خانه معرفی گیاهانگیاهان زینتیگلهای زینتی معرفی گیاه شاه پسند وحشی صحرایی | Abronia Villasa

معرفی گیاه شاه پسند وحشی صحرایی | Abronia Villasa

توسط bazrcoir

نام رایج: شاه پیند وحشی صحرایی

نام علمی: Abronia Villasa S.Watson

تیره: Nyctaginaceae

نام لاتین:Desert Sand Verbena

دمای مناسب: به سرما حساس می باشد

نیاز آبی: مقاوم به خشکی میباشد

بستر (خاک) مناسب: خاک شنی باید باشد دقت فرمایید ته گلدان حتما چک شود گلدان باید زهکشی مناسب داشته باشد

نیاز نوری: در مکانی با آفتاب کامل قرار دهید

رشد گیاه: رشد گیاه با سرعت کم انجام میشود

نوع رشد: فرم رشد گیاه حالت خزنده دارد

توضیحات گیاه:

شاه‌‎پسند شنزی صحرایی یک گیاه یک‌ساله‌ی پرشاخ‌ و برگ است که ساقه‌های آن یا به صورت افقی و یا به صورت عمودی رشد می‌کنند و به نوعی چسبناک هستند. این گونه نیز به رغم نام عمومی اش ارتباطی با تیره شاه پسند ندارد.گیاه شاه پسند وحشی صحرایی  رشد کوتاهی و دیر دارد ، برگساره آن کرک مانند بوده  و حالت خزنده و خوابیده در سطح زمین رشد می کند. گیاه شاه پسند وحشی صحرایی  دارای برگ های سبز و خاکستری و تخم مرغی شکل بوده که کرکهای چسبناک آن ، گوشتی و بسیاری از ساقه های منشعب آن را پوشانده است. گلهای شاه پسند وحشی در شیپوری شکل به طول ۲ الی ۳ سانتی متر و برروی نوک ساقه های گل دهنده فراوان، که از برگه به ساب سانبی رشد کرده، ظاهر می گردند. گل آذین مدور این گونه به رنگ ارغوانی روشن یا بنفش صورتی می باشد. میوه فندقه یا خشک میوه است. این گونه در شنهای صحراها و خطوط ساحلی می روید. نسبت به افشانه آب و نمک دریا مقاوم است و مناسب کشت در مناطق ساحلی است. دارای رایحه ای بسیار شیرین بوده، و اندام آن به شدت چسبناک می باشد.

مشخصات ظاهری شاهپسند وحشی صحرایی:

برگ‌های دوطرفه‌ی این گیاه گرد و بیضوی و دارای اندازه‌های نامساوی در دمبرگ‌ها هستند که طولشان به حدود ۲.۵ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های صورتی و قرمز آن به صورت خوشه‌ای و فشرده می‌رویند. کاسه‌ی گل دارای ۵ لوب و به شکل میخ بوده، رنگ ارغوانی روشن و پریده دارند و کاسبرگ‌های آن جایگزین گلبرگ‌ها می‌شوند. میوه‌های آن دائماً چروکیده هستند و تقریبا به صورت چاله‌دار ظاهر می‌شوند، با بال‌هایی که یا اصلاً وجود ندارند و یا به‌سختی از بدنه‎ی میوه فراتر می‌روند. شاه‌پسند شن‌زی صحرایی عمدتاً در بسترهای ماسه‌ای آزاد و در صحراها می‌‍‌روید و زمان شکوفه‌دهی آن بین ماه‌های اسفند تا مرداد است. زمان رشد و گسترش این گیاه بین اواسط زمستان الی اواسط بهار بوده .گلها در اولین باران بهاره ظاهر شده .

ازدیاد و تکثیر شاه پسند وحشی صحرایی:

بهترین راه ازدیاد این گیاه از طریق کاشت بذر میباشد کاشت بذرها کمی سخت بوده و در جوان هزنی کند هستن برای کاشت و نتیجه بهتر بذرها را پیش تیمار باید کرد و در آب قرار داده تا نتیجه بهتری عمل آید

Related Posts

ارسال نظر