خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگیاهان آپارتمانی معرفی و مشخصات گیاه بنجامین

معرفی و مشخصات گیاه بنجامین

توسط bazrcoir

گیاه بنجامین، یک گیاه خانگی است که از نظر ظاهری در سبک های مختلفی عرضه می شود. این گیاه را می توان به عنوان یک درخت سرپوشیده بلند و دارای تنه های بدون برگ ، یا یک گیاه سرپوشیده بلند و یا حتی به عنوان گیاه گلدان پرورش داد.

معرفی و مشخصات گیاه بنجامین

گیاه بنجامین یکی از گونه های Ficus است. با نام علمی Ficus benjamina شناخته می شود و متعلق به خانواده Moraceae می باشد. بیشتر به عنوان انجیر برگ ریز (Weeping fig) شناخته می شود. با توجه به مشخصات گیاه بنجامین، یک گیاه بونسای زیبا و مخصوص برای نگهداری در خانه می باشد. از این رو این گیاه را به عنوان محبوب ترین گیاه خانگی در آمریکای شمالی لقب داده اند. با توجه به مشخصات گیاه بنجامین باید خاک را همیشه مرطوب نگه دارید اما خیس نباشد. مرتباً با کود مایع تغذیه شود.

از شما دعوت می کنیم مقاله مربوط به گل لیلیوم یا گل سوسن | معرفی و مشخصات را هم مطالعه کنید

 

عکس از درختچه های گیاه بنجامین

عکس از درختچه های گیاه بنجامین

مشخصات گیاه بنجامین از نظر ظاهری

مشخصات گیاه بنجامین به این صورت است که دارای برگهای تیره و براق زیادی می باشد. اگر چه ساقه هایی باریک و نرم دارد. از آنجایی که باریک ساقه های آن رو به پایین خم می شود، به همین علت نام آن را ” Weeping Fig ” یا انجیر برگ ریز نام نهادند. با توجه به مشخصات گیاه بنجامین، داشتن برگهای تیره به این معنی است که این گونه فیکوس برای نگهداری در داخل خانه مناسب است. زیرا نسبت به شرایط کم نور انعطاف پذیری دارد. با این گونه گیاه اگر در یک منطقه ی آفتابی باشد، سریعتر رشد می کند. همچنین به عنوان یکی از بهترین گیاهان برای بهبود کیفیت هوا در داخل خانه در نظر گرفته می شود.

 

عکس از یک بونسای بنجامین

بونسای بنجامین

ارقام مختلف گیاه بنجامین

ارقام  مختلف گیاه بنجامین از نظر شکل و رنگ برگها متفاوت است. برخی از آنها چند رنگ دارند و برخی دیگر رنگ سبز دارند و یا برخی دیگر باریک و دراز هستند.

 

بنجامین Starlight از انواع بنجامین

بنجامین Starlight

  • نور ستاره Starlight با توجه به مشخصات گیاه بنجامین این رقم به دلیل داشتن برگهایی متنوع ، محبوب شده است. شکل این گیاه تفاوت خاصی با گیاه اصلی ندارد. این برگ ها بیضی شکل هستند و حاشیه ی سفید رنگی دارند.
بنجامین Golden King از انواع بنجامین

بنجامین Golden King از انواع بنجامین

  • پادشاه طلایی ( Golden King ) این رقم گیاه بنجامین در بازار با نام ژاکلین شناخته می شود. مرکز برگهای این گیاه مخلوطی از رنگ سبز و خاکستری دارد و لبه های برگ به صورت نامنظم رنگ زرد یا کرم دارد. با این وجود برگهایی براق و بیضی شکل دارد.
  • Exotica مشخصات گیاه بنجامین برای این نمونه به این صورت است که یک گیاه همیشه سبز است . وقتی که در گلدان باشد به اندازه ی یک متر رشد می کند. دارای برگهای سبز براق و روشن و شاخه های آن تقریبا نیمه آویز کمی خم هستند. با توجه به مشخصات گیاه بنجامین برای نمونه ی Exotica  به عنوان یک گزینه ی عالی برای نگهداری گیاه در آب و هوای خنک و ایوان ها و حتی در فضای داخلی خانه می باشد. با توجه به مشخصات گیاه بنجامین اگر در خانه نگهداری می شود باید در مناطق روشن خانه باشد.
  • Reginald یکی دیگر از مشخصات گیاه بنجامین مربوط به گونه ی رجینال یا Reginald می باشد. بر خلاف گونه ی  Starlight ، حاشیه ی سفید ندارد اما رنگ برگ آن سبز روشن است. شکل برگها به صورت بیضی شکل و سر تیزی دارد.
  •  natasha  مشخصات گیاه بنجامین برای این نمونه در مقایسه با سه رقم مورد بحث ، به دلیل داشتن برگهای سبز تیره،  طولانی و باریک تر شناخته شده است.
  • Kinky گونه Kinky به دلیل داشتن رنگ سبز و سبز کم رنگ آن مورد توجه قرار گرفته است. مشخصات گیاه بنجامین برای شکلِ این گیاه تقریباً شبیه به گونه هایStarlight ، Exotica و Reginald است. علاوه بر روشن بودن رنگ برگها، براق بودن برگهای آن ظاهر کلی گیاه تعریف می کند.
بنجامین Wiandi

بنجامین Wiandi

  • وندی (Wiandi)  به دلیل فرورفتگی یا قوسی که روی برگهایش دارد شناخته می شود. برگها به رنگ سبز تیره و براق است. برگهای آن بیضی شکل و نوک آنها باریک است.
  • Monique  مونیک (Monique )یکی دیگر از ارقام گیاه بنجامین است. مشخصات گیاه بنجامین در نوع مونیک برگهای سبز روشن و براق دارد. برگهای آن بیضی شکل است و موج دار است. به طور معمول به طور انبوه رشد میکند.

 

از شما دعوت می کنیم مقاله مربوط به معرفی گیاه آگاو برگ نخی | آگاو فیلیفرا | Agave filifera را هم مطالعه کنید

تکثیر بنجامین

تکثیر بنجامین

راهنمای مراقبت از گیاه بنجامین

با توجه به مشخصات گیاه بنجامین، ارقام مختلف این گیاه فقط به یک جنس تعلق دارند ، اما ممکن است هر یک از آنها نیاز به مراقبت خاصی داشته باشند. دریافت چنین مراقبت هایی می تواند بهترین پتانسیل را برای این گیاهان به ارمغان آورد.
• نور
گیاه بنجامین به مکانی نیاز دارد که نسبتاً روشن باشد. اگر در سایه باشد اشکالی ندارد، اما باید مراقب باشید که میزان نور کم نباشد. نور آفتاب به صورت مستقیم می تواند برای گیاه مناسب باشد، اما نور آفتاب موقع ظهر می تواند به گیاه آسیب برساند. بنابراین نور آفتاب مناسب برای این گیاه در مواقع صبح و بعد از ظهر می باشد.

• آبیاری
با توجه به مشخصات گیاه بنجامین اگر کمی زیاد از حد آبیاری شود، معمولاً هیچ آسیبی به گیاه نمی زند. برای نگهداری از گیاه سالم شما باید به طور منظم، گیاه را آبیاری کنید و خاک آن را مرطوب نگه دارید. اما به این معنی نیست که خاک گلدان خیس شود.

• درجه حرارت
دمای متوسط در خانه یا محل کار استاندارد بسیار برای گیاه بنجامین مناسب است. برای رسیدن رشد فعال برای این گیاه ، دما باید بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد باشد. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که گیاه خود را از مکان های سرد دور نگه دارید.

• رطوبت
برای اینکه گیاه بنجامین به طور معمول در خانه رشد کند، رطوبت خانه باید بین ۵۰ تا ۷۰ درصد باشد. در بدترین حالت ، تحت تأثیر هوای خشک باعث می شود که گیاه، برگهای سبز خود را از دست بدهد. زیرا هوای خشک باعث کاهش عملکرد گیاه می شود.

• هرس
هرس سالانه در برنامه مراقبت گیاه بنجامین گنجانده نشده است. می توانید شاخه های بسیار بلند آن را در بهار کمتر کنید. اگر متوجه شدید که هر شاخه خشک شده فوراً آنها را جدا کنید. باید سمی بودن شیره های این گیاه را موقع هرس در نظر داشته باشید. هنگام هرس کردن دستکش بپوشید و قلمه ها در داخل سطل زباله به دور از زباله های خانگی بریزید.

• لایه های خاک
از آنجایی که این گیاه آهسته رشد می کند ، ممکن است چندین سال در یک گلدان باشد. بنابراین توصیه می شود از یک خاک گلدان با ساختاری پایدار استفاده کنید. این شامل ترکیبی از اجزای آلی و معدنی است که ثبات و تهویه کافی ریشه ها را تضمین می کند.

 

منابع: https://ficus-bonsai.com/ficus-benjamina/

https://www.plantsrescue.com/ficus-benjamina-exotica/

https://www.plantopedia.com/ficus-benjamina/

Related Posts

ارسال نظر