خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی و مشخصات گل ناز (portulaca)

معرفی و مشخصات گل ناز (portulaca)

توسط bazrcoir

گل ناز با نام علمی Portulaca grandiflora  شناخته شده است. این گل مناسب برای مناطق خشک و بیابانی می باشد. ممکن است این گل و نمونه های مشابه آن برای کار های زینتی استفاده شود. این نمونه گیاه معمولا در طول روز باز میمانند و موقع شب بسته می شوند.

نگاه کلی به مشخصات گل ناز

گل ناز با نام علمی  Portulaca grandiflora شناخته شده است. با توجه به مشخصات گل ناز، این گیاه مناسب هوای خشک و گرم می باشد. گل ناز در دشت های گرم و خشک آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه رشد میکند. این گیاه متعلق به خانواده  Portulacaceae است. با توجه به مشخصات گل ناز ممکن است در صنعت گل های زینتی، به عنوان P. oleracea ، P. umbraticola یا P. Grandiflora شناخته شده باشند ، اما بسیاری از ارقام احتمالاً شامل گیاه های پیوندی می باشند.

عکس بسیار زیبا از گلهای رنگارنگ گل ناز

عکس بسیار زیبا از گلهای رنگارنگ گل ناز

 

مشخصات گل ناز از نظر ظاهری

گل ناز، آب را در برگ ها و ساقه های گوشتی خود ذخیره می کند. برگ هایی به رنگ سبز روشن و مستطیل شکل دارد. طول برگ این گیاه تا یک اینچ طول  دارد.  P. oleracea و گیاه های پیوندی موجود دارای برگهای مسطح هستند. ساقه ها می توانند تا حدودی شکننده باشند و به راحتی بشکنند (اگر خاک به اندازه کافی مرطوب باشد ، ساقه های شکسته ریشه می گیرند). با توجه به مشخصات گل ناز، غنچه های این گیاه به صورت پاپ کورن های کوچک باز می شوند. آنها فقط در نور آفتاب باز می شوند و در طول شب و روزهای ابری بسته هستند. اما با مطالعات انجام شده بر روی مشخصات گل ناز برای گیاه هایی که به صورت پیوندی رشد میکنند، این قابلیت را دارد که در طول شبانه روز باز بماند.

از شما دعوت می کنیم مقاله معرفی | کاشت | پرورش گل رعنا زیبا  را هم مطالعه کنید

موطن اصلی این گیاه از کشور آرژانتین یا برزیل می باشد.گیاهی یکساله با ساقه های وشتی و براق بسیار شکننده که ارتفاع آن از ۱۵ سانتی متر تجاوز نمی کند و در روی زمین شاخه های خود را پهن کرده و همه روزه یک دسته گل گل تازه از آفتاب تا سه چهار بعدازظهر در انتهای شاخه های آن باز شده، روز دیگر دسته جدید جاگزین آنها می شود.ساقه گلها بسته به گونه های مختلف به رنگ قرمز بوده و برای گونه هایی که گل سفید دارند ساقه سبز می باشد.برگها باریک و دمبرگ کوتاه هستند در حقیقت به ساقه چسبیده است.گلهای ساده یا نیمه پرپر هستند.گلها به رنگ سفید، ارغوانی، حنائی، زرد روشن، یا زرد تیره، صورتی یا صورتی کتکایل به بنفش و یا نارنجی و یا قرمز تند می باشند، گاهی نیز روی گلها خطوط متعددی به رنگهای محتلف مشاهده می شود و در روی هر پایه ۱۰-۱۲ گل وجود دارد.بذر گل در کپسول های کوچکی تشکیل می شود و بذرگیری آن درپائیز به آسانی امکان پذیر است.

گل ناز با رنگ شیری

گل ناز با رنگ شیری

 

مشخصات گل ناز به صورت پیوندی

ارقام و گل های پیوندی جدید طیف وسیعی از رنگ ها را برای گونه های جدید ایجاد کرده است. بعضی از آنها به صورت راه راه یا خالدار با رنگ های مختلف هستند.مشخصات گل ناز به این صورت است که هر گل ۵ گلبرگ نازک کاغذی دارد، اگرچه انواع نیمه دو و دو برابر با مجموعه های مختلف گلبرگ ایجاد شده است. گلبرگ ها گروهی از ۴۰ پرچم یا بیشتر تشکیل شده اند و ۵ تا ۸ کلاله را در مرکز وجود دارد . با باز شدن گل ها شاخ و برگ های آن پنهان می شود. گلهایی که پیوند زده شدند به رنگ سفید و طیف گسترده ای از رنگهای گرم، شامل صورتی، زرد ، نارنجی ، قرمز، سرخابی ، بنفش کمرنگ هستند.

گل ناز پرپر

گل ناز پرپر

 

ارقام مختلف گل ناز

ارقام این گل به صورت تک رقم و مخلوط ها عرضه می شوند.. برخی از انواع رایج (بیشتر در حال توسعه هستند) عبارتند از:

 

 •   Afternoon Delight به این صورت است که دارای گلهای ۲ اینچی است که در بعد از ظهر ها طولانی تر از بقیه گل ها باز می ماند.
 •  برای گونه یCalypso Mix  دارای گل هایی با دو تایی با رنگهای روشن مانند زرد ، قرمز ، صورتی ، نارنجی ، بنفش و سفید است.
 •  گونه ی Fairy Tale به این صورت است که دارای گلبرگهای مرکزی و گلبرگ هایی مسطح به سمت بیرون است و گلبرگ هایی با رنگ های روشن دارد. اگرچه مشخصات گل ناز برای این نمونه به عنوان Grandiflora ذکر شده است ، اما دارای برگهای مسطح معمولی مانند P. oleraceae است. ارقام موجود در این سری گل ها دارای نامهای مناسبی هستند مانند “سیندرلا” برای گل های دور رنگ زرد و قرمز ، “سفید برفی” برای نسخه سفید و “زیبای خفته” برای رنگ زرد.
 •  گل Tequila به صورت رنگ های ترکیبی است. گل ها با ترکیب رنگ های همچون، قرمز که در قسمت بیرونی گل وجود دارد و قسمت مرکزی گل به رنگ زرد است. با مطالعه بر روی مشخصات گل ناز برای این نمونه مشخص شده است که در هوای خنک و مرطوب نسبت به سایر گونه های خود تحمل بیشتری دارد.
 • سری گل های ” Yubi Summer Joy” شامل چندین رنگ است. شکوفه های تک دارند که تقریباً سه اینچ دارند و در اواخر روز باز می مانند. گیاهی بلند و دارای برگهای گسترده ای است.
 • گونهP.Grandiflora Sunny Boy این گونه نباتی است به ارتفاع ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر که در آن ساقه ها خوابیده و تا اندازه ای خزینده می باشد.برگ ها کوچک، آبدار و ضخیم، گلها انتهای ساقه ها، بزرگ و عریض، تا حدود ۶ سانتی متر قطر، به رنگ قرمز مایل به بنفش، درختان با یک لکه ستاره ای سفید در وسط، که فوق العاده زیبا است.گلهای این نبات فقط در مقابل آفتاب باز می شود، دارای نژاد و واریته های چندی است.که در آنها گلها به رن های سفید، صورتی، قرمز، نارنجی و زرد می باشد.


نحوه کاشت و ازدیاد:

ساده ترین طریق ازدیاد این نبات به وسیله بذر است.بذر را معمولا از اوخر فروردین الی اوایل خرداد در زمین اصلی و در خاکی سبک و ماسه دار می کارند.موقع کشت بذور باید دقت شود که خاک زیادی روی آنها ریخته نشود.پس از رویش نباتات ، آنها را درهمان محل اصلی تنگ نموده و بین آنها ۱۱ الی ۲۰ سانتی متر فاصله می گذارند.
به طور کلی این نباتات عمل نشا کردن را چندان دوست ندارند.ممکن است بجای کاشت بذر در محل اصلی، که در گلکاری همیشه موانع و مشکلاتی را ایجاد می کند.در همان فصل در خزانه هوای آزاد کاشته، بعدا در محل اصلی با احتیاط کامل نشاء نمود، یا اگر مایل باشند که نباتات زود به گل بنشینند بایستی بذرها را در استفند و فروردین ماه روی کوشی کاشته و یکبار در روی کوش دیگر نشاء کرده ، تا بالخره در اردیبهشت ماه به زمین اصلی منتقل کرد.نباتات از خرداد یا تیر ماه بسته به اینکه زود یا دیروقت در زمین اصلی نشاء شده باشند، شروع به گل کرده و تا مهر ماه دائما” گل می دهند.در واریته های پر پری که به وسیله بذر زیاد می شوند حدود ۱/۳ نباات حاصله تک پر خواهند شد.
همچنین می توان از ساقه های آن نیز جهت ازدیاد قلمه تهیه کرد بدین ترتیب که هر شاخه را به طول ۴-۵ سانتی متر بریده و در مدت کوتاهی به گل می نشیند.

از شما دعوت می کنیم مطلب مربوط به مقاله گل لیلیوم یا گل سوسن | معرفی و مشخصات را هم مطالعه کنید

خاک:گل ناز خاک سبک ماسه ای، با نفوذ پذیری مناسب و مکانهای آفتابگیر و گرم را ترجیح می دهد و خاک های سنگین رسی و مرطوب رشد مناسبی ندارند هم چنین میزان گلدهی در سایه خیلی کم می باشد.

کاربرد: گل ناز در کنار باغچه یا در قسمت های خشک و آفتابگیر باغچه، روی بالکن ها و تراس رشد خوبی دارند.به واسطه آفتاب پسندی و توان زیاد بر گرما می توان روی تپه های گل یا حاشیه های چمن جهت تزیین جلو پنجره ها و بالکن های آفتابگیر نیز بکار برده می شود.

گلهای دو رنگ گل ناز

گلهای دو رنگ گل ناز

 

نگهداری گل ناز

 1. گیاه را تنها هنگامی آبیاری کنید که قسمت بالای خاک خشک باشد ، زیرا گل ناز گیاهی است که در خاک خشک و بیابانی شکوفا می شود. استفاده از شلنگ برای آب دادن در باغچه میتواند آب را به پایه گیاه برساند و ممکن است به گیاه آسیب برساند.
 2. هر هفته از کود مخصوص مانند ۲۰-۲۰-۲۰ برای این گیاه استفاده کنید و در تابستان از کود متعادل کننده استفاده نمایید. کود را مطابق مشخصات موجود روی برچسب بسته بندی ، اعمال کرده و بلافاصله به گیاه آب دهید.
 3. شکوفه های پژمرده را جدا کنید تا از جوانه زدن گیاه جلوگیری شود. از بین بردن شکوفه ها ، فرایندی به عنوان بن بست شناخته می شود ، همچنین باعث شکوفا شدن مداوم در طول فصل می شود.
 4. گل را برای وجود شته ها ، حشرات ریز و سبز که در قسمت زیرین برگها یا در روی ساقه و برگ ها جمع می شوند را بررسی کنید. شته ها را با جریان قوی آب از بین ببرید یا گیاه را با اسپری صابون حشره کش اسپری کنید.

 

نحوه کنترل شته ها در گیاه گل ناز

Portulaca grandiflora ، معمولاً به عنوان گل ناز شناخته می شود. اگر به درستی نگهداری نشود ، شته های این گیاه زیاد می شوند و در نهایت ممکن است گیاه از بین برود. می توانید گل نازی که با شته ها آلوده شده را با روغن ( neem ) چریش،  شته های آن را از بین ببرید.

 1. ۳ لیتر آب و ۲ قاشق غذاخوری روغن کنسانتره ۷۰ درصد روغن چریش را درون یک مخزن سمپاش بریزید. محلول را کاملا با یک چوب بلند مخلوط کنید. درب سمپاش را محکم در جای خود ببندید.
 2. برای جلوگیری از جدا شدن روغن چریش و آب ، هر پنج دقیقه سمپاش را به جلو و عقب تکان دهید تا محلول مخلوط شود.
 3. با کمی فاصله محلول روغن چریش را روی ساقه ها و برگهای آلوده اسپری کنید. سطح را کاملاً بپوشانید و قبل از شروع محلول ، برگهای گیاه را خشک کنید.
 4. بعد از یک یا دو هفته دوباره گیاه را مورد بررسی قرار دهید. اگر شته ها هنوز از بین نرفته بودند، می توانید دوباره از محلول استفاده کنید.

 

 

منبع : https://wimastergardener.org/article/moss-rose-portulaca-grandiflora/

https://homeguides.sfgate.com/care-portulaca-40832.html

https://homeguides.sfgate.com/control-aphids-portulacas-72709.html

Related Posts

ارسال نظر