خانه آموزش های تخصصی آشنایی با گل برگ انجیری | مقاله کامل از نحوه پرورش آن

آشنایی با گل برگ انجیری | مقاله کامل از نحوه پرورش آن

توسط bazrcoir

برگ انجیری فر یا  گل فیلودندرون برگ انجیری یا برگ انجیری سلوم

گیاه برگ انجیری فر یا فیلودندرون برگ انجیری یا مونسترا یا برگ انجیری سلوم یا گل برگ انجیری  همگی نام­هایی هست که به این گیاه در ایران داده اند این گیاه با نام علمی Monstera deliciosa  از خانواده Araceae گونه شیپوریان می باشد. از جهات خصوصیات ظاهری، گیاه دارای برگ­های بزرگ همانند برگ انجیر می باشد و به همین جهت به این نام معروف شده اما در زمان بلوغ و جوانی برگ­ها دارای بریدگیهایی می شوند که به مرور این بریدگیها عمیق تر شده طوری که ظاهر آن را چندین برابر زیباتر می­کند. گیاه در زمان رشد به صورت بالا رونده رشد می کند و ساقه هایی با ریشه را تشکیل می­دهد (ریشه هوایی) که باید دور آن را با خزه ­­های گیاهی مرطوب نگهدارید گل برگ انجیری فر یا فیلودندرون برگ انجیری  دارای مقاومت خوب و نگاهداری آسان می­باشد .لذا برای افراد مبتدی که در زمینه نگاهداری گل­های آپارتمانی مهارت ندارند می­تواند گزینه مناسبی باشد. گیاه  برگ انجیری فر بومی آمریکای جنوبی از جمله کشورهایی مثل مکزیک، پاناما و جنگل­های استوایی آن منطقه بوده و با تناسب بومی بودن آن قاعدتا” طالب هوای گرم و مرطوب و بارانی می باشد. این گیاه مناسب برای نگاهداری داخل آپارتمان، اتاق­های خواب، اتاق کنفرانس، مکان­های اداری، بالکن و تراس می­باشد خصوصا آنهایی که در بالکن علاقه به نگاهداری دارند، این گیاه به بادها مقاومت خوبی دارد. اما دلیل این شکاف ها چیست ؟! جالب است بدانید که این شکاف ها راهیست برای در امان ماندن گیاه از باران های سیل آسا و بادهای شدید زادگاهش . چرا که در صورت نبود این بریدگی ها باد و باران امکان رد شدن از برگ را ندارد و در نتیجه سبب شکستگی آن خواهند شد اما با این شکاف ها باد و باران های شدید به راحتی عبور کرده و مشکلی برای آن به وجود نمی‌آورد. چنانچه آنها را در گوشه دیوار نگاهداری می کنید حتما” هر چند روز یک­بار گلدان آن را بچرخانید تا به تمام شاخ و برگ­ها نور تابیده شود.

انواع برگ انجیری | عکس انواع گل برگ انجیری:

گیاه فیلودندرون برگ انجیری دارای گونه های بسیار متعددی هستند که از این گونه های می توان به برگ انجیری ها نام برد این برگ انجیری ها خود دارای واریته­ های مختلف (حدود ۴۸ واریته مختلف)  هستند که تعداد خیلی کمی از آنها را در گلخانه ­ها یا گل­فروشی ها خواهید یافت که ما نیز به مهم­ترین آنها ذکر خواهیم کرد در زیر سعی کردیم عکس انواع گل برگ انجیری را هم قرار دهیم:

 

۱-برگ انجیری دلیسیوسا Monstera Deliciosa :

برگ انجیری دلیسیوسا Monstera Deliciosa

برگ انجیری دلیسیوسا از محبوب­ترین انواع برگ انجیری می باشد این گونه دارای برگ های سوراخ شده  می­باشد و به همین دلیل در اکثر جاها می توان آن را یافت.

