خانه پرورش گیاهان معرفی و مشخصات گل لاله عباسی

معرفی و مشخصات گل لاله عباسی

توسط bazrcoir
گل لاله عباسی

معرفی و مشخصات گل لاله عباسی

دنیای جذابی از رنگ ‌ها را می ‌توانید با داشتن یک گل لاله عباسی در محیط خانه و یا باغ و باغچه ای که دارید، داشته باشید. گل لاله عباسی نه تنها در گونه ها و رنگ های متنوع یافت می ‌شود؛ بلکه گاها دیده شده است که در یک بوته از چندین طیف رنگی از گل لاله عباسی رشد کرده است. از این رو این گل را می توان به یکی از جذاب ترین گل ها که در نزد انسان ها نگهداری می شوند، یاد کرد. همین جذابیت خیره کننده در رنگ ها است که گل لاله عباسی را تا این اندازه برای اهالی گل دوست محبوب کرده است.

معرفی و مشخصات گل لاله عباسی

معرفی و مشخصات گل لاله عباسی

حالا که در جذابیت چشمگیر گل لاله عباسی هستید، بهتر است بدانید که این گل بومی سرزمین ایران نیست. حتی بومی آسیا و سرزمین های شناخته شده باستانی نیز نمی ‌باشد. تمام تاریخ آشنایی انسان ها با این گل زیبا به سختی به ۵۰۰ سال می ‌رسد. چرا که گل لاله عباسی یک گیاه بومی آمریکای جنوبی، آن هم در ارتفاعات رشته کوه بلند آند در کشور پرو می باشد. از این رو خیلی سال ها بعد از کشف قاره آمریکا، دست انسان های متمدن شرق به این گیاه آمریکایی رسیده است و از همان ابتدا جذابیت آن باعث شد تا به سرعت راهی کشور های اروپایی و از آنجا در مسیر دیگر سرزمین هایی مانند سرزمین ایران باشد.

مشخصات ظاهری در گل لاله عباسی

گل لاله عباسی از گونه گل های شیپوری است. رنگ ‌های متنوعی دارد و غالباً در هنگامه عصر از روز شکوفا می ‌شود. عطری فراگیر و خوشبو از مشخصه های آشنا در گل لاله عباسی می باشد. شکل شیپوری این گل زیبا از اتصال پنج گلبرگ ایجاد شده است. برگ ها در گل لاله عباسی کاملاً سبز رنگ و بدون کرک هستند و در کل سطحی یکدست و کاملاً صاف دارند.

این گل اگر اسیر سرمای سخت زمستان نباشد، می تواند تا چند سال زندگی کند. از این رو در نگهداری از آنها همواره نگاه ویژه ‌ای در هنگامه زمستان خواهد شد. البته گل لاله عباسی در زمره گیاهان علفی شکل قرار دارد. همین ساختار علفی شکل است که در نهایت نمی گذارد تا گیاه عمر طولانی را تجربه کند. ساقه ها در گل لاله عباسی از گونه ‌های بالارونده اما منشعب شونده هستند. یک نکته جالب در گل لاله عباسی، بهره ‌مندی این گیاه از میوه می باشد. میوه گل لاله عباسی یک دانه گرده خیلی بزرگ است که اندازه آن خیلی بیشتر از هزار میکرون نخواهد شد.

حواشی در باب گل لاله عباسی

گل لاله عباسی اگر چه از گیاهان بومی آمریکای جنوبی است؛ اما از زمان اکتشاف به سرعت مسیر پراکندگی خود را در سطح جهانی پیدا کرده است و حالا می توانید این گل زیبا را در نقاط بسیاری از جهان مشاهده کنید.

کاشت گل لاله عباسی به چه صورت است؟

قبل از هر چیز بدانید که گل لاله عباسی از جمله گیاهان یک ساله می ‌باشد و غالباً کاشت آن را با همین هدف به انجام می رسانند. اینکه بتوان همراه با مراقبت ‌هایی طول عمر این گیاه را به چند سال رسانید، نتیجه هنر باغبانی باغبان است؛ اما قبل از آنکه در مسیر کاشت این گل زیبا باشیم، بهتر است تا اندکی در باب شرایط مطلوب به جهت کشت این گیاه نیز صحبتی داشته باشیم.

این گل از جمله گل های بسیار حساس به نور طبیعی خورشید است. تقریباً این نور را به طور کامل می خواهد. از این رو حضور در فضا های سایه ای شکل را دوست ندارد. در نگاه آبیاری نیز چندان علاقه ‌ای به آبیاری های عمیق ندارد. غالباً بهتر است تا خاک زیر پای گل لاله عباسی را در حدی که خیس شود، مرطوب کنید و در فصل زمستان آبیاری را به انجام نرسانید.

همان طور که گفتیم، این گل طاقت سرمای زمستان را ندارد و بر اثر سرمای محیط به سرعت پژمرده خواهد شد. دمای مطلوب برای پرورش گل لاله عباسی یک محیط خنک رو به گرما است، دمای مابین ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتیگراد. و اما خاک مطلوب به جهت کاشت گل لاله عباسی، یک خاک رسی آهکی است که دائماً کمی مرطوب باقی بماند.

کاشت گل لاله عباسی

کاشت گل لاله عباسی

روش های کاشت گل لاله عباسی

این گل را می توان به دو روش تکثیر بذر و یا تقسیم غده به انجام رسانید. در روش تکثیر بذر، اوایل بهار زمان مطلوبی است؛ اما برای تکثیر از طریق تقسیم غده می توان در هر زمانی از سال اقدام نمود.

بهتر است تا دانه های درشت و سیاه رنگ گل لاله عباسی را به مدت یک شب، قبل از کاشت، در آب قرار بدهید. به این ترتیب می‌ توانید انتظار جوانه زدن سریعتری را از دانه گیاه داشته باشید.

حواشی در باب گل لاله عباسی

گل لاله عباسی، اگر چه یک گل زیبا است و در هر باغ و باغچه ای و شاید گلدانی بسیار زیبا و دلنشین باشد؛ اما اندک حاشیه ‌ای دارد که می تواند برای شما نیز جالب شود.

گل لاله عباسی، خصوصاً دانه های آن قابلیت توهم زایی دارند. از این رو در برخی از محافل در ردیف گیاهان بر پایه مواد مخدر قرار می گیرند. البته در فضای کنونی ایران کسی همراه با گل لاله عباسی در توهم نرفته است و هیچ منع قانونی نیز برای داشتن آن وجود ندارد؛ اما به هر ترتیب بهتر است در زمان کاشت تا نگهداری از آن مراقبت های لازم را به عمل آورید.

گل عباسی

گل لاله عباسی از گونه گل های شیپوری

 

گل لاله عباسی از جمله گل های شیپوری و بسیار زیبایی است که در نزد ایرانی ها از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. یک دلیل در این محبوبیت می تواند متوجه آن باشد که این گل به راحتی و بسیار عالی در آب و هوای سرزمین ایران رشد می کند. البته همواره باید متوجه حساسیت های این گل به هوای بسیار سرد باشید؛ اما اگر می خواهید باغ خود و یا گلخانه خانه کوچک خود را در زیبایی گل هایی جذاب غرق سازید، این گل می تواند به راحتی آن چیزی باشد که شما می خواهید. پس در نگهداری از آن هرگز شک نکنید و باغ و باغچه خود را با زیبایی های بی پایان از این گل زیبا میهمان کنید.

برای خرید بذر گیاهان زینتی می توانید وارد لینک زیر شوید

خرید بذر گلهای زینتی

https://en.wikipedia.org/wiki/Mirabilis_jalapa

https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/eafrinet/weeds/key/weeds/Media/Html/Mirabilis_jalapa_(Four_oclock).htm

 

۰ دیدگاه
1

Related Posts

ارسال نظر