خانه پرورش گیاهان نحوه‌ی پرورش دروزا یا بیشه قرمز | drosera

نحوه‌ی پرورش دروزا یا بیشه قرمز | drosera

توسط bazrcoir

بیشه قرمز که به نام دروزا نیز معروف است، در دسته‌ی گیاهان گوشتخوار قرار می‌گیرد. این گونه در دسته‌ی آسان‌ترین گیاهان گوشتخواری که می‌‌توان در خانه پرورش داد قرار می‌گیرد، زیرا خودش حشره جذب کرده و بدین‌ترتیب غذایش را تامین می‌کند (با تولید ماده‌ای چسبناک از روی شاخک‌های موجود در برگشان). شما می‌توانید دانه‌های بیشه قرمز را از فروشگاه دریافت کنید. اگر می‌خواهید آن‌ها را پرورش دهید، می‌بایست پروسه‌ی ساده‌ی زیر را طی کنید.


بخش ۱: خرید گیاه بیشه قرمز یا دروزرا

در مورد بیشه قرمز تحقیق کنید. اگر در مورد این گیاه تحقیق کنید، در مورد شرایط آن و همچنین ظرفیت منطقه‌ی زندگی‌تان برای پرورش این گیاه اطلاعات کسب خواهید کرد.

۱- در مورد بیشه قرمز تحقیق کنید. اگر در مورد این گیاه تحقیق کنید، در مورد شرایط آن و همچنین ظرفیت منطقه‌ی زندگی‌تان برای پرورش این گیاه اطلاعات کسب خواهید کرد. تقریباً ۱۹۴ گونه‌ی مختلف از بیشه قرمز در سرتاسر دنیا وجود دارند. آن‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های متنوع رشد می‌کنند و بعضی‌هایشان گرد و بعضی دیگر دراز هستند. اگر شرایط لازم برای بیشه قرمزها فراهم شود، می‌توانند به مدت ۵۰ سال زندگی کنند. در برخی از موارد، از آن‌ها برای مصارف پزشکی استفاده می‌شود. برخی از گونه‌های رایج و معروف بیشه قرمز در پایین معرفی می‌شوند: 

دروزا کاپنسیس Drosera capensis : پرورش این گونه از بیشه قرمز در مقایسه با سایر موارد راحت‌تر است.

دروزا کاپنسیس Drosera capensis : پرورش این گونه از بیشه قرمز در مقایسه با سایر موارد راحت‌تر است.

بیشه قرمز قدکوتاه Pygmy sundews : معمولاً در استرالیا یافت شده و موهایی دارد که در مقابل گرما از آن محافظت کند.

بیشه قرمز قدکوتاه Pygmy sundews : معمولاً در استرالیا یافت شده و موهایی دارد که در مقابل گرما از آن محافظت کند.


بیشه قرمز برآمده Tuberous sundews : مقاومت خوبی در برابر آب‌وهوای گرم دارد.

بیشه قرمز برآمده Tuberous sundews : مقاومت خوبی در برابر آب‌وهوای گرم دارد.


پتیولاریس کامپلکس Petiolaris complex : همواره در هوای گرم یا مناطق مرطوب رشد می‌کند.

پتیولاریس کامپلکس Petiolaris complex : همواره در هوای گرم یا مناطق مرطوب رشد می‌کند.


در مورد نحوه‌ی جذب غذا در بیشه قرمزها اطلاعات کسب کنید. اگر حشره بر روی یکی از شاخک‌های چسبناک فرود آید، امکان دارد که گیر کند و بدین‌ترتیب، بیشه قرمز شاخک‌هایش را به دورش پیچیده و آن را می‌خورد.

۲- در مورد نحوه‌ی جذب غذا در بیشه قرمزها اطلاعات کسب کنید. اگر حشره بر روی یکی از شاخک‌های چسبناک فرود آید، امکان دارد که گیر کند و بدین‌ترتیب، بیشه قرمز شاخک‌هایش را به دورش پیچیده و آن را می‌خورد.گیاهان خود را تهیه کنید. بیشه قرمز در هر فروشگاهی پیدا نمی‌شود. فقط گلخانه‌های بزرگ یا فروشگاه‌های آنلاین این گیاه را دارند. می‌توانید دانه‌ی این گیاه یا بوته‌ی کوچکی از آن را خریداری کنید.

۳- گیاهان خود را تهیه کنید. بیشه قرمز در هر فروشگاهی پیدا نمی‌شود. فقط گلخانه‌های بزرگ یا فروشگاه‌های آنلاین این گیاه را دارند. می‌توانید دانه‌ی این گیاه یا بوته‌ی کوچکی از آن را خریداری کنید.
از مسئول فروشگاه در زمینه‌ی ویژگی‌های این گیاه و نیازمندی‌هایش بپرسید. به خاطر داشته باشید که بسته به نوع بیشه قرمزی که خریداری کرده‌اید، شرایط نگه‌داری‌اش متفاوت می‌شود.

از مسئول فروشگاه در زمینه‌ی ویژگی‌های این گیاه و نیازمندی‌هایش بپرسید. به خاطر داشته باشید که بسته به نوع بیشه قرمزی که خریداری کرده‌اید، شرایط نگه‌داری‌اش متفاوت می‌شود.


بخش ۲: کاشت دانه‌ یا بذر دروزا
۱- از خزه‌ی اسفاگنوم شاخه‌دراز، خزه‌ی تورب یا هر یک از مخلوط‌های تورب و ماسه یا تورب و پرلیت استفاده کنید. خاکی به عمق ۱۰ سانتی‌متر با استفاده از این مخلوط درست کنید. خاک خشک یا مرطوب می‌بایست حاوی ۷۰ درصد تورب و ۳۰ درصد ماسه یا پرلیت باشد (البته امکان دارد که گونه‌ی خریداری‌شده توسط شما به درصدهای دیگری نیاز داشته باشد که می‌بایست در این‌باره تحقیق کنید). می‌بایست یک گلدان ۱۰ سانتی‌متری یا عمیق‌تر داشته باشید، زیرا ریشه‌های بیشه قرمز معمولاً دراز بوده و می‌بایست فضای کافی را برای رشد داشته باشند. این گیاه معمولاً در شرایط مرطوب رشد بهتری دارد. ریشه‌اش ضعیف است و در اکثر موارد، توانایی جذب مواد مغذی از خاک را ندارد.۲- دانه‌ها را روی سطح خاک توزیع کنید. اگر دانه‌های زیادی را درون یک گلدان پخش کرده‌اید، از رعایت فاصله‌ی کافی میان آن‌ها اطمینان حاصل کنید. 
از آب باران یا آب مقطر و یا آبی که از طریق اسمز-معکوس بدست آمده، استفاده کنید. حدود ۱.۵ سانتی‌متر آب بریزید.  برای آبیاری از روش سینی استفاده کنید تا آبی بر روی بذرهای کوچک ریخته نشود.
هر روز گیاه را چک کنید، زیرا دروزا بسیار حساس است!
اگر آب باران نیست حتما از آب معدنی جوشیده شده سرد شده هم دمای محیط استفاده نمایید صبر کنید تا بیشه قرمز رشد کرده و ساقه‌هایش قطورتر شوند. این دوره‌ی رشد حدود یک ماه یا حتی بیشتر طول می‌کشد.

۳- صبر کنید تا بیشه قرمز رشد کرده و ساقه‌هایش قطورتر شوند. این دوره‌ی رشد حدود یک ماه یا حتی بیشتر طول می‌کشد.بخش ۳: مراقبت از گیاه دروزرا

بیشه قرمز را در دمای 7 الی 32 درجه‌ی سانتی‌گراد نگه دارید. هرقدر نور بیشتری روی گیاه بتابد، بهتر است. گیاه را در نزدیک پنجره قرار دهید تا نور لازم را دریافت کند.

۱- بیشه قرمز را در دمای ۷ الی ۳۲ درجه‌ی سانتی‌گراد نگه دارید. هرقدر نور بیشتری روی گیاه بتابد، بهتر است. گیاه را در نزدیک پنجره قرار دهید تا نور لازم را دریافت کند. نیازی به رطوبت زیاد نیست، بنابراین رطوبت نسبی حدود ۵۰ درصد برای گیاه کفایت می‌کند.
بیشه قرمز می‌بایست در محلی نورگیر قرار گیرد. می‌بایست حداقل نصف روز را نور مستقیم آقتاب دریافت کند. آگاه باشید که امکان خشک‌شدن شبنم‌ها یا همان ماده‌ی چسبناک وجود دارد.

بیشه قرمز می‌بایست در محلی نورگیر قرار گیرد. می‌بایست حداقل نصف روز را نور مستقیم آقتاب دریافت کند. آگاه باشید که امکان خشک‌شدن شبنم‌ها یا همان ماده‌ی چسبناک وجود دارد.


هر دو هفته یک بار به گیاه غذا بدهید. اگر گیاهتان در داخل خانه قرار گرفته، می‌بایست خودتان به آن غذا بدهید. می‌توانید حشرات مرده یا زنده نظیر مورچه را به آن بخورانید. حتماً برای تغذیه‌ی گیاه از حشرات تازه استفاده کنید.

۲- هر دو هفته یک بار به گیاه غذا بدهید. اگر گیاهتان در داخل خانه قرار گرفته، می‌بایست خودتان به آن غذا بدهید. می‌توانید حشرات مرده یا زنده نظیر مورچه را به آن بخورانید. حتماً برای تغذیه‌ی گیاه از حشرات تازه استفاده کنید.
بیشه قرمز نمی‌تواند گوشت را هضم کند، پس از این نوع غذا خودداری کنید.
هیچ‌گاه حشره‌ای که بزرگ‌تر از شاخک‌های گیاه است را به آن ندهید، زیرا یا حشره  فرار می‌کند (و باید دوباره آن را بگیرید) و یا اینکه هضم آن برای گیاه مشکل می‌شود.
اکر محیطتان رطوبت بالایی دارد، غذای زیادی به گیاه ندهید. دادن غذای زیاد می‌تواند باعث رشد قارچ و خراب‌شدن برگ‌ها شود.
اگر گیاهتان را در بیرون از خانه گذاشته‌اید، خودش می‌تواند غذایش را پیدا کند و دیگر نیازی به تغذیه از جانب شما نیست.در اواخر بهار یا تابستان، گل‌های این گیاه که داری پنج گلبرگ هستند، شکوفه می‌زنند. مشاهده خواهید کرد که بیشه قرمز در این مرحله کار خاصی انجام نمی‌دهد

۳- در اواخر بهار یا تابستان، گل‌های این گیاه که داری پنج گلبرگ هستند، شکوفه می‌زنند. مشاهده خواهید کرد که بیشه قرمز در این مرحله کار خاصی انجام نمی‌دهد، زیرا تمام انرژی‌اش را صرف ایجاد گل می‌کند. پس از گسترش گل‌ها، می‌توانید گیاه را در محیط بیرون بگذارید تا زنبور عسل یا هر حشره‌ی دیگری عملیات گرده‌افشانی را انجام دهد. گل‌ها معمولاً قرمز، صورتی یا سفید هستند و اگر گرده‌افشانی توسط حشره صورت نگیرد، خودشان می‌توانند این عملیات را به تنهایی انجام دهند.
دانه‌ها می‌توانند رشد کنند و معوف است که اگر گرده‌ی یک گیاه را به کلاله‌ی گل دیگری بمالید، فرایند گرده‌افشانی با کیفیت بهتری صورت خواهد گرفت.گیاه را آبیاری کنید. ریشه‌های بیشه قرمز معمولاً رشد ضعیفی دارند و اکثر آب از طریق برگ‌ها جذب می‌شوند. بنابراین، هر هفته یک بار از یک یا دو اینچ آب مقطر


۴- گیاه را آبیاری کنید. ریشه‌های بیشه قرمز معمولاً رشد ضعیفی دارند و اکثر آب از طریق برگ‌ها جذب می‌شوند. بنابراین، هر هفته یک بار از یک یا دو اینچ آب مقطر یا آب عاری از مواد معدنی استفاده کرده و برگ‌های گیاه را مرطوب کنید. به خاطر داشته باشید که زیاده‌روی نکنید. استفاده از رطوبت زیاد باعث پوسیده‌شدن ریشه‌ها می‌شود. 
از آب شیر یا سایر آب‌هایی که حاوی مواد معدنی هستند، استفاده نکنید. زیرا می‌توانند باعث ازبین‌رفتن گیاه شوند. اگر آب زیاد به گیاه دادید، گلدان را برعکس نمایید و دستتان را روی خاک بگذارید و فشار دهید تا آب اضافی تخلیه شود.اگر می‌خواهید گیاه را در گلخانه پرورش دهید (اگرچه در محیط بیرون بهتر رشد می‌کند)، تغذیه‌ی آن را فراموش نکنید. از آن‌جایی که محیط گلخانه بسته است، حشرات کمی وارد آن می‌شوند و شما می‌باید در نقش مسئول تغذیه ظاهر شوید.


۵- اگر می‌خواهید گیاه را در گلخانه پرورش دهید (اگرچه در محیط بیرون بهتر رشد می‌کند)، تغذیه‌ی آن را فراموش نکنید. از آن‌جایی که محیط گلخانه بسته است، حشرات کمی وارد آن می‌شوند و شما می‌باید در نقش مسئول تغذیه ظاهر شوید.
می‌توانید شدت نور را در داخل گلخانه کنترل کنید. به همین دلیل، انتخاب گلخانه می‌تواند برای بیشه قرمز مفید واقع شود.


۶- اگر بیشه قرمز را در محیط بیرون از خانه گذاشتید، هر روز آن را بررسی کنید. مراقب بیماری‌های گیاه باشید. آن را در موقعیتی نورگیر بگذارید تا بتواند نور مستقیم آفتاب را حداقل برای بخشی از روز دریافت کند و البته در بخشی از روز نیز زیر سایه باشد.


نکات 
هضم غذا توسط بیشه قرمزها مدت زیادی طول می‌کشد، بنابراین خودتان را برای دیدن کل این فرایند معطل نکنید. مطمئن باشید که این اتفاق می‌افتد. جدای از این موارد، گیاه خودش می‌داند چه کار کند و چگونه اکثر حشرات را هضم کند.
به خاطر داشته باشید که می‌توانید برگ‌ها یا ریشه‌ی گیاه بیشه قرمز را قلمه زده و آن را به نقطه‌ی دیگری انتقال دهید. 
هشدارها
برای آبیاری بیشه قرمز فقط از آب خالص و عاری از مواد معدنی استفاده کنید. مواد معدنی باعث ازبین‌رفتن گیاه می‌شوند. گذاشتن آب شیر به مدت یک روز در محیط بیرون نیز موثر است، زیرا مواد معدنی‌اش تا حدودی تبخیر شده و از غلظتشان کاسته می‌شود.یا اینکه بهترین راه آب معدنی جوشیده شده را به مدت ۲۴ ساعت در محل نگهداری هم دما شود یعنی بگذارید هم دمای محیط شود و ان را برای گیاه استفاده نمایید.

برای آبیاری بیشه قرمز فقط از آب خالص و عاری از مواد معدنی استفاده کنید. مواد معدنی باعث ازبین‌رفتن گیاه می‌شوند

در طول زمستان، امکان دارد که زردشدن برگ‌های گیاه را مشاهده کنید. به دقت این برگ‌های مرده را از گیاه جدا کنید. در این دوره، بیشه قرمز را خیلی در معرض نور آفتاب نگذارید و خیلی به آن آب ندهید. فقط مطمئن شوید که خاک گیاه رنگ قهوه‌ای تیره دارد. در بهار، می‌توانید آن را بیشتر در معرض نور خورشید بگذارید.
با بلندترشدن روزها و رسیدن بهار، معمولاً فرایند زردشدن برگ‌ها و ازبین‌رفتنشان به پایان می‌رسد. 
اگر می‌بینید که بیشه قرمزتان سفید و رنگ‌پریده به نظر می‌رسد یا چسبندگی سابق را ندارد، به آن کود اضافه نکنید. در این شرایط، افزودن کود مثل این می‌ماند که از آب شیر برای آبیاری‌اش استفاده کنید و منجر به مرگ گیاه می‌شود. افزایش مواد معدنی و شیمیایی، گیاهتان را در معرض خطر قرار می‌دهند. وقتی که ضعف را در گیاهتان مشاهده کردید به دنبال کود نباشید، زیرا کود به عنوان فاکتور سلامتی این گیاه مطرح نمی‌باشد. در واقع در این شرایط، علت را باید در کم یا زیادبودن آب، کم‌بودن غذا، کم‌بودن یا زیادبودن نور خورشید و مواردی از این دست جستجو کنید. در این زمینه از یک باغدار باتجربه بپرسید تا ریشه‌ی مشکل را به درستی پیدا کنید.

اگر می‌بینید که بیشه قرمزتان سفید و رنگ‌پریده به نظر می‌رسد یا چسبندگی سابق را ندارد، به آن کود اضافه نکنید. در این شرایط، افزودن کود مثل این می‌ماند که از آب شیر برای آبیاری‌اش استفاده کنید و منجر به مرگ گیاه می‌شود

منبع: wikihow
تهیه و ترجمه توسط تیم تخصصی بذرکو
هرگونه کپی داری با ذکر منبع سایت بذرکو بلامانع می باشد در غیر اینصورت پیگرد قانونی خواهد داشت

Related Posts

ارسال نظر