خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی گل آنتوریوم | ANTHURIUM

معرفی گل آنتوریوم | ANTHURIUM

توسط bazrcoir
گل آنتوریوم

آنتوریوم | ANTHURIUM که بنامهای گیاه فلامینگو یا گیاه دم خوک نیز نامیده می شود، گیاه گرمسیری زیبایی است که در سال ۱۸۲۹ وسیله طبیعی دانی بنام اسکات شناسائی شد.آنتوریوم شامل دو گروه مجزا از هم است، یکی گونه های گل دار است که بخاطر اسپات (Spathe: اشپات براکته بزرگ و برگ مانند نازک و غشائی است که پوشش کاملی برای برخی گل آذین بوجود می آورد مانند گل شیپوری)جالبشان و دیگری گونه های برگی است که بخاطر برگهای با شکوه و زیبایشان معروفیت دارند.

الف) گونه های گلدار:

۱-آندره نوم (A.andreanum) : برگها ۲۰ سانتی متر طول دارند، اسپات ها معمولا” برنگ قرمز روشن هستند و گلهایشان در اوایل فصل بهار ظاهر می گردند.
۲-شرزریانوم (A.scherzerianum): این گونه را براحتی می توان در باغچه نگهداری نموده و معمولا” گل فراوانی تولید می کند، اسپات هاش طویل و به رنگهای گوناگون و گل آن سنبله مارپیچی است


ب) گونه های برگی:

۱-کرستالیونوم (A.crystalliunum): دارای برگهای نقره ای سفید رگه دار بطول در حدود ۳۰ سانتی متر و بعرض ۲۰-۳۰ سانتی متر و یک اسپات بنفش متمایل به سبز با عطر خوشبو می باشد.
۲- وی چی (A.veitchii): از جالبترین و نادرترین گونه ها است.برگهایش کاهی اوقات تا یکمتر و ۵۰ سانتی متر عرض می رسد، دارای رگه ها و چین های زیادی می باشد.

شناسنامه گل:

خانواده: آراسه (Araceae)
جنس: بر طبق برآورد اخیر در حدود ۵۰۰ گونه را شامل می شود.
مبداء و زیستگاه: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب آمریکا
نوع: علفی دائمی یا گیاه چوبی، خزنده یا بالا رونده با برگهای بسیار زینتی
برگها: بطور غیر معمول ضخیم، بیضوی یا قلبی شکل و نسبتا” طویل و گاهی پنجه ای شکل، برنگ سبز تیره دارای رگه های مخملی سفید ( در کریستالیونوم) یا هاله های آبی رنگ ( در برگهای بزرگ به طول تا یکمتر از گوه های  از گونه وی جی )
گلها: تا اندازه ای نامعلوم و غیر مشخص است. اسپات که خود اغلب با گل مشتبه میگردد یک شی ء قابل ملاحظه ای در این گیاه محسوب می شود، شیء فوق می تواند برنگهای زرد، قرمز، ارغوانی، سبز سیبی صورتی تند، پرتقالی یا سفید باشد.
فصل گل: آنتوریوم بسته به روشنائیی و درجه حرارت معمولا” در اواخر زمستان گل می دهد.
موارد استفاده: بعنوان یک گیاه خانگی بصورت گلدانهای انفرادی یا جمعی با گیاهان دیگر
موقعیت: در موقعیتی کاملا روشن لیکن بدون استقرار در مقابل نور مستقیم آفتاب، رادیاتور و یا آتش .ضمنا از خشک نگهداشتن گیاه و نیز حرکت دادن مکرر آن اجتناب شود.ممکن است این گیاه در درجه حرارت ثابت ۱۸-۲۰ درجه سانتی گراد مجددا” در گلخانه گل بدهد.
خاک: یک سوم خزه خردشده، دو سوم پیت (تورب) و یک مشت هم ماسه، در ضمن یک لایه خزه برای مرطوب نگهداشتن ریشه گیاه در ته گلدان قرار دهید.
موقع کاشت یا تعویض گلدان: پس ازا تمام گلها
ازدیاد: یکی بوسله تقسیم در اواخر زمستان  مانند سایر گیاهان خامگی دیگر بوسیله خواباندن و قلمه در گلخانه
آبیاری: موقع گل گیاه بایستی خاک مرطوب نگهداشته شود و در دیگر مواقع بعلت گوشتالو و متورم شدن برگها از آبیاری  زیاد احتراز گردد

Related Posts

ارسال نظر