خانه پرورش گیاهان با چند مورد از گیاهان مقاوم به گرما آشنا شوید

با چند مورد از گیاهان مقاوم به گرما آشنا شوید

توسط bazrcoir
گیاهان مناسب برای هوای گرم

گیاهان مقاوم به گرما: وجود رطوبت یکی از مهمترین دلایل در زندگی سرحال گیاهان است. اکثر گیاهان نمی توانند تحمل محیط های خشک و عاری از رطوبت را داشته باشند. البته اینطور هم نیست که وقتی صحبت از محیط عاری از رطوبت باشد، مستقیم یاد از کویر و گیاهان کویری کرده باشیم. همین سر ظهر تابستان در هر شهری از ایران که باشید، احتمالاً با هوایی بسیار خشک و عاری از رطوبت مواجه خواهید شد. عمده دردسر برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در اوج روز های گرم تابستانی است.

یعنی زمانیکه خشکی هوا کام گیاهان آپارتمانی را نیز خشک خواهد کرد. اگر حوصله دارید که در چنین روز هایی مراقبت دائمی از گیاهان آپارتمانی خود داشته باشید، هر گیاهی با شما کنار خواهد آمد؛ اما اگر می ‌خواهید در اوج گرمای تابستان به مانند هر زمان دیگری از گیاه خود مراقبت کنید، گیاهان مقاوم به گرما مناسب فضا های خانگی تا آپارتمانی شما می باشند. در این مقاله همراه ما باشید تا با برخی از گیاهان مقاوم به گرما آشنا شوید.

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

 • آلوئه ورا: آلوئه ورا گیاهی که هرگز خشک نمی شود، تا جاییکه در دنیای باستان با لقب گیاه جاودانه از آن یاد می کردند. به یقین می توان گفت که آلوئه ورا از بهترین گیاهان مقاوم به گرما برای نگهداری در محیط های خانگی است. یک گیاه سرسخت که هم تاب سرمای سخت زمستانی را دارد و هم می‌ تواند در اوج خشونت خشک تابستانی دوام بیاورد. نگهداری از آلوئه ورا، نگهداری از یک گیاه صرفاً تزیینی نیست. این گیاه خواص دارویی بسیاری نیز دارد. تا جاییکه پرورش آن برای تامین اهداف پزشکی، تجاری شده است.

گیاهان مناسب گرما

 • کاکتوس گوشتی یا ساکولنت ها: در راس گیاهان مقاوم به گرما، یقینا نام انواع کاکتوس آشناترین نام می باشد. کاکتوس ها یک مرحله بالاتر از گیاهان مقاوم به گرما هستند. آنها با لقب گیاهان مقاوم به خشکی معروف شده اند. این یعنی آنکه می ‌توانند در خشک ترین شرایط آب و هوایی برای مدت طولانی زنده بمانند و حتی رشد کنند؛ اما از میان تمام کاکتوس ها، این کاکتوس گوشتی است که به مقدار بسیار در نزد اهالی گیاه دوست مورد پسند قرار گرفته است. کاکتوس گوشتی به خاطر شکل غنچه ایی که دارد، همراه با قد و قواره فانتزی است که توانسته است به این اندازه خودش را در نزد عاشقان گل و گیاه محبوب کند.

گیاهان مقاوم به گرما

 • گل چمن آبی: یک گل زیبا که در محیط های مرداب گونه رشد می کند. از این رو لازم است که همواره ریشه ‌های آن در آب بماند. پس نمی ‌توان این گیاه را مطلوب در شرایط خشک دانست؛ اما گل چمن آبی از بهترین گیاهان مقاوم به گرما است. در نظر داشته باشید که گرما چیزی متفاوت از خشکی است. مراد از گرما محیطی است که عاری از رطوبت شده است و گل چمن آبی مادامیکه ریشه هایش را در آب نگه داشته است، به راحتی از پس گرمترین روز های تابستان بر خواهد آمد.

 • گیاه مریم گلی: یکی دیگر از گیاهان مقاوم به گرما که ظاهراً چندان سنخیتی در این جمع ندارد، گیاه مریم گلی می باشد. ظاهر این گیاهان آپارتمانی آنچنان لطیف و دلنشین است که سخت بتوان باور کرد که تا این اندازه مقاوم باشد؛ اما شک نکنید که گیاه مریم گلی از گونه ‌های مطلوب در جمع گیاهان مقاوم به گرما می باشد.
گیاه مریم گلی، در جمع گیاهان مقاوم به گرما

گیاه مریم گلی، در جمع گیاهان مقاوم به گرما

 • گیاه بومادران: وقتی از یک گیاه با هدف درمان آفتاب سوختگی استفاده می کنند، به خوبی می‌ توان متوجه قابلیت ‌های مقاوم آن بود. گیاه بومادران را می گوییم که از جمله گیاهان مقاوم به گرما است که در درمان آفتاب سوختگی مناسب ترین دارو می باشد. گیاه بومادران در هنگام گلدهی شکلی شبیه به رز پیدا می‌ کند، البته همراه با گلبرگ های بسیار کمتر. از این رو گاها به اشتباه آن را با انواع رز در نظر می ‌گیرند. به هر صورت بومادران در جمع گیاهان مقاوم به گرما جایگاه خاصی دارد.

بومادران در جمع گیاهان مقاوم به گرما

 • گل پامچال: اصولا گیاهان مقاوم به گرما به این سادگی ها خودشان را نمایش نمی دهند. آنها در شکل و شمایلی کوچک همراه با برگ های سبز و گل هایی مختصر نمایان خواهند شد. در این بین گل پامچال، فضا را متفاوت کرده است. گل زیبایی که در اوج خشکی، آنچنان طراوت و گلدهی دارد که گویی در طراوت بهاری شکوفا شده است. زیبایی در گل پامچال، آن را به یکی از جذاب ترین گیاهان مقاوم به گرما تبدیل دلیل کرده است.
گل پامچال، از جذاب ترین گیاهان مقاوم به گرما

گل پامچال، از جذاب ترین گیاهان مقاوم به گرما

 

 • گیاه آویشن: آویشن از جمله گیاهان معطر است. خیلی ‌ها عطر و بوی این گیاه را دوست دارند؛ اما آیا تا به حال به فکر پرورش تزیینی این گیاه در محیط های خانگی بوده اید؟ بهتر است بدانید که آویشن گل های بسیار زیبایی دارد. گل هایی کوچک و شیپوری شکل که در رنگی سرخ زیبایی جذابی دارند؛ اما جدا از تفسیر زیبایی های این گیاه خوشبو، باید گفت که آویشن از مقاوم ترین گیاهان در مقابل خشکی محیط است. یک گیاه اصیل از جمع گیاهان مقاوم به گرما که می‌ تواند در اوج تابستان فضای باغ و باغچه و گلخانه شما را بسیار جذاب کند.
گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما

آویشن، گیاه اصیل از جمع گیاهان مقاوم به گرما

آویشن، گیاه اصیل از جمع گیاهان مقاوم به گرما

 • گیاه سرخارگل: یک گیاه با انشعابات فراوان است. یکی از آنها را در یک گلدان بکارید و ببینید که چطور می تواند تمام فضای فراتر از گلدان را به راحتی پر کند. جدا از این، گل های آتشی رنگ آن خبر از حضور گیاهان مقاوم به گرما می ‌دهد. گیاه سرخارگل را به خاطر گل های زیبایی که دارند می شناسند؛ اما در کنار این زیبایی باید از توانمندی‌ های بالای این گیاه در مواجهه با خشکی محیط نیز غافل نباشیم.

سرخارگل از گیاهان مقاوم به گرما

 

 • گیاه اسطوخودوس: انتهای معرفی گیاهان مقاوم به گرما را می ‌خواهیم با حضرت اسطوخودوس اتمام کنیم. یک گیاه تمام عیار در علم پزشکی که می تواند از پس درمان بسیاری از بیماری ها برآید. اسطوخودوس حتی می ‌تواند به عنوان دفع کننده حشرات نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 • اصول کلی در پرورش گیاهان با نور مصنوعی
 • البته اسطوخودوس بسیار گل زیبایی است و به راحتی رشد می کند و می توان آن را در هر آب و هوایی داشت. از این حرف ‌ها گذشته، این گیاه افسانه ای از جمله بهترین ها در جمع گیاهان مقاوم به گرما می باشد. گیاهی که به خوبی تاب روز های داغ تابستانی را خواهد کشید. از این رو اگر هم زیبایی و هم سرسختی را با هم می ‌خواهید، گیاه اسطوخودوس آن چیزی است که می تواند شما را راضی نگه دارد.

اسطوخودوس از بهترین ها در جمع گیاهان مقاوم به گرما

 

منبع اول

منبع دوم

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر