خانه آموزش های تخصصی مفاهیم پایه در آموزش ساخت گلخانه

مفاهیم پایه در آموزش ساخت گلخانه

توسط bazrcoir

با هر هدفی که در آموزش ساخت گلخانه را در نظر داشته باشید، در نهایت باید یک فضای کاملا ایزوله از محیط بیرون خلق کنید. فضایی کاملا محصور که در عین محصور بودن باید بتواند از روشنایی طبیعی قابل توجهی برخوردار باشد.

مفاهیم پایه در آموزش ساخت گلخانه

گلخانه فضایی است که با هدف خلق فضایی مطلوب برای نگهداری و یا رشد و نمو گیاهان احداث می شود. یک گلخانه می تواند با در نظر داشتن یک تعادل همیشگی مابین عناصر حیاتی برای گیاه یعنی گرما، نور و رطوبت بقای زندگی گیاهان را تداوم بخشد. اصولاً هدف کلی از داشتن گلخانه، دوری از سرمای زمستان بوده است. البته می توان انواع گلخانه را به عنوان یک فضای ایزوله به جهت نگهداری گیاهان در مقابله با نوسانات شدید دمایی و یا آب و هوایی در نظر داشت. به هر صورت با هر هدفی آموزش ساخت گلخانه را در نظر داشته باشید، در نهایت باید یک فضای کاملا ایزوله از محیط بیرون خلق کنید. فضایی کاملا محصور که در عین محصور بودن باید بتواند از روشنایی طبیعی قابل توجهی برخوردار باشد. در عین حال شرایط تهویه نیز در آن دیده شده باشد. از یک سیستم کنترل رطوبت ساده یا پیشرفته، فرقی نمی‌کند، برخوردار باشد و در عین حال همراه با مصالح ارزان قیمتی ساخته شده باشد.

همراه با مقدمات در ساخت گلخانه

همراه با مقدمات در ساخت گلخانه

اصولاً سازه هایی که با هدف گلخانه شدن دایر می ‌شوند، از انواع سازه های بسیار پایدار و یا مستحکم نیستند. سازه های ساده همراه با استفاده از مصالح بسیار ارزان و دم دستی ساخته خواهند شد. این تفکر در ساخت گلخانه تقریباً در تمامی اهداف دایر ساختن انواع آن، چه صنعتی و یا خانگی وجود دارد. پس اگر قصد دارید که در یک فضای کوچک، در کنج حیاط خانه تان و یا در محیط‌ هایی مانند بالکن در آپارتمان ها از لذت داشتن یک گلخانه بهره مند شوید، منطقی است که این گلخانه را همراه با استفاده از مصالح ساده، ارزان، سبک و دم دستی بسازید.

ولی از کجا باید آموزش ساخت گلخانه را شروع کنیم؟ آیا به صرف ایجاد یک فضای محصور آن هم با هر مصالحی که به دستمان رسید توانسته ایم ساخت‌گلخانه را به انجام رسانیم؟ آموزش ساخت گلخانه با هدف هدایت ایده های کوچک و بزرگ در داشتن انواع گلخانه تدوین می ‌شود. در آموزش ساخت گلخانه می ‌توانید متوجه نیاز های گلخانه هایتان باشید و اینکه اصولاً چگونه می توان در بهترین حالت یکی از آنها را ساخت. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش ساخت گلخانه در فضا های کوچک ساختمانی بپردازیم. البته در نهایت انواع گلخانه ها الزامات یکسانی دارند؛ اما این الزامات در فضا های مسکونی رنگ و بوی حساس تری به نسبت انواع صنعتی پیدا می ‌کنند.

 

همراه با مقدمات در آموزش ساخت گلخانه

در خانه تان نشسته اید و در آرزوی پرورش گیاهانی زیبا به ناگاه تصمیم می گیرید یک گلخانه بسازید. بعد پیش خودتان می گویید ساخت گلخانه چگونه انجام خواهد شد؟ آیا این ساخت مستلزم صرف هزینه های بسیار سنگین مالی است؟ آیا می شود همراه با استفاده از چند مصالح ارزان این فضا را خلق کرد؟ آیا ساخت گلخانه مهارت خاصی مانند نجاری و یا بنایی را می ‌خواهد؟

خب، اگر چه ساخت گلخانه می ‌تواند اندکی تخصصی باشد؛ اما خیلی هم مهارت های بالای فنی نمی خواهد. از سوی دیگر اصولا منطقی نیست که برای داشتن یک گلخانه ناقابل بار مالی قابل توجهی را متوجه نظام اقتصادی خانه تان سازید. به هر صورت قبل از هر اقدامی به جهت ساخت گلخانه باید متوجه مقدماتی در باب اجرای این سازه باشید.

