خانه دسته‌بندی نشده آموزش تولید توت فرنگی | کاشت و پرورش در گلدان

آموزش تولید توت فرنگی | کاشت و پرورش در گلدان

توسط bazrcoir

همه ی جذابیت تولید توت فرنگی در سود آوری آن نیست. این گیاه زیبا با میوه های فانتزی خوشمزه ای که دارد در این ایام برای کسانیکه می خواهند در محیط خانه باغچه کوچکی داشته باشند، دلبری ها میکند. در این جای ماجرا است که تولید توت فرنگی در گلدان داستان جذابی می شود.

 

آموزش تولید توت فرنگی در گلدان

توت فرنگی از جمله میوه ‌های محبوب در نزد همگان است. خصوصا که این میوه در نگاه شیرین کودکان محبوبیت بالایی دارد. زیبایی ظاهری در کنار مزه ای دلنشین و به غایت شیرین است که این میوه را تا این اندازه جذاب کرده است. این استقبال بالا از این میوه خوشمزه می ‌تواند مستعد بازاری پررونق برای آن باشد. بازاری که همیشه مشتریان جدی دارد. در این روز ها که می گذرد، کاشت توت فرنگی به یقین در لیست سودآور ترین میوه های موجود در بازار بدل شده است. بازاری که محصول می ‌خواهد. از این رو است که تولید توت فرنگی می تواند یک ایده جسورانه برای فتح بازار های همیشه جذاب این میوه باشد. اما همه ی جذابیت تولید توت فرنگی در سود آوری آن نیست. این گیاه زیبا با میوه های فانتزی خوشمزه ای که دارد در این ایام برای کسانیکه می خواهند در محیط خانه باغچه کوچکی داشته باشند، دلبری ها میکند. در این جای ماجرا است که تولید توت فرنگی در گلدان داستان جذابی می شود.

 

کاشت توت فرنگی

کاشت توت فرنگی

از کشاورزان تا گیاه دوستان خوش ذوق از خیلی پیش و یا همین اواخر به این نتیجه رسیده ‌اند که باید در مسیر کشت این میوه محبوب قرار گیرند. خیلی ها هم هستند که می‌ خواهند از مقدمات تولید توت فرنگی آغاز کنند؛ اما این مقدمات الزاماتی دارد. به هر صورت در جهت کسب آموزش تولید توت فرنگی باید متوجه نکات علمی تا عملی متعددی باشید. این مقاله می خواهد شما را در یک دیدگاه کلی اما هدفمند در باب آموزش تولید توت فرنگی قرار دهد. از این رو اگر می ‌خواهید در تولید توت فرنگی دست بالایی داشته باشید، می توانید همراه با ادامه این گفتار متوجه نکات ریز و درشت اما دقیق آن شوید.

از شما دعوت می کنیم مطلب مربوط به گام به گام دانه در حال رشد گوجه فرنگی  را هم مطالعه کنید

 

آشنایی با گیاه توت فرنگی

گیاه توت فرنگی را نمی‌ توان در جمع درختان جای داد. از طرفی این محصول را نمی شود در مقام محصولات جالیزی بررسی کرد. گیاه توت فرنگی یک نوع علف پایا است. یعنی علفی که هر سال می ماند و در ابتدای سال برگ و دانه و میوه های جدید می ‌دهد. توت فرنگی یک گیاه نهان دانه از تیره گل سرخیان است. گیاهی که مطلوب رشد در آب و هوای معتدل اما گرم است و در خاک های اندکی اسیدی خیلی خوب رشد می کند. شاید عمده مکان ها به جهت کاشت توت فرنگی را بتوان در مناطق نیمه سردسیر پیدا کرد؛ اما گل های این گیاه، طاقت سرمای سخت و ناگهانی را ندارند.

 

پرورش توت فرنگی

پرورش توت فرنگی

گیاه توت فرنگی تا یکی دو قرن اخیر در زمره گیاهان وحشی با شکل و شمایلی متفاوت از گونه ‌های امروزی بوده است. در حدود سه قرن پیش برای اولین بار کشاورزان فرانسوی اقدام به تولید توت فرنگی در دل زمین های زراعی خود زدند. پرورشی که خیلی زود پاسخگوی حس کنجکاوی آنها شد و از استقبال مطلوبی برخوردار گشت. حالا تولید توت فرنگی که تقریباً می ‌تواند در هر هوای معتدلی رشد کند را در سراسر جهان شاهد هستیم. تولید توت فرنگی در ایران نیز با وجود آب و هوای نیمه کوهستانی ای که در سراسر آن به وفور دیده می شود.

بستر مناسب برای توت فرنگی

بستر مناسب برای توت فرنگی

 

البته نحوه کشت امروزی این گیاه به شیوه هیدروپونیک است. مزیت این شیوه در تولید توت فرنگی، از آنجا است که می توان شرایط محیط کشت را به خوبی تحت کنترل داشت. شیوه هیدروپونیک در تولید توت فرنگی باعث نتیجه مطلوب و محصول قابل قبول در مسیر کشت آن شده است. آموزش تولید توت فرنگی نیز بر پایه آموزش همین روش استوار است. البته در آموزش تولید توت فرنگی که همراه این مقاله است با رویکرد کاشت خانگی این محصول می باشد. شاید نگاه فانتزی به این گیاه که همواره همراه آن است باعث شده تا در این روز ها علاقه ‌ای در نزد مردم بابت کاشت توت فرنگی خانگی ایجاد شده ‌باشد. آموزش تولید توت فرنگی در گلدان تا مزرعه چندان تفاوت آشکاری با هم ندارند. فقط این یکی در ابعادی کوچک و آن یکی در فضایی بزرگ و اقتصادی دیده می ‌شود.

 

شناخت انواع توت فرنگی، مقدمه ‌ای بر آموزش تولید توت فرنگی

در تولید توت فرنگی  این گیاه را به سه دسته متداول تقسیم بندی می ‌کنند. این سه دسته از شکل و شمایل فانتزی آن تا اهداف صنعتی و تجاری این گیاه را شامل می شود. بسته به هدفی که در تولید توت فرنگی دنبال می کنید، می توانید یکی از این گونه ‌ها را تحت کشت داشته باشید.

 • توت فرنگی Daynutral: یک گونه سرسخت از توت فرنگی که برای رشد نیاز به نور قابل توجهی دارد. این گیاه با وجود شرایط مساعد زیستی می ‌تواند برای تمام ایام سال رشد و نمو داشته باشد.
 • توت فرنگی Juneberries: گونه ای از توت فرنگی که چندان استقبالی از نور مستقیم خورشید نمی کند. در فصل بهار شکوفه داده و در همان فصل نیز به بار می نشیند. از آن جهت که می‌ توان آن را در محیط های بسته به خوبی تکثیر داد، کاملا مناسب کشت خانگی با شکل و شمایل فانتزی هستند. این نوع از توت فرنگی فقط یک بار در سال میوه می دهد.
 • توت فرنگی همیشه بارده: همان طور که از نام این گونه پیداست، این نوع از توت فرنگی شکل و شمایل تجاری این گیاه است. گیاهی با سطح مقاومت مطلوب که در شرایط تامین مناسب فضای زیستی می ‌تواند در تمام ایام سال میوه های جذاب خود را عرضه دارد.

آموزش تولید توت فرنگی با اهداف فانتزی

هدف کلی ما در آموزش تولید توت فرنگی به نوعی، بار دادن این محصول در فضا های خانگی می باشد. اگر چه می توان گره های مشترکی در نحوه کاشت توت فرنگی با روش ‌های صنعتی پیدا کرد؛ اما به هر صورت اینجا هر چیز در ابعاد کوچک آن مورد بررسی قرار می ‌گیرد. برای این منظور می ‌توان مراحل قید شده در ادامه مقاله را با دقت به انجام رسانید.

 

خاک مناسب توت فرنگی

خاک مناسب توت فرنگی

 • توت فرنگی یک گیاه بوته ای است. البته بوته های آن پایا هستند؛ اما به هر حال برای ابتدای کشت باید همراه با کاشت نشا باشند. دقت در داشتن نشاء سالم و خوب، شرط اول در رسیدن به محصول مطلوب نهایی است.
 • در آموزش تولید توت فرنگی در محیط های خانگی قید اکید می شود که حتماً از گلدان های مخصوص این گیاه استفاده کنید. خوشبختانه تولیدکنندگان انواع تجهیزات باغبانی متوجه علاقه بسیار مردم در کشت توت فرنگی بوده ‌اند. از این رو به راحتی می توانید در سطح فروشندگان تجهیزات باغبانی، انواع گلدان های مخصوص پرورش توت فرنگی را داشته باشید.
 • دقت داشته باشید که از خاک با کیفیت مناسب استفاده کنید. برای این منظور می توانید از فروشندگان خاک، خاک مناسب را تهیه کنید. در آموزش تولید توت فرنگی، دقت بالایی در مراحل مقدماتی کشت این گیاه می شود. گیاه توت فرنگی باید در یک خاک کاملا مرطوب قرار گیرد. از این رو قبل از نشا باید خاک مناسب را به خوبی آبیاری کنید. تا آنجا که آب از قسمت پایین گلدان، محل تخلیه آب اضافی بیرون زده شود.

