خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگیاهان پوششی آگاو برگ خنجری | گیاه قرن | Agave Americana

آگاو برگ خنجری | گیاه قرن | Agave Americana

توسط bazrcoir

ویژگیهای آگاو برگ‌ خنجری | گیاه قرن | Agave Americana

نام‌های رایج: آگاوبرگ خنجری ، کاکتوس آگاو، آلوئه، آگاو آمریکایی، آلوئه‌ی آمریکایی، گیاه قرن
خانواده: آگاوه‌وشان Agavaceae
اصالت: بومی شمال و مرکز مکزیک و برخی از نواحی جنوب آمریکا
نام لاتین و انگلیسی: LION’S TAIL, SWAN’S NECK
عادت رشدی: بصورت فرم ایستاده 
سرعت رشد: کند ارتفاع حدود ۱ متر
نیاز نوری: آفتاب کامل
خاک و بستر مناسب: دارای زهکشی خوب، اکثر بسترها را می پسندد اما بهتر است در خاکی غنی همراه با کمپوست کشت شود
دما: مقاومت خوبی به سرما و گرما دارد ولی در سرمای شدید آسیب پذیر است
نیاز آبی: آبیاری منظم در تابستان انجام شود مقاومت خوبی به خشکی دارد
توزیع بومی (در سطح جهان):موقعیت‌های مکانی که آگاو برگ‌خنجری در آن‌ها به‌صورت بومی درآمده شامل عمده‌ی زمین‌های مرکزی استرالیا، جنوب اروپا، جزایر قناری، جنوب چین، جنوب آفریقا و نیوزیلند می‌شود.


توصیف آگاو برگ‌ خنجری | گیاه قرن | Agave Americana

آگاو برگ‌خنجری | گیاه قرن | Agave Americana را به‌عنوان گیاه قرن می‌شناسند، اما معمولاً عمر آن تنها بین ۱۰ تا ۳۰ سال است. می‌تواند تا ارتفاع ۱-۲ متر و عرض ۲-۴ متر رشد کند. گاهی اوقات در گیاهان مسن آن، یک ساقه‌ی چوبی کوتاه در پایه‌ی گیاه ظاهر می‌شود که عمدتاً بن‌ریشه‌های پرشمار تولید می‌کنند که در نتیجه توده‌ یا جرگه‌ی بزرگی شکل می‌گیرد. زمانی که آگاو برگ‌خنجری کاملاً رسید، یک خوشه‌ی گل عظیم بر روی ساقه‌ی گل‌دهنده و مستحکم آن ظاهر می‌شود.
ساقه‌های این گیاه بسیار کوتاه و چوبی هستند. اما ساقه‌های عظیم و گل‌دهنده‌ی آن بالاخره تولید می‌شوند. این‌ها سبز یا خاکستری-سبز هستند با برگ‌هایی که در طرفین آن جای گرفته‌اند.

عکس بسیار زیبا از آگاو برگ‌خنجری | گیاه قرن | Agave Americana در حیاط یک منزل
عکس بسیار زیبا از آگاو برگ‌خنجری | گیاه قرن | Agave Americana در حیاط یک منزل


برگ‌های بسیار بزرگ حاضر در پایه‌ی این گیاه بلند و باریک هستند و به شکل یک گل چیدمان می‌شوند. امکان دارد این برگ‌ها به‌صورت راست‌قامت یا پهن و گسترده باشند و گاهی اوقات یک خمیدگی به سمت عقب در نزدیکی‌های نوکشان مشاهده شود. این برگ‌ها (۱-۲ متر طول و ۱۵-۲۵ سانتی‌متر عرض) معمولاً صلب و به‌نوعی گوشتی هستند (ساکولنت). آن‌ها معمولاً دارای رنگ آبی-خاکستری و سبز-خاکستری هستند، اما فرم‌های دارای برگ چندرنگ رواج دارند. لبه‌های برگ دارای دندانه‌های درشتی هستند که زبر بوده و میانشان فواصل ۲-۶ سانتی‌متری وجود دارد. برگ‌ها نوک تیزی دارند که یک خار رنگی قهوه‌ای-مشکی بزرگ در بالایشان قرار می‌گیرد.
خوشه‌های بزرگ پل در بالای ساقه‌های گل‌دهنده‌‎ی بسیار مستحکم ظاهر می‌شوند. این خوشه‌های گل دارای شاخه‌های زیادی هستند، با شاخه‌هایی که از قسمت نوکشان دوباره تقسیم‌بندی می‌شوند. گل‌های جداگانه به‌صورت راست‌قامت بر روی ساقه‌هایی با ارتفاع ۲-۴ سانتی‌متر ظاهر می‌شوند. این گل‌ها (۷ الی ۱۰.۵ سانتی‌متر) رنگ زرد و سبز-زرد و ۶ گلبرگ دارند که در انتها به یک لوله‌ی بسیار کوتاه (۸-۲۰ میلی‌متر) متصل می‌شوند. همچنین این گل‌ها دارای ۶ پرچم برجسته هستند که ساقه‌های ۶-۱۰ سانتی‌متری و بساک‌های زرد (۲.۵-۳.۵ سانتی‌متر) دارند.

آگاو برگ خنجری گزینه مناسبی برای گیاهان فضای باز زینتی می باشد
گیاه آگاو برگ خنجری گزینه مناسبی برای گیاهن زینتی فضای باز می باشد


میوه آگاو برگ خنجری : میوه‌ی آن یک کپسول دراز و بزرگ (۳.۵-۸ سانتی‌متر) با نوک تیز است که شامل سه جزء می‌باشد. این کپسول‌ها با افزایش سن از سبز به قهوه‌ای یا مشکی تغییر رنگ می‌دهند و بالاخره باز می‌شوند تا دانه‌هایشان را آزاد کنند. این دانه‌ها (۶-۸ میلی‌متر) مشکی هستند و ظاهری درخشان دارند.
تولیدمثل و پراکندگی
این گونه‌‌ها دانه تولید می‌کنند، اما عمدتاً تولیدمثل از طریق بن‌ریشه‌هایی انجام می‌گیرند که اجازه‌ی رشد افقی را به آن می‌دهند و در نهایت توده‌های متراکم و بزرگی از این گیاه تشکیل می‌گردد. گیاهان جوانی که به این روش تولید می‌شوند می‌توانند در حین طغیان‌ها به سمت پایین‌دست جریان پراکنده شوند. دانه‎ها نیز توسط باد و آب پراکنده می‌شوند.
مصارف اقتصادی و سایر مصارف
گاهی اوقات آگاو برگ‌خنجری به‌صورت یک پرچین پرورش داده می‌شود. گاهی اوقات برگ‌هایش مصرف پزشکی دارند یا به خاطر الیافشان پرورش می‌یابند. همچنین از آن به‌عنوان گیاه تزئینی استفاده می‌شود و ساقه‌های گل‌دهنده‌ی آن می‌توانند نقش فنس را داشته باشند.

منبع: keys.lucidcentral

ترجمه شده توسط تیم تخصصی بذرکو

هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد

Related Posts

ارسال نظر