمی‌ایستد، یک سیم محکم را به انتهای گلدان بفرستید و آن را از سوراخ‌های تخلیه عبور دهید. این سیم را دورتادور سیستم ریشه بچرخانید تا گیاه در سر جایش بایستد.
شاید نیاز باشد که روی سوراخ‌های تخلیه را با صفحه‌ای بپوشانید تا خاک از درون آن‌ها بیرون نریزد. معمولاً اگر سوراخ تخلیه بزرگ باشد، آبیاری می‌تواند باعث شود که خاک از طریق این سوراخ‌ها به بیرون بریزد.
مراقب درخت بونسای در گلدان جدیدتان باشید. این درخت فرایندی جدی و تا حدودی دردناک را پشت سر گذاشته است.
6- مراقب درخت بونسای در گلدان جدیدتان باشید. این درخت فرایندی جدی و تا حدودی دردناک را پشت سر گذاشته است. تا دو الی سه هفته پس از تعویض گلدان، آن را در مکانی بگذارید که از باد شدید و نور مستقیم آقتاب دور باشد. به گیاه آب بدهید، اما کود نزنید تا ریشه‌ها در محل جدید مستقر شوند. با انجام این مراقبت‌ها باعث می‌شوید که گیاهتان به خانه‌ی جدیدش عادت کرده و رشد کند.
همان‌گونه که ذکر شد، گیاهان برگریز با توجه به چرخه‌ی عمر سالیانه‌شان، در دوره‌ی بهار رشد بیشتری دارند. بنابراین بهتر است که تعویض گلدان این گیاهان در فصل بهار و پس از اتمام دوران رکود انجام شود. اگر گیاهتان در محیط داخلی قرار دارد، پس از اینکه گذاشتید در گلدان جدید جان بگیرد، می‌توانید پس از گرم‌شدن هوا و افزایش نور خورشید، آن را به محیط بیرون انتقال دهید تا شرایط طبیعی را نیز تجربه کند.
هروقت گیاه بونسای جان گرفت، می‌توانید گیاهان کوچک‌تری را به گلدانش اضافه کرده و در کنارش بکارید. اگر از این گیاهان کوچک به خوبی مراقبت کنید، در انتها می‌توانید تابلویی زیبا و سبز را خلق کنید. سعی کنید گیاهانی انتخاب کنید که از نظر شرایط اقلیمی با بونسای موجود در گلدان یکسان باشند تا نیاز به آب و سایر شرایط محیطی در آن‌ها به یک میزان باشد.

منبع: wikihow
تهیه و ترجمه توسط تیم تخصصی بذرکو
هرگونه کپی داری با ذکر منبع سایت بذرکو بلامانع می باشد در غیر اینصورت پیگرد قانونی خواهد داشت
نظرات کاربران
(8)
 • وحید
  1395-07-13
  ممنون از توضیح کامل من خیلی علاقه دارم درخت افرای ژاپنی رو به بونسای تبدیل کنم ولی اطلاعات کافی ندارم.تو اب و هوای تهران داخل خونه.اگه میشه راهنمایی کنید.متشکرم
  پاسخ مدیر:
  درود خدمت شما .از اموزش فوق میتوانید استفاده لازم را ببرید در نظر داشته باشید بونسایی که از بذر بوجود می آید به مراتب قوی تر، برنامه ریزی بهتری میتوان برایش تدارک دید همچنین پروسه تبدیل شدن بونسای از بذر یک مزیتی که دارد بونسای کاملا قوه قوی تری خواهد داشت نسبت به اینکه قلمه گرفته شود!بزودی آموزش مراحل تبدیل بذر به بونسای را قرار خواهیم داد .در ثانی در نظر داشته باشید بونسای افرا قرمز باید خارج از منزل نگه داری شود و حداکثر روزی بیشتر از 5 روز داخل منزل نباشد
 • بهجت
  1395-07-18
  بسیار سپاسگزارم از اینکه کانالی به این خوبی را ایجاد کردید چون بینهایت می شود استفاده کرد از اینهمه اطلاعات خوب خیلی ممنون
 • خدیجه اقبال
  1396-11-28

  بسیار عالی امیدوارم بتوانم از دانش شما به بهترین وجه استفاده کنم .راهنمایی های خود را از شاگرد تان دریغ ننمایید.

 • ارام
  1397-01-19

  با سلام نشا بنسای انگور هم دارید؟؟؟؟؟

  پاسخ مدیر:

  درود

  خیر موجودی سایت بروز میباشد

 • - مهرداد کشاورز
  1397-01-29

  درود بر شما خواستم سوال کنم افرا قرمز که تو این گلخانه ها می‌فروشند معمولا برای شمال کشورمونه آیا این افرا قرمز شمال همان افرا سرخ ژاپنیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. مرسی از توضیحات راهنمایی کاملتون. (خودتون گل باشید،عمرتون مثل گل نباشه)

  پاسخ مدیر:

  با سلام این افرا که اکثرا میبینید میفروشن پیوندی هستن پایه ریشه دار افرا معمولی را به افرا قرمز پیوند میزنن و افرای خالص ژاپنی نیستند ولی خب این مورد هم میتوان برای بونسای تربیت و پرورش داد

 • همایون همایون پور
  1397-03-09

  سلام
  خسته نباشید
  اولا تشکر میکنم بابت سایت خوبتون برای کسایی که دوست دارن گل و گیاه رو اینکارو انجام دادید و یه پیشنهاد یا انتقاد داشتم
  اینکه موقع خرید کالا به ما اجازه تعیین تعداد بذر رو نمیدید بنده خرید کردم ولی خیلی از بذر ها رو مثلا برای بنده 2 تا هم زیاد هست باید 20 یا 30 تا بذر خرید کنم با توجه به قیمت پایینی که داره چیزی نیست ولی توی خرید بالایی که بنده داشتم مبلغ محسوسی از بنده به این شکل شاید بشه گفت هدر رفته و عملا اختیار رو از من گرفت این خوبه که شما اینکارو میکنید ولی حق انتخاب رو از مشتری می گیرید بزارید مشتری خودش انتخاب کنه بنده اگر اینجور نبود حتما خرید بیشتری انجام میدادم ولی متاسفانه انقدر به این شکل قدرت حق انتخاب رو از من گرفت که اجبارا خرید خودمو سریع تموم کردم و تنوع زیادی رو قبول نکردم برای خودم فقط به منابع مالی که داشتم فکر کردم گفتم با این حساب از اگر بخام به علایقم فکر کنم کل حسابم با این خرید ب این شکل باید خالی بشه
  لطف کنید حق انتخاب و خرید رو به عهده مشتری بزارید ممنون
  در حال حاضر هم تماس با شما قطع هست که اینجا پیام گذاشتم

  پاسخ مدیر:

  با سلام و تشکر بابت انتقاد

  ببینید هر بذری قوه نامیه ای دارد و با توجه به قیمتی که دارد نیز ما بسته ها را بر اساس قوه نامیه و پرتی به مشتری ارایه میدهیم نه تنها ما تمام سایتها چه در ایران و چه خارج کشور در زمینه بذر به این صورت کار میکنن بطور مثال از 10 عدد بذر 5 عدد سبز خواهد شد از این تعداد بطور مثال بعضی ها بخاطر عدم آشنایی باز درضصدی سوخت میدهد و باز به همین تریتیب که میبنید کلا از 10 الی 15 عدد بذر یکی باقی ماند

 • حامد اعظمی
  1397-04-19

  سلام وقتتون بخیر جناب من تو منطقه شمالی کشور هستم و انواع بذرها رو میتونم تهیه کنم از بلوط سرو گرفته بذر مرکبات و سیاه ریشه ها ولی چجوری جلوی رشد بیش از حد درخت رو بکیرم تا ی بونسای ناب رو پرورش بدم؟

  پاسخ مدیر:

  درود خدمت شما جناب اعظمی

  بزودی مقالات و فایل های تصویری رسانه تصویری سایت رو بروز خواهیم کرد ولی اگر عهجله دارید به سایت یوتوب مراجعه کنید در قسمت جستجو کلمه Owl Bonsai Pruning  را سرچ کنید برای شما مطالب مفیدی از هرس بونسای خاهد آمد

 • وحید
  1397-08-16

  سلام : امروز 16.8.1397مطلب آموزشی شما در مورد ساخت بونسایی رو خوندم چند سال میشه که قصد درست کردن بونسایی دارم تا اینکه دیشب گلدانی تزیینی و مسطح مخصوص بونسایی خریدم تعداد زیادی کاکتوس دارم و عطری یوکا کروتون دیفن چند تا از گلهای تو خونه رو مد نظر دارم بونسایی کنم الان یوکا رو نشون کردم تا بتونم ازش یک بونسایی درست کنم فکر کنم زیبا بشه چون دوشاخه است و وقتی رشد کنه یک تنه ظخیم و دو شاخه نازک و زیبا به نمایش در میاد یک سؤال دارم : چند سال زمان میبره تا یک درختچه بزرگ و زیبا شکل بگیره ؟بونسایی هایی که ریشه هاشون از خاک زده بیرون و زیباتر شدن همین طور پرورش پیدا کردن ؟ ریشه بیرون هست مشکلی نیست ؟ فقط همون بار اول هرس ریشه و ساقه نیاز هست یا باز هم بایست بعد از مدتی دوباره گیاه رو از خاک درآورد و دوباره ریشه های بزرگش رو هرس کرد ؟ کاش میشد از گلهام تصویر بزارم زیر متن ! :( امیدوارم از مطلب شما نتیجه خوبی بگیرم ممنون

  پاسخ مدیر:

  با سلام

  شاخه بونسای مرتبط با درختان می باشد کاکتوس و بوته ها را نمیتوان بونسای کرد

دیدگاه خود را بنویسید
*
*

بالا