خانه پرورش گیاهانآموزش کاشت بذر آموزش کاشت بذر کاکتوس | پرورش کاکتوس از بذر

آموزش کاشت بذر کاکتوس | پرورش کاکتوس از بذر

توسط bazrcoir

آموزش کاشت بذر کاکتوس | پرورش کاکتوس از بذر

آموزش کاشت بذر کاکتوس به صورت اصولی را در کمتر سایتی دید اما ما به شما قول می دهیم با این نکاتی که ذکر می کنیم، به راحتی میتوانید در منزل پرورش کاکتوس را انجام دهید. البته هنوز برای کاشت بذر کاکتوس از بذر روشی که واقعا یکی باشد نداریم و با متدهای مختلفی بین پرورش دهندگان این گونه گیاه پرورش داده می شود. در نظر داشته باشید از هزاران بذری که در طبیعت به صورت تصادفی به گیاه تبدیل می شود شاید چند مورد بالغ شوند این میتونه اگر روش درستی را عمل نکنید در کاشت شما هم باشد ولی ما خوشبختانه می‌توانیم با پیگیری از چند روش امتحان پس داده و حقیقی این احتمال را به شکل قابل توجهی افزایش دهیم. این مقاله توسط شرکت بذرکو به ‌عنوان یک بازبینی کلی در زمینه‌ی تکثیر بذر شناخته می‌شود و ادعا نمی‌کنم که روش مطرح شده در اینجا، تنها راه یا بهترین راه برای پرورش کاکتوس است. صرفاً می‌توانم بگویم روشی می‌باشد که نتایج مثبتی را در پی داشته است. هدف ما این است که سایر علاقه‌مندان کاکتوس را به استفاده از روش خودشان برای پرورش گیاه تشویق کنم. خودم این روش‌ها را با کسب تجربه از پرورش‌دهندگان قدیمی‌تر و عبرت‌آموزی از شکست‌های آن‌‎ها یاد گرفته‌ام. البته هنوز هم خودم را در این موضوع متخصص نمی‌بینم و به همین دلیل اگر نتوانستید در بار اول کار را به ‌درستی انجام دهید، ناراحت نشوید.

آآموزش کاشت بذر کاکتوس

آآموزش کاشت بذر کاکتوس


چرا بذر؟
گفته می‌شود که بسیاری از گیاهان کاکتوس می‌توانند به ‌راحتی و از طریق قلمه زنی پرورش داده شوند. گیاهان بزرگ‌تر یا دارای رشد کامل نیز در بسیاری از گلخانه‌ها و فروشگاه‌های مخصوص این کار مشاهده می‌شوند. پس چرا کاکتوس را از طریق بذر پرورش دهیم؟
پرورش کاکتوس از طریق بذر چندین مزیت دارد … در اینجا می‌توان به چند مورد اشاره کرد:
بذرها ارزان هستند … غالباً به ازای هر بسته از آنها چند هزار تومان پرداخت کرده یا حتی می‌توانید آنها را به‌ صورت رایگان از روی گیاه خودتان برداشت کنید.
گیاهان زیادی خواهید داشت که می‌توانید آنها را به دوستانتان هدیه داده یا با آن‌ها تبادل کنید.
می‌توانید گونه‌ها و واریته‌هایی را داشته باشید که به ‌عنوان گیاه در بازار موجود نیستند ماننده واریته های کمیاب و خاص
می‌توانید تنوع بیشتری نسبت به حالت پرورش با قلمه داشته باشید.
می‌توانید چرخه‌ی کامل پرورش گیاهتان را مشاهده کنید که خیلی ها واقعا عاشق این قسمت خواهند شد و لذت بسیار زیادی دارد
بذرها می‌توانند ساده‌تر از گیاهان پست شوند.
گیاهی که از بذر تولید می شود نسبت به گیاه قلمه ای رشد بالاتر داشته و به افات و بیماریها نیز مقاوم تر هستند
با تشخیص این مزایا، تعدادی عیب و محدودیت هم وجود دارد که بزرگ‌ترین آنها موضوع زمان است. برای این‌که بتوانید گل‌ها را روی گیاه مشاهده نمایید، امکان دارد برای برخی از گونه‌ها به سال‌ها زمان نیاز داشته باشید. حتی گونه‌هایی که زود گل می‌دهند، حداقل یک سال زمان می‌خواهند تا به شکوفه‌دهی برسند. سایرین در بازه‌ی زمانی ۳ سال یا بیشتر گل می‌دهند. همچنین نگه‌داری جوانه‌ها در ابتدا نسبت به گیاهان بزرگ‌سال سخت‌تر است. در غالب موارد، جوانه‌ها توانایی تحمل تغییرات دمایی شدید، حملات آفات یا سایر چالش‌هایی که کاکتوس بالغ معمولاً از آن‌ها سربلند بیرون می‌آید را ندارند.
بنابراین باید مزایا و معایب را به ‌صورت توأمان در نظر بگیرید، اما به خاطر داشته باشید که تعداد بسیار زیادی از افراد چنین رویه‌ای را طی کرده‌اند. با خواندن مقالاتی نظیر این مورد و تماس با سایر پرورش‌دهندگان، می‌توانید شانس موفقیتتان را به شکل قابل توجهی بیافزایید و از پرورش کاکتوس از بذر لذت ببرید  اگر این کار را انجام دهید، به نظرم تفاوت مزایا و معایب را خوب درک خواهید کرد و همانند بسیاری از علاقمندان از بذر کاکتوسها را تولید خواهید کردسه اصل بسیار مهم در جوانه زنی بذر کاکتوس:
سه اصل مهم برای جوانه زنی بذرها در آموزش کاشت بذر کاکتوس برای جوانه‌زنی بذرهای کاکتوس، سه شرط موردنیاز هستند: ۱-نور: برای جوانه زنی بهتر اساتید پیشنهاد می کنند یک مقدار نور ضعیف برای درک بذرها از شب و روز لازم هست می توانید این نور بصورت غیر مستقیم با نور مصنوعی نیز ایجاد نمایید. ۲حرارت یا همان دما :حتما دما باید در طی روز بین ۲۳ الی ۲۸ درجه باشد در شب نیز این مقدار ۳ درجه کمتر خواهد شد ۳-رطوبت : روی بستر را حتما" بصورت کامل ببندید تا رطوبت گلخانه ای درون بستر ایجاد شود اگر این کار انجام نشود جوانه زنی صورت نمی گیرد "بر عکس تمام آموزشها که اصرار روی بستر دارند بنده نظرم اینه بستر کاشت برای جوانه‌‎زنی اهمیت ندارد و در یک سری از واریته های خاص از کاکتوس ها باید رعایت شود در کل بستر کاشت، بعد از جوانه زنی جوانه‌ها (زمان جداسازی) نقش مهمی را ایفا خواهد کرد"

کاکتوس به میزان اندکی نور برای جوانه‌ زنی احتیاج دارد، اما نه نوری که از طریق آفتاب مستقیم حاصل شود میتوانید این نور ملایم را با قرار دادن ورقه ای نازک که شدت نور را بکاهد روی گلدان خود قرار دهید. بعضی از گونه ها  احتیاج به سرمادهی دارند (مدت سرمادهی ۱۰روز درون یخچال در قسمت جا میوه ای می باشد یعنی بذرها را به مدت ۱۰ روز  بعد از خرید درون یخچال نگاهداری نمایید) این سرمادهی بیشتر برای واریته‌های گوناگون آمریکایی که در ارتفاع بالا رشد کرده و همچنین گونه‌های متفاوت اوپونتیا در این دسته قرار می‌گیرند

مواد لازم:
۱-ظرف که میتونه گلدان باشد-ظرف میوه های یک بار مصرف که در مجالس استفاده می شود البته ظرفی که شل نباشد ول شود ظرف کیفیت خوب یا سایر ظرفهای مشابه در کل مهم این است که حتما ته ظرفها سوراخ شود برای زهکشی خوب بستر.
۲- ضدعفونی بستر: ماکرو فر یا قارچ کش کاربندازیوم یا بنومیل یا سایر قارچ کش ها در این مورد در توضیحات قید میکنیم
۳- نایلون های زیپ کیپ که در توضیحات قید میکنیم یا یک نایلون شفاف همراه با کش برای بستن درب 
۴- ماسه ساختمانی به مقدار لازم در توضیحات قید می شود
۵-پیت ماس 
۶-سنگ های درشت یک الی دو سانتی متری برای کف بستر یا گلدان 
 ۷- سنگ ریزه های ۱ الی دو میلی متری
 ۸-مقداری زغال کبابی خرد شده این مورد زیاد مهم نیست از نظر بنده

۹-یک کاغذ نازک که شدت نور خورشید را گرفته و آن را ملایم کند

روش کاشت بذرها در آموزش کاشت بذر کاکتوس:

ابتدا ظرف خود را تمیز شسته و آن را سوراخ می کنید تا زهکشی خوبی داشته باشد.در مرحله بعدی سنگ های درشت یک سانتی متری یا درشت تر را به انتهای گلدان یا بستر خودمان به اندازه حدود یکی دو سانتی متر می ریزیم این مقدار بستگی به ظفیت گلدان شما دارد در کل یک لایه باشد
مرحله دوم: ماسه ساختمانی خریداری شده را باید تفکیک کنیم این تفکیک باید بدین صورت انجام شود که ابتدا خوب ماسه رو شسته تا رس آن جدا شود باید چندین بار در تشت خوب بشورید تا رس ها جدا شود تا جایی که تقریبا آب صاف شود سپس با یک الک  یا سبد  سنگ های ریز و درشت را از هم جدا کنید .سنگ ریزه های ریز را باید با پیت ماس مخلوط کنید بدین صورت که یک پیمانه پیت ماس+۲ پیمانه ماسه ریز یک میلی متری یا دو میلی متری+یک پیمانه یا نیم پیمانه ذغال کبابی خرد شده مخلوط مورد نظر را اگر ماکروفر دارید میتوانید به مدت ۵دقیقه قرار دهید سپس بعد از سر شدن روی سنگ های درشت که در مرحله اول آماده کرده بودیم تا مقداری کمی مانده به سر گلدان یا بستر می ریزیم. بعد این کار با فشار دست کمی فشار دهید تا بستر محکم شود
مرحله سوم: مقداری از سنگ ریزه های ریز یک میلی متری روی بستر می پاشم این مقدار میتونه یک لایه خیلی نازک باشد.
مرحله چهارم: یک پیش مقدمه عرض میکنم بهتر است بذرهای درشت کمی درون آب قرار دهید تا کمی آماده شوند برای بذرهای ریز این کار احتیاج نیست. کاکتوسها بندرت بذرهای درشت دارند منظور بذرهایی همانند اپونتیا و سایر بذرهای مشابه آن هست. بذرهای ریز روی سطح خاک پاشیده شود کافی هست . خب بریم ادامه کاران: بذرها را وقتی بستر آماده شده روی آن بریزید دقت فرمایید هر بذر حدود ۵برابر قطر بذر از هم فاصله داشته باشند. باز مرور میکنیم این بخش رو و تاکید دارم تمامی بذرها روی بستر پاشید شود یعنی بذرهایی مثل ساکولنتها روی بستر پاشیده شود بذرهای متوسط هم به همین صورت روی بستر پاشیده شده و با فشار خیلی کم دست همین که بستر رو لمس کنه یا ۵۰ درصد آن داخل بستر باشد کافی هست این به این دلیل است که ما قصد داریم کاری کنیم که بذرها نور را احساس کنند


مرحله پنجم: برای آموزش کاشت بذر کاکتوس لازم هست بستر قارچ کشی شود. آماده سازی قارچ کش برای تهیه قارچ کش اگر خریدتان خوب باشد میتوانید از فروشگاه تقاضای قارچ کش نمایید تا به صورت رایگان برای شما ارسال شود دقت فرمایید بعد از خرید قارچ کش ها حتما آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید. برای درست کردن محلول قارچ کش به مقدار دو در هزار استفاده نمایید یک قاشق چایخوری برای میزان یک ظرف نوشابه خانواده می باشد. میتوانید قارچ کش را در ظرفی که بزرگ تر از ظرف بستر شما است درست کنید و بعد از اماده سازی ظرف بستر خود را درون آن قرار داده (دقت کنید محلول شما باید تا کمر ظرف بستر شما باشد) به مدت چند ثانیه بستر خود را درون این محلول قرار دهید انتهای بستر شما که سوراخ هست محلول را کشیده و تا بالا هدایت می شود، به محض خیس شدن آن را به آرامی برداشته و اجازه دهید آب اضافی خارج شود .

کاکتوس های رشد کرده از بذر


مرحله ششم: بعد از خارج شدن آب محلول قارچ کش ظرف را درون یک نایلون زیپ دار قرار دهید و درب آن را خوب ببندید تا رطوبت به ۱۰۰ درصد برسد سپس در مکانی که دمای آن بین ۲۰ الی ۳۰ درجه می باشد قرار دهید سعی کنید مکانی که قرار می دهید دارای نور ضعیف باشد دقت کنید نور ضعیف عرض کردیم و این خیلی مهم است چنانچه نور شما در آن مکان قوی هست کاغذی نازک روی آن قرار داده تا شدت نور قوی گرفته شود.

مرحله هفتم: هر یک هفته یک بار بستر را چک کرده و درب آن را باز نمایید و بررسی کنید که آیا بستر قارچ زده شده یا نه اگر کپک های سفید دیدید از محلول قارچ کش کاربندازیوم یا مانکوزب برای قارچ کشی مورد مورد نظر استفاده کنید و با اسپره روی آن اسپری کنید.
مرحله هشتم: چنانچه بذرها به صورت کامل جوانه زنی کردند مقدار نور بیشتر شود ولی باز تاکید میکنیم نور مستقیم نباشد باز تا چند ماه باید طبق روش گفته شده ادامه دهید شما هر ۴ روز یکبار نایلون رو باز کرده و بررسی کنید که مشکلی نداشته باشد همین مقدار برای تعویض هوای بستر هم کافیه و هوای بستر عوض میشه و احتیاج نیست که نایلون را بردارید و مهم تر این که هر ۱۵روز یکبار نایلون را باز کرده و با قارچ کش مقداری اسپری نمایید این مدت تا حداقل  ۴  ماه معمولا ادامه دهید و بعد این مدت که جوانه ها کمی رشد داشتندو قوی تر شدن یک سوراخ در نایلون ایجاد کنید تا کمی رطوبت کمتر شده و گیاه شما به هوای بیرون عادت کند که اصطلاحا آداپته شدن گیاه نامیده می شود و به مرور بعد چند هفته این یک سوراخ به دوتا و همینطور بیشتر.

 

فیلم آموزشی درباره آموزش کاشت بذر کاکتوس حتما” آن را ببینید در قسمتی از فیلم که آب انتهای بستر می ریزد شما می توانید به آن آب قارچ کش اضافه نمایید زیر بستر شما وقتی سوراخ باشد آب را از انتهای آن کشیده و به کل بستر انتقال می دهد:

 

چند نکته: 
۱- درب زیپ پک شما خوب بسته شود احتیاجی به آبیاری مجدد نمیشود ولی اگر احساس کردید رطوبت کم شده مجددا عمل مرحله پنج را انجام دهید
۲-چنانچه بستر شما قارچ زده شد یا جلبک های سبز زد با یک اب پاش از محلول قارچ کش روی آن اسپری نمایید البته هر دو هفته یک بار اگر روی بستر خود را با قارچ کش اسپری نمایید هم مشکلی ندارد
۳-جوانه زنی بذرها کاملا متفاوت هستند بین یک هفته الی ۳ماه زمان میبرد پس صبرو باشید.کاشت آناکامپسروس، کونوفیتوم، اچوریا، کراسولاکیا، لیتوپس و مسمبریانتموم نیاز به دمای بالاتر از ۲۰ درجه تا زمان جوانه‌زنی ندارد و نباید پوشانده شود اگر چنانچه بذرهای شما جوانه زنی نکردند مجددا بذرها را از بستر خارج نموده خشک کرده به مدت ۱۰ روز درون یخچال نگهداری نمایید و اعمال جوانه زنی را مجددا اجرا نمایید.


۴-روی هر بستری با یک لیبل نام بذرهای کاشته شده همراه با تاریخ کاشت آن را بزنید که بعدها متوجه شدید گیاه شما چه بوده
۵-بعد از جوانه زنی به مدت یک  الی چندماه نشاها را به همان صورت درب بسته قرار دهید و بعد از گذشت زمان مورد نظر به مرور رطوبت را کاهش دهید تا آداپته شده و به مرور گیاهان را از خزانه به گلدان ها انتقال دهید
۶-آفتاب برای اکثر جوانه‌ها بسیار شدید بوده و در طبیعت وحشی آن‌ها معمولاً زیر یک سنگ یا گیاه دیگر به رشد ادامه می‌دهند. با در نظر گرفتن این مورد، گلدان‌ها را در نقطه‌‌ای روشن و زیر قفسه‌ی گلخانه یا پنجره قرار دهید تا فقط در مقاطعی از روز نور دریافت نماید. برای کنترل بهتر، نورپردازی مصنوعی ایدئال است. 
۷-اکثر جوانه‌های کاکتوس به دمای بین ۲۱ الی ۳۲ درجه‌ی سانتی‌گراد برای جوانه‌زنی نیاز دارند. البته این یک نتیجه‌گیری عمومی است. برخی از گونه‌ها نظیر فروکاکتوس در دمای پایین جوانه نمی‌زنند و باید گرما را زیاد کنید دقت کنید تاکید میکنیم دما خیلی خیلی مهم هست.

برای خرید بذر کاکتوس از شرکت های معتبر دنیا می توانید از لینک زیر بازدید و در صورت تمایل خرید نمایید

خرید بذر کاکتوس

منبع

سوالات متداول:

برخی از سوالات متداول که ممکن است کاربران در ذهن شان ایجاد شود:

سرمادهی چه مدت باید باشد؟

زمان سرمادهی باید در حدود ۷ روز باشد خصوصا” البته بعضی ها نیازی به سرمادهی ندارند کاکتوس هایی همانند اپونتیا حتما” باید قبل کاشت سرمادهی شوند آنها را یک هفته درون یخچال قرار داده (قسمت جامیوه ای .به هیچ وجه درون فریزر قرار ندهید) سپس بعد این زمان آنها را خارج کرده اجازه دهید به مدت یک روز در دمای معمولی منزل قرار گیرد سپس آنها را کاشت نمایید. بذرهای بزرگ مثل اپونتیا بعد آخرین مرحله که گفتیم باز به مدت ۲ روز داخل آب قرار دهید تا پوسته نرم شود سپس کاشت نمایید.

بذرهای ساکولنت ها هم به همین روش کاشت می شوند؟

بله ، اما در نظر داشته باشید بذرهای ساکولنت ها خیلی ریز هستند آنها تقریبا” همانند گرد و غبار هستند باید دقت کنید ابتدا پک را باز کرده خیلی آهسته در مکانی بدور از باد پک را درون بستر خالی کرده سپس آب پاشی کنید تا بذرها به بستر بچسبد سپس نایلون کشیده و طبق دستوری که دادیم دما، رطوبت و نوردهی رعایت شود.

چقدر زمان می برد بذر کاکتوس ما جوانه زنی شود؟

اگر شرایط درست باشد بین ۳ الی ۶۰ روز بستگی به نوع کاکتوس دارد بطور مثال آستروفیتوم ها بسیار سریع جوانه زنی می کنند و بعضی بذرهای دیگر زمان خیلی زیادی را بید صرف کنید. پس در این امر صبور باشید.

۱۹ نظرات
16

Related Posts

۱۹ نظرات

شکوفه آذر ۲, ۱۳۹۸ - ۵:۴۳ ب٫ظ

سلام و خسته نباشید… من پارسال همین موقع از سایتتون بذر گرفتم و تو جامیوه ای یخچال نگهداریشون کردم…ولی الان میخوام بکارمشون آیا خراب نشدن و میتونم کاشت کنم؟ واسه کاشت نیاز به گرمادهی یا کار دیگه ای نیست ؟

پاسخ
bazrcoir آذر ۵, ۱۳۹۸ - ۰:۵۱ ق٫ظ

با سلام
بستگی به بذر و نگهداری شما دارد.کاشت کنید تا متیجه را رویت کنید.بعد از بیرون آتوردن از یخچال دو روز بعد کاشت کنید

پاسخ
شکوفه آذر ۲, ۱۳۹۸ - ۶:۰۶ ب٫ظ

و اینکه ارتفاع بستر کاشتم سه سانته…آیا سه سانت کمه؟ اگه کمه میتونم خاک کاکتوس بهش اضافه کنم؟

پاسخ
bazrcoir آذر ۵, ۱۳۹۸ - ۰:۵۲ ق٫ظ

با سلام
مشکلی نیست ۳ سانت سعی کنید در بستر کاشت ظطبق چیزی که زده ایم مقداری (۱۰ درصد) پودر زغال سنگ کبابی بهش اضافه کنید

پاسخ
حامد تقدیری دی ۳, ۱۳۹۸ - ۶:۵۷ ب٫ظ

سلام بذر خریداری کردم ولی متاسفانه طریقه اموزش کاشت را ارسال نمیکنید

پاسخ
bazrcoir دی ۱۸, ۱۳۹۸ - ۲:۱۹ ب٫ظ

با سلام به شماره ۰۹۱۰۹۸۷۴۰۸۱ در تلگرام پیام بدهید
برنامع ای در دست داریم که در دوماه بعد تمام آموزش ها در خود صفحه محصول نوشته شوند.الان قسمتی از این برنامه احرا شده است
با تشکر ندا نوران

پاسخ
bazrcoir فروردین ۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶ ب٫ظ

با سلام راهنمای کاشت محصولات درون صفحه هر محصول نوشته شده

پاسخ
حميدرضا فروردین ۱, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲ ب٫ظ

سلام ببخشید من گلدانهای کاکتوسم داخلش پر از مورچه شده چیکار کنم ؟

پاسخ
علی اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹ - ۲:۰۴ ب٫ظ

سلام ببخشید من چند روز پیش بذر مامیلاریا کاشتم بعد ظرف کاشت درون ماشین بود و خاک هاش جابه جا شده و بذرا زیر خاک رفتن می خواستم بدونم الان چیکار باید بکنم

پاسخ
bazrcoir اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۹ - ۹:۴۵ ق٫ظ

با سلام
بذرهای مامیلاریا ریز هستن کاری نمیتونید بکنید طبق روش درست مراحل کاشت رو ادامه بدید وا میدوار باشید یه تعدادیش سبز بشوند

پاسخ
رضا آذر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۸:۳۷ ب٫ظ

با سلام بعد از کاشت بذر فروکاکتوس هر چند وقت یکبار و به چه میزان آبیاری کنیم؟

پاسخ
bazrcoir دی ۱۴, ۱۳۹۹ - ۸:۴۱ ق٫ظ

با سلام تا زمانی که سطح بستر رطوبت دارد نیاز به آبیاری و آبپاشی نیست وقتی شما نایلون را روی بستر بکشید رطوبت همیشه حفظ می شود .

پاسخ
محمد دی ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۵۳ ق٫ظ

درود بعضی از سایت ها نوشتن که بعد از ضد عفونی، اونو آبکشی کنیم و بعضیا هم نوشتن نیازی به آبکشی نیست. نظر شما چیه؟

پاسخ
bazrcoir دی ۱۹, ۱۳۹۹ - ۹:۰۸ ق٫ظ

درود وقت بخیر. بابت این موضوع نظری ندارم هر دو مورد قابل اجرا هست بنده به شخصه به مقدار کم آبکشی می کنم تا کمی از قارچ کش تو بستر بمونه.

پاسخ
رضا دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۶:۰۹ ب٫ظ

سلام ببخشید در این بخش این سوال را می‌پرسم چون بخش مرتبط با حسن یوسف طلایی پیدا نکردم. آیا بذر حسن یوسف طلایی را باید قبل از کاشت چند ساعت در آب قرار دهیم و سوال بعد اینکه بذر حسن یوسف طلایی را چند میلی متر در خاک فرو ببریم و هر روز چند بار با آب پاش آب بپاشیم؟ با تشکر

پاسخ
bazrcoir دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۶:۲۳ ب٫ظ

سلام بذرهای حسن یوسف نیاز به خیس کردن بصورت مستقیم روی بستر پخش کنید سپس با فشار انگشت کمی به داخل فشار دهید تا به بستر بچسبد نیاز به حفر کردن داخل خاک نیست همینکه بستر را لمس کند کافی می باشد. سپس با آب پاش اسپری کرده روی آن را یک نایلون شفاف کشیده و با کش خوب بسته و در مکانی با نور ضعیف و دمایی بین ۲۲ الی ۲۷ درجه قرار دهید

پاسخ
رضا دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵ ب٫ظ

خیلی ممنون از اینکه پاسخ دادید

پاسخ
ابوالفضل دی ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱ ب٫ظ

سلام من بذر اچینو خریداری کردم طریقه کاشتشو خیلی خوندم هرکی هم میپورسم یه چیز دیگه ای میگه خواهش میکنم کمکم کنید که از چه کودی استفاده کنم و چن سانتی متر زیر خاک باید بکارمشون

پاسخ
رضا بهمن ۲۳, ۱۳۹۹ - ۱:۲۸ ب٫ظ

سلام ببخشید بذر های پلت شده شوید را از همان اول باید در مکانی با نور زیاد بکارم؟ و سوال بعد اینکه بذر های پلت شده را باید پلت آن را بشکنم؟ یا نیازی نیست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر از سایت و فروشگاه خوبتون.

پاسخ

ارسال نظر