توت فرنگی در گلدان سفالی

 • خاک کاملا مرطوب شده، مستعد کشت اولین نشاء از بوته های توت فرنگی است. سپس با حفر حفره هایی به عمق ۵ سانتیمتر و پهنای ۵ سانتیمتر محل کشت را آماده سازی کنید. اگر از گلدان های بزرگ استفاده می کنید، به طوریکه می‌ خواهید بیش از یک بوته را در هر گلدان داشته باشید، بهتر است فاصله منطقی ۱۵ سانتیمتر مابین هر یک از بوته ها در نظر بگیرید.
 • در انتقال نشاء توت فرنگی به مانند هر گیاه دیگری باید رفتار کنید. اصولا نشاء در هر گیاهی در مرحله حساسی قرار دارد. به راحتی می ‌تواند ریشه ‌های نازک خود را از دست داده و در خطر خشک شدن قرار گیرد. از این رو در جا به جایی نشاء توت فرنگی نیز مراقب ریشه های ظریف و حساس آن باشید.
 • جا به جایی نشاء توت فرنگی با پر کردن گلدان از خاک ادامه پیدا می کند. دقت کنید که خاک باید در فضای گلدان به شکل یکدست و یکنواخت توزیع شود. خاک را هرگز فشرده نکنید و آن را تا آنجا پر کنید که سطح طوقه گیاه توت فرنگی در خاک بماند.
 • اصولاً در اولین اقدام بعد از کاشت هر گیاهی در گلدان، اقدام به آبیاری گیاه است. این آبیاری برای گیاه توت فرنگی شکل و حالتی افراطی خواهد داشت. لازم است در اولین آبیاری، خاک گلدان را غرقاب کنید، تا آنجا که آب از سوراخ های ته گلدان به بیرون بریزد.
 • محل قرارگیری گیاه توت فرنگی ارتباط مستقیم با رشد و در نهایت میوه های درشت و آبدار آن دارد. برای داشتن چنین توت فرنگی جذابی، گیاه خود را در مقابل نور زیاد همراه با مکان گرم قرار دهید.

از شما دعوت می کنیم مطلب مربوط به نحوه پرورش درخت موز (پارت اول)  را هم مطالعه کنید

نکاتی که می تواند توت فرنگی های شما را جذاب تر کند

 • خاک مناسب به جهت کاشت توت فرنگی مخلوطی از خاک باغچه به همراه پیت ماس می باشد.
 • توت فرنگی یک گیاه حساس به آب است؛ اما این آبیاری باید در حد متوسطی به انجام رسد. خاک گیاه باید همواره مرطوب بماند. این مرطوب بودن نباید از طریق یک آبیاری با حجم زیاد و ناگهانی صورت گیرد.
تکثیر توت فرنگی

تکثیر توت فرنگی

 • دمای مطلوب به جهت نگهداری از گیاه توت فرنگی در حدود ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتیگراد در فضا های گلخانه ‌ای است. اگر چه این گیاه می ‌تواند دما های بالاتر را نیز تحمل کند؛ اما یقینا نمی توان انتظار سطح بالایی از آن را داشت.
 • در فصول سرد سال این گیاه حساس را در نزدیک منابع گرم خانه خودتان، مثلاً بخاری یا رادیاتور قرار دهید.
 • در تولید توت فرنگی اندکی حوصله می تواند نتایج شیرینی به همراه آورد. مثلاً از آنجا که این گیاه پایا است و چند سال مهمان خانه شما خواهد ماند، بهتر است در سال اول قید میوه را بزنید و شکوفه ‌های آن را بچینید. توت فرنگی ای که شکوفه نداشته باشد، توان خود را صرف تقویت ریشه ها خواهد کرد. از این رو در سال های بعد با گیاه مستحکم تری مواجه هستید.

نکات در پرورش توت فرنگی

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Strawberry

https://www.amazon.com/Introduction-Strawberries-Growing-Pleasure-Profit/dp/1507882378

https://strawberryplants.org/growing-strawberries-in-containers/

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر