خانه پرورش گیاهانآموزش کاشت بذر نکات آموزشی در کاشت بذر بادمجان

نکات آموزشی در کاشت بذر بادمجان

توسط bazrcoir
آموزش کاشت بذر بادمجان

کاشت بذر بادمجان : کاشت سبزیجات و صیفی جات در فضا های خانگی و آپارتمانی همراه با گلدان های بزرگ، یک اتفاق جالب است و خیلی ها آن را دوست دارند. در این بین کاشت انواع صیفی جات متداول مانند گوجه، خیار، بادمجان و… محبوبیت بالاتری دارد. در این مقاله می خواهیم راجع به آموزش کاشت بذر بادمجان در گلدان صحبت کنیم.

کاشت بذر بادمجان

نکات آموزشی در کاشت بذر بادمجان

 

نکات مقدماتی در آموزش کاشت بذر بادمجان

اولین نکته ‌ای که باید برای آموزش کاشت بذر بادمجان در فضا های خانگی بدانید، این است که اصولاً این گیاه برای پرورش دادن، نیاز به فضای زیادی دارد. از این رو انتخاب گلدان های بزرگ برای کاشتن بذر بادمجان ضروری خواهد بود. از سوی دیگر بادمجان از جمله صیفی جات با حجم بسیار زیاد است و برای رساندن میوه هایش تا این حجم نیاز است تا همراه با نور بسیار فراوانی از آفتاب باشد. به همین دلیل است که در آموزش کاشت بذر بادمجان، حضور بسیار نور آفتاب را جدی در نظر می ‌گیرند.

در باب خاک، بهتر است بدانید که خاک گرم برای کاشتن بذر بادمجان، کلید موفقیت شما است؛ اما این خاک نباید خیلی خیس باشد؛ بلکه باید یک رطوبت دائمی را برای همیشه در یک سطح مشخص داشته باشد. غنی سازی خاک با کود های آلی نیز امری جدی در آموزش کاشت بذر بادمجان می باشد. حالا که با نکات کلیدی در آموزش کاشت بذر بادمجان آشنا شدید، می توان این گیاه را در نگاهی جدی ‌تر بررسی نمود. پس همراه ما باشید تا با قید مراحل گوناگون از آموزش کاشت بذر بادمجان شما را همراهی کرده باشیم.

مقدمات در کاشتن بذر بادمجان

در مقدمات کار که همراه با کاشتن بذر بادمجان خواهد بود، استفاده از گلدان های کوچک، گزینه بهتری است. چرا که بعد از جوانه زدن بذر، راحتتر می ‌توان آنها را به گلدان های بزرگتر منتقل کرد. به هر صورت در مراحل رشد بعد از بذر دیگر نمی توان حجم بالای این گیاه را در همان گلدان های کوچک اولیه قرار داد. پس بهتر است به ازای هر بذر یک گلدان کوچک را انتخاب کنید و در انتهای رشد کامل بذر، تمام این بذر ها را از گلدان های کوچک خارج ساخته و راهی گلدان های بزرگتر کنید.

آموزش کاشت بذر بادمجان

مقدماتی در آموزش کاشت بذر بادمجان

گلدان های بزرگی که انتخاب می کنید، باید حداقل حجمی برابر با ۲۰ لیتر داشته باشند. از سوی دیگر، گلدان ها را باید در فضایی قرار دهید که بتواند حداقل ۳۰ سانتیمتر ارتفاع به جهت فضای رشد گیاه داشته باشد. از جهت دیگر، اگر می خواهید در یک گلدان بیش از یک بذر بادمجان را داشته باشید، لازم است تا برای بوته بادمجان، دایره ای به شعاع ۱۵ سانتیمتر در نظر بگیرید.

چه گلدان هایی برای کاشتن بذر بادمجان مناسب هستند؟

در آموزش کاشت بذر بادمجان قید کردیم که لازم است تا گلدان ها را بزرگ انتخاب کنید؛ اما بهتر است که این گلدان ‌های بزرگ را از جنس سفالی در نظر بگیرید. چرا که گیاه بادمجان یک گیاه گرمادوست است و گلدان های سفالی بسیار بهتر از انواع پلاستیکی می ‌توانند گرما را در خود نگه دارند.

اما در انتخاب گلدان های لعاب دار و یا بدون لعاب دقت لازم را داشته باشید، همیشه این را به خاطر بسپارید که گلدان های لعاب دار بهتر از گلدان های بدون لعاب می ‌توانند آب و رطوبت خاک را نگه دارند. از این رو همراه با کاشت بذر بادمجان در گلدان های لعاب دار، نیاز کمتری به آبیاری گیاه خواهید داشت. این موضوع برای کسانی مطلوب است که سابقه فراموشکاری در آبیاری گیاهان خود را دارند.

خاک در آموزش کاشت بذر بادمجان چگونه است؟

از آن جهت که قرار است بادمجان ‌ها را همراه با بذر بکارید، لازم است تا خاک گلدان از انواع خاک های سفت مانند رس یا خاک باغچه ای صرف نباشد؛ بلکه باید به ترتیبی خاک مورد نظر نرم و سبک شود. از این رو به نسبت ۲ به ۱ از خاک گلدان در کنار خاک شن برای خلق بستر مناسب به جهت کاشت بذر بادمجان استفاده می کنند.

به این ترتیب همراه با خاک و کود می‌توان مواد مغذی گیاه را تامین نمود. در حالیکه حجم شنی خاک می تواند رطوبت موجود در گلدان را تنظیم نماید. در این بین، عنصر تأثیرگذاری مانند کود را در آموزش کاشت بذر بادمجان فراموش نکنید. بهتر است کود انتخابی شما از عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم غنی شده باشد.

نحوه کاشت بذر بادمجان

خاک در آموزش کاشت بذر بادمجان

فکری برای شکل‌ دهی بوته‌ ها داشته باشید

اگر می خواهید در انتهای آموزش کاشت بذر بادمجان از گیاهی بسیار سرحال و سرزنده و در عین حال پربار برخوردار باشید، لازم است بدانید که بادمجان ها در صورت رشد عمودی هستند که می ‌توانند بار مطلوبی داشته باشند. در صورتی که نتوان آن فضای رشد عمودی گیاه را تامین نمود، گیاه به مقدار اندکی رشد خواهد کرد. از این رو در آموزش کاشت بذر بادمجان، وجود یک ساختار حمایت کننده که بتواند رشد عمودی گیاه بادمجان را تامین سازد، ضروری خواهد بود. برای این منظور می توانید از چند تکه چوب و یا یک ساختار قفسی شکل برای خلق آن شکل حمایتی گیاه استفاده کنید.

شرایط محیط در کاشت بذر بادمجان چگونه باشد؟

در آموزش کاشت بذر بادمجان، رعایت نکات در شرایط محیطی نیز بسیار مهم است. از آنجا که گیاه بادمجان یک گیاه گرمایی است، سطح دمای محیط باید همواره بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد انتخاب شود. بهترین فصل سال برای کاشت بذر بادمجان نیز در اوایل فروردین ماه می باشد.

چگونه بذر بادمجان بکاریم

شرایط محیط در کاشت بذر بادمجان

دقت داشته باشید که خاک در گلدان ها برای کاشت بذر بادمجان نباید فشرده باشند؛ بلکه باید کاملا نرم و هوادهی شده باشند. بعد از آنکه شرایط خاک را مناسب برای کاشت کردید، می توانید سوراخ هایی را به ارتفاع ۱.۵ سانتیمتر در خاک حفر کنید. در هر یک از این سوراخ ها می توانید تا دو بذر بادمجان را بکارید. به این ترتیب شانس جوانه زدن را در بادمجان افزایش خواهید داد. سرانجام گلدان حاوی بذر بادمجان را در فضایی که کاملا آفتاب گیر است قرار دهید. به گونه ای که مطمئن باشید که بذر ها به مدت حداقل ۸ ساعت از روز در معرض آفتاب مستقیم قرار دارند. در کاشت بذر بادمجان دقت داشته باشید که خاک باید همواره مرطوب باشد؛ اما هرگز نباید آن را غرقاب کنید. در نهایت دقت داشته باشید که گلدان شما از شرایط زهکشی مطلوبی برخوردار است.

برای خرید بذر بادمجان ارگانیک و هیبرید می توانید وارد این لینک شوید بذرهای ما کاملا” تازه و از شرکتهای معتبر خریداری می شوند

خرید بذر بادمجان

 

منبع اول

منبع دوم

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر