خانه آموزش های تخصصی معرفی تا نحوه کاشت انواع گل رز

معرفی تا نحوه کاشت انواع گل رز

توسط bazrcoir

معرفی تا نحوه کاشت انواع گل رز

گل ها نماد زیبایی هستند و این زیبایی ‌ها باعث شده تا همراه همیشگی انسان ها باشند. بار ها پیش می آید که انسان ها نیاز به تماشای زیبایی دارند و می‌ خواهند این زیبایی ‌ها را به یکدیگر هدیه دهند و در همراهی با این زیبایی ها به یکدیگر عشق بورزند. از میان تمام گل های زیبای جهان که می توانند آینه مطبوعی برای رسیدن به این رویا های شیرین انسانی باشند، این گل رز است که گوی سبقت را از دیگر گل های زیبا ربوده است.

 

گل رز

معرفی تا نحوه کاشت انواع گل رز

این گل نماد زیبایی است. نشانی از عشق است و در هر زمانی از تاریخ بهترین هدیه ای بوده است که انسان ‌ها به یکدیگر داده ‌اند. این حجم از زیبایی و استقبال از گلهای رز باعث شده تا این گل به یکی از معروف ترین و محبوب ترین گل های جهان بدل شود. به گونه ای که در دنیای امروز، تقریباً در هر نقطه از کره خاکی آن را کشت می ‌کنند.

البته در متداول شدن گل رز جدا از زیبایی محصور کننده ای که دارد، نباید از انعطاف بالای آن صرف نظر کرد. گل رز توان کشت در هر آب و هوایی را دارد. از این رو است که می ‌توان آن را در هر سرزمینی در نزد هر فرهنگی پیدا کرد. از سوی دیگر تنوع، برگ برنده گلهای رز است. نزدیک به ۱۲۰ گونه گوناگون از این گل در جای ‌جای جهان دیده می‌ شود. تنوعی که در بازی رنگ ها خودش را نشان می دهد. قرمز، زرد، سفید، صورتی، بنفش، نارنجی و… . دیگر چه می‌ خواهید؟! این گل حتی در ترکیب رنگ‌ ها هم پیشتاز دیگر گل ها است. انواع گوناگون از گل رز وجود دارد که در ترکیب های جذابی از رنگ هایی رشد می ‌کنند.

گل رز، گلی آمده از تاریخ

می گویند انسان ها از دیرباز، جایی در اعماق تاریخ، متوجه زیبایی گل ها بوده اند و از این زیبایی برای بیان احساسات خود بهره مند می شده اند. اثبات این ادعای تاریخی خیلی ساده است. گلهای رز و حضور پررنگ آن در اسناد تاریخی جای جای جهان باستان، نمایانگر نقش پررنگ گل ها در بیان احساسات انسان های کهن بوده است.

در دنیای باستان، به جهت تزیین باغ های سلطنتی و یا اشرافی از زیبایی ‌های گل رز استفاده می‌ کرده اند. گویا پرورش این گل از عهد باستان همراه تمدن های گوناگون شده است. یقیناً گلهای رز را می توان به عنوان اولین گل پرورشی دانست که برای تکثیر آن در عهد باستان اقدام به تاسیس مزارع داشته اند.

مشخصات گل رز

گل رز، گلی آمده از تاریخ

مشخصات گیاه شناسی گل رز

گل رز یک گل زیبا با تنوع بسیار، از دسته گل سرخیان است که به شکل بوته ای تا درختچه ای یافت می شود. گلهای رز را می توان نوع تکامل یافته میوه ‌ای دانست که گویا قرار نبوده از فضای شکوفه مانندش خارج شود. چرا که این گل از خویشاوندان برخی درختان میوه مانند سیب، گیلاس و هلو می باشد. به هر صورت یک میوه شکل یافته یا گلی زیبا و دلنشین، گل رز از یک تنه بوته ای شکل برخوردار است که در هنگام رشد به شکلی بالا رونده، شاخه هایش را می گستراند.

این گل بر سطح شاخه های خود از اندامی دفاعی، به شکل تیغ های گوشتی شکل بهره می‌ برد؛ اما این تیغ ‌ها شاید در نگاه اول با اهداف دفاعی باشند؛ اما ماهیت اصلی وجود آنها برای آویزان شدن گل در هنگام بالا رفتن از گیاهان دیگر می باشد؛ ولی اصل ماجرا چیز دیگری است. آنچه بر ساقه گل رز به شکل تیز و برنده خودنمایی می ‌کند، خار نیست؛ بلکه برگ هایی تکامل نیافته است که به شکل تیغ و تیغچه در آمده ‌اند.

گل های رز و دنیایی از تنوع

تنوع آن چیزی است که گل رز را مشهور می کند. از انواع گل ها با ترکیب های گوناگون در گلبرگ گرفته تا رنگ بندی های متنوع در کنار سایز های کوچک تا بزرگ را می ‌توان در انواع گل رز جستجو کرد؛ اما تقریباً در تمام انواع گل رز یک قانون طبیعی دیده می‌ شود. گلبرگ ها در این گل یا پنج عددی است و یا در مضربی از عدد پنج خواهد بود.

همان طور که گفته شد، گل رز یک نوع میوه شکل نیافته است. این میوه همچنان در این گل وجود دارد. میوه ای که در انتهای گلبرگ ها رشد می کند، از نوع فندقی در علم گیاه شناسی می باشد و در نهایت مکانی برای حفاظت از تخمدان های گلهای رز می باشد.

انواع گل رز

گل های رز و دنیایی از تنوع

گل رز از تنوع بسیار بالایی در ذات پیدایش خود برخوردار است؛ اما این تنوع در همراهی با قدرت کشاورزان امروزی رنگ و بوی جذاب‌ تری بر خود گرفته است. خلق اولین گل های رز با دستکاری های انسانی به سال ۱۸۶۷ میلادی باز می‌گردد. زمانیکه اولین گل رز جدید یا همان دورگه چای پرورش داده شد، این گونه جدید باعث ایجاد موجی در نزد پرورش‌ دهندگان انواع گل های رز بوده است. موجی که حالا با خلق تنوع بسیار از این گل همراه دلنشین زیبایی های تمام انسان ها شده است. در ادامه با برخی از معروف ‌ترین انواع گل رز آشنا شوید.

آشنایی با مشهورترین گل های رز

معروف است که می‌ گویند در جهان بیش از ۲۰۰۰ گونه گل های رز وجود دارد. گل شناس حرفه ‌ای هم که باشید، به سختی می توانید از پس آشنایی این تعداد از گل برآیید. تمام این تنوع در گونه هایی اصیل نیستند؛ بلکه تنوع این گل همراه با انواع پیوند ها خلق می ‌شود. از این رو می توانید در هر نقطه از جهان، همراه با اوج خلاقیت و یا توانمندی های یک باغبان حرفه ‌ای، گونه ای جدید از گل رز را داشته باشید.

با این وجود، انواع مشهور در گل های رز هستند که تقریباً برای خیلی ها آشنا می باشند. در دسته بندی انواع گل رز، جدا از اسامی آشنای گونه های مختلف، یک نوع دسته بندی خاص دیده می‌ شود که براساس شکل و ظاهر، این گل ها را طبقه بندی کرده است. آشنایی با این نوع از دسته بندی گل رز می تواند دیدگاه جالبی برای علاقه مندان به گل و گیاه ایجاد کند. دسته بندی براساس تعداد گلبرگ که شامل سه نوع:

  • تک ردیفه در همراهی با ۵ گلبرگ ساده مانند انواع گل های نسترن
  • نیمه پر یا دو ردیفه که شامل ۱۰ الی ۱۵ گلبرگ خواهد بود مانند انواع گل محمدی
  • پر گلبرگ که می ‌تواند تا بیش از ۲۰ گلبرگ را در هر گل رز داشته باشد. نمونه های آشنای انواع رز، بیشتر از این نمونه ها هستند.
گل های رز

مشهورترین گل های رز

دسته بندی براساس شکل گلبرگ ها:

  • گلبرگ های گرد که در آن هر گلبرگ از سطح تقارنی کامل بهره مند است و کاملاً صاف پهنه گل را می ‌پوشاند.
  • گلبرگ های لبه شمشیری که در این گونه گلبرگ ها به طوری که گویی رول شده اند، به شکل سه گوش در می آیند. مانند رز گیگانتی.
  • گلبرگ های موج دار که در این نمونه، شاهد گلبرگ هایی هستیم که به شکلی غیر منظم و موج دار گرداگرد گل را می‌ پوشانند. انواع گل محمدی از این نمونه هستند.

دسته بندی براساس نوع باز شدن گل:

  • باز شدن گلبرگ ها با محوریت غنچه از بالا: در این گونه ها، شاهد چند گلبرگ باز شده در کنار غنچه ای که گویا هنوز باز نشده است، دیده می شوند. انواع رزهای دورگه چای این گونه هستند.
  • باز شدن گلبرگ ها به شکل فنجانی: در این گونه، تمام گلبرگ ها باز شده هستند؛ اما رو به داخل گل مایل شده اند. به ترتیبی که گویی فنجانی بر شاخه سوار شده است.
  • باز شدن گلبرگ ها به شکل رُزت: در این گونه گلبرگ های مرکز گل از اندازه کوچکی برخوردار هستند. رز جین آستین نمونه خوبی از این گونه است.

دسته بندی های گل های رز

مراحل در کاشت گل های رز

در کاشت گل رز اولین نکته در انتخاب اندازه مطلوب از باغچه می باشد. چرا که برخی از گونه ها در گل رز نیاز به فضا های بیشتری برای رشد دارند. از سوی دیگر گل رز انتخاب شده نیز باید با آب  و هوای منطقه ای که هستید همگونی داشته باشد. نوع گل نیز بسیار مهم است که دقیقا آن چیزی باشد که شما می خواهید.

سپس در مراحل کاشت گل رز دقت داشته باشید که محل کاشت کاملا آفتاب گیر باشد و در عین حال شرایط گردش هوا تامین باشد. خاک نیز بهتر است به شکلی دائمی خیس باشد تا گل رز شما قوت لازم را کسب کند. دقت کنید که محل کاشت به گونه ای است که آفتاب صبحگاهی بر گل رز می تابد. آفتاب صبحگاهی که می تواند شبنم ها را بخار کند، باعث می شود تا گل رز اسیر بسیاری از بیماری ها نباشد.

مراحل در کاشت گل های رز

در کاشت گل رز باید فاصله ها را به درستی در میان بوته ها رعایت کنید. این فاصله غالبا در حدود ۶۰ سانتیمتر انتخاب می شود. دقت کنید که آبیاری نیز باید دقیقا در پای گل صورت گیرد. پاشش آب بر گل رز باعث پوسیده شدن گل های زیبای آن خواهد شد. غالبا در اوایل بهار پای گل رز کود می ریزند و برای تداوم سرحال بودن آن این کود ریختن را در فصل تابستان نیز برای باری دیگر تمدید می کنند. اگر این نکات ریز و درشت را به خوبی و به موقع رعایت کنید، یقینا گل های رز شما زیبا و سرحال خواهند ماند.

برای خرید بذر گلهای زینتی اعم از گل های رز و گل رز وارد لینک زیر شوید:

خرید بذر گلهای زینتی

https://en.wikipedia.org/wiki/Rose

https://www.thespruce.com/how-to-plant-roses-1403055

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر