خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی و مشخصات گل نیلوفر

معرفی و مشخصات گل نیلوفر

توسط bazrcoir

گل نیلوفر: در بین گونه های متعدد چند ساله، فقط بعضی از آنها به صورت یک ساله کشت می شوند. این گیاهان پیچنده بوده و مورد علاقه مردم است.

لاتین و نام علمی:

ipomees

convolvulaceae

گل نیلوفر: در بین گونه های متعدد چند ساله، فقط بعضی از آنها به صورت یک ساله کشت می شوند. این گیاهان پیچنده بوده و مورد علاقه مردم است. گونه syn.pharbitisl دارای ارقامی است با گلهای بنفش، صورتی، آبی، ارغوانی که قطری در حدود ۵-۸ سانتی متر دارند. گونه (syn. pharbitis pur purea (l)voigt.)   purpurea(l)iam.  گلهای آن هنگام طلوع روز باز می شوند. زیباترین گلهای نیلوفر متعلق به ارقام گونه  (syn. pharbitis rubro-coerulea  choisy) است که گل آن قیف مانند و قطر آن در حدود ۸-۱۰ سانتیمتر است و با رنگ های متفاوت با گلوی سفید و گاهی با حاشیه سفید است. در بعضی از ارقام آن رنگ گل در جریان روز از قرمز تا ابی آسمانی تغییر می کند.

نحوه کاشت و ازدیاد گل نیلوفر:

ازدیاد نیلوفر از طریق بذر می باشد. بذر i.purpurea از اردیبهشت ماه تا خرداد ماه مستقیما” در محل اصلی به فاصله ۳۰ سانتی مترانجام می شود. کاشت بقیه گونه ها از فروردین تا اردیبهشت ماه روی کوش صورت می گیرد، نشاء کاری در آخر اردیبهشت ماه انجام می شود.

خاک گل نیلوفر:

نیلوفر در خاکهای مختلف باغچه رشد می کند ولی نقاط گرم و آفتاب گیر و عاری از باد را می پسندد. نسبت به سرما حساس هستند فقط i.purpurea کمی از گونه های دیگر مقاوم تر است.

کاربرد: از نیلوفر روی بالکن، تونل ها، آلاچیق ها و هم چنین برای پوشاندن دیواره ها و حصارها استفاده می شود و سطح وسیعی را در زمان کوتاهی می پوشاند نیلوفر معمولا” به تکیه گاه نیاز دارد .

Related Posts

ارسال نظر