خانه آموزش های تخصصیآفات و بیماری گیاهی گل رز | اطلاعات جامع درباره پرورش گل رز یا گل محمدی

گل رز در کشور ما با نام­های گل محمدی، گل سرخ، گل سوری، یا گل ورد شناخته می­شود. این گل از تیره گل سرخ و از زیر خانواده رزوئیده می­باشد. در دنیای باغبانی و گلکاری گل رز جزو محبوب­ترین درختچه ­های  گلدار است که بصورت گلدانی و باغچه ­ای آن را کشت می­کنند. جنس Rosa  دارای ۳۰۰ گونه گیاه چند ساله با قدمتی چند هزار ساله هستند، درحالی که تقریبا” در هر قاره گل رز وجود دارد، اکثر گونه هایی که در باغ ها پرورش می یابند ارقام ترکیبی چند نسلی هستند که اجداد آنها مدتهاست فراموش شده اند. این گل با ترکیب بسیار زیاد رنگ­ ها باعث تنوع بسیار شده که تقریبا” هر طیفی با هر سلیقه ای می تواند آن را بپسندد.

عکس از یک گل سرخ که با نام های گل رز نیز معرف هست

رزها از محبوبت ترین گیاهان جهان هستند و برای مدت چندین هزار سال به دلیل مخاصیت معطر بودنشان برای تولید گلاب و روغن در تمدن­های ایرانی، چین و شمال آفریقا کشت می­شده. گل سرخ یا گل محمدی یا همان گل رز، گل ملی کشور آمریکا است، این گل در روز عشق یا همان ولنتاین نخستین گلی است که همگان هدیه می­دهند، همچنین کاربردهای زیادی در عطرسازی و داروسازی دارد. اگر شما هم جزو علاقمندان گل سرخ یا گل محمدی هستید و امکان پرورش آن را دارید پس درنگ نکنید و آن را خرید کنید.

عکس از یک گل ورد

مشخصات گل رز:

گل رز با نام علمی Rosa hybida  خانواده  Rosaceae بوده . گیاه رز با نام­های سرخ و گل محمدی در ایران شناخته شده است. این گیاه چندساله بوده و به رنگ­های متنوع و زیادی در طبیعت وجود دارد. گل رز بصورت درختچه و یا بوته­ ای هستند، آنهایی که به شکل درختچه هستند ساقه های راست و خاردار دارند. فرم گل سرخ نیز دارای تنوع زیاد بوده آنها دارای رنگ ، نوع شکل و حتی رشد گوناگون دارند از معروفترین گل رز یا بهترین گل رز می توان به گل رز قرمز، گل رز آبی، گل رز سفید، گل رز مشکی یا گل رز سیاه، گل رز سبز، گل رز رونده و گل رز مینیاتوری یا گل رز چینی نام برد. گلکارانی که  گل­های هیبرید تولید می­کنند به مرور به ارزش این گیاه پی بردند و از قرن هجدهم به بعد به تدریج گل های رز جدید و هیبرید با تنوع رنگ به وجود آوردند و بلافاصله آنها نیز مورد توجه اقشار جامعه قرار گرفت، خصوصا گل رزهای سری جدید و هیبرید بر خلاف مدل­های قدیمی که تنها در فاصله یک بار در سال تولید می شدند قادر به تولید در چند فصل از سال هستند. حتی از نظر شکل نیز تغییراتی حاصل شد بطور مثال گل رز های ۵ گلبرگ تبدیل به گل رزهای هیبرید ۱۰-۲۰ یا ۲۰-۴۰ و یا حتی بیشتر شدند و این تفاوت باعث ایجاد واریته های جدید در این گل بسیار زیبا شد.

انواع گل رز بر اساس رشد:

برخی از گل رزها رشد رونده داشته که به آن گل رز رونده می نامند.

گل رز رونده :

گل رز رونده یک گل رز بالا رونده می باشد که استفاده خانگی جلوی درب خانه ها و ویلای شما دارد

گل رز رونده بالا رونده از پرطرفدارترین نوع رزها می باشد که می تواند منظره ­­ای زیبا در جلوی خانه و حیاط خلوت یا ویلای شما ایجاد کند. اغلب باغداران و گل­ فروشها برای ویلا و حیاط شما این گونه از گل رونده را پیشنهاد می دهند. گل رز رونده دارای انواع مختلف و واریته­ های مختلف می باشد شما می توانید گل رز رونده را در هر زمانی از بهار تا ابتدای پاییز کاشت کنید، نگران نباشید ما روش کاشت گل رز رونده را به شما یاد می دهیم:

آموزش کاشت گل رز رونده:

۱-درا بتدا یک محل را انتخاب کنید که نور زیادی (حداقل ۶ ساعت در روز) داشته باشد. ترجیحا” مکانی را انتخاب کنید که دارای حصار، دیوار باشد چون این گل رونده هست باید قیم را بگیرد و بصورت رونده بالا برود که زیبایی محل را دو برابر کند. پس این حصار را قبل از کاشت درست کنید و آن را محکم کنید.

۲- محل مورد نظر را به قطر ۵۰ سانتی متر از حصاری که دارید فاصله دارد را حفر کنید، نمک منیزیم را داخل چاله خود بریزید، این نمک باعث افزایش رشد گیاه شما و جذب نیتروژن می کند. حالا گل رز رونده خود را داخل گودال قرار دهید و با خاکی که قبلا” حفره چاله را خالی کرده بودید پر کنیدو آبیاری نمایید.

۳- هر هفته یک بار به میزان لازم به اندازه یک قاشق غذاخوری نمک منیزیم روی خاک خود بریزید و سپس آبیاری کنید تا نمک به درون خاک نفوذ کند.

 

گل رز مینیاتوری از بهترین گل رز :

گل رز مینیاتور

یکی از انواع بهترین گل رز می باشد که آن را می­توانید در داخل خانه در گلدان یا آپارتمان یا باغچه خود پرورش دهید. این  گل رز نمونه کوچکتری از رز فلوریبوندا است که نگاهداری ساده ­ای دارد و اگر بتوانید آن را به صورت مرتب آبیاری و پرورش دهید می تواند رشد خوبی داشته باشد. کاشت این گل رز در گلدان ساده می باشد:

 • گل رز مینیاتوری را داخل گلدانی با عمق ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر قرار دهید، قبل این کار انتهای گلدان را سوراخ ایجاد کرده و انتهای آن را با تکه ­های سفال یا پوکه معدنی پر کنید تا زهکشی مناسبی داشته باشد.
 • خاک باغچه را درون گلدان پر کنید سپس خاک اطراف توده ریشه گل رز خود را با دست نرم کنید و ریشه ها را از هم باز نمایید. گیاه را به مرکز گلدان انتقال داده و سپس گلدان را با خاک مخلوط خاک گلدان (حاوی ورمی کولیت و پرلیت) پر کنید. خاک مخلوط اطراف ریشه را محکم کنید تا هیچ هوایی در خاک باقی نماند.
 • گلدان گل رز خود را در مکانی با منبع نور خوب به سمت جنوب یا غرب قرار دهید، این گلدان گل رز باید روزی حداقل ۶ ساعت نور بهش تابیده شود. هر چند روز یک­بار گلدان را بچرخانید تا همه قسمت­ها به صورت مساوی نور تابیده شود تا بتواند رشد خوبی داشته باشد.
 • گل رز مینیاتوری را به صورت منظم آبیاری نمایید، خاک آن نباید خشک شود، در زمان آبیاری دقت کنید خاک شما باید رطوبت کم داشته باشد هر زمان که آبیاری را شروع کردید برگ های آن را با آب پاش آبیاری کنید طوری گل رز مینیاتوری خود را آبیاری کنید که آب اضافه وقتی از انتهای گلدان خارج شد آن را قطع کنید این بهترین روش هست یعنی گلدان گل رز مینیاتوری شما باید سیراب شود.
 • گلدان گل رز مینیاتوری نیاز به رطوبت بالا دارد لذا وقتی گلدان خود را در سینی قرار می دهید، می توانید داخل سینی خود مقداری سنگ ریزه ریخته گلدان خود را روی این سنگ ها قرار دهید سپس سینی خود را از آب پر کنید طوری که آب با انتهای گلدان شما در تماس نباشد(آب از سوراخ انتهای گلدان به بالا نرود) این کار باعث رطوبت لازم در گیاه شما می شود.
 • گل رز مینیاتوری خودرا با کود غنی شده با پتاسیم تغذیه کنید اما دقت کنید در دوز کم این کود را انجام دهید تا گیاه شما آسیب نبیند.
 • شکوفه های پژمرده گل رز مینیاتوری خود را توسط یک قیچی تمیز و برنده جدا کنید (قیچی باغبانی رو پیشنهاد می کنم) برای این کار گل و برگچه ­های آن را از ساقه و تا قبل از اولین برگ قطع نمایید. تمام برگ­های زرد و بیمار گل رز مینیاتوری خود را جدا کنید، این کار باعث می­شود انرژی به تمام گیاه به قسمت­های سالم برسد.

 

انواع گل رز بر اساس هیبریدها:

انواع گل رز

گل رز دارای ۱۵۰ گونه و هزاران هیبرید (بالای ۲۰.۰۰۰ هیبرید) می­باشد که این هیبرید­ها در حال افزایش هست. گل رز را می­توان در هر رنگ و انواع مختلف یافت. ما مهمترین واریته های آنها را بصورت مختصر توضیح می دهیم، سعی داریم در مقاله ای دیگر یا در همنیجا بصورت کامل تر اپدیت کنیم و انواع آن را موشکافانه توضیح دهیم ان شالله. در کشور ما انواع گل رز با نام های گل رز هلندی، گل رز عطری، گل رز ریز، گل رز فرانسوی یا با نام های دیگر همچون گل سرخ، گل محمدی تقسیم بندی و می نامند،  گرچه روش درست و مشخصی برای تقسیم بندی انواع رز وجود ندارد اما بیشتر متخصصان آنها را به سه دسته اصلی که توسط American Rose Society ایجاد شده تقسیم بندی می کنند:

۱- گل رز وحشی یا خودرو Wild Roses  :

رزهای وحشی یا خودرو نمونه‌هایی هستند که از میلیون‌ها سال قبل بر روی کره زمین وجود داشته‌اند و رشد و نمو می‌کنند و محققین و سیاحان، آن‌ها را به واسطه سفرها و جستجوهایشان کشف و معرفی کرده‌اند. تمامی رزهای خودرو گل‌هایشان ۵ گلبرگ دارد و تقریباً اکثر آن‌ها تنها در فصل بهار گلدهی دارند. در جهان در حدود ۱۵۰ گونه رز خودرو شناسایی شده‌است که از این میان تنها ۱۰ گونه برای ساخت رقم‌های رز استفاده شده‌است.

 

۲-گل رز باغ قدیمی Old Garden Roses :

رزهای باغی قدیمی به تمامی رزهایی اطلاق می‌شوند که به ‌طور کل تا قبل از پیدایش اولین رز جدید یعنی رز لا فرانس در سال ۱۸۶۷ پرورش می‌یافتند. از خصوصیات مهم رزهای باغی قدیمی، گرد بودن و زیاد بودن تعداد گلبرگ‌هاست. اشکال گل به صورت جامی شکل یا رُزت ربعی است. شاخه‌های آنان خاصیت انحنا پذیری دارد. در صورتی‌ که از گل محمدی یا گالیکا منشأ گرفته باشند، پر عطر هستند. زمان گلدهی بیشتر رزهای باغی قدیمی تنها در فصل بهار است. اگرچه رزهای قدیمی از لحاظ عطر غنی‌تر از رزهای جدید باغی هستند اما به علت محدودیت رنگ گل‌ها و همچنین کوتاهی دمگل و در نتیجه عدم امکان تهیه شاخه گل بریده، هیچگاه از نظر محبوبیت به پای رزهای مدرن و جدید باغی نرسیده‌اند. در برخی از منابع رزهای قدیمی بطور کلی در ۴ گروه زیر تقسیم می شوند.

 • گروه اول: رزهای ایرانی که شامل گل گلاب یا گل محمدی، رز گالیکا می باشد که همگی آنها جزو رزهای معطر می باشند که از اولی برای گرفتن گلاب نیز استفاده می شود.
 • گروه دوم: شامل رز آلبا، سنتیفولیا، رز موس  تقسیم‌بندی شده‌اند.
 • گروه سوم: شامل انواع رز رزهای چینی، رز چای می باشد
 • گروه چهارم: شامل انواع رز بوربون، اگلندتریا، پورتلند، رز دورگه پریچوار می باشد.

 

۳-گل رز مدرن Modern Garden Roses  :

گل رز مدرن یا باغی جدید از انواع گل رز می باشد و دارای انواع مختلفی است که بعد از سال ۱۸۶۷ پرورش داده شده است. بیشتر مردم وقتی به گل رز فکر می کنند این نوع را تصور می کنند. طبقه بندی گلهای مدرن یا باغی جدید می تواند پیچیده باشد زیرا بسیاری از گلهای رز قدیمی باغی را در نژاد خود دارند ، اما آنها به طور عمده توسط ویژگی های رشد و گلدهی طبقه بندی می شوند. برخلاف گل رزهای قدیمی که یک بار در سال شکوفا می شوند ، گلهای رز مدرن به طور مداوم شکوفا می شوند. آنها همچنین دارای اندازه شکوفه بزرگتر و عمر گلدان بیشتری هستند ، اما فاقد عطر هستند و مقاومت کمی در برابر بیماری دارند. از مهم ترین واریته های این گونه از رز می توان به گل رز دیوید اوستین انگلیسی یا  گل رز انگلیسی نام برد.

گل رز دیوید

این گونه از گل رز توسط پرورش دهنده گل رز انگلیسی با نام دیوید اوستین David Austin پرورش یافت. این گونه دارای محبوبیت بسیار زیادی در بین مصرف کنندگان و خرده فروشان دارد. دیوید آستین بیش از ۵۰ سال پیش پرورش گل رز را با هدف ایجاد این گونه آغاز کرد و شعار دیوید این بود: ” می‌خواهم رزهای ممتازی را به وجود بیاورم که زیبایی و انحناپذیری شاخه و معطری رزهای باغی قدیمی و چهارفصلی و تنوع رنگ گل رزهای باغی جدید را یکجا در خود داشته باشند.” انواع گل رز دیوید دارای بهترین ترکیب و ویزگیهای هر دو مدل باغی جدید و قدیم می باشد. صدها نوع گل رز تولید شده توسط ایشون دارای عطر (گل رز عطری یا گل رز معطر) یا قابلیت تکرار گلدهی و طیف وسیعی تری از گلهای مدرن و جدید باغی میباشد. اما از نقاط ضعف آن می توان در معرض قرار گرفتن بیماری و عدم مقاومت آنها نام برد. نکته جالب توجه در پرورش گل رز دیوید این بود که در طی این سالها

یک رز را در مدت ۱۵ سال پرورش داد این گل در بازار جهانی ١٠ میلیون یورو قیمت گذاری شده است و بعلت نادر و کمیاب بودن شکوفه های این گل می باشد ، پرورش دهنده بریتانیایی دیوید آستین برای ایجاد این گل بی نظیر ۸ .۱۵ میلیون دلار هزینه و ۱۵ سال زحمت کشید. این رز خوشگل نخستین بار در سال ۲۰۰۶ در منایشگاه گل بریتیش چلسی به منایش عموم درآمد. یک دسته گل کوچک از رز سوئیت ژولیت حدود ۱۵۰ میلیون یورو قیمت دارد. گل ژولیت ترکیبی از فرم آنتیک جذاب، سایههای هلویی رنگ ملایم و عطر سبکی از چای رز هست. این قیمت گذاری در کتاب رکورد های گینس به ثبت رسیده است .

 

 

انواع گل رز از نظر رنگ و نشانه و معنی آنها:

نماد رنگ گل رز

همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم انواع رز  در رنگ های مختلف نیز هستند که مهمترین و پرطرفدارترین آنها به شرح زیر می باشد:

گل رز قرمز

گل رز قرمز

نماد گل رز قرمز:  گل رز قرمز نشانه عشق، علاقه و محبت قلبی است. مفهوم عاشقانه و زیبای گل رز قرمز موجب شده که یکی از پر مصرف ترین گلها در اکثر مناسبت ها و جشن ها باشد. از گل رز قرمز برای تزیین انواع دسته گل، باکس گل و سبد گل استفاده می شود.

حق الانصاف در میان تمام رنگ­های گل رز هیچ رنگی، مثل رز قرمز انقدر نمی­تواند معنی عشق و علاقه آتشین رو ابراز کند، در کل رنگ قرمز رنگ عشاق هست همچنین در روز روز ولنتاین،  روز تولد، مراسم ازدواج، سالگرد ازدواج، گل رز قرمز، بهترین انتخاب برای ابزار به عشق خود می تواند باشد و توسط هدیه دهنده به شکل های دسته گل رز یا شاخه گل رز تقدیم معشوق یا طرف هدیه خود می شود.

البته گل رز قرمز بیانگر معنی های مختلفی هم است  از جمله گذشت، احساسات عمیق و عشق پاک و به همین دلیل جزو اصلی ترین هدیه روز ولنتاین انتخاب شده و در این شاهد فروش روزانه چندین ملیون شاخه رز قرمز هستیم و عین میوه شب عید با قیمت بالاتر به فروش می­رسد!

 

گل رز آبی

گل رز آبی

نماد گل رز آبی: رز آبی در طبیعت وجود ندارد و انواع رز آبی را که در فروشگاه­های گل و گیاه مشاهده می­کنید به کمک اصلاح ژنتیکی تولید شده ­اند و رنگ دانه های آن را دلفینیدین آبی می­کند.. گل رز آبی به معنی عشق و جاودانگی می باشد، به شخصه عاشق این رنگ هستم البته نه اینکه استقلالی باشم، رنگ آبی رنگ آرامش هست این رنگ رمزهای زیادی را در خود دارد بنابر همین دلیل گل رز آبی می تواند نشان از عشقی مرموز از شما باشد، از آن می توان در معنای کنایه و طفره رفتن از موضوعی خاص نیز بکار برد. گل رز آبی در بعضی جاها بعنوان گل رز جن نیز نامیده میشود . در کل داستانهای عجیب و افسانه هم دربارش زیاد هست یک افسانه چینی وجود دارد که بیانگر صداقت است که به افسانه گل رز معروف هست. در این افسانه دختر امپراطور قرار بود ازدواج کند، پدرش به او اجازه داد تا یک شرط برای خواستگارهایش بگذارد، او هم گفت: با مردی که بتواند گل رز آبی به او بیاورد ازدواج خواهد کرد. این باعث شد با توجه به نبودن این گل خیلی ها دلسرد شوند، با این حال بعضی ها خیلی اصرار داشتند که به دست این دختر، گل رز آبی بدهند، خلاصه این وسط یک سری کلک هایی هم زدند مثلا” رنگ زدند و در زمان تقدیم کردن گل رز آبی، رنگ چکه کرد رو دست دختر و متوجه شد و  گفت من با شما ازدواج نمی­کنم ولی من فکر کنم اون زمان این جور افراد رو با شمشیر سر می­بریدن) . خلاصه یک مرد دیگر با یک جادوگر همدست می­شود و باز دختر امپراطور می فهمد. خلاصه نکنه دختر امپراطور دلش با پسر باغبان بود و به او ابزار علاقه کرد و پسر باغبان نیز گفت من فردا برای شما گل رز آبی می آورم، صبح روز بعد پسر باغبان برای دختر گل رز سفید آورد همه تعجب زده شدند و گفتند این گل رز سفید است و به شاهزاده هدیه داد، شاهزاده خانم گلبرگهای آن را نوازش کرد و پاسخ داد” این گل رز آبی هست” امپراطور هم گفت اگه دخترم میگه رز آبی هست پس بدونید رز آبی هست” به همین راحتی و مصخره با هم ازدواج کردند و کلی مردم را سر کار گذاشتند!

 

گل رز سیاه یا گل رز مشکی

گل رز سیاه

نماد گل رز سیاه: اول سوالی  دارم از شما خواننده این مقاله: تا حالا گل رز سیاه یا رز مشکی در مراسم ازدواج دیدید؟ می دانید علت چی هست؟ در فرهنگ عام رنگ سیاه معنی مرگ، وداع  و پایان هست.

اما جالب است بدانید گل رز سیاه یا همان گل رز مشکی یکی از کمیاب­ترین و نادرترین گل­ها می باشد. این گل رز را در هر جا نمی توانید پیدا کنید. اگر گل رز سیاه را از نزدیک ببینید فکر می کنید مثل گل رز آبی ژنتیکی هست ولی کاملا” در استباه هستید، رز مشکی یکی از انواع گل رز طبیعی هست. این گل را در روستای حاوالاتی ترکیه می­توانید یافت کنید اما متاسفانه داره نسلش منقرض میشه! گل رز مشکی تنها یک بار در عمر خود گل­دهی می کند.

گل رز مشکی یا همان گل رز سیاه نماد تباهی، جادوی سیاه، مرگ بوده، در عالم سیاست نماد آنارشیسم و در ادبیات هم معنای عشق تراژیک است. یادم هست در حادثه ساختمان پلاسکو در شبکه­های اجتماعی خیلی­ها تشویق به گذاشتن رز سیاه در پروفایل خودشان داشتند.

 

گل رز صورتی

گل رز صورتی

نماد گل رز صورتی: اگر قرار است برای کسی گل رز بخرید پس ابتدا معنی رنگ  اون رو حتما”بدانید این می تواند پیام شما را به شخص هدیه دهنده برساند. گل رز صورتی نماد دوست داشتن، سپاس از زحمات، لطف و شادی می باشد. یک شاخه گل صورتی همانند گل رز قرمز لطف شما را نشان می دهد همچنین وقتی آن را هدیه می دهید به نشانه تحسین از اون این کار را انجام دادید. دقیقا” همانند گلهای رز قرمز، سایه های متنوع صورتی همگی دارای معانی مختلف گل رز است. گل رز صورتی تیره روشی است برای تشکر و قدردانی از طرف هدیه شونده، در حالی که صورتی کمرنگ نشانگر ملایمت است.

 

گل رز سفید

گل رز سفید

نماد گل رز سفید: در فرهنگ عام رنگ سفید در کل نمادی از پاکی، بی گناهی و صلح معنی می­دهد. برای گل رز سفید هم از اینقاعده مستثنی نیست، به همین دلیل از گل رز سفید معمولا” در عروسی ها و سایر مناسبت­های تشریفاتی مثل فارغ التحصلیلی استفاده می­شود. در ضمن از گل رز سفید می توان به عنوان احترام یا یادآوری میز اهدا کرد. این مثل این می­مونه که من به طرف هدیه دهنده بگویم” من به تو فکر می­کنم”  “احساس من به تو واقعیه”

 

گل رز بنفش

گل رز بنفش

نماد گل رز بنفش: اگر چه گل رز بنفش تقریبا” رو روال نیست، اما نشان دهنده جذابیت یا ستایش هست. گل­های رز بنفش افلب با سلطنت و شکوه همراه هستند و رز بنفش را معمولا” به پادشاهان و ملکه­ها اهدا می­کنند. همچنین گل رز بنفش یک گل مناسب برای انواع جشنها می باشد ولی در کل پیام “عشق در نگاه اول” را می­دهد.

 

گل رز زرد

گل رز زرد

نماد گل رز زرد: در بین ما ایرانیها دیدم و شنیدم رنگ زرد را نشانه مریضی می دونن!! شاید از مریضی زردی نشات گرفته خب جاهایی هم رنگ محبوب آبادانیها بخاطر لباس برزیل و اصفهانیها هم بخاطر تیم سپاهان هست.  ولی در اصل در تمام کشورها و از نظر روانشانسی رنگ زرد نماد شادی، خوشحالی و نشانه تقدس و پرهیزکاری است. گل رز زرد در نوع خودش واقعا زیبا می باشد. گل رز زرد نماد دوستی و مراقبت هستند. گل رز زرد را برای کسی که واقعا” از ته دل بهش علاقمند هستید نفرستید، چون این امر نشان دهنده این است که من با شما دوست هستم نمی­دونم تونستم بفهمونم یا نه در کل رنگ زرد نشانه عشق واقعی نیست. ارسال گل رز زرد نشانه ساده و احترامانه این است که من دوست شما هستم و به فکر شما هستم بطور مثال ارسال گل رز رد برای یک همکار یک گزینه خوب است.

 

گل رز نارنجی

گل رز نارنجی

نماد گل رز نارنجی: گل رز نارنجی نماد شور و اشتیاق شما می باشد، اگر روز ولنتاین دیدید گل رز قرمز پیدا نشد و فروشنده رنگ گل رز نارنجی را داشت، آن را خرید کنید، نمی خواهم بگویم به اندازه گل رز قرمز جذابیت دارد ولی همان معنا را دارد.

 

نتیجه کلی: این نمادهایی که عرض کردم همگی بر فرهنگ عامه غربی ها و خودمان می باشد شاید این نمادها واقعا” شناخته شده از سمت فرهنگ ما نباشد. به شخصه صادقانه عرض می­کنم به خود بنده هر رنگ گل رزی را که بدهند خوشحال می­شوم و این نشانه را مبنی بر ارزش گذاشتن به من می­دانم حتی اگر رنگ رز مشکی باشد (هر چند به شخصه عاشق رنگ مشکی آن هستم)

 

حالا یک سوالی بین علاقمندان هست که آیا گل رز رنگین کمان یا همان گل هفت رنگ وجود دارد؟

بله وجود دارد، اما این گل طبیعی نیست یعنی نه بذر آن وجود دارد، نه بصورت طبیعی گل رز رنگین کمان وجود ندارد، گل رز رنگین کمان طی یک فرآیندی ساخته می شود، ساقه های گل رز سفید را بصورت عمودی به هفت قسمت برش می دهند هر قسمت را درون یک لیوان رنگی فرو می کنند، بعد از گذشت مدتی آب از طریق ساقه به سمت بالا کشیده و به گلبرگ ها نفوذ می کند. آموزش ساخت گل رز رنگین کمان را در سایت بذرکو نیز قرار داده ایم می­توانید مقاله آن را مطالعه کنید.

آموزش ساخت گل رز رنگین کمانی

 

تکثیر گل رز:

تکثیر گل رز

علی رغم زیبا بودن این گل خارق العاده و پرطرفدار، بسیاری از گل­های رز ساده رشد می­کنند و تکثیر گل رز در خانه آسان می­باشد. همگی آنها را هم از طربق بذر گل رز، هم از طریق انواع قلمه زدن می­توان تکثیر و ازدیاد نمود نگرن نباشید ما اینجا هستیم آموزش همه را برای شما قررا می­دهیم:

۱-تکثیر از طریق بذر:

به عمل آوردن گل رز از بذر می­تواند کاری لذت بخش باشد به شخصه عاشق تکثیر از طریق بذر هستم،  درست است که سریعترین راه برای تکثیر گل رز نیست اما در نظر داشته باشید برای بوجود آوردن رقم­ های جدید، اهداف بهنژادی، معرفی رقم ­های جدید، تولید انبوه، تولید پایه بذری برخی از گونه ­ها فقط از طریق بذر می­توان آنها را تولید کرد. همچنین برخی از تولیدکنندگان بزرگ رزها، برای جلوگیری از انتقال ویروسی ترجیح میدهند که از پایه بذری استفاده کنند.

معرفی تا نحوه کاشت انواع گل رز

دقت کنید اگر گیاه شما بذر تولید کرد، بذر رزها را زمانی که میوه ­ها بالغ شده اند پیش از شروع به نرم شدن، بایستی برداشته شود و بذرها را از داخل میوه جدا نمایید و بلافاصله داخل یخچال قرار داده تا خراب نشوند یا سریعا برای اهداف شروع به استارت مراحل پایین  را بزنید.

دستورالعمل کاشت بذر گل رز:

بذرها را از مکانی معتبر خریداری کنید سایت بذرکو معمولا این بذرها را موجود دارد. بستری از کمپوست یا پیت ماس یا کوکوپیت تهیه کنید. بذرها را در یک لیوان پلاستیکی یا هر ظرفی که پر کرده اید که آن را  قرار داده و به مدت ۱۰هفته داخل یخچال با دمای پایین ۲ الی ۴ درجه قرار دهید. این فرایند برای شکستن خواب بذر و آماده سازی آن برای جوانه زنی لازم می­باشد. بعد از این مدت بذرها را خارج کرده در یک گلدان کوچک که انتهای آن سوراخ داشته باشد نصف خاک باغچه تمیز و استریل شده نصف ورمیکولیت پر کنید. بذرها را روی خاک حفر کرده و با فشار دست کمی به داخل فشار دهید تا خاک را لمس کند حال یک آبیاری سبک انجام داده و آن را در مکانی با دمای ۲۲ درجه با مقدار کافی نور قرار دهید. دقت نمایید سطح خاک باید همیشه مرطوب باشد همچنین نور به حد کافی بتابد اگر نور ندارید می توانید از نور مصنوعی رشد گیاهان استفاده نمایید فاصله نور مصنوعی شما حدود ۵۰  سانتی متر به مدت ۱۲ ساعت در روز باشد. بعد از رشد و جوانه زنی بذرها به همین روال ادامه دهید تا گیاهان رشد کنند، اگر آنها را به صورت خزانه و انبوه کاشته اید برای هر کدام بصورت جداگانه گلدان کوچک تهیه کنید و بعد از قوی شدن گل رز آنها را با یک کود ضعیف کود­دهی کنید.

 

۲- قلمه زدن گل رز:

قلمه زدن گل رز

قلمه ها به سادگی، تکه­ هایی از ساقه ­های گل رز هستند که در مراحل مختلف بