خانه پرورش گیاهان معرفی و مشخصات گل یاس و انواع گل یاس

معرفی و مشخصات گل یاس و انواع گل یاس

توسط bazrcoir

گل یاس

از آن دست گل ها است که برای هر کسی دنیای جذاب و دلنشین از زیبایی ها به ارمغان خواهد آورد. قطعا هر کسی که در لحظه ‌ای کوتاه با گل یاس مواجه می ‌شود، برای لحظه ای هم که شده باشد، می خواهد بر زیبایی ‌های لطیف این گل تاملی کرده، بویی، عطری، رایحه ای خوش از بطن گلبرگ هایش گرفته و مست در این زیبایی ‌ها باشد

 

عکس از یکی از انواع گل یاس در کنار چای

عکس از یکی از انواع گل یاس در کنار چای

گل ها زیبا هستند و این زیبایی آنها است که ما را به سمت نگهداری از آنها می کشاند. هر کسی که گلی را در فضای باغ و باغچه و یا خانه و گلخانه کوچک خود پرورش می دهد، به امید رسیدن به زیبایی‌ های این گیاهان لطیف است که زحمت نگهداری دقیق از آنها را بر خود هموار کرده است. در این بین هر گلی جایگاه نوستالژیکی ندارد. به این سادگی ها نمی‌توان از هر گلی انتظار نگاه ‌های معناداری داشت. مثل نگاه هایی که در هر چشمی خیره بر یاس و زیبایی آن خواهد ماند.

گل یاس

یاس سفید

 

یاس ها از آن دست گل ها است که برای هر کسی دنیای جذاب و دلنشین از زیبایی ها به ارمغان خواهد آورد. قطعا هر کسی که در لحظه ‌ای کوتاه با گیاه یاس مواجه می ‌شود، برای لحظه ای هم که شده باشد، می خواهد بر زیبایی ‌های لطیف این گل تاملی کرده، بویی، عطری، رایحه ای خوش از بطن گلبرگ هایش گرفته و مست در این زیبایی ‌ها باشد. این حجم از توجه در بوییدن و نگاه کردن از گل یاس، هر عاشق گل و گیاهی را معطوف به خود خواهد کرد.

خیلی از این عاشقان دوست دارند تا در فضا های باغ و باغچه ای شکل خانه های خود از نعمت زیبای گیاه یاس بهره‌ مند باشند. برای این عزیزان، شناخت کامل گیاه یاس از اهمیت برخوردار خواهد شد. چرا که گل مذکور باید رشد کند، گل بدهد، رایحه خود را بپراکند تا صاحبان خود را در دنیایی از زیبایی ‌های خود غرق کرده باشد. در این مقاله قصد داریم تا همراه با صحبت کوتاهی از این گل زیبا ، از ویژگی ‌ها و انواع آن مطلع شویم. اگر دوست دارید که در باغچه کوچک خود از یک  یاس شاداب میزبانی کنید، بهتر است در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

گل یاس، چگونه گلی است؟

این گل یقینا در جمع گل های زینتی جایگاه ویژه ‌ای دارد. یک گل زیبا که با اهداف زیباسازی فضا های باغچه مانند در خانه ها نگهداری می شود. ارزش گل های زینتی وقتی دو چندان خواهد شد که لقب معطر بودن نیز بر آنها باشد. چرا که هر گل زینتی، توانایی خوشبو ساختن محیط را ندارد؛ اما برای گل یاس موضوع فرق می کند. یک بوته کوچک از گیاه می ‌تواند یک فضای بزرگ را در بوی لطیف و شیرین خود همراه کند.  یاس از جمله گیاهان بوته ای شکل است که در زمان بلوغ ارتفاع آن بین ۳ الی ۶ متر متغیر خواهد بود. این گیاه زیبا در تیره زیتونیان قرار می‌ گیرد و البته خود نیز از انواع یاس برخوردار است.

گونه ای از انواع یاس

گونه ای از انواع یاس

 

 یاس که می توانید آن را در گل هایی به رنگ های سفید، نارنجی، صورتی، بنفش، زرد و… داشته باشید، خواستگاهی شرقی دارد. خصوصاً که می توان خواستگاه اصلی این گیاه را در فلات مرکزی ایران دانست. البته در شرق دور نیز نمونه های متنوعی از انواع یاس، ریشه هایی تاریخی داشته است و به راحتی می ‌توان حضور باستانی این گیاه را در اسناد تاریخی شرق دور جستجو کرد.

 

یکی از انواع یاس

پیچ امین الدوله از انواع یاس

این گیاه از جمله گیاهان رونده با علاقه وافر در بالا رفتن از هر چیزی می باشد. کافی است یک فضای آمیخته با ارتفاع در جوار بوته های گل یاس قرار دهید. چند سال بعد به زحمت می توانید از لابلای برگ ها و شاخه های گل های یاس اثری از آن فضا داشته باشید. برگ ها در گل یاس شکلی شبیه به قلب دارند و گل ها در این گیاه مانند جامی هستند که لبه های آن به چهار قسمت مساوی تقسیم شده باشد. گل یاس از تنوع جالبی برخوردار است. به گونه ‌ای که می ‌توان این گل را در جمع یک خانواده بزرگ مورد بررسی قرار داد. برای معرفی این خانواده، لاجرم باید از انواع گل یاس یاد کنیم.

انواع گل یاس را بشناسید

اگر قصد آن را دارید که فضا های زندگی خود را از باغ و باغچه گرفته تا گلخانه های کوچک در کنج آپارتمان های شهری همراه زیبایی های گیاه یاس کنید، شاید علاقه مند باشید که این همراهی با یاس همسو با سلایق شما باشد.  یاس، دست شما را در انتخاب باز گذاشته است. عاشق کدام رنگ هستید؟ خب، بروید و  آن رنگی را در خانه خود پرورش دهید. در انواع گل یاس داریم:

انواع گل یاس

  • گل یاس چمپا Jasmine Champa: یک یاس که بومی کشور هندوستان است. شاخه هایی شبیه به بید مجنون دارد و رنگ سبز براق برگ های آن خیلی چشمگیر است. یاس چمپا از جمله گل های دو رنگ در خانواده یاس است. گل های این گونه، سفید رنگ با تنه ای که از زیر در رنگ بنفش نشسته است می باشد. یاس چمپا گلی با رایحه ای قوی است. از این رو گاها از گل ‌های این گونه در تهیه عطر ها استفاده می شود. این گیاه از طریق قلمه ساقه و یا خواباندن در خاک تکثیر پیدا می ‌کند. قدرت روندگی بسیار بالایی دارد و در عین حال برای رشد و نمو، نیاز بسیاری به نور طبیعی خواهد داشت.
یاس چمپا Jasmine Champa

یاس چمپا Jasmine Champa

 

  • یاس سفید White Jasmine: از جمله یاس های اصیل در منطقه ایران است. یک یاس با گل های تماما سفید رنگ که در سطح شهر های ایران به وفور دیده می شود. دوره گلدهی یاس سفید، ویژگی جذاب این گونه از گل یاس است. یاس سفید از اواسط بهار که گل می دهد، می ‌تواند این گل های کوچک سفید خود را تا اواسط زمستان نگه دارد. یعنی همراه با این نوع از گیاه قادر هستید در قسمت بزرگی از سال شاهد گل هایی زیبا باشید. یاس سفید در ایران خیلی طرفدار دارد. این یاس در نزد ایرانی ‌ها با نام هایی دیگر همچون یاس جنگلی و یا یاس شیروانی نیز شناخته می ‌شود.
یاس سفید

یاس سفید

 

 

  • یاس نارنجی Orange Jasmine: زیبایی، اولین مشخصه در ذات این گیاه است. چرا که این گل زیبا می تواند ترکیب دلنشینی از رنگ های سفید و نارنجی خلق کند. یاس نارنجی از گل‌ هایی سفید رنگ با محوریت رنگ نارنجی بهره ‌مند است. ترکیبی که در مواجهه با تعداد زیادی از گل ‌های دلنشین، جلوه چشم‌ نوازی ایجاد خواهد کرد. دیگر مشخصه قابل توجه در ذات یاس نارنجی، قد بلندی است که با حالتی دیوار گونه همراه خواهد شد. بوته ‌های این نوع، توانایی آن را دارند که به اندازه ارتفاع یک خانه عادی قد بکشند. از این رو بسیار شاهد آن هستیم که از این گل با هدف خلق حریمی زیبا استفاده شده است.
یاس نارنجی از انواع یاس

یاس نارنجی از انواع یاس

 

  • یاس زرد یا یاس ژاپنی Jasminum mesnyi: درختچه ای همیشه سبز است که در هنگام بلوغ ارتفاع ۳ متر دارد و دارای گل های زرد معطر در بهار و تابستان است. شکل ظاهری آن که معمولاً در زراعت یافت می شود، دارای گل های نیمه دوتایی است. گیاهی مقاوم به یخبندان نیست. از این رو به جهت پشتیبانی مناسب می توان آن را پرورش داد. از سوی دیگر در فضا های محدود، به هرس منظم احتیاج دارد.

از شما دعوت می کنیم مطلب مربوط به معرفی گل آنتوریوم | ANTHURIUM را هم ببینید

یاس زرد یا یاس ژاپنی Jasminum mesnyi

 

  • یاس زمستانی یا یاس سفید هندی konda jasmine: یک گونه ی زیبا و سفید  یه جهت سفیدی چشمگیری که دارد به یاس زمستانی نیز شهره است. البته خاستگاه هندی این گل نیز نام یاس هندی برای آن به ارمغان آورده است. در اساطیر هندی، کوند به سفیدی معروف است.بنابراین، به جای عبارت رایج غربی سفید که معرف برف است در هندوستان با نام کوندا این یاس را می شناسند. این سفیدی در هند آنچنان شهرت دارد که دندان های سفید زیبا اغلب با جوانه های کوندا مقایسه می شوند.

یاس هندی ازانواع یاس ها

 

  • یاس کوتوله Jasminum parkeri: این گل از جمله یاسهای های درختچه شکل همیشه سبز و گنبدی است که تقریباً به اندازه یک متر رشد می کند و دارای یک دسته از گل و شاخه های کوچک است. این گونه  دارای برگ های بیضی کوچک است که خوشه های یاد شده از گل های معطر با ۵ گلبرگ و زرد رنگ است. این یاس در اوایل تابستان به گل می نشیند.

گیاه آزالیا نیز یکی از گیاهان بسیار زیبا هست حتما آن را در مقاله معرفی و مشخصات گل آزالیا | AZALEA رویت کنید

Jasminum parkeri یاس کوتوله پارکری

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jasminum_mesnyi

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jasminum_multiflorum

https://en.wikipedia.org/wiki/Jasmine

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jasminum_parkeri

 

 

۰ دیدگاه
3

Related Posts

ارسال نظر