 

مفاهیم پایه در آموزش ساخت گلخانه

مفاهیم پایه در آموزش ساخت گلخانه

 • ساخت گلخانه فضای بزرگی را طلب نمی کند؛ اما باید جدا از دنیای زیستی شما باشد. یک یا دو گل تزیینی را می توانید در داخل خانه، کنار خودتان نگه دارید؛ اما یک گلخانه محیطی کاملا ایزوله می ‌خواهد. گیاهانی که در گلخانه زندگی می‌ کنند، به همان اندازه که از سرمای محیط بیرون در هراس هستند، از گرمای لطیف خانه های شما نیز بیزار خواهند بود.
از شما دعوت می کنیم مطلب مربوط به انواع گلخانه در مقام آشنایی، از خانگی تا صنعتی را هم مطالعه نمایید
 • ساخت گلخانه باید همراه با تامین نور طبیعی خورشید باشد. این نور طبیعی خورشید باید به شکلی مستقیم و عاری از هر گونه واسطه در فضای گلخانه پخش شود. پس در انتخاب فضا برای ساخت گلخانه نور طبیعی را از یاد نبرید. مادامیکه از مصالحی استفاده می کنید که کمترین ممانعت از نور خورشید را به انجام می رساند.
 • در ساخت گلخانه شرایط تهویه هوای داخل فضای گلخانه را از یاد نبرید. اگر این فضا را داخل خانه دایر می کنید، هرگز خروجی تهویه گلخانه خود را به سمت فضا های خانگی قرار ندهید. از سوی دیگر همواره به نوعی مثلاً با نصب یک عدد دستگاه رطوبت سنج، سطح رطوبت موجود در گلخانه خود را داشته باشید. به این ترتیب اگر بخواهید گیاه و یا گل خاصی را پرورش دهید می توانید با نگاهی حرفه ای تر این رشد و نمو را به انجام رسانید.

ساخت گلخانه در طرح هایی که می توانید داشته باشید

شما قصد دارید که فضای کوچکی از خانه خود را به یک گلخانه اختصاص دهید. از این رو قصد ساخت گلخانه ای ساده، کوچک اما مطلوب را دارید. اولین قدم در ساخت چنین گلخانه ‌ای انتخاب یک طرح در ساخت آن می باشد. ساخت گلخانه نیز به مانند ساختن هر فضای ساختمانی نیاز به یک نقشه دارد. مدل هایی که می توانید در ساخت گلخانه های خانگی داشته باشید، در چند ایده ساده خلاصه می‌ شوند.

 • گلخانه های یک طرفه که یک سمت آنها همراه با دیوار خانه خواهد شد.
 • گلخانه های دو طرفه که کاملاً مستقل از دیوار های خانه دایر خواهند شد. انواع تونلی و یا هلالی نیز از این گونه هستند.
 • گلخانه های گنبدی شکل که به اشکال دایره ای و یا چند ضلعی ساخته خواهند شد.
 • گلخانه های A شکل که شبیه به حرف A انگلیسی هستند.
 • گلخانه های هرمی شکل که بر سطحی مربعی و به شکل هرمی دایر می شوند.
ساخت گلخانه در طرح هایی که می توانید داشته باشید

ساخت گلخانه در طرح هایی که می توانید داشته باشید

 

در تمام این مدل هایی که در ساخت گلخانه خانگی مطرح کردیم، چند اصل ساده وجود دارد. تمام این گلخانه ها باید مستقل از فضای اصلی بنا باشند. به نوعی دارای سقف های شیب دار بوده تا اسیر باران ها و برف‌ های سنگین نباشند. تقریبا تمام اجزای آن از دیوار تا سقف به شکلی مانع از عبور نور خورشید نشوند و ارتفاع آنها در حدی باشد که یک نفر آدم به راحتی در آن رفت و آمد کند. این تفاسیر در ساخت گلخانه ظاهراً شما را به یک فضای بزرگ مانند یک خانه کوچک می رساند. خانه ای که گویا تمام در و دیوار و سقف آن با پنجره های بزرگ ساخته شده است.

خرید انواع گلخانه در فروشگاه بذرکو
از شما دعوت می کنیم از فروشگاه بذرکو برای خرید انواع گلخانه های آماده کلیک کنید.این شاخه از فروشگاه بزودی این دسته را برای فروش اضافه خواهد کرد

 

 

مصالح برای ساخت گلخانه چه چیز هایی هستند؟ موارد لازم برای آموزش ساخت گلخانه

وقتی قرار است بنایی داشته باشیم که کمترین ممانعت از نور خورشید را ایجاد کند و در عین حال ارزان و سبک دایر شود، مهمترین ایده در انتخاب مصالح به جهت ساختن آن می ‌تواند بهره‌ گیری از چوب باشد. تقریباً بیشتر گلخانه های خانگی را بر پایه ستون هایی از چوب دایر می کنند؛ اما تیر های فلزی، لوله های پی وی سی و حتی درب و پنجره های قدیمی نیز می توانند به عنوان متریال مورد نظر استفاده شوند. هدف خلق یک چارچوب است. چهارچوبی که گویا قرار نیست خیلی مستحکم باشد و یا اینکه همراه با مصالح پوشاننده، شبیه به دیوار ها شوند.

از شما دعوت می کنیم مقاله مربوط به آموزش تولید توت فرنگی | کاشت و پرورش در گلدان را هم مطالعه نمایید

در انتخاب مصالح هر کسی می تواند سلایق و یا الزامات خاص خودش را داشته باشد. مثلا اگر در خانه میله های آهنی بسیار دارید، ساخت یک چهارچوب فلزی منطقی ‌ترین ایده برای ساخت گلخانه خانه شما خواهد بود. مگر آنکه سلیقه شما به سمت استفاده از آهن نباشد. خیلی ها زیبایی در گلخانه را می خواهند و این زیبایی را در همراهی با اسکلت چوبی در ساخت گلخانه دنبال می ‌کنند.

از سوی دیگر فضای گلخانه باید کاملا محصور و در عین حال شفاف در مقابل نور خورشید باشد. اولین ایده برای رسیدن به چنین فضایی استفاده از شیشه های پهن به جهت نصب بر سقف و دیوار گلخانه است. همه می دانیم که شیشه متریال گران ‌قیمت و در عین حال بسیار خطرآفرین است. به جای استفاده از شیشه در ساخت گلخانه می توان از مصالح مفید دیگری نیز بهره مند شد. پلاستیک های ضخیم و یا ورق های پی وی سی ایده های منطقی تری به نظر می رسند. مثلاً گاهی دیده شده است که برای خلق این پوشش های شفاف از بطری های یکبار مصرف دور ریختنی بهره ‌مند بوده ‌اند.

 

مصالح در ساخت گلخانه

مصالح در ساخت گلخانه

سازه قاب در ساخت گلخانه از ستون ها ، تیر ها ، تسمه ها و… تشکیل شده است که می توان با آنها پشت بام و تمام دیوار ها را طوری ساخت که در مقابل باد، باران و برف مقاومت کرده و در عین حال بستر مناسبی برای گیاهان داربستی و غیره باشد. سازه های گلخانه باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • آنها باید سبک و قوی باشند.
 • از لحاظ اقتصادی ارزان باشند.
 • قابل تمدید و تعویض و تعمیر باشند.
 • سطح را بهینه پر کنند.
 • قابلیت تنظیم و اصلاح داشته باشند.

این ویژگی ها اگر در انتخاب مصالح همراه با ساخت گلخانه باشد، به راحتی می توان از یک گلخانه با انعطاف بالا و در عین حال ارزان و مفید و سبک و مقاوم بهره مند بود.

منابع:

https://www.novagric.com/en/greenhouses-apr/greenhouses-supplies/greenhouse-materials

https://www.chelseagreen.com/2019/considerations-building-greenhouse/

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر