خانه آموزش های تخصصی اصول کلی در پرورش گیاهان با نور مصنوعی

اصول کلی در پرورش گیاهان با نور مصنوعی

توسط bazrcoir
پرورش گیاهان با نور مصنوعی

اصول کلی در پرورش گیاهان با نور مصنوعی

آیا خانه و آپارتمان محل سکونت شما آفتاب گیر نیست و شما می‌ خواهید از داشتن گیاهانی زنده و با طراوت بهره مند شوید؟ اگر در چنین شرایطی هستید، نگران نباشید. خیلی هم لازم نیست برای رسیدن به گیاهانی با طراوت در فضا های خانگی و آپارتمانی خود در جدال با نور اندک خورشید باشید. کافی است اصول پرورش گیاهان با نور مصنوعی را یاد بگیرید.

اما چطور؟ آیا واقعا می توان پرورش گیاهان با نور مصنوعی را به انجام رسانید؟ اصولا این پرورش گیاهان با نور مصنوعی به چه صورت انجام خواهد شد؟ خب، قبل از آنکه بخواهیم در ماجرای پرورش گیاهان با نور مصنوعی وارد شویم، لازم است اندکی از شرایط نور مصنوعی بگوییم. اینکه چه نوری را می‌ توان در مقام یک نور مصنوعی مطلوب برای رشد گیاهان در نظر گرفت و چگونه می توان این نور را تامین نمود؟ اما قبل از هر چیز باید بررسی کنیم که گیاهان اصولاً چه نوع از نور را می ‌خواهند.

پرورش گیاهان با نور مصنوعی

پرورش گیاهان با نور مصنوعی

طول موج هایی از نور برای رشد گیاهان

همان طور که می دانید گیاهان برای رشد و نمو و تکمیل فرایند فتوسنتز نیاز دارند که در مقابل نور آفتاب قرار گیرند؛ اما همه نور آفتاب را نمی ‌خواهند؛ بلکه برخی از طول موج های آن را می پسندند. از این رو همراه با تحلیل طول موج هایی که مطلوب رشد و نمو گیاهان است، می ‌توان چگونگی پرورش گیاهان با نور مصنوعی را تدوین نمود. فقط کافی است که گیاه تحت شرایط نور مصنوعی با حداقل تامین طول موج قید شده قرار گیرد. از این رو کافی است اطلاعات علمی در چگونگی این طول موج های مناسب برای گیاهان را داشته باشید.

  • طول موج آبی، تاثیر مطلوب به جهت رشد گیاهان خواهد داشت. گیاهان تحت تاثیر این طول موج از نور طبیعی است که می توانند مسیر رشد و نمو خود را تکمیل سازند.
  • طول موج قرمز برای زمان گلدهی و به میوه نشستن گیاهان مطلوب می باشد.
  • گیاهان، چندان نیازی به طول موج سبز از نور طبیعی را ندارند. آنها رنگ سبز را بازتاب می کنند. به همین علت است که ما رنگ برگ ها را به رنگ سبز می بینیم. از این رو برای پرورش گیاهان با نور مصنوعی چندان نیاز به تأمین طول موج سبز در نور طبیعی نخواهیم داشت.

خلق نور مصنوعی برای گیاهان امر چندان پیچیده ای نیست. تقریباً اکثر حباب های لامپی شکل همراه با ترکیب در هم، می توانند این نور را خلق کنند؛ اما اهمیت ماجرا در تابش عمیق نور مصنوعی برای گیاهان می باشد. نور خورشید در میانه روز به هر فضایی همراه با شدت بالایی خواهد تابید. مگر آنکه نتواند به خوبی در آن مکان ها نفوذ کند. از این رو خلق نور هایی که بتواند ما را برای رسیدن به پرورش گیاهان با نور مصنوعی یاری رسان باشد،

باید همراه با شدتی به مانند نور خورشید بر سطح گیاهان بتابد. این یعنی آنکه منبع نور مذکور باید دقیقاً در بالای گیاه و با فاصله نزدیک با آن باشد تا بتوان این اطمینان را داشت که سطح تابش حداکثری از منبع نور برای گیاهان مذکور تامین شده است.

نور مصنوعی برای گیاهان

نور مصنوعی برای گیاهان

انواع روش ها در پرورش گیاهان با نور مصنوعی

  • لامپ های رشته ای: در طول موج حاصل شده از لامپ ‌های رشته‌ ای، طول موج قرمز به شکل غالب حضور دارد. از این رو می توانند برای پرورش گیاهان با نور مصنوعی مناسب باشند. چرا که طول موج قرمز از جمله طیف های مطلوب در رشد گیاهان می باشد؛ اما بهتر است نور این لامپ ها به عنوان عناصر مکمل برای لامپ های دیگر که می‌ توانند نور های آبی را تولید کنند مورد استفاده قرار گیرند. چرا که گیاه اول باید رشد کند تا بعد از آن بتواند به بار نشسته و شکوفه بدهد. یک عیب در استفاده از لامپ ‌های رشته‌ ای با هدف پرورش گیاهان با نور مصنوعی، حرارت بسیار بالای تولید شده از این لامپ ها می باشد. این حرارت تا حدی است که می ‌تواند باعث سوختن برگ ها شود. از این رو نیاز است تا لامپ های رشته ای را در ارتفاعی بالاتر از حد نصب دیگر لامپ ها قرار دهید.
  • بررسی موضوعی با محوریت آفات و مشکلات درخت پرتقال
  • لامپ های فلورسنت: یکی از بهترین روش‌ ها در تامین شرایط پرورش گیاهان با نور مصنوعی استفاده از نور لامپ های فلورسنت می باشد. قیمت پایین در کنار کیفیت بالا در نور، لامپ های فلورسنت را به عنوان بهترین انتخاب قرار خواهد داد. نور تولید شده از لامپ‌ های فلورسنت به شکل گسترده ‌ای حاوی طول موج های آبی از نور طبیعی است. به این ترتیب می‌ تواند برای رشد و نمو گیاهان مفید باشد. البته اگر از مهتابی ها با نور سفید کامل استفاده می کنید، انتخاب بهتری خواهید داشت. چرا که نور سفید در تامین تمام طول موج های نور طبیعی مطلوب تر می باشد. از دیگر مزایای استفاده از نور لامپ های فلورسنت، حرارت بسیار اندکی است که از این لامپ ها ساطع می ‌شود. به این ترتیب می توان لامپ مذکور را تا اندازه های بسیار اندک در نزدیک گیاهان قرار داد.
  • لامپ ‌های LED: استفاده از لامپ‌ های LED با هدف پرورش گیاهان با نور مصنوعی، یک انتخاب به روز خواهد بود. این لامپ ‌ها منبع نور قوی هستند و در عین حال مصرف بسیار اندکی دارند و گرمای قابل توجهی تولید نمی کنند. از طرفی از طول عمر قابل توجهی برخوردار خواهند بود. یک نکته در طراحی فضا ها برای پرورش گیاهان با نور مصنوعی که همراه با لامپ های LED شده است، گوناگونی در انواع لامپ های موجود در سطح بازار است. غالباً این لامپ ها از یک ساختار مشخص بهره نمی ‌برند. از این رو لازم است که در هنگام خرید متوجه باشید که لامپ LED مذکور توانایی تامین کدام طول موج ها را دارد. یک راه بهتر، خرید لامپ های مخصوص برای پرورش گیاهان با نور مصنوعی می باشد.
نور مصنوعی برای گیاهان

نور مصنوعی برای گیاهان

همواره در نظر داشته باشید که گیاهان برای رشد کردن به نور طبیعی آفتاب نیاز دارند. بهتر است تا آنجا که ممکن است آنها را از این نعمت بی بهره نسازید. اما اگر به هر دلیلی نیاز است تا پرورش گیاهان با نور مصنوعی را داشته باشید لازم است که حجم نور را در سطح بالایی قرار دهید. برای این منظور از لامپ هایی اختصاصی برای گیاهانی که دارید استفاده کنید.

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید وارد لینک زیر شوید

خرید لامپ رشد گیاه مصنوعی

منبع

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر