خانه پرورش گیاهانآموزش کاشت بذر خاک مناسب برای کاشت سبزیجات در باغچه و گلدان

خاک مناسب برای کاشت سبزیجات در باغچه و گلدان

توسط bazrcoir

خاک مناسب برای کاشت سبزیجات : ممکن است بسیاری از افراد بخواهند، از نظر مالی در خرید سبزیجات صرفه جویی کنند. شما می توانید کاشت سبزیجات را در خانه خود انجام دهید. علاوه بر این ، می خواهیم مطمئن شویم سبزیجاتی که می خوریم سالم باشد. راه اندازی یک باغ سبزیجات خانگی آسان است. اما شما باید چند نکته در مورد خاک مناسب برای کاشت سبزیجات را به یاد داشته باشید، تا از ثمره کار خود لذت ببرید. می توانید از سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی ، پیاز و کاهو قرار برای کاشت استفاده کنید. این گونه از سبزیجات به کمترین مکان نیاز دارند و همچنین در زمان کوتاهی رشد می کنند. اما در عوض با ارزش ترین بازده را دارند. خربزه ، کدو زمستانی و کدو تنبل برای رشد میتواند سرگرم کننده هستند ، اما فضای بسیار بیشتری را می گیرند.

بهترین خاک مناسب برای کاشت سبزیجات

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم
گیاهان و سبزیجات به خاکی نیاز دارند که عاری از چمن ، علفهای هرز ، سنگ و موارد دیگر باشد. حتما ترکیب خاک را بررسی کنید. اگر خاک رس زیادی وجود داشته باشد ، برای رشد سبزیجات خیلی مرطوب خواهد بود و اگر شن زیاد باشد ، خیلی خشک می شود. هنگامی که خاک مناسب برای کاشت سبزیجات را پیدا کردید، با بیل خاک را زیر و رو کنید، زیرا هر توده ای که در خاک باقی مانده باشد میتواند مانع از رشد ریشه شود.

از شما دعوت می کنیم مقاله نکاتی درمورد آموزش کاشت بذر سبزیجات در منزل و آپارتمان را هم مطالعه کنید

هرچه خاک مواد مغذی بهتر و بیشتری داشته باشد ، محصولی با کیفیت و با ارزش تولید می کند. یکی از بهترین راه های بهبود کیفیت خاک ، اضافه کردن مواد آلی است. به عنوان مثال کاه برای باغچه های سبزیجات بسیار عالی است.

موارد مورد نیاز برای خاک مناسب برای کاشت سبزیجات

برای انتخاب بهترین خاک خاک مناسب برای کاشت سبزیجات هر چیزی شما باید این موارد را رعایت کنید: خاک باید مقدار زیادی نیتروژن داشته باشد ، منابع مواد آلی و pH بهینه. به طور طبیعی ، همه سبزیجات تحت شرایط یکسان رشد نمی کنند ، اما به طور کلی ، خاک مناسب برای کاشت سبزیجات، خاکی است که pH مورد نیاز آن بین ۶ یا ۷ باشد.

آزمایش ph خاک

چگونه می توان سطح pH خاک را آزمایش کرد
ساده ترین گزینه خرید یک کیت تست خاک در سطح pH است. آزمایش آنها آسان است. اما اگر مایل به آزمایش خاک بدون استفاده از کیت مخصوص هستید ، تنها چیزی که نیاز دارید مقداری سرکه و کمی جوش شیرین است.

⦁ یک فنجان از خاک باغچه را بردارید. دو قاشق غذاخوری خاک را در یک ظرف کوچک و دو قاشق غذاخوری دیگر در یک ظرف دیگر قرار دهید. نصف فنجان سرکه را به اولین ظرف خاک اضافه کنید. در صورت گاز دار شدن ، معلوم می شود که خاک شما قلیایی است و با درجه pH بین ۷ تا ۸ است. در ظرف دوم کمی آب را به خاک بیفزایید تا زمانی که یک که به صورت گل در بیاید. فنجان جوش شیرین را به مخلوط اضافه کنید. اگر این بار خاک خیس شود ، خاک شما اسیدی است و با pH بین ۵ تا ۶ است. اگر در هر دو مرحله چیزی برای خاک پیش نیاید ، احتمالاً خاک شما دارای pH خنثی در درجه ۷ است و میتواند خاک مناسب برای کاشت سبزیجات باشد.
⦁ بنابراین ، اگر می خواهید سطح pH خاک خود را تنظیم کنید، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اگر خاک شما خیلی اسیدی است، باید سطح pH آن را افزایش دهید، می توانید ترکیباتی از پودر سنگ آهک اضافه کنید. برای کاهش سطح pH خاک برای کاهش قلیایی بودن آن، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید اضافه کردن یک لایه کمپوست آلی است.

منابع موثر مواد آلی و تاثیر آن در خاک مناسب برای کاشت سبزیجات

بهترین خاک مناسب برای کاشت سبزیجات، خاک هایی است که دارای طیف متنوعی از منابع ماده آلی هستند. کود دامی ، کمپوست ، مالچ و محصولات زراعی چهار گزینه رایج هستند.
⦁ کود: توجه به این نکته ضروری است که در دادن کود باید احتیاط لازم رعایت شود ، زیرا بعضی اوقات کود ها میتواند حاوی پاتوژن هایی باشند که ممکن است سبزیجات برگ دار را آلوده کنند ، مانند کاهو و اسفناج.
⦁ کمپوست ، حتی برای باغبانان مبتدی نیز، موثر و مناسب است. مقادیر کم کمپوست میتواند تفاوت زیادی در کیفیت خاک شما ایجاد کند.
⦁ برای داشتن خاک مناسب برای کاشت سبزیجات، محصولات مالچ را فراموش نکنید. وقتی مواد ارگانیک مثل کاه و برگ های مرده روی خاک قرار می گیرند ، به حفظ رطوبت خاک و محافظت از آن از گرمای شدید کمک می کنند.
⦁ می توانید یک محصول برای بکارید تا به کندی فرسایش خاک ، افزایش تنوع زیستی ، ریشه کن کردن آفات و علفهای هرز و بهبود جریان آب به سبزیجات خود کمک کند. بیشتر گیاهان می توانند به عنوان محصولات زراعی مورد استفاده قرار گیرند ، اما نخود فرنگی ، لوبیا و میخک مخصوصاً برای این کار موثر هستند ، زیرا نیتروژن را از هوا به داخل خاک منتقل می کنند. و اگر چیزی لازم باشد که سبزیجات شما قوی و سالم شوند ، نیتروژن آن است.

خاک سبزیکاری کود دهی با نیتروژن

خاک مناسب، خاکی است که حاوی نیتروژن باشد
نیتروژن مهمترین ماده مغذی گیاهان از جمله سبزیجات است. بدون نیتروژن ، کل فرایند فتوسنتز را دشوار می شود. نیتروژن منبع اصلی اسیدهای آمینه است که برای تشکیل پروتئین های اساسی گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. مشکل این است که نیتروژن به تنهایی نمیتواند از طریق گیاهان قابل دسترسی باشد ، به همین دلیل مهم است که توسعه طبیعی نیتروژن انجام شود. شما می توانید با استفاده منظم با پوشاندن محصولات زراعی و کمپوست های آلی انجام دهید.

 

خرید بذر سبزیجات
خرید بذر سبزیجات و کاشت آن در منزل می تواند هم بصورت یک سرگرمی هم به نوعی صرفه جویی در اتلاف هزینه ها باشد. همانطور که واقف هستید خبرهای موثقی از کاشت سبزیجات بصورت غیر استاندارد و متاسفانه بدور از رعایت مسائل بهداشتی توس بعضی کشاورزان با آب و پسماندهای فاضلاب صورت می گیرد و این مسئله باعث می شود تا تغذیه سبزیجات از یک منبع شیمیایی باعث ضرر به بدن شما شود از جمله انواع سرطان ها!! بهترین راه کاشت یک سری از بذور سبزیجات توسط خودمان در منزل، باغچه یا بالکن می باشد برای خرید بذر سبزیجات می توانید وارد این لینک شده و طبق دستورات کاشت که نوشتیم آنها را کاشت کنید.

آبیاری مناسب برای سبزیجات

آبیاری مناسب برای سبزیجات
برای آبیاری سبزیجات باید برنامه معینی داشته باشید. آبیاری زیاد برای سبزیجات مناسب نیست. اگر به سبزیجات زیاد از حد آب دهید ممکن است آنها را خراب کنید. برای اطمینان از آبیاری مداوم ، از نازل آبیاری در سطح زمین استفاده کنید تا رطوبت لازم برای گیاهان از طریق ریشه به آنها برسد.

 

سبزیکاری در باکس

طعم سبزیجات خود را بهبود بخشید
سبزیجات خریداری شده در فروشگاه اغلب به دلیل عدم رشد در فصل اشتباه ، عطر و طعم ندارند. سبزیجات به طور کلی در دو دسته قرار می گیرند: آنهایی که مناسب هوای سرد هستند و دسته ی دیگری که مناسب هوای گرم هستند. کاشت اسفناج و کلاله در تابستان ممکن است ایده خوبی به نظر برسد ، اما ممکن است تلخ شوند. و اگر در فصل پاییز به کاشت گوجه اقدام کنید مزه ی خوبی پیدا نمی کند. پس به زمان کاشت سبزیجات دقت کنید.

۰ دیدگاه
3

Related Posts

ارسال نظر