خانه سایر مطالب گیاهان پرورش و نگهداری از کاکتوس

پرورش و نگهداری از کاکتوس

توسط bazrcoir
پرورش کاکتوس

پرورش و نگهداری از کاکتوس

کاکتوس یک گیاه سرسخت و بسیار مقاوم در مقابل خشکی است. گیاهی که به داشتن ظاهری خشن همراه با تیغ هایی بسیار تیز مشهور است؛ اما تمام این جنبه ‌های خشن در گیاه کاکتوس باعث نمی ‌شود تا از علاقه بسیار دوستداران این گیاه جان سخت بکاهد. در حال حاضر کاکتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. خیلی ‌ها می ‌خواهند که در محیط خانه خود از یک یا چند کاکتوس پذیرایی کنند. برای داشتن یک کاکتوس سرحال و جذاب که می تواند به خوبی رشد کند، لازم است که اطلاع دقیقی برای نحوه پرورش و نگهداری از کاکتوس داشته باشید.

پرورش و نگهداری از کاکتوس

پرورش و نگهداری از کاکتوس

در پرورش و نگهداری از کاکتوس یک اصل جدی آن است که بدانید این گیاه، بومی سرزمین های بسیار خشک است و می ‌تواند به مقدار قابل توجه، آب را در بافت های خود نگه دارد. از این رو همراه با پرورش و نگهداری از کاکتوس باید به خلق محیط مطلوب و مورد نظر این گیاه توجه جدی داشته باشید.

خیلی ‌ها دوست دارند که همراه با پرورش و نگهداری از کاکتوس صاحب یک گیاه جذاب در محیط خانه باشند. چرا که این گیاه به راحتی در محیط های خانگی رشد می کند. شرایط نگهداری آسانی دارد و در عین حال همراه با سرسختی قابل توجهی که دارند، نیاز به مراقبت بالایی نخواهند داشت.

کاکتوس ها می توانند به خوبی همراه با دکوراسیون خانه شوند. در کنار سایر گیاهان، بسیار جذاب به نظر آیند، تقریباً در هر سایز و اندازه ای یافت می‌ شوند، از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و به آرامی رشد می ‌کنند. این یعنی آنکه همراه با پرورش و نگهداری از کاکتوس، پس از گذشت مدتی کوتاه، از بزرگی ناگهانی آن غافلگیر نخواهید شد.

گیاه کاکتوس

چرا پرورش و نگهداری از کاکتوس مورد پسند شده است؟

نکات مطلوب با هدف پرورش و نگهداری از کاکتوس

کاکتوس گیاه زیبایی است و می تواند همراه با هر فضایی خالق زیبایی ‌های بصری قابل توجهی باشد.

در کنار این همه زیبایی، این گیاه نیاز چندانی به مراقبت های سخت و دائمی ندارد. پس می‌ توانند برای محیط های آپارتمانی بسیار مناسب باشند؛ اما به هر حال کاکتوس نیز به مانند دیگر گیاهان، یک گیاه است و نیاز هایی دارد. از این رو اگر می خواهید از وجود کاکتوس هایی جذاب در محیط های خانگی بهره مند باشید، نکات کلیدی در پرورش و نگهداری از کاکتوس را فراموش نکنید. نکات کلیدی که می خواهیم در ادامه همراه با تشریح آنها شما را متوجه برخی از نیاز های پایه در انواع کاکتوس نماییم.

  • نور خورشید، شرط اصلی در پرورش و نگهداری از کاکتوس: وقتی میزبان یک گیاه صحرانشین هستید و می ‌دانید که این گیاه ذاتاً در محیط های خشک رشد می کنند، باید متوجه باشید که این گیاه نیاز جدی به آفتاب بسیار و کاملاً مستقیم خواهد داشت. در پرورش و نگهداری از کاکتوس، وجود آفتاب مستقیم شرط اصلی است. این شرط را از گیاه کاکتوس خود دریغ نکنید.
  • آبدهی برای کاکتوس همراه با دقت بسیار: کاکتوس یک گیاه بومی در مناطق خشک است و برای آنکه بتواند از پس زندگی در محیط های سخت و کم آب برآید، این گیاه توانسته است که آب را در بافت های خود نگه دارد. برای چنین گیاهی که ذاتاً آب را در بافت های خود نگه می دارد، آبیاری بسیار حکم نابودی است. دقت کنید که پرورش و نگهداری از کاکتوس نباید همراه با آب بسیار باشد. از این رو از انباشت آب در گلدان حاوی کاکتوس جداً خودداری کنید.
نگهداری از کاکتوس

نکات مطلوب با هدف پرورش و نگهداری از کاکتوس

  • برای ریشه های کاکتوس، گلدان مناسب تهیه کنید: شکل گلدان در داشتن یک گیاه خوب بسیار تاثیرگذار است. مثلاً در پرورش و نگهداری کاکتوس بهتر است که از گلدان های پهن همراه با عمق خاک کم استفاده کنید. چرا که ریشه ها در کاکتوس علاقه چندانی به نفوذ در عمق ندارند؛ بلکه می خواهند که در سطح گسترش پیدا کنند. از این رو گلدان های پهنی که می توانند فضای کافی در توسعه ی ریشه های کاکتوس را تأمین سازنند، در پرورش و نگهداری از کاکتوس بسیار مناسب خواهند بود.
  • کاکتوس ها را نزدیک به هم نکارید: همان طور که گفتیم ریشه ها در کاکتوس علاقه دارند تا در فضای اطراف گیاه رشد کنند. از این رو به فضای کافی نیاز دارند. حال اگر کاکتوس ها را نزدیک هم بکارید، در واقع فضای مورد نیاز هر کاکتوس را به شدت محدود خواهید کرد. در چنین حالتی کاکتوس ها نمی توانند صاحب ریشه ‌هایی کامل و قدرتمند شوند. مادامیکه دائما با کاکتوس کناری در رقابت افتاده اند. رعایت حد فاصله مطلوب در میان کاکتوس ها یک اصل مهم همراه با پرورش و نگهداری از کاکتوس می باشد.

برخی از ایده های خلاقانه در پرورش و نگهداری از کاکتوس

کاکتوس ها را می توان به روش های گوناگون کاشت. روش ‌هایی که گاهی آنچنان خلاقانه و زیبا می شوند که می توانند به عنوان عنصری تعیین کننده در تکمیل دکوراسیون خانگی به حساب آیند. ایده هایی مانند:

  • استفاده از لبه های آویزی
  • خلق باغچه های عمودی
  • بهره ‌گیری از گلدان های کوچکی مانند فنجان و یا انواع لیوان ها
  • خلق فضا های قفسه بندی شده برای کاکتوس ها
پرورش و نگهداری از کاکتوس

ایده های خلاقانه در پرورش و نگهداری از کاکتوس

در پرورش و نگهداری از کاکتوس همواره این مهم را در نظر بگیرید که شما با یک گیاه کاملا خو گرفته در آب و هوای خشک و گرمسیری مواجه هستید. کاکتوس ها چندان تحمل رطوبت بالایی در محیط را ندارند و البته نمی توانند خودشان را به فضا های کم نور سازگار سازند.

داشتن یک کاکتوس، حالا از هر نوع که باشد، به خودی خود بسیار جذاب است. این گیاهان کاملا در تکمیل فضایی سبز، برای دکوراسیون خانگی شما مناسب هستند؛ اما با وجود سرسختی ای که دارند در مقابل ناملایمات محیطی می توانند بسیار آسیب پذیر باشند. کاکتوس گیاهی نیست که به سرعت رشد کند. غالبا سرعت رشد این گیاه بسیار اندک و همراه با حوصله بسیار خواهد بود. به خاطر همین است که اگر کسی از داشتن یک کاکتوس بزرگ و سرحال در محیط خانه برخوردار است باید در دقت و حوصله ای که برای رشد کاکتوس خود داشته آفرین گفت. هر چند کاکتوس کوچک و بزرگ ندارد و در هر شکل و اندازه ای می تواند آن جذابیت را برای محیط خانگی شما خلق کند.

برای خرید بذر کاکتوس می توانید از لینک زیر اقدام به خرید نمایید

خرید بذر کاکتوس

منبع

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر