خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی گل کوکب کوهی

معرفی گل کوکب کوهی

توسط bazrcoir
گل کوکب کوهی

گل کوکب کوهی بومی امریکای شمالی بوده وبصورت علف هرز در مزارع می روید. تمام گونه این گیاه دارای گلهای فراوان وعمر طولانی دارند. ارتفاع آن متفاوت و به صورت بوته های خودرو نا منظم و شاخه شاخه دیده می شود

نام علمی و لاتین:

rudbeckia ،  asteracees  composees

 گل کوکب کوهی برگ ها به شکل کشیده،دراز، نوک نیزه ای، کرک دار و به رنگ سبز روشن می باشد. دمبرگها سخت و محکم بوده و طول آن ها به ۴۵ سانتیمتر میرسد. گلها دارای برگچه در زیر گلبرگ قرار دارند گلها نوک تیز و به رنگ های زرد تند، قهوه ای و قرمز رنگ می باشند. این گلها کلا پرکی با میخک های زرد رنگ است که حلقه ارغوانی رنگ مایل به قهوه ای دور کلا پرک را احاطه کرده است. مرکز گلهای باز شده دارای ظاهر فلزی متالیک می باشد. یک بوته حتی می تواند تا ۶۰ گل نیز داشته باشد. گلها از اواسط تابستان تا اواخر پاییز شکوفا می شوند. سرمای کوتاه مدت یا یخبندان سطحی و کوتاه مدت چندان به آنان صدمه وارد نمی آورد.
در بعضی از واریته ها گل نیمه پر،پر و یا پر، پر کامل هستند. از گونه هایی که به عنوان نباتات دائمی استفاده میشود گونه r.spender  می باشد که نباتی است دائمی، پر پشت به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر. گلها زرد زعفرانی و دیسک وسطحی متمایل به قرمز بوده و نباتات تمام طول تابستان را گل می کند.گونه های دیگر به صورت پا کوتاه و گلهای پر،پر وجود دارد.

نحوه کاشت و ازدیاد گل کوکب کوهی:

بذر کوکب کوهی یکساله را مانند نباتات یکساله می توان کاشت. ولی گونه های که دائمی هستند به وسیله تقسیم بوته می توان تکثیر نمود. برای کاشت بذر را در اوایل فروردین می کارند و در اواخر اردیبهشت در بستر اصلی نشاء می گردند.


خاک گل کوکب:

کوکب کوهی به خاک رس و ماسه ای و نسبتا” غنی از مواد آلی و مکانهای گرم و آفتاب گیر احتیاج دارد.

کاربرد گل کوکب:

گیاه کوکب کوهی را گروهی در بین گلهای دیگر می کارند. در مقابل درختچه ها و سوزنی برگان  زیبایی  خاص خواهد داشت همچنین جهت تزیینات پلات باندها یا به صورت گروهی برای زینت چمنها و مقابل درختان دائمی بکار میرود. از گلهای بریده آنها نیز برای تهیه دسته گل استفاده می شود. عمر گلهای بریده تا ۱۵ روز در آب می باشد. در طول مدت رشد و گلدهی بایستی گلهای کاملا” باز شده و پلاسیده را قطع نمود زیرا غنچه ها پس از بریدن در گلدان باز نمی شوند.

Related Posts

ارسال نظر