خانه پرورش گیاهانآموزش کاشت بذر خواب بذر کاکتوس | سرمادهی بذرهای کاکتوس

خواب بذر کاکتوس | سرمادهی بذرهای کاکتوس

توسط bazrcoir

باسلام مقاله ای که برای دوستان تهیه کردیم ترجمه شده از یک سایت معتبر میباشد.در این مقالهترجمه شده توسط مترجیمن بذرکو  مباحثی از قبیل خواب بذر کاکتوس | سرمادهی بذرهای کاکتوس صحبت شده این مقاله وسوال پاسخ ها  میتواند پاسخ خیلی از شما در مورد خواب بذر کاکتوس باشد:

خواب بذر کاکتوس | سرمادهی بذرهای کاکتوس:

به من توصیه کردند که بذرهای کاکتوسم را داخل یخچال نگه دارم. درحالی‌که این کار می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد، اما خیلی در مورد منطق علمی آن مطمئن نبودم و نمی‌دانستم آیا باید آن را بر تمامی گونه‌‎ها اعمال کنم یا صرفاً بر گونه‌هایی که به‌صورت طبیعی تا حدودی در زمستان سرد می‌شوند.
در جستجوی اطلاعات مربوطه، شخصاً با یک نفر دارنده‌ی مدرک دکتری در نگه‌داری بذر «مصاحبه» کردم. اطلاعاتی که از او گرفتم بدین ترتیب است که به‌نوعی توصیه‌های پیشین را تایید می‌کنند:
تمامی بافت‌های زنده (ازجمله بذرها) نفس می‌کشند؛
هرقدر جو داغ‌تر و مرطوب‌تر باشد، آن بافت بیشتر نفس خواهد کشید؛
نفس کشیدن موجب افزایش سن هر بافت می‌گردد؛
بنابراین اگر مقدار تنفس را کاهش دهیم ایده‌ی خوبی است و می‌توان این کار را با کاهش درجه‌ی حرارت و رطوبت انجام داد؛
بذرها می‌توانند از جو رطوبت بگیرند یا به آن رطوبت بدهند؛ اگر هوا خشک است، بذرها (تا حدی معین) خشک خواهند شد بدون اینکه ویژگی‌های جوانه‌زنی خود را از دست بدهند؛
از دست رفتن ۱ درصد از رطوبت نسبی و انتقال آن به هوای خشک، باعث می‌شود طول عمر بذر دو برابر گردد؛
همچنین به ازای هر ۵ درجه کاهش دما، طول عمر بذر دو برابر خواهد شد؛
بیانات فوق برای هر بذر ارتدکس صدق می‌کنند (تعریف پایین را ببینید)، حتی بذرهایی که از اقلیم‌های استواییِ داغ و مرطوب می‌آیند؛
بذرهای ارتدکس معمولاً در اتاقک‌های خشک در دمای ۱۰ درجه و رطوبت ۲۰ درصد نگه‌داری می‌شوند؛
یخچال‌ها خشک‌تر از هوای اتمسفری هستند (البته هوای اکثر نقاط دنیا)؛ دمایشان هم در محدوده‌‎ی ۶ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است (اما شاید نیاز باشد خودتان آن را بررسی کنید)
با توجه به تمام این گفته‌ها، ایده‌ی خوبی است که بذرهایتان را در یخچال نگه‎‌داری کنید!


نکته‌ی مهم: ۴۸ ساعت پیش از کاشت، بذرها را از داخل یخچال بیرون بیاورید. بسیار مهم است که بگذارید بذر به‌آرامی از جو رطوبت بگیرد. در غیر این صورت، خیلی زود آب را از بستر خود می‌مکد و دچار شکاف‌خوردگی می‌شود که مانعی برای جوانه‌زنی است.

این اطلاعات را یک پروفسور به من داد. حال به بحث خواب بذر کاکتوس | سرمادهی بذرهای کاکتوس  بذر برمی‌گردیم:
بذرهای کاکتوس احتمالاً ارتدکس هستند، زیرا آن‌ها در محیط‌های خشک آزاد می‌شوند. بررسی‌هایی هستند که می‌گویند اکثر دانه‌های کاکتوس رفتار ذخیره‌سازی ارتدکس را از خود نشان می‌دهند.
پس بنا به اعتقاد من، نگه‌داری دانه‌های کاکتوس در یخچال کار خوبی است. آیا کسی هست که اطلاعات/دیدگاه متفاوتی داشته باشد؟
تعاریف (بر اساس ویکی‌پدیا):
بذرهای ارتدکس، بذرهایی هستند که در حین نگه‌داری در جای دیگر می‌توانند از خشک‌‌ شدن و/یا یخ زدن زنده بمانند. بر اساس اطلاعات وزارت کشاورزی آمریکا، توانمندی بذرهای ارتدکس برای تحمل در برابر خشک کردن یا نگه‌داری با یکدیگر فرق می‌کند و برخی بذرها حساس‌تر از سایرین هستند. بنابراین برخی بذرها از نظر توانمندی ذخیره‌سازی شرایط بینابینی دارند، درحالی‌که سایرین کاملاً ارتدکس هستند. یکی از نمونه‌ بذرهای ارتدکس با عمر طولانی که از ذخیره‌سازی تصادفی جان سالم به در برده و متعاقباً توانسته در شرایط کنترل‌شده جوانه بزند، یک درخت نخل یهودی ۲۰۰۰ ساله است که در سال ۲۰۰۵ با موفقیت سبز شد. این بذر بخصوص را به‌عنوان قوی‌ترین بذر عملیاتی می‌شناسند، اما هنوز کسی بیشترین زمان زنده ماندن بذرها در صورت نگه‌داری صحیح را نمی‌داند.
بذرهای سرکش و سرسخت (که در ادامه غیرارتدکس نامیده می‌شوند)، آن‌هایی هستند که از یخ زدن و خشک شدن در محل نگه‌داری پیشین زنده نمی‌مانند. به‌طورکلی این بذرها نمی‌توانند در برابر اثرات خشک شدن یا دماهای کمتر از ۱۰ درجه مقاومت کنند، بنابراین نمی‌توانند همانند بذرهای ارتدکس برای مدت طولانی ذخیره شوند، زیرا کارکرد خود را از دست می‌دهند. گیاهانی که بذرهای غیرارتدکس تولید می‌کنند شامل آووکادو، انبه، منگوستن، سرخالو، کاکائو، درخت کائوچو، برخی از درخت‌های گل‌دار و برخی از گیاهان مورد استفاده در طب سنتی نظیر گونه‌های ویرلا و پنتاکلترا می‌شوند.

ترجمه شده:توسط تیم بذرکو

هرگونه کپی برداری از مطلب پیگیرد قانونی دارد

Related Posts

ارسال نظر