خانه آموزش های تخصصیآفات و بیماری گیاهی شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف

توسط bazrcoir
شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف به چه صورت است ؟

برای مراقبت از این گیاه باید نور غیر مستقیم خورشید به آن بتابد و درجه حرارت ۶۵-۷۵ درجه فارنهایت باشد. همچنین این گیاه به رطوبت زیادی نیاز دارد خاک این گیاه همیشه مرطوب باشد. هر دو هفته یکبار با کود نیتروژن به آرامی به گیاه کود بدهید. شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف به آسانی امکان پذیر است و اگر به درستی از آن مراقبت شود در داخل خانه رشد خواهد کرد. نام علمی این گیاه Solenostemon scutellarioides ، عضو خانواده coleus است و بومی جنوب شرقی آسیا است.

 

انواع حسن یوسف

ویژگی های گیاهان حسن یوسف

⦁ بسته به تنوع این گیاه ، به اندازه ی ۶ اینچ تا ۳ فوت قد رشد می کند.
⦁ ۱ تا ۳ فوت عرض دارند.
⦁ طول برگها از ۱تا ۶ اینچ طول
⦁ بسته به نوع انتخابی ، می تواند به صورت قائم یا دنباله دار رشد کند.

نور مورد نیاز برای گیاه حسن یوسف
گیاه حسن و یوسف نور روشن و غیر مستقیم خورشید را ترجیح می دهد. بهتر است گلدان ها را در کنار پنجره قرار دهید. اگر آفتاب به صورت مستقیم به گل بتابد باعث لکه دار شدن گلبرگ های گیاه می شود و ممکن است باعث ریزش برگ ها شود. ممکن است در طول زمستان گیاه نیاز به نور مصنوعی داشته باشد. گیاه را از نزدیک نگاه کنید، اگر برگ ها رنگ خود را از دست داده اند، احتمالا آفتاب بیش از حد به گیاه تابیده است. اما اگر گیاه بی حال است و برگ میریزد، باید کمی نور به گیاه داده شود.

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف در زمستان و دمای مناسب

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف در داخل خانه به آسانی انجام می گیرد. زیرا این گیاهان همان دمایی را که ما انسانها در آن زندگی می کنیم را ترجیح می دهند.

از شما دعوت می کنیم مقاله نکاتی درمورد مشکلات آفات درمان گیاه حسن یوسف را هم مطالعه کنید

بهترین شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف در خانه این است که ، گیاهان خود را در اتاقی نگه دارید که در آن درجه حرارت بین ۶۵ درجه فارنهایت (۲۵ درجه سانتیگراد -۲۷ درجه سانتیگراد) یا حتی تا ۸۵ درجه فارنهایت قرار دارد و همیشه از افت ناگهانی دما جلوگیری شود.

رطوبت مورد نیاز برای گیاه حسن یوسف 

گیاهان حسن یوسف نیازمند به رطوبت زیادی است. برای اکثر کسانی که این گیاه را در خانه نگهداری می کنند ، ممکن است رطوبت کمی که در خانه وجود دارد کمی نگهداری از گیاه را مشکل کند. بنابراین شما باید برای این گیاه، شرایطی مرطوب را به وحود آورید تا به راحتی در خانه رشد کند. اگر نوک برگ های گیاه به رنگ قهوه ای در آمد، به این معنی است که گیاه در هوای خیلی خشکی قرار دارد. شما می توانید با قرار دادن سینی ای که حاوی سنگ و آب در کنار گیاه، رطوبت مورد نیاز را به گیاه برسانید.

خاک مناسب برای گیاه حسن یوسف

خاک مناسب برای گیاه حسن یوسف

یکی از مهم ترین شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف این است که باید برای این گیاه از خاکی استفاده شود که زهکشی خوبی داشته باشد تا هوا به راحتی به ریشه ها برسد. خاکهای گلدان تجاری در حقیقت ترکیبی از خزه زغال سنگ نارس ، الیاف سخت و زبر نارگیل، پوست درخت کاج و پرلیت یا ورمیکولیت هستند. الیاف سخت نارگیل و زغال سنگ نارس آب زیادی در خود نگه می دارند. برای بهبود میزان زهکشی خاک گلدان می توانید پرلیت را اضافه کنید.

شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف و آبیاری آن

در طول فصل رشد در بهار و تابستان ، گلدان گیاه حسن یوسف را کمی مرطوب نگه دارید. توجه داشته باشید که خاک این گیاه بیش از حد خشک نشود همچنین باید مراقب باشید بیش از حد خاک گیاه مرطوب نشود. در زمستان که رشد گیاه آهسته تر است ، کمی آبیاری را کمتر کنید. قبل از اینکه دوباره گیاه را آبیاری بدهید، مطمئن شوید که خاک گیاه خشک شده است.

 

کود مناسب برای گیاه حسن یوسف

کود
در طول فصل رشد هر ۱ تا ۲ هفته و تقریباً نیمی از کود توصیه شده بر روی برچسب را برای گیاه استفاده کنید. گیاه در فصل زمستان رشد کمی دارد و ممکن است بارور نشود.

خرید بذر گل
گل های زینتی یک از عوامل جدانشدنی از زندگی روزمره ما هستند. با داشتن یک گل در منزل علاوه بر دکوراسیون زیبا، شما را به تصفیه هوای منزل و همچنین آرامش درونی می رساند.بذر گل های زینتی نیز یک سرگرمی جالب و کمک به خود شماست برای زیست بهتر. خرید بذر گل های زینتی می تواند شما را به داشتن همان آرامش در منزل کمک کرده و با کاشت آن شاهد رشد لحظه به لحظه در زندگی خود شوید. برای خرید بذر گیاه حسن یوسف می توانید بر روی این لینک وارد شده و آن را خرید نمایید.

برای ترویج رشد بهتر برای این گیاه کود با کیفیتی تهیه کنید که نیتروژن بال او فسفر پایینی داشته باشد. از کود متعادل که نسبت مساوی N-P-K دارد مانند فرمول رایج ۱۰-۱۰-۱۰ جلوگیری کنید. از کود مایع برای این گیاه استفاده کنید.

گل دادن گیاه
اگر شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف به بهترین وجه انجام شود، ممکن است این گیاه در تابستان گل های ریزی به رنگ سفید مایل به آبی را به وجود می آورد ، اما متأسفانه اگر می خواهید را حفظ کنید ، باید از گلدهی آن جلوگیری کنید. اگر گیاهان شما گل بزند ، فورا جوانه های گل را خراب کنید. گلدهی گیاه شما را به این فکر می اندازد که موقع بذر دهی است و وقتی بذر بدهد ، گیاه می میرد. بنابراین ، جوانه های گل را بچینید تا گیاه خراب نشود. گیاهانی که از قلمه های ساقه حسن یوسف تکثیر می شوند ، معمولاً گل نمی دهند.

تکثیر گیاه حسن یوسف
در بهار یا اوایل تابستان ، یک ساقه بلند ۳ تا ۴ اینچی را که حداقل ۳ برگ به قسمت انتهایی آن وصل شده است را بردارید. انتهای ساقه را برش دهید. سپس می توانید ساقه را در یک شیشه با آب تمیز قرار دهید تا ریشه ها تشکیل شود. همچنین می توانید فوراً آن را در یک ظرف کوچک با خاک گلدان مرطوب قرار دهید.

بیماری ها و آفات
اگر به شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف دقت نشود و به درستی انجام نگیرد، ممکن است این گیاه به بیماری و آفات دچار شود. یکی از علت هایی که ممکن است گیاه به بیماری دچار شود، رطوبت بیش از حد خاک است. بنابراین به موقع و در صورت نیاز به گیاه آب دهید تا دچار بیماری نشوند. همچنین مرتب گیاهان خود را چک کنید، تا در صورت مشاهده بیماری قبل از اینکه گسترده شود، آن را از این ببرید.

پوسیدگی ریشه گیاه حسن یوسف

پوسیدگی ریشه
در صورت عدم رعایت شرایط نگهداری گیاه حسن یوسف ممکن ریشه گیاه پوسیده شود. متداول ترین مشکل گیاهان حسن یوسف، پوسیدگی ریشه است. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد گیاه، مخصوصاً در ماه های فصل زمستان ایجاد می شود. ممکن است ریشه ها به دلیل کمبود اکسیژن یا رشد زیاد قارچ از بین می روند.

منبع

 

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر