خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی گل فراموشم مکن | FORGET ME NOT

معرفی گل فراموشم مکن | FORGET ME NOT

توسط bazrcoir

مهمترین گونه این جنس m.sylvatia hoffm (syn.m.alpestris hort) می باشد که بومی سراسر اروپا ، سیبری و خاور است.گیاهی دو ساله بوده، بوته کوچک با انشعابات فراوان، برگها کوچک به رنگ سبز تیره، سر نیزه ای، گاهی مستطیلی یا قاشقی است که از کرکها ضخیمی پوشیده شده است.برگهای روی ساقه بدون گلبرگ، سایر برگها دارای دمبرگ نسبتا کوتاهی هستند .گلها کوچک با ۵ گلبرگ، به قطر ۶-۹ میلی متر که به صورت خوشه انتهائی است، غالبا” به رنگ آبی آسمانی یا آبی پر رنگ و گاهی صورتی روشن یا سفید می باشد.گلها در ابتدا سفید و گلی میب اشد و بعدا” آبی می شود.ارتفاع نبات ۸-۳۰ سانتی متر و دارای ارقام متفاوتی می باشد که بعضی گلهای نسبتا” درشت  و معطری و به رنگهای صورتی وغیره هستند. گلهای زیبای کوچک این گل به رنگ آب آسمانی و زیبا است.گل آذین این گل فورا” جلب نظر می کند زیا به شکل کژدم حرکت چرخشی دارد از این جهت نام دیگر آن کژدم چمن است.
ارقام معروف آن عبارتند از  blue balls بوته متراکم با گلهای آبی و روشن و carmine king با گلهای قرمز صورتی royal blue با گلهای آبی تیره بالاخره ultramarine ، بوته بسیار پاکوتاه ، با گلهای آبی تیره.
فصل گلدهی نسبتا” کوتاه بوده، سه تا هفته برحسب فصل ادامه دارد وبه سرما مقاوم می باشد.
نحوه ازدیاد کاشت:بذر فراموشم مکن همانند بنفشه در مردادماه کاشته می شود و در اواخر مهر ماه به بستر اصلی منتقل می گردد.البته افرادی که در منزل بذر را کشات میکنند در همه فصول می توانند به شرط عدم تغییر دما کاشت کنند.بذر فراموشم مکن قوه نامیه خود را تا چهار سال حفظ می کند و پس از کاشت در ظرف مدت ۸ الی ۱۵ روز سبز می شود.فاصله کاشت نشاءها ۱۰-۱۵ سانتی متر می باشد. دوره گلدهی آن یکماه می باشد.
کاربرد: گل فراموشم مکنبرای تزئینات بهاره، حاشیه ها، تپه ها و باغات ، تخته سنگی در مکانهای نسبتا” مرطوب کاربرد دارد.در صورتیکه در گلدان کاشته شود جلوه بسیار زیبائی دارد.گونه دیگر ب نام m.palastris hern که مقاومت بیشتری به رطوبت دارد و برای تزئین حاشیه چمنکاریهای مرطوب و کنار جویبارها و نهرهای آب بکار می رود.هم چنین مجموعه گلهای آبی این گیاه ، پوشش عالی برای بیشتر گلهای لاله که دارای گلهای کروی درشت و براق هستند، می باشد.

Related Posts

ارسال نظر