خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی و مشخصات گیاه خورشیدی (CLIVIA)

معرفی و مشخصات گیاه خورشیدی (CLIVIA)

توسط bazrcoir

    
معرفی گیاه خورشیدی  (CLIVIA):خورشیدی نیاز به مراقبت ندارد، مگر هنگامیکه آنرا در خزانه یا محل پرورش اش برای تجارت بعمل می آورند.یکی از مسائل مهم در مورد این گیاه حساسیت به اشعه مستقیم آفتاب است، که در صورت تابش به مرطوب، باعث سوختگی آنها می گردد علائم ابتدایی آن زرد شدن برگهاست و سپس تکه های خشک غیر قابل مراجعه پدیدار می گردد.
آبیاری و تقویت گیاه
۱-در موقع کاشت گرد استخوان را با خاک مخلوط نمائید (۲ قاشق سوپخوری برای هر گلدان)
۲-در فاصله زمانی بین اتمام گل و اولین غنچه بعدی بایستی هر دو هفته یکبار در موقع آبیاری کود شیمیائی قابل حل به گیاهان داد.
این گیاه از ماه فروردین تا سهریور به آب زیادی نیاز دارد، ولی در پائیز و زمستان این احتیاج کمتر می بتشد.موقعیکه ل دادن خاتمه یافت، بهتر است بمدت ۲ ماه به گیاه فرصت استراحت داده شود و یا اینکه آبیاری گیاه تا مرز خشک شدن خاک به حداقل رسانده شود.آخرین پیشنهاد اینست که ، موقعیکه آخرین گل گیاه از شاخه جدا گردید، جهت جلوگیری از تشکیل بذر که باعث تضعیف گیاه خواهد گردید، ساقه گل دهنده را قطع نمائید.

گونه ها:

۱-گاردنی (c.gardenii): برگها بطول بیشتر از ۶۰ سانتی متر و گلهای نارنجی و قرمز آن بطول ۷ سانتی متر و فصل گل آن تابستان است.اصل و منشاء آن از جنوب آفریقا است و در سال ۱۸۷۷ به اروپا وارد گردید
۲-منیانا (c.miniata): از معروفترین گونه هاست، برگها بطول بیشتر از ۶۰ سانتی متر و گلها بطول ۵ سانتی متر و برنگ قرمز روشن با رگه های زرد می باشد.در بهار و تابستان گل می دهد.اصل آن ار ناتال است و در سال ۱۸۵۴ از آنجا به مکانهای دیگر برده شد.واریته هایی که در این گونه جای دارند عبارتند از اوره آ (aurea) با گلهای زرد و استریاتا (striata) با برگهای رنگارنگ.
۳-نوبیلیس (c.nobilis) : دارای برگهای قوی و گلهای چتری بتعداد ۴۰-۶۰ عدد و برنگهای زرد و قرمز می باشد که در اردیبهشت ماه شکوفا می گردد.اصل آن ار جنوب آفریقاست که در سال ۱۸۲۳ به اروپا وارد گردیده است.

شناسنامه:


خانواده: آماریلیداسه (Amaryllidaceae)
جنس:دارای ۳ گونه است
مبداء: ناتال، تراسنوال و بعضی از نواحی جنوب آفریقا
برگها: نوار مانند، با عرض های متفاوت، برنگ سبز تیره، روشن که از انتهای گیاه بیرون می آیند و بطرف بالا پخش می گردند .
گلها: گلها قیفی شکل بوده و بصورت چتری از انتهای ساقه برنگهای زرد نارنجی یا قرمز بیرون می آیند
فصل گل: فصل گل در بهار و تابستان است، اگر در گلخانه پیش رس گردند در زمستان نیز گل خواهند داد.
موارد استفاده: بعنوان گیاه خانگی یا در باغ
خاک: خاک باغچه مخلوط با خاک برگ به یک نسبت
موقع کاشت: تعویض گلدان بایستی پس از اتمام گل صورت گیرد.بهتر است هر ساله و یا حداقل هر ۲ سال یکبار این گیاهان را در گلدان جدیدی داخل نمود تا خاک جدید و یا عناصر غذائی کافی در دسترس گیاهان قرار گیرد.
تکثیر: بوسیله تقسیم ریشه پس از اتمام گل یا تقسیم جوانه هائی که در کنار پائیز اصلی بوجود آمده اند.

Related Posts

ارسال نظر