خانه پرورش گیاهانآموزش تراریوم همراه با آموزش ساخت تراریوم، صاحب جنگل هایی فانتزی شوید

همراه با آموزش ساخت تراریوم، صاحب جنگل هایی فانتزی شوید

توسط bazrcoir
ساخت تراریوم

ساخت تراریوم: هدف از ساخت تراریوم، خلق یک فضای جنگل گونه اما بسیار کوچک است. در ساخت تراریوم دنبال آن هستیم که بتوانیم در حباب های شیشه ای چندین گیاه را در کنار هم داشته باشیم. به گونه ای که گویا یک جنگل را کوچک کرده ایم و در داخل آن حباب شیشه ‌ای قرار داده ایم.

آیا تا به حال از این باغ های کوچک شیشه ای دیده اید که در عین سرسبزی و طراوت خاصی که دارند، بسیار هم زیبا و جذاب و البته شکیل هستند. انگار آنها را فقط برای تکمیل دکوراسیون های خانگی ابداع کرده‌ اند. یک باغ کوچک و فانتزی که در محیطی شیشه‌ ای محصور است و در عین حال همراه خودش یک اکوسیستم کامل دارد. این باغ های شیشه ای جذاب را به اصطلاح تراریوم می گویند و حالا که در این مقدمه آنها نیز برای شما جذاب شده اند، شاید بد نباشد که نگاه کاملی داشته باشیم بر آموزش ساخت تراریوم؛ اما قبل از آن بهتر است ببینیم تراریوم دقیقاً چیست؟

تراریوم مصنوعی

همراه با آموزش ساخت تراریوم

تراریوم چگونه فضایی است؟

به باغ های کوچک و فانتزی و در عین حال کاملاً زنده که در داخل حباب های شیشه ای قرار دارند، تراریوم گفته می ‌شود؛ اما آیا این تعریف را می ‌توان برای یک گلدان کوچک در نظر گرفت؟ و یا آنکه گیاهان داخل فضا های گلخانه‌ای نیز در دسته تراریوم قرار می گیرند؟

بهتر است بگوییم هر چیزی تعریف خودش را دارد. یک گل زیبا در یک گلدان حکم همان فضای کلاسیک و آشنای خودمان را دارد و به صرف قرار گرفتن در یک محفظه شیشه ای لزوما تراریوم را خلق نخواهد کرد. از طرفی شرط اصلی در داشتن تراریوم خلق یک فضای فانتزی است که به راحتی جا به جا خواهد شد. این ویژگی به هیچ حالت برای فضا های گلخانه‌ ای تعریف نشده است.

در واقع هدف از ساخت تراریوم، خلق یک فضای جنگل گونه اما بسیار کوچک است. در ساخت تراریوم دنبال آن هستیم که بتوانیم در حباب های شیشه ای چندین گیاه را در کنار هم داشته باشیم. به گونه ای که گویا یک جنگل را کوچک کرده ایم و در داخل آن حباب شیشه ‌ای قرار داده ایم. به این ترتیب برای ساخت تراریوم به انواع حباب های شیشه ای در کنار طیف متعددی از گیاهانی که می ‌توانند مورد هدف در ساخت تراریوم باشند، نیاز داریم. از این رو می توانیم با یک دید وسیع تری آموزش ساخت تراریوم را دنبال کنیم.

آموزش ساخت تراریوم

آموزش ساخت تراریوم

 

مقدمات در ساخت تراریوم

دقت داشته باشید که تراریوم یک فضا کوچک است که در آن چرخه آب اتفاق خواهد افتاد. یعنی قرار است تمام آنچه در آسمان ها و زمین همراه با گردش آب می بینیم، حالا در یک فضای حبابی شکل شیشه ‌ای شبیه سازی کنیم. پس این ماجرا کاملاً با کاشتن یک نهال و یا گیاه در گلدانی ساده متفاوت خواهد بود.

برای این منظور نیاز است که نهال هایی کوچک داشته باشید. از چندین گیاه در داخل تراریوم خود استفاده کنید؛ اما آن را خیلی شلوغ نکنید. شما برای مقدمات در ساخت تراریوم به وسایلی مانند ظرف‌ های شیشه ‌ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟، شن و خاک نیاز خواهید داشت. تا اینجای کار اگر برای داشتن یک تراریوم آماده هستید، دست به کار شوید و همراه با تهیه اقلام مورد نیاز، جنگل فانتزی خود را خلق کنید.

مراحل در آموزش ساخت تراریوم

  • اولین مرحله انتخاب فضایی برای خلق جنگل فانتزی شما می باشد. غالبا برای ساخت تراریوم از ظروف شیشه ای و یا حباب های بزرگ شیشه ‌ای استفاده می ‌شود و البته انتخاب ظرف بسته به نوع گیاه و یا تعدادی که می خواهید بکارید، دارد. از این رو بهتر است در اندازه ظرفی که انتخاب می کنید دقت لازم را به خرج دهید.
  • برای شما که تازه کار هستید و می خواهید برای اولین بار ساخت تراریوم را تجربه کنید، بهتر است که ظرف با دهانه گشاد را انتخاب کنید. هر چه دهانه ظرف شیشه ای شما تنگ تر باشد، عملیات کاشت گیاهان و در نهایت ساخت تراریوم سخت تر خواهد شد.
  • قبل از هر اقدامی در ساخت تراریوم و کاشت گیاهان، لازم است که محیط ظرف عاری از هر گونه میکروب و یا عوامل قارچی باشد. پس لازم است تا محیط داخل ظرف را با آب و صابون به خوبی بشویید و از هر گونه آلودگی در فضای داخل ظرف اطمینان حاصل کنید.

 

ساخت تراریوم

مراحل در آموزش ساخت تراریوم

  • حالا که ظرف مورد نظر خود را کاملا پاکیزه کردید، وقت آن است که عملیات ساخت تراریوم را جدی تر کنید. برای این مرحله مقداری شن به اندازه ۱.۵ الی ۲.۵ سانتیمتر در کف ظرف بریزید. این لایه از شن قرار است عملیات زهکشی در جنگل فانتزی شما را به انجام رساند.
  • در مرحله بعد لازم است یک فیلتر طبیعی در خاک جنگل خود مدفون سازید. این فیلتر را همراه با زغال چوب به مقدار اندک در حد ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری خواهید داشت. زغال مذکور را بر سطح شن که در مرحله قبل آماده کرده ‌اید، بپاشید. به این ترتیب می توانید رطوبت زائد و یا بوی نامطبوع را در فضای تراریوم جذب نمایید.
  • حالا که عملاً زیرسازی های جنگل خود را به انجام رسانده اید، لازم است که خاک را فراهم آورید. خاک گلکاری، خاک بسیار مناسبی است. به مقدار یک چهارم از عمق ظرف را با این خاک پر کنید.

یکی از جلوه های زیبا در ساخت تراریوم داشتن یک محیط کاملاً تصادفی است. پس بهتر است تا گیاهان در جنگل فانتزی ما در یک سطح قرار نگیرند. شما می ‌توانید خاک را به شکل تپه ‌ای و یا شیب دار در سطح حباب شیشه ایی که دارید، پخش کنید. به این ترتیب بعدا که گیاهان را در فضای تراریوم می کارید و آنها رشد می کنند، فضایی طبیعی تر و جنگلی شکل تر برای شما خلق خواهند کرد.

خاک گلکاری که در این هدف مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر است از خاک های بسته بندی شده استرلیزه باشد؛ اما اگر به چنین خاکی دسترسی ندارید، می توانید از مخلوط خاک باغچه و پیت ماس استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برای ساخت تراریوم لازم است که خاک شما نرم باشد و در عین حال عاری از هر گونه کود باشد. برای این منظور بهترین ترکیب در خلق خاک با هدف ساخت تراریوم مخلوطی برابر از خاک باغچه، پیت ماس و پرلیت می باشد.

نحوه ساخت تراریوم

مراحل مختلف از ساخت تراریوم

  • حالا وقت آن است که گیاهان خود را راهی جنگل فانتزی خود سازیم. گیاهان باید کاملاً سالم باشند. گیاه را از گلدان هایی که دارند، در آورده و کاملاً می تکانیم تا خاک اضافی آن ریخته شود. دقت کنید که گیاه آفت زده و یا بیمار را راهی تراریوم خود نکنید.
  • برای هر گیاه که قرار است در جنگل مصنوعی شما خودنمایی کند، مقداری از خاک را گود کنید و در نهایت آن را بکارید. برای هر گیاه فضای کافی در نظر بگیرید.
  • حالا لازم است تا خاک را مرطوب نگه دارید. این کار را با اسپری کردن آب در سطح تراریوم خود به انجام رسانید. البته می توانید همراه با سنگ ریزه ها و یا تخته سنگ ها، خزه ها و هر چیز دیگری که جذاب است، تراریوم خود را تزیین نمایید.
  • در مرحله آخر لازم است تا درب ظرف را به پوشانید. در این مرحله تمام ارتباط جنگل فانتزی شما با محیط بیرون قطع خواهد شد. شما یک جنگل بارانی فانتزی، ساده و کوچک را همراه با آموزش ساخت تراریوم خلق کرده ‌اید.
مراحل ساخت تراریوم

اصول پایه در ساخت تراریوم

ساخت تراریوم با مراحلی که قید کردیم، عمل چندان پیچیده ای نیست؛ ولی لازم است تا در مراحل مختلف از ساخت تراریوم برخی از نکات را در نظر داشته باشید. اول آنکه گیاه های شما مناسب برای این نوع از کاشت باشند. دوم آنکه این گیاهان با یکدیگر همخوانی داشته باشند. بعد آنکه لازم است بدانید محیط تراریوم نیاز به آبیاری زیاد نخواهد داشت. مثلاً هفته ای سه بار اسپری کردن آب کافی خواهد بود. چرا که آب زیاد باعث گندیدگی گیاهان خواهد شد. و نکته آخر اینکه در محیط بسته تراریوم مراقب افزایش بیش از حد گرما باشید. داشتن تهویه مناسب و عدم قرارگیری در مقابل تابش مستقیم آفتاب از دیگر اصول پایه در ساخت تراریوم می باشد.

 

 

https://www.popularmechanics.com/home/lawn-garden/how-to/a9093/build-a-terrarium-in-6-steps-15574536/

Related Posts

ارسال نظر