-برگ انجیری مونسترا بورسینیانا یا فیلودندرون بورسینیانا :  برگ انجیری Monstera Borsigniana از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به نوع دلیسیوسا دارد بنابر همین شباهت معمولا با همین نام بفروش می رسد تشخیص آن نیز سخت می باشد اما به شما تفاوت را خواهم گفت . یکی از راه­­های تشخیص آن این است  که اگر به ساقه گونه دلیسیوسا نگاه کنید تمایل دارد که در جایی که برگ به ساقه متصل می شود ، جوش بخورد ، یا ناصافی های کوچک زیبایی ایجاد کند ، اما برگ انجیری borsigniana اینگونه نیست. بورسینیانا نیز کوچکتر است و سریعتر رشد می کند. اما نگران و حساس نباشید هر دو رشد خوبی دارند پس حساس نباشید.

 

۲-گل برگ انجیری واریگاتا یا Monstera variegata برگ انجیری ابلق :

برگ انجیری ابلق

برگ انجیری ابلق

که همان برگ انجیری ابلق  با برگ‌های سفید و کرمی است. این مدل از برگ ‌انجیری اغلب کم‌یاب‌تر از برگ انجیری معمولی است و بالطبع گران‌تر نیز هست. آنها تنوع ترکیب رنگ ( سبز، سفید، کرم)  بسیار زیبایی دارند به شخصه واقعا” دوستشان دارم اما باید خوش­ شانس باشی تا بتوانید آنها را پیدا کنید.

مقاله های زیر، شامل مقاله های جالب از گیاهان می باشد حتما” مطالعه کنید:

اسم میوه های استوایی | آشنایی با ۶۸ میوه عجیب در دنیا

انواع گلدان و انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان و تعویض آن

 

 

۳-برگ انجیری برگ ریز یا برگ انجیری آدانسونی Monstera Adansonii :

برگ انجیری برگ ریز

این گونه از انواع برگ انجیری دارای برگ­های ریز هستند به همان شکل های واریته های قبلی برگ­ها سوراخ سوراخ هستند.

 

۴-برگ انجیری واریته پیناتیپارتیتا Monstera Pinnatipartita :

این گونه دارای برگهای بسیار بزرگ و براق هستند ، اما به جای سوراخ هایی که به لبه برگ می روند ، شکاف هایی رشد می کنند. ساقه های برگ سفت و محکم دارند و دارای رنگ سبز زمردی بسیار زیبایی هستند. یافتن این گونه از برگ انجیری از انواع مونسترا نیز سخت می باشد.

 

۵-برگ انجیری دوبیا یا مونسترا دوبیا Monstera Dubia :

برگ انجیری دوبیا یا مونسترا دوبیا Monstera Dubia

برگ انجیری دوبیا یا مونسترا دوبیا Monstera Dubia

این گونه از انواع مونسترا یکی از علایق من است! این رقم با برگهای بسیار کوچک ، قلبی شکل و هم با رنگ سبز تیره و هم مشخص است. این گیاه مانند یک تاک با ساقه ها و برگ های کوتاه تر رشد می کند. اگر جایی دیدی حتما” به من هم خبر بدهید بخرمش😊

 

۶-برگ انجیری سیلپکانا Monstera Siltepecana :

این گونه دوست داشتنی دارای برگهای بزرگ ، قطره قطره اشک با سوراخ های کوچکتر در اطراف رگ مرکزی متمرکز است. رنگ آنها اغلب سبک تر از سایر واریته ها است و حاوی هر دو رنگ سبز تیره و روشن است. پیدا کردن اینها نیز آسان نیست!

۷-گونه مونسترا اوبلیکوآ Monstera Obliqua :

گونه مونسترا اوبلیکوآ Monstera Obliqua

گونه مونسترا اوبلیکوآ Monstera Obliqua

یکی از انواع گونه مونسترا یا همان برگ انجیری می باشد. من باید خیلی آدم بدی باشم که واریته ای کمیاب را معرفی می کنم که فکر نکنم آن را پیدا کنید ولی این گونه از انواع برگ انجیری بقدری قشنگ و جذابه که دلم نیومد معرفیش نکنم.

این گونه کمیاب از برگ انجیری دارای سوراخهای بسیار زیاد با شکلی عجیب تر از سایر واریته ها می باشد ۹۰ درصد این گونه کمیاب سوراخ سوراخ می باشد.بنابراین حساسیت زیادی هم نگاهداری آن خواهد داشت. این گیاه تنها ۱۷ بار در طبیعت دیده شده است و اغلب برای پرورش نژاد با انواع دیگر مورد مطالعه قرار می گیرد.

۸-برگ انجیری گونه مینیاتوری Rhaphidophora Tetrasperma or Mini Monstera:

برگ انجیری مینیاتوری  گونه ای هست که هم شباهت به برگ انجیری دارد هم به انواع فیلودندرون. این گیاه مانند نسخه کوچکتری از monstera با همان سوراخهای مشخص در برگها به نظر می رسد ، هرچند که سوراخهای بزرگ تا لبه برگ تمایل دارند و بریدگی بیشتری دارند. رنگ سبز عمیق خیره کننده است.

 

آیا گیاه برگ انجیری سمی می باشد؟

خب برسیم به یک مطلب درباره سمی بودن گیاه: برگهای این گیاه سمی نیستند تنها میوه های آن سمی هستند اما نگران نباشید اگر در منطل یا آپارتمان خود این گیاه را دارید باید عرض کنم به ندرت پیش می آید گیاه در منزل به گلدهی و میوه برسد. میوه ها دارای شکل بسیار زیبا ترکیبی از شکل هندسی موز با پوسته آناناس داشته روی پوسته آنها فلس های شش ضلعی بسیار زیبا وجود دارد .

میوه نارس برگ انجیری

عکس از میوه نارس برگ انجیری

میوه ها در زمان نارس بودن سبز رنگ و رایحه بسیار تند و عمیقی دارند و در زمان رسیدن این بود شدید تر شده و مزه آن به شیرین تبدیل می شود. طبق تحقیقاتی که داشتیم میوه گیاه برگ انجیری سمی از نوع درجه ۳ می باشد آنها حاوی اگزالات پتاسیم هستند،  با خوردن میوه این گیاه گلو متورم و ملتهب می شود البته در تحقیقی که داشتم در ویکی پدیا اگر میوه نارس آن خورده شود این التهاب پیش می آید و نوشته شده که میوه رسیده آن طعمی ترکیبی از موز+آناناس+انبه دارد دقیقا” همانند جک فروت داشته و خوشمزه و خوراکی می باشد.

میوه رسیده برگ انجیری

عکس از میوه رسیده یک گل برگ انجیری

 

خصوصا دانه های سیاه آن حاوی این سم هستند که باید پاک و حذف شود پس با این حساب مراقب میوه های آن باشید.

 

تکثیر فیلدندرون برگ انجیری:

تکثیر گیاه برگ انجیری از سه طریق انجام می شود:

بذرهای این گیاه بسیار ریز هستند تصور آنکه این گیاه با این بزرگی چنین بذری دارد کمی سخت است. کاشت و ازدیاد گیاه فیلدندرون برگ انجیری یا مونسترا از معمولی ترین و لذت بخش ترین بخش ازدیاد و تکثیر گیاه می باشد شما باید ابتدا یک بذر مرغوب را تهیه کنید بذرها را می توانید از فروشگاه بذرکو در این لینک کلیک و خرید نمایید. بذرها دارای کیفیت بالا، با اصالت کامل واریته هستند.

اگر بدنیال بذر با کیفیت برگ انجیری هستید می توانید آن را از فروشگاه بذرکو تهیه کنید. بذرها تولید شرکت دومینا ایتالیا با کیفیت و اصالت کامل واریته هستند برای خرید روی این اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر برگ انجیری در گلدان:

بذر برگ انجیری

بذر برگ انجیری

عکس اینترنتی از بذر: بذرهای فیلدندرون برگ انجیری یا مونسترا بسیار ریز هستند همانند برنج های خورد شده

برای کاشت بذر برگ انجیری فر دقت بفرمایید بذرهای برگ انجیری ریز هستند با پوست سخت. بنابراین برای جوانه زنی بهتر می توانید آنها را به مدت ۲۴ ساعت دورن آب ولرم قرار دهید . حال یک بستر از کمپوست تهیه کنید، یا بستری تمیز حاوی کوکوپیت ۴۰ درصد+ پیت ماس ۵۰ درصد+ ۱۰ درصد پرلیت + کمی زغال خورد شده  اگر این بستر را ندارید از گل فروشها یک بستر خوب و مناسب تهیه کنید آن را قبل استفاده به مدت دو تا ۵ دقیقه درون ماکروفر گرما بدهید تا تخم حشرات داخل ان کشته شود، چون معمولا” خاک هایی که گل فروش ها به فروش می رسانند کیفیت مناسبی نداشته. حال گلدانی تهیه کرده انتهای آن را سوراخ ایجاد کرده، انتهای آن را با تکه های سفال یا پوکه معدنی یا سنگ های درشت اندازه تیله پر کرده تا زهکشی مناسبی داشته باشند، حال بستر ترکیبی را داخل گلدان خود قرار دهید و تا مقدار ۲ سانتی متر روی گلدان خالی بگذارید حال کمی فشار داده و بذرها را روی بستر پخش و روی آن را مقدار اندازه خود بذر (حدود دو میلی متر خاک الک شده نرم بریزید حال گلدان را درون یک کاسه آب قرار داده (تا کمر گلدان این آب باشد) آب از زیر گلدان به سمت بالا حرکت و کل بستر شما را خیس می کند، معمولا” بعد از گذشت ۵ دقیقه بستر شما آماده می شود. در مرحله آخر روی آن را یک نایلون شفاف برای رطوبت بهتر کشیده و آن را با یک کش پول بسته تا رطوبت به ۱۰۰ درصد برسد. گلدان را در مکانی با دمای ۲۲ الی ۲۵ درجه قرار دهید هر چند روز یکبار رطوبت و خیس بودن بستر را کنترل کنید معمولا بذرها بعد از گذشت ۲۰ الی ۴۰ روز جوانه زنی می کنند ممکن است این زمان طولانی تر نیز شوند.

 

راهنمای کاشت بذر برگ انجیری به روش حوله:

روش دیگر جوانه زنی بذر با روش حوله می باشد. بذرها را به مدت ۲۴ ساعت طبق روش بالا درون آب ولرم قرارد هید سپس آنها را برداشته لابلای یک دستمال حوله ای، یا دستمال کاغذی چندلایه قرار داده و آن را تا زده و بسته نگاهدارید. یک آب پاش برداشته و کمی روی حوله ها را مرطوب کنید دقت کنید نباید کامل خیس شوند باید مقدار کمی آنها را مرطوب کنید طوری که خیس کامل نشود حال یک نایلون زیپ پک بزرگ تهیه کنید محتوای دستمال کاغذی را به همان صورت بسته درون زیپ پک قرار دهید و درب آن را کامل ببندید و در مکانی با دمای ۲۲ الی ۲۵ درجه قرار دهید. بعد از گذشت ۲۰ الی ۴۰ روز بذرها ریشه زده ولی معمولا ریشه ها به دستمال کاغذی می چسبد و در زمان جدا کردن مراقب باشید ریشه ها زخمی نشوند.

 

چند نکته و سوالات متداول در کاشت بذر:

فاصله بذر ها از هم چقدر باشد؟ فاصله هر بذر با هم حدود ۵ سانتی متر باشد.

چه زمانی نایلون پلاستیکی را برداریم؟ هر زمان گیاه شما دو برگی شد یک سوراخ ایجاد کنید تا رطوبت کمتر شود، سپس ۱۰ روز بعد دو سوراخ ایجاد کنید و به همین روال به مرور که گیاه قوی تر شد، نایلون پلاستیکی را بردارید اما روزی یک الی دو بار با آب پاش غبار پاشی کنید تا رطوبت لازم را داشته باشند یا اگر داخل منزل بخور سرد دارید به مدت نیم ساعت روشن کنید.

نشاء برگ انجیری

عکس از جوانه زنی بذرهای برگ انجیری فر

نوردهی در نشاء برگ انجیری چگونه باید باشد؟ بعد از جوانه زنی آنها را نور غیر مستقیم با فاصله نیم متری از پنجره قرار دهید اگر گیاه شما برگهاش زرد شدن دلیل بر نور زیاد می باشد.

دمای مناسب نشاء ها چقدر باید باشد؟ هر زمان که گیاه جوانه زنی کردند دمای مناسب باید ۱۸ درجه الی ۲۰ درجه باشد معمولا” در منزل این دما در تمام فصول مهیا است پس نگران نباشید.

 

۲-تکثیر از روش خوابانیدن ریشه های هوایی:

برگ انجیری دارای ریشه های هوایی است که برای بهتر رشد کردن برگها و بزرگ شدنشان بهتر است آنها را در خاک بکارید و یا به یک چوب با خزه ببندید . همچنین از این ریشه ها برای تکثیر گیاه نیز استفاده می‌شود . تکثیر برگ انجیری از طریق خوابانیدن ریشه به این صورت است که باید ریشه ها به همان صورت که به گیاه وصل هستند ، داخل خاک دیگری بکارید و آبیاری کنید . زمانی که گیاه جدیدی سبز شد ، آن را از گیاه مادر جدا کنید .

 

۳-تکثیر گیاه  فیلدندرون برگ انجیری از طریق قلمه زدن:

 

یکی از بهترین روش های تکثیر برگ انجیری ، قلمه گیری از ساقه در فصل بهار و ریشه دار کردن آن است. برای این کار کافیست یک شاخه ی سالم دارای ۲ یا ۳ برگ را انتخاب کرده و با استفاده از قیچی باغبانی و یا چاقو آن را ببرید . قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ی ۱۲ دارای خاک سبک مانند کمپوست بکارید . حتما توجه داشته باشید که قلمه را در عمق کم بکارید به صورتی که برگهای انتهایی از خاک بیرون بماند . برای ثابت ماندن قلمه بهتر است یک چوب یا میله‌ی آهنی را در کنار قلمه در خاک فرو ببرید و ساقه را به آن ببندید تا تکیه گاه قلمه شود .

 

 

نگهداری فیلودندرون برگ انجیری یا پرورش مونسترا :

گیاه فیلودندرون برگ انجیری دارای شرایط آسان نگاهداری هستند آنها بومی مناطق بارانی و مرطوب و گرم هستند بنابراین در مکان های سردسیر تحمل سرما را نخواهند داشت.

آبیاری فیلودندرون برگ انجیری:

این گیاه یکی از گیاهان فیلودندرونی است که خاک مرطوب را دوست دارد. خاک نباید مرطوبو غرق آب باشد زیرا باعث پوسیدگی ریشه می شود.

آبیاری برگ انجیری

عکس بالا یکی از مشکلات گیاه برگ انجیری که نوک آن حالت قهوه ای رنگ داشته به دلیل خشک شدن بیش از حد خاک در اثر کم آبی می باشد همچنین می تواند بر اثر خاک ناسازگار نیز باشد.

با غرقاب شدن گلدان و اجازه تخلیه آب اضافی ، خاک را مرطوب نگه دارید. سطح باید قبل از آبیاری بعدی در لمس خشک باشد. در طول زمستان ، آبیاری را کمتر کنید.بهترین روش این است که  هر زمانی که گیاه را آبیاری می کنید قبلش آن را بررسی کنید،  با انگشت خاک را کنار زده و تا عمق یک بند انگشت آن را بررسی کنید اگر خشک بود آن را آبیاری کنید، معمولا تابستان ها هفته ای دو الی سه بار و زمستان ها هر یک هفته الی ۱۰ روز یک بار.

علت نیاز گیاه برگ انجیری به قیم خزه دار چیست؟ این گیاه دارای ریشه هوایی هستند برای مرطوب نگاه داشتن گیاه نیاز به قیم هست چون آنها بالارونده هستند همچنین با تکیه به قیم خزه دار مرطوب ریشه ها مرطوب و سالم باقی می مانند.

 

 

بستر و خاک مناسب برای گلدان برگ انجیری:

ترجیحا” خاک سبک با زهکشی مناسب را این گیاه دوست دارد. حتما” انتهای گلدان برگ انجیری دو سوراخ با تناسب سایز گلدان برگ انجیری چند سوراخ ایجاد کرده و انتهای گلدان را با پوکه های معدنی یا سفال خرد شده چند سانتی متر پر کرده تا زهکشی مناسب شود و آب از بستر براحتی خارج شود. معمولا” ترکیب خاک برگ با خاک باغچه گزینه مناسبی برای گلدان برگ انجیری می باشد یا ترکیب خاک های هلندی مرغوب نیز می توانید مفید باشد.

تعویض گلدان برگ انجیری : اگر گیاه شما پژمرده یا برگ‌های آن زرد شده باشد، باید گلدان بزرگ تری انتخاب و آن را تعویض کنید و به طور معمول هر ۱ یا ۲ سال یکبار گلدان این گیاه را تعویض کنید.

 

کود مناسب برای گیاه برگ انجیری:

گل برگ انجیری بطور کلی گیاه کم توقعی می باشد می توانید در اوایل بهار تا اواخر پاییز آن را با کود کریستال سبز یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ به میزان دو در هزار استفاده نمایید

گل سانسوریا، این زیبای خانگی را بهتر بشناسید

 

چه دمایی مناسب گلدان برگ انجیری می باشد؟

دمای مناسب برای گلدان برگ انجیری بین ۱۸ الی ۲۹ درجه سانتی گراد می باشد. در دماهای پایین گیاه می میرد.

 

نوردهی در گلدان برگ انجیری:

نوردهی در گلدان برگ انجیری

نوردهی در گلدان برگ انجیری

عکس از گلدان برگ انجیری در مکانی از منزل که ب صورت خوب نوردهی می شود.

گلدان برگ انجیری در شرایط سایه جزیی (نور غیر مستقیم فیلتر شده) بهترین رشد را خواهد داشت اگر نوردهی بیش از حد باشد ممکن است رنگ آن زرد شود. همچنین نور کم نیز باعث می شود ساقه ها، ساق دار  و رشد آن کم شود. بنابراین قبل از خرید از میزان نوردهی محل خود مطمین شوید سپس اقدام به خرید آن کنید.

 

برخی از مشکلات فیلودندرون و سوالات مهم برگ انجیری یا مونسترا:

علت زخم های سفید پنبه‌ای شکل روی برگها:

این مشکل از حشره و آفت می باشد که با استفاده از سم حشره کش هر دو هفته یکبار تا زمان برطرف شدن مشکل گیاه را سم پاشی کنید.

اصول کلی در پرورش گیاهان با نور مصنوعی

دلیل کم شدن رشد گیاه فیلودندرون:

کم شدن رشد گیاه به نور بستگی دارد ، اگر نور محیط نگهداری گیاه کم می باشد آن را به محیط پر نور برده و یا از نور مصنوعی استفاده کنید.

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگها:

لک قهوه ای روی برگ انجیری

لک قهوه ای روی برگ انجیری

یکی از دلایل پدید آمدن لکه های قهوه ای گیاه فیلودندرون برگ انجیری غبار پاشی در نور آفتاب می باشد، قطره های آب به عنوان شیشه عمل کرده و به برگ ها می زنند.

لکه های قهوه ای روی برگ ها:

روی برگ چند لکه وجود داشته باشد و آنها شروع به رشد می کنند ، در نهایت به هم می پیوندند و یک لکه بزرگ روی برگ می شوند. در نهایت کل برگ قهوه ای می شود و می افتد. در صورت مشاهده لکه های قهوه ای بر روی هر برگ از گیاهان ، مهم این است که گیاه را بلافاصله جدا کرده و از پخش شدن آن به گیاهان دیگر جلوگیری کرده و برگ آسیب دیده را برش دهید. اگر گیاهان خود را مه آلود می کنید ، دیگر گیاه آلوده را مه آلود نکنید.

گلدان برگ انجیری من خیلی بزرگ شده چکار کنم؟

راه حل خیلی ساده است آن را هرس کنیدحتی می توانید تکثیر کنید برای خدمت به محیط زیست آنها را به دیگران هدیه بدهید.

 

پوسیدگی ریشه :

پوسیدگی ریشه گیاه برگ انجیری

پوسیدگی ریشه گیاه برگ انجیری

مونسترا مانند بسیاری از گیاهان داخلی مستعد پوسیدگی ریشه است که معمولاً به دلیل آبیاری زیاد ایجاد می شود. پوسیدگی ریشه در زیر خاک رخ می دهد که شناسایی آن را دشوار می کند. گیاه شما می تواند برخی سیگنالها را در بالای خاک نشان دهد. آنها برگهای پژمرده ، تحریف شده یا زرد شده ، شاخ و برگ ها می افتد و زرد می شوند. ریشه هایی که از پوسیدگی ریشه رنج می برند سیاه و سفید و لک دار هستند و حتی ممکن است در صورت لمس آنها از بین بروند. درمان آن بستگی به شدت بیماری دارد.پوسیدگی ریشه بیماری است که وقتی خاک خیلی مرطوب بماند و ریشه ها نفس نکشند به ریشه های گیاه حمله می کند. این بیماری از آبیاری زیاد و زهکشی نامناسب روی می دهد. اگر تمام سیستم ریشه سیاه و نرم نباشد ، می توانید با از بین بردن ریشه های آسیب دیده ، ریشه سالم را زیر آب تمیز بشویید و گیاه را در گلدان جدید با خاک تازه تخلیه کنید. بسته به اینکه چند ریشه سالم باقی مانده باشد ، ممکن است لازم باشد گیاه خود را اصلاح کنید تا به آن یک زندگی بهتر بدهد.

 

آفات گلدان برگ انجیری :

 

 

مشکلات گیاه برگ انجیری

عکس بالا  از یک کنه عنکبوتی قرمز رنگ البته به ندرت گل برگ انجیر شما دچار این آفات و مشکلات می شود. مهمترین مشکل در برگ انجیری ها پوسیدگی ریشه می باشد که آن هم از طریق آبیاری زیاد شما یا زهکشی گلدان برگ انجیری شما روی می دهد.

آفات همچنین می توانند با خوردن حشرات و کنه ها و افزایش تعداد شاخ و برگ گیاهان ، باعث آسیب رساندن به سلامتی گیاهان شوند و باعث صدمه ای غیرقابل جبران شود. رایج ترین آفاتی که می توانید با آنها روبرو شوید ، کنه های عنکبوتی و سایر حشرات است.

اما چگونه کنه های قرمز را تشخیص و شناسایی کنیم؟ کنه های عنکبوتی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز کوچک هستند و از این رو بدن آنها مانند عنکبوت است. آنها در کلنی زندگی می کنند و به طور معمول در زیر شاخ و برگ و درزهای برگ مونسترا  یا برگ انجیری شما یافت می شوند. به علائم که عرض کردم دقت کنید، برگهای خالدار یا قهوه ای ، شاخ و برگ های حلقه دار یا خراشیده با علائم زرد رنگ هستند.با استفاده از آفات شیمیایی / حشره کش ها می توان کنه ها را درمان کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد کنه ها و درمان آنها می توانید از فروشگاه ها آن را گفته و تهیه کنید.

سایر آفات و مشکلات گیاه برگ انجیری:

آنها به ندرت در معرض آفات هستند اما همیشه آماده باشید و سعی کنید بصورت ارگانیک آنها را دفع کنید .استفاده از مواد شیمیایی و آفت کش ها آخرین دستور شما باشد و وقتی ناگزیر شدید باید استفاده کنید بهترین راه برداشتن به صورت دستی، استفاده از صابون ها، اسپری کردن دوز کم الکل می باشد. ملخ ها یکی از آفات می باشد این آفت براحتی می توانید برداشته و البته ملخ معمولا” در بیرون از منزل پیدا می شود و درون منزل آفت ملخ وجود ندارد.

 

 

 

 

منابع:

monsteraplantresource

wikipedia

plantflix

plantthefuture

greeneryunlimited

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر