خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی و مشخصات راهنمای گل جعفری

معرفی و مشخصات راهنمای گل جعفری

توسط bazrcoir
گل جعفری

زادگاه اصلی گل جعفری مکزیک می باشد و امروزه در تمام دنیا کاشته می شود و یکی از گلهای بهاره و تابستانه است. برگ های آن به رنگ نارنجی، زرد، لیمویی و گاهی مخلوط دو رنگ میباشد اگر بخواهیم این گل را بر اساس اندازه تقسیم بندی کنیم به پا کوتاه، پا متوسط و یا پا بلند شاخه بندی می شود.

 tagetes
asteracees  composees

گل جعفری:


برگ های آن پنجه ای و رنگ سبز ملایمی دارد در یک سری از گونه ها به خاطر عطر ناراحت کننده آن را حذف کردند. نوع رز هندی که از این نوع گل جعفری فقط پر، پر آن مورد کاشت قرار می گیرد در این نوع گلها زرد،نارنجی و یا زرد لیمویی می باشد و ارتفاع ان ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است و گل ان دارای عطر مخصوص میباشد


نوع جعفری رز هندی یا با نام فرانسوی roses-inde دارای گلهایی مثل داوودی هست که کاسه گلهای آن لوله ای شکل و دو رنگ میباشد، گونه رز هندی در انواع خاک ها رشد می کند ولی بهتر است خاک آن نفوذ پذیری مناسب داشته باشد و مکان آن آغتاب گیر باشد. در خاک های غنی از مواد عالی مانند کود حیوانی رشد خوبی ندارد. 
گونه دیگر با نام پاتیولا patula شبیه به گونه هندی است گلها زرد و نارنجی وغالبا” پا کوتاه هستند. ارتفاع آن ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر میباشد
امروزه در آمریکا واریته های جدید و بسیار زیبایی از آن بدست آوردند که رنگشان از رنگ زرد لیمویی تا زرد مایل به قهوه ای متغیر است و ارتفاعشان تا ۳۵ سانتی متر میباشد.

طریقه ازدیاد گل جعفری:

از طریق بذر میباشد. بذر را در آخر زمستان در گلخانه کاشته و در فرودین ماه در نشاء در فضای آزاد قرار می دهند. بذر را به صورت نواری کاشته تا نشاء ها به خوبی رشد کنند. بذر را نباید به صورت انبوه کاشت  و باید با فاصله ۱۹ – ۲۰ سانتی متری کاشت.


خاک گل جعفری:

این گل در انواع خاک ها رشد خوبی دارد


نور :نوردهی گل جعفری باید در مکان آفتابی باشد و آبدهی آن باید متوسط تا کمی مرطوب باشد


کاربرد: در کنار باغچه ها به صورت جدا یا گروهی، انواع پا کوتاه آن برای تزیین تپه ها و برای تزیین تراس، بالکن و ساختمان ها کاربرد دارد همچنین در سبد های گل به عنوان گل بریده مورد استفاده قرار می گیرد.

Related Posts

ارسال نظر