خانه پرورش گیاهانآموزش کاشت بذر آموزش کاشت کلم بروکلی

آموزش کاشت کلم بروکلی

توسط bazrcoir

آموزش کاشت کلم بروکلی

همانطور که میدانید، کلم بروکلی از جمله سبزیجاتی است که امروزه جای خود را در سفره ایرانیان باز کرده است. در واقع این گیاه جزو سبزیجات است که به دلیل خواص بی نظیرش مورد استفاده بسیاری از افراد است.  همچنین از جمله سبزیجات سبز است که یک درخت مینیاتوری کوچک را خواهد ساخت. گیاه دارای مقادیر بسیار زیادی از پروتئین، ویتامین سی، ویتامین آ، پتاسیم و همچنین ویتامین های گروه ب می باشد. نکته جالب است که شما میتوانید کلم بروکلی را در خانه هم پرورش دهید. در این بخش با ما و آموزش کاشت کلم بروکلی همراه شوید!

نکته:
کلم بروکلی جز سبزیجاتی به شمار می آید که در فصول سرد رشد می کند. اینکه شما بتوانید آن را طوری رشد دهید که به مرحله برداشت برسد نیازمند این است که دما به طور میانگین در طول رشد آن از ۲۳ درجه سانتی گراد بیشتر نشود. شما میتوانید برای یک برداشت خوب بهاره، کلم بروکلی را در اواخر زمستان و یا نزدیک به پاییز بکارید.

 

خزانه یک کلم بروکلی

خزانه یک کلم بروکلی

برای کاشت کلم بروکلی از کجا شروع کنیم؟

برای کاشت کلم بروکلی، ابتدا دانه های آن را به مدت ۵ تا ۶ هفته قبل از کاشت بهاره در داخل گلخانه و یا محیط داخلی قرار دهید. میتوانید در اواخر فصل تابستان برای یک کاشت پاییزه یا زمستانه آن ها را آماده کنید. همچنین در مناطقی که زمستان آن ها معتدل است بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که آن ها را در پاییز بکارید تا بتوانید در زمستان برداشت کنید.  زمانی که دانه ها حدود ۴ تا ۶ هفته هستند، میتوانید آنها را بکارید. در نهایت هم گفته می شود که بین ۵۵ تا ۸۵ روز طول می کشد که بتوانید بروکلی را برداشت کنید که البته اگر بخواهید این زمان را از حین دانه بودن تخمین بزنید بین ۷۰ تا ۱۰۰ روز خواهد شد.

 

کاشت کلم بروکلی

کاشت کلم بروکلی

درباره کلم بروکلی:

گفته می شود که بروکلی یکی از سبزیجاتی است که در فصول سرد به بار مینشیند. میتوان گفت که یک کلم  که کامل رشد کرده است بین ۴۵ تا ۹۰ سانتی متر رشد خواهد کرد که در واقع این قد کلی گیاه همراه با ریشه است. کلم بروکلی برگ های ضخیمی دارد که به رنگ سبز آبی هستند و همچنین شما میتوانید گل های ظریف زردرنگی را نیز در کنار آن ها مشاهده کنید. کلم بروکلی زمانی که ساعات روز بیشتر از شب باشند و یا فصل گرم تر باشد به دانه خواهد رفت و رشد آن کمتر خواهد بود به حدی که تصور می شود متوقف شده است.

کاشت بروکلی:

شما باید بروکلی را در خاکی بکارید که از نظر کمپوست(عالی ترین نوع کود برای کشاورزی که از پسماند های خانگی، کشاورزی و خوراکی تهیه می شود.) کاملا غنی شده است و زهکشی آن نیز به خوبی انجام شده است. میزان PH   این خاک باید در حدود ۶ تا ۶.۸ باشد. کلم بروکلی در جایی رشد خواهد کرد که دمای هوای از ۲۳ درجه سانتیگراد بیشتر نباشد. کلم بروکلی در واقع  جز سبزیجاتی است که به طور عامیانه حاصل یخ زدگی است و میتواند دمای هوای تا ۲۰ درجه فارنهایت را نیز تحمل کند. معمولا گفته میشود که در مناطقی که باران شدید می بارد و یا خاک آن ها کامپوست قوی ای ندارد و شین است، برای اینکه بتوان گیاه را کاشت و آن را برداشت کرد باید مقادیری نیتروژن به خاک اضافه شود.

 

زمان کاشت:

شما باید زمانی اقدام به کاشت کلم بروکلی کنید که آب و هوا خنک است. قبل از برداشت هم درجه حرارت هوا نباید از ۲۳ درجه سانتیگراد بیشتر باشد. شما میتوانید بذر کلم بروکلی را ۵ تا ۶ هفته قبل ای اینکه آخرین یخبندان بهاری شروع شود بکارید. همچنین دقت داشته باشید که کاشت کلم بروکلی در خانه نیز ممکن است. نحوه کاشت کلم بروکلی هم باید به این صورت باشد که شما باید برای پیوند گیاهانی که بین ۴ تا ۶ هفته و دارای چهار یا پنج برگ واقعی هستند اقدام کنید. معمولا پیوند برای کلم بروکلی برای انواعی انجام می شود که دارای ساق های بلند هستند و این نوع پیوند با گیاهانی انجام خواهد شد که دارای ساقه های کج هستند تا اولین برگ ها در آن ها کاشته شود و رشد سنگینی نداشته باشند. شما باید پیوند بین بذرها رو به صورت همزمان انجام دهید و حتی گیاهان زودرس را با گیاهان میانسال پیوند دهید تا بتوانید محصولات خوبی دریافت کنید. شما حتی میتوانید نهال هایی که نازک هستند را با آن هایی که از نظر قطری بزرگترند باهم پیوند دهید تا در نهایت موفق به برداشت یک محصول خوب و عالی شوید.

 

نگهداری از کلم بروکلی

اولین نکته ای که باید در زمینه نگهداری از آن بدانید مربوط به آب و همچنین اغذیه خاک است. شما باید خاکی که در آن کلم بروکلی را کاشته اید در تمامی فصول مربوط به رشد مرطوب نگه دارید. زمانی که گیاه نزدیک به بلوغ است، باید میزان آب دهی آن را کاهش دهید. کلم بروکلی در واقع در پایه گیاه باید آب کمتری مصرف کند. همچنین باید بدانید که کلم بروکلی را باید عاری از هرگونه علف های هرز نگه دارید. آفاتی که حین رشد چه گیاهی ممکن است به آن حمله کنند نیز در نهایت میتوانند برای شما دردسر ساز شوند. کرم های کوچک و حلقه های کرم که در نهایت به پروانه های کوچک زرد و سفید تبدیل خواهند شد از جمله آفاتی هستند که بلای جان گیاهان و به ویژه کلم بروکلی به شمار می آیند. شما میتوانید در این بخش با سمپاشی این آفات را کنترل کنید.

 

آیا میدانستید که گیاهان نیز مانند انسان ها به بیماری های مختلف دچار می شوند؟ از جمله بیماری های این گیاه میتوان به کپک های دلمه ای، کلروت و همچنین بیماری زردی اشاره کرد. انواع گیاهانی هستند که مقاومت نسبی در برابر این بیماری ها دارند و شما میتوانید آن ها را با کلم بروکلی خود یکجا نگه دارید. البته بهترین کار این است که باغ خود را عاری از هرگونه زباله کنید تا شیوع بیماری ها را نیز کاهش دهید. گیاهانی که به این بیماری ها آلوده می شوند را سریعا جدا کنید و از بین ببرید تا آفت جان بقیه گیاهان سالم شما نشوند.

 

مزرعه کلم بروکلی

مزرعه کلم بروکلی

چگونه برداشت کنیم؟

بهترین زمان برای برداشت گیاه صبح است. شما میتوانید صبح و پیش از اینکه جوانه ها محکم رو به خم شدگی داشته باشند، درست پایین تر از جایی که گل در آن ایجاد شده است آن را قطع کنید. اگر گلبرگ های زردی را در این بخش مشاهده می کنید به طور حتم آن ها را قطع کنید چرا که برای شما مشکل ساز خواهند شد و کیفیت محصول را نیز کاهش می دهند. شما باید سر گیاه را ببرید و برش ساقه را به گونه ای انجام دهید که آب آن خارج شود. دقت داشته باشید در صورتی که همچنان آب در ساقه  وجود داشته باشد ممکن است که در نهایت پوسیده شود.

اکثر کلم های بروکلی دارای شاخه های جانبی هستند که پس از قطع شاخه اصلی رشد خواهند کرد. اگر تابستان نیست و هوا رو به سردی دارد شما میتوانید از یک گیاه برای چندین هفته متوالی بروکلی برداشت کنید.

 

نگاهداری کلم بروکلی درون یخچال

نگاهداری کلم بروکلی درون یخچال

چگونه نگهداری کنیم؟

شما میتوانید کلم بروکلی را تا حداقل پنج روز در یخچال نگهداری کنید البته دقت داشته باشید که پیش از ذخیره آن حتما آن را بشویید و مطمئن شوید که کاملا خشکش کرده اید. شما حتی میتوانید آن را تا یک سال به صورت منجمد در فریزر نگهداری کنید.

منابع:

https://harvesttotable.com/how_to_grow_broccoli/

https://www.almanac.com/plant/broccoli

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-broccoli#section1

 

Related Posts

ارسال نظر