خانه پرورش گیاهان شرایط نگهداری و مراقبت از گیاه آریستولوکیا یا گل پیپ

شرایط نگهداری و مراقبت از گیاه آریستولوکیا یا گل پیپ

توسط bazrcoir

آریستولوکیا Dutchman’s pipe نام لاتین Aristolochia یک گیاه پیچکی با رشد سریع است که گل‌های تیز و روشنی دارد و به خاطر زیبایی همواره در کاتالوگ‌های باغبانی تحسین می‌شود
مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش این گیاه، گل‌های خارق‌العاده‌اش است که مشابه لوله‌های تنباکو هستند. بسته به واریته، این گل‌ها می‌توانند اندازه‌ای عظیم‌الجثه داشته باشند و به ۵۰ سانتی‌متر برسند. 

ویژگی‌ها:
این گیاه به عنوان یک گل تزئینی کاشته می‌شود.
می‌تواند در باغچه یا داخل گلدان کاشته شود.
گونه‌های پیچکی این گیاه نیاز به میله‌های پشتیبان دارند تا رشد کنند.
این گیاه با سرعت خوبی رشد کرده و می‌تواند بین ۳ الی ۶ متر در سال رشد کند.
این گیاه شاخ‌وبرگ زیادی را تولید می‌کند.
گل‌های آن بسته به گونه از اندازه‌ی کوچک تا خیلی بزرگ قرار می‌گیرند.
آن‌ها دارای الگوی قهوه‌ای-سفید و سفید-مشکی هستند.
دوره‌ی گل‌دهی از خردادماه تا اواسط فصل پاییز است.
در زمانی که خاک عاری از سرمازدگی است، به عنوان مثال ماه‌های فروردین و اردیبهشت، می‌توانید گونه‌هایی از گیاه که از مقاومت لازم در فصل زمستان برخوردار هستند را بکارید. ابتدا باید خاک را تا عمق قابل قبولی شل کنید. خاک نباید خیلی سنگین باشد. با مخلوط کردن پرلیت یا ماسه، می‌توانید قابلیت نفوذ در خاک را بیشتر کنید. گلوله‌ی ریشه باید پیش از کاشت به صورت کامل آبیاری شود. سپس یک سوراخ دارای اندازه‌ی کافی باید ایجاد شود و در پایین‌ترین لایه، سنگریزه باید برای زه‌کشی قرار بگیرد تا از شکل‌‎گیری گچ‌اندود جلوگیری شود. سپس با استفاده از حفاری خاک، گیاه داخل آن گذاشته می‌شود. در نهایت آبیاری کامل انجام می‌گیرد. از آنجایی که گاهی اوقات این گیاهان با قدرت رشد می‌کنند، یک فرایند کاشت باثبات باید در حین فرایند مورد استفاده قرار بگیرد. حین کاشت در گلدان، باید توجه کافی را به اندازه‌ی گلدان داشته باشید و یک لایه‌ی زه‌کشی را در انتهای گلدان قرار دهید تا از سرمازدگی و تجمع رطوبت جلوگیری شود. همچنین باید به بستر خاک لازمه نیز دقت کنید.

موقعیت مکانی و خاک:
این گیاه عمدتاً در در گلدان کاشته می‌شود.
تقاضای خیلی خاصی برای موقعیت مکانی یا مراقبت ندارد.
در فصل بهار و تابستان، یک مکان محصور در برابر باد و اندکی آفتاب‌گیر در محیط بیرون مناسب می‌باشد.
در تابستان، منطقه‌ای دارای سایه‌ی مقطعی یا کامل ایده‌آل است.
حتی در پاییز و زمستان نیز گیاه به یک منطقه‌ی نیمه‌سایه احتیاج دارد.
البته نباید در اتاق گرم قرار بگیرد.
بستر آن را با پرلیت مرتفع‌تر کنید.
پرلیت یک ماده‌ی معدنی است که در اصل از آتشفشان‌ها حاصل می‌شود.
همچنین مخلوط دو سهم از خاک رس و یک سهم ماسه برای آن بسیار مناسب است.

آبیاری و کودرسانی:
نیاز به آب در گل‌های پیپ نسبتاً بالا است، علی‌الخصوص اگر در فصل تابستان باشیم. بستر باید همواره مرطوب باشد. همچنین در باقی اوقات سال نیز بستر نباید هیچ‌گاه کاملاً خشک شود، حتی اگر در فصل زمستان باشیم. علی‌رغم این موضوع بدانید که باید از رطوبت اضافی نیز فاصله بگیرید. بهتر است که از آب باران برای آبیاری استفاده کنید اما در صورت استفاده از سایر انواع آب نیز گیاه می‌تواند شرایط را کنترل کند. برای داشتن رطوبت بهینه، استفاده‌ی گاه‌به‌گاه از اسپری بر روی گیاه توصیه می‌شود. فاز رشد در بهار و تابستان طی می‌شود. بدین منظور بهتر است که هر دو هفته یک بار از کود سیب‌زمینی استفاده نمایید. این گیاه می‌تواند با آب شیر نیز آبیاری شود، اما بهتر است که حتی‌الامکان از آب بدون آهک یعنی آب باران برای آن استفاده کنید. 

تعویض گلدان:
درواقع گفته می‌شود که گل پیپ نباید تعویض گلدان شود. اما از طرف دیگر این گیاه به حدی بزرگ است که باید به ریشه‌های آن فضای بیشتری بدهید و گلدانش را تعویض کنید. این گلدان جدید باید اندکی بزرگ‌تر از قبلی باشد. حتی‌الامکان بدون آسیب رساندن به ریشه، گیاه را از گلدان قبلی بیرون بیاورید. سپس زه‌کشی مناسب را به گلدان جدید اضافه کنید. سپس مخلوط خاکی که پیش‌تر با پرلیت آمیخته شده را اضافه نمایید. پس از کاشت گیاه در بستر جدید، آبیاری را به صورت عمیق انجام دهید.

بریدن:
گل پیپ به آسانی بریده می‌شود.
این گیاه می‌تواند به آسانی در هر زمان بریده شود.
در فصل پاییز، یک هرس اساسی به میزان ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متر ممکن است. 
اساساً باید هرس‌های عمیق و با برش زیاد هر ۲-۳ سال یک بار انجام بگیرد.

آفات:
شته
اگر هوا خشک باشد احتمال حمله‌ی آفات به گیاه وجود دارد. مشاهده‌ی لکه‌های زرد، برگ‌های تاخورده و دارای انحنا و همچنین جوانه‌های کوتاه شده، می‌تواند حاکی از حمله به گیاه باشد. همچنین امکان دارد ترشح مایه‌ی چسبناک که از جانب شته‌ها صورت می‌گیرد، بر روی برگ مشاهده گردد. به عنوان یک اقدام کنترلی، می‌توانید بذرهای گیاه را اسپری کنید. اگر میزان هجوم زیاد باشد، مواد سم‌پاشی تجاری در بازار موجود هستند که می‌توانید بر اساس دستورالعمل از آن‌ها استفاده کنید.

کنه‌های عنکبوتی
همچنین هجوم کنه‌های عنکبوتی نیز به واسطه‌ی رطوبت پایین اتفاق می‌افتد، علی‌الخصوص اگر در فصل زمستان باشیم و هوا خشک باشد. می‌توانید با مشاهده‌ی تارهای سفید و ظریف روی برگ‌ها حمله‌ی این آفت را تشخیص دهید. باز هم ابزارهای مخصوص و نظام‌مند برای کنترل موجود هستند. وقتی که از چنین واسط‌هایی استفاده می‌کنید، عموماً باید آن را به صورت مکرر انجام دهید.

منبع: ویکی پدیا

Related Posts

ارسال نظر