خانه دسته‌بندی نشده معرفی گیاه بگونیا BEGONIA و انواع آن

معرفی گیاه بگونیا BEGONIA و انواع آن

توسط bazrcoir

جنس بگونیا متجاوز از ۳۵۰ گونه را شامل می شود که همگی بومی کشورهای گرمسیری مرطوب بجز استرالیا می باشد.۳ نوع بگونیا وجود دارد


الف) بگونیای -دارای ریشه رشته مانند:

این نوع بگونیا خود دسته بزرگی از گیاهان  گل دهند بشمار می رود که شامل خانواده سمپرفلورنس (B. semperflorens) می باشد.با اینکه خشبی نبوده و یخبندان را تحمل نمی کند، اغلب در سر سال گل می دهد. نوع دیگر که ظاهر مشابهی با گیاه قبلی دارد گلویرولورین (Glorie de lorraine) نامیده می شود دارای شکوفه های زیاد و رنگارنگ است و برای نگهداری در داخل آپارتمان در ماههای سرد سال مناسب است.اخیرا” یک نوع دیگر بنام (German reiger) بعنوان گیاه خانگی تولید گردیده است که در شرایط کشت سختی، در سراسر سال گل تولید می نماید.


ب)  بگونیا دارای ریشه غده ای :

این دسته از بگونیاهای گل دهنده شاید معروفترین آنها بوده و یک طبقه وسیع از نوع گراندیفلورا (Grandiflora) گل درشت تا مولتی فلورا (Multiflora) های گل کوچک را در بر میگیرد.بیشتر بگونیاهای ریشه غده ای تابستانه گل هستند، لیکن در اثر پرورش در گلخانه مخصوص میتوان آنها را سرتاسر سال برای نگهداری در منازل گلدار نمود.


ج) بگونیای دارای ریشه ریزوم مانند:

این دسته که شامل واریته های با برگهای زینیت بنام بگونیا رکس می باشد، شاید از لحاظ پرورش آسان ترین گیاه خانگی به شمار رود، تعداد اینها بسیار زیاد و برنگهای قرمز، سفید، ارغوانی، سبز، زرد کرمی، طلائی و نقره بظاهر متالیک می باشد.تعدادی از گونه های سفید بالا رونده و با ساقه های آویزان در این گروه جای دارند.


شرایط مطلوب این گیاهان استقرار در محل مرطوب می باشد
علت اصلی اینکه بعضی از بگونیاها در داخل آپارتمان خوب گل نمی دهند این است که آنها نیاز به آب و هوای مرطوب در اطراف برگها و غنچه های گل دارند، معذالک در صورتی که خاک گلدان زیاد خیس شود، گیاه رشد خوبی نخواهد داشت.روشنایی مناسب برای شکوفه های رنگارنگ و برگهای روشن آن ضروریست، لیکن هرگز نبایستی بگونیاها را در آفتاب مستقیم قرار داد. در صورتی که بگونیاهای غده ای و ریزوم مانند خوب مراقبت شوند چندین سال پایدار خواهند ماند، لیکن گونه های ریشه دار رشته مانند بیشتر از یک فصل دوام ندارند.شناسنامه گل:

خانواده: بگونیاسه  Begoniaceae
جنس: بیشتر از ۳۵۰ گونه و هزاران واریته دارد
مبداء و زیستگاه: همه مناطق گرمسیری مرطوب بغیر از استرالیا
نوع:از گیاهان آبدار، نیمه درختچه و بالا رونده
برگها:متناوب، شبیه قلب نامنظم(بیقرینه) معمولا دنده دار
گلها: معمولا روشن و رنگارنگ ، کوچک و بزرگ، صورتی، سفید، قرمز، زرد گاهی اوقات هم نوار یا لکه هایی در دو رنگ بر روی آن مشاهده می شود.
فصل گل: انواع گل دهنده تابستانی و زمستانی دارد
موارد استفاده: در باغچه ها و حاشیه ها، جعبه ها، گلدانها
موقعیت: روشنایی مفید بدون استقرار در مقابل اشعه مستقیم خورشید، تحت شرایط روطبت نسبی
موقع کاشت: بستگی به نوع آن دارد ولی معمولا در اوایل بهار
تکثیر: با بذر، غده ها، و تقسیم ریزوم صورت می گیرد

Related Posts

ارسال نظر