خانه معرفی گیاهانگیاهان دارویی معرفی گیاه دارویی بومادران سرخسی | achillea filipendulina lam

معرفی گیاه دارویی بومادران سرخسی | achillea filipendulina lam

توسط bazrcoir

نام عمومی و رایج : بومادران سرخسی، بومادران برگ سرخسی

دسته: گیاهان پوششی و گیاهان دارویی

تیره: Asteraceae

نام لاتین: Fern Leaf Yarrow

نام علمی و گیاه شناسی:  آشیلیا فیلیپندولینا Achillea filipendulina   


مشخصات  گیاه دارویی بومادران سرخسی | achillea filipendulina lam:

ویژگی‌های متمایزکننده: این محصول وحشی، خوراکی و معطر در قالب یک ساقه‌ی تنومند رشد می‌کند که گل‌های دایروی و زردرنگ از دل آن تولید می‌شوند. بومادران دارای برگ‌های سرخس‌مانند است.گیاهی از سری گیاهان پوششیو چند ساله می باشد ، گیاه نسبتا” مقاومت بالا به سرما و گرما داشته دارای برگهایی سرخسی شکل و ظاهری شلخته دارد.برگها حالت خطی، کرکدار، دندانه دار هستن.

 گل‌ها: بومادران سرخسی گل‌هایی تولید می‌کند که در دسته‌های بزرگ ظاهر می‌شوند.گله ا بزرگ بوده بطور متوسط حدود ۱۲ سانتی متراندازه و ماندگاری بالای دارند آن‌ها زرد هستند و می‌توانند هر زمانی بین اواخر بهار و اواخر شهریور شکوفه دهند که این موضوع به موقعیت مکانی و شرایطشان بستگی دارد. گیاهان به‌صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند که اندازه‌ی آن‌ها می‌تواند به ۱۰ سانتی‌متر برسد. این گل‌ها ماندگاری زیادی دارند.
برگ‌‎ها: برگ‌های این گیاه عموماً بین ۵ تا ۲۰ سانتی‌متر طول دارند، کرک‌دار هستند و به‌نوعی در قالب مارپیچی در راستای ساقه رشد می‌کنند. برگ‌های بومادران شبیه به سرخس هستند.

ارتفاع: می‌تواند تا ارتفاع ۱ متری رشد کند.

مشخصات گیاه دارویی بومادران سرخسی | achillea filipendulina lam:
عکس زیبا از گیاه بوماردان سرخسی

بخش‌های خوراکی: اگرچه برگ‌های آن تلخ هستند، اما می‌توانند به‌صورت خام یا پخته میل شوند؛ برگ‌های جوانی که در سالاد مخلوط شده‌اند توصیه می‌شوند. همچنین برگ‌های بومادران به‌عنوان جایگزین رازک برای طعم‌دهی و نگه‌دارندگی آبجو استفاده می‌شوند. اگرچه در مجموع بومادران یک گیاه بسیار مغذی و مفید برای افزودن به رژیم غذایی است، اما توصیه می‌شود به‌صورت منظم و زیاد آن را مصرف نکنید. نوعی چای معطر از گل‌ها و برگ‌های آن ساخته می‌شود.


خواص گیاه دارویی بومادران سرخسی:

 گیاه دارویی بومادران سرخسی | achillea filipendulina lam شهرت خوبی به‌عنوان یک گیاه ضدالتهاب و ضدعفونی‌کننده دارد و به‌صورت گسترده تحت عنوان یک گیاه دارویی استفاده می‌شود. این گیاه وحشی و چندساله خوردنی است و طعم تلخی دارد، اما به‌هرحال طعم تلخ عموماً برای سلامتی شما بهتر است. بومادران حاوی ویتامین‌ها و مواد آلی زیادی می‌باشد و در درمان گستره‌ای از اختلالات استفاده می‌شود. بومادران ارزش بخصوصی در متوقف کردن جریان خون، درمان سرماخوردگی، التیام زخم‌ها، بیماری‌های کلیوی، درد قاعدگی و موارد بیشتر دارد. همچنین حاوی واسط ضدالتهاب آزولن می‌باشد، اگرچه میزان این ماده در گیاهان حاضر در یک زیست‌بوم هم یکسان نیست. افسانه‌ها می‌گویند نام بومادران (آشیلیا) را به خاطر آشیل، افسانه‌ی یونانی، انتخاب کرده‌اند، زیرا از این محصول برای بند آوردن خون سربازانش بهره می‌گرفت.


مراقبت و نگاهداری گیاه بومادران سرخسی:

نیاز نوری: در مکانی با نور زیاد یا آفتاب کامل یا آفتاب سایه نگاهداری شود

دما: نسبا” به سرما وگرما مقاوم می باشد

بستر مناسب: حاک لومی (باغچه) یا شنی دقت فرمایید در خاک سنگیم رشد کند می باشد خاک باید اسیدی و دارای زهکشی مناسب باشد

سرعت رشد: ارتفاع تا حدود ۱ متر رشد میکند و رشد تقریبا سریعی دارد

منبع: ediblewildfood

Related Posts

ارسال نظر