خانه پرورش گیاهان معرفی | کاشت | پرورش گل رعنا زیبا

معرفی | کاشت | پرورش گل رعنا زیبا

توسط bazrcoir

نام عمومی: رعنا زیبا

تیره: Asteraceae

نام علمی:Gaillardia aristata Pursh

نام انگلیسی: Blanket Flower

منشاء: غرب و شمال آمریکای شمالی

زمان گلدهی: اواسط بهار تا تابستان و پاییز

ویژگیهای گل رعنا زیبا:

رعنا زیبا گونه ای واشی، همیشه سبز و چندساله می باشد. برگها سرنیزه ای و به رنگ سبز می باشند که در نزدیکی پایه بوته می رویند. بوته دارای چندین ساقه ایستاده، ساده یا کمی منشعب و بدون پوشش بوده که حامل گل های دیدنی می باشد. برگها کشیده (طول و عرض ۱۵ و ۲٫۵cm) و دندانه دار در پایین ساقه، و هرچه به سمت بالای بوته می رود، کوچکتر، باریکتر و بدون دندانه می شوند. هرسرگل (طبق) دارای مرکزی مایل به قهوه ای یا بنفش مایل به قرمز (گلچه های لوله ای) و حاشیه هایی از گلچه های زبانه ای به طول cm
۱ – ۳ و به رنگ زرد تا متمایل به قرمز و در پایین به رنگ تیره می باشند. میوه آن فندقه، پرزدار و گنده بوده که طول آن می تواند به بیش از cm ۱ برسد. یک ریشه اصلی و مستقیم، به آرامی در پایین بخش غدهای آن گسترش می یابد. در طب سنتی دارای خواص درمانی می باشد. به خشکی مقاوم است و می تواند در باغ خشک منظری به کار رود. به گرمای هوا مقاوم است و پس از استقرار نیاز به مراقبت کمی دارد. سرگل برداری (Deadheading) ضروری نیست، اما ممکن است سبب شود که گلدهی جدید تحریک شود. در صورتی که گلدهی در تابستان کاهش یافت یا به اتمام رسید، هرس کوتاه برای تحریک گلدهی پاییزه موردنیاز است. گلها سبب جذب پروانه ها می شوند. باید به یاد داشت آنچه را که در ایران به عنوان رعنا زیبا می شناسند گونه G . grandiflora می باشد.

تکثیر گل رعنا زیبا:

روش تکثیر آن به آسانی از طریق بذر میباشد. همچنین می توان رعنا زیبا را توسط قلمه علفی در بهار یا تقسیم بوته در سال بعد تکثیر کرد.

کشت | نگهداری | پرورش گل رعنا زیبا:

عادت رشدی: فرم رشدی ایستاده و توده ای می باشد.

میزان رشد: متوسط، ارتفاع آن cm ۲۰ – ۷۰ ، گسترش آن در حدود cm60 و بیشتر.

نیاز نوری: آفتاب کامل، نیمه سایه را نیز تحمل می کند.

خاک مطلوب: به زهکش مناسب نیاز دارد. خاکهای حاصلخیز و مرطوب را ترجیح میدهد. “

نیاز آبی: مقاوم به کم آبی. مقاومت به سرما: به سرما نسبتا مقاوم است.

Related Posts

ارسال نظر