خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی و مشخصات گل آزالیا | AZALEA

معرفی و مشخصات گل آزالیا | AZALEA

توسط bazrcoir

گل آزالیا | AZALEA : گل آزالیا معمولا” بتعداد زیادی از گیاهان متعلق  به دسته رود اندرون اطلاق می گردد.آزالیایی که منحصرا” در زمستان برای تزئینات داخلی مصرف می گردد ایندیکا (A.indica)  منشاء اصلی بیشتر گونه های زیبای آزالیا ایالت متحده آمریکا و نواحی کوهستانی آسیا است.حداقل درجه حرارت قابل تحمل گل آزالیا در زمستان یک تا ۲ درجه سانتی گراد است و در حین فصل رشد بایستی آنرادر حرارت شبانگاهی بین ۱۳ الی ۱۸ درجه نگهداری نمود.ذکر نام همه هیبریدها و واریته های آزالیا غیر ممکن است (بیشتر از ۱۰۰۰ نوع آزالیا و روداندرون به ثبت رسیده است) لیکن در اینجا چند عدد از زیباترین گونه های آنها معرفی می گردد.
۱-ایندیکوم: در حدود ۷۰۰ واریته بطول ۱ الی ۲ متر یا کوچکتر  وجود دارد که ممکن است بعنوان گیاه خانگی  کشت می گردد، واریته ها برنگ های متفاوت می باشد.قطر گلها تا ۸ سانتی متر می رسد.
۲-ابتوزوم obtusum R.(az) : گیاهی است پا کوتاه و پر شاخه که ارتفاعش از ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر تجاوز نمی کند، برگهایش تقریبا” سبز شفاف می باشد، گلها کوچک و قیفی شکل است و به دستجات دوتائی یا سه تائی برنگهای صورتی، پرتقالی یا قرمز روشن دسته بندی می گردند.واریته های گوناگونی در این گونه ها وجود دارد: کوروم (kurume) دارای گلهای بزرگ برنگهای مختلف و آمونوم (Amoenum) دارای  گلهای کوچک بقطر ۲ سانتی متر می باشد.کایرین یک نوع دیگر از گیاهان خانگی است با گلهای کوچک و فراوان.


مراقبت و نگهداری گل آزالیا در منزل:


آزالیا در منزل بزودی پژمرده شده، پس از چندی روز برگهای خود را از دست می دهد و بناچار بعد از مدتی از بین می روند.در هر صورت برای نگهداری این گیاهان و آماده کردن آنها برای گل دادن نیاز به دانستن مواردی دقیق و فنی است که در زیر تشریح می گردد:
۱-آزالیا از حرارت و گرمای زیاد گریز است.ازاین جهت اگر گرمای خانه زیاد است و جائی برای این گیاه که قدرت تحمل بیشتر از ۱۵ درجه سانتی گراد را ندارد موجود نیست، امیدی به پایداری و دوام بیشتر از ۲ الی ۳ هفته گلها نمی باشد.از این نظر در درجات حرارت زیاد و نیز هوای خشک، خود گیاه قادر به ادماه زندگی نخواهد بود.
۲-گل آزالیا نیاز به آبیاری مداوم ولی بمقدار کم دارد.روزی ۲ بار اب داد گیاه مناسب تر از خیس کردن خاک گیاه و یا خارج شدن آب اضافی از ته گلدان است.
۳-شستشوی برگها به مرطوب نمودن گیاه کمک می نماید.لیکن خطر صدمه زدن به گلبرگها وجود دارد.سعی کنید که برگهای پایین گیاه را شستشئ نمائید.
۴-موقعیکه گلها ریخت، آزالیا را در جائی خنک که زیزاد سرد نباشد قرار دهید، مقدار آبیاری را کمتر نمائید و شستشوی برگها را نیز از یاد نبرید.
۵-ازا واخر اسفند ماه به بعد بایستی خاک گلدان را هر ۲ الی ۳ هفته یکبار تقویت نمود.این عمل به تشکیل برگهای جدید و غنچه ها کمک خواهد نمود.
شناسنامه گل:
خانواده: اریکاسه (Ericaceae)
جنس: یا بعبارت دیگر زیر جنس، بیشتر گونهه ا و هیبریدهایی را شامل می شود که تعین و تشخیص آنها بعلت دورگه گیریهای آزالیا و روداندرون خیلی مشکل می باشد
مبداء و زیستگاه: چین، ژاپن، کائوکاسوس
نوع:درختچه، پرگل
برگها: خزان شونده(مخالف روداندرون که همیشه سبز است) کوچک بیضوی، گاهی کرکدار، سبز قهوه ای یا روشن
گلها:گلهای کاسه (زنگوله) مانندش بدستجات ۲ یا ۳ تائی یا بصورت خوشه هایی طویل می باشد، رنگ آنها از سفید تا بنفش، پرتقالی تا زرد، صورتی، ارغوانی و قرمز متفاوت می باشد
فصل گل: معمولا در خارج از محوطه آپارتمان در بهار، و تعدادی هیبریدهای دیر رس آن در فصل تابستان گل می دهند.ایندیکا را می توان از طریق پیش رس نمودن در گلخانه، در فصل زمشتان گلدار نمود.
موارد استفاده: در باغچه بصورت تک یا دسته جمعی، در چمنها، درسراشیبهای سبز، باضافه باغهای کوهستانی یا جاده ها.
موقعیت: مکان نیمه آفتابی
خاک: شنی، ترجیحا” اسیدی، نرم و قابل نفوذ.خاک زمینهای تپه ای یا خلنگ زار خاک کاملی است.اگر آزالیاها را در زمین کشت می نمادید گودال محل ریشه را نباید زیاد عمیق حفر نمائید.توصیه می شود در این موارد بجای خاک اطراف از خاک خاک تورب اسیدی مناسب برای پر کردن گودال استفاده نمائید.
موقع کاشت: اواخر پائیز یا اواخر زمستان
آبیاری: آبیاری بایستی مداوم و به اندازه ای باشد که خاک همیشه مرطوب بماند

Related Posts

ارسال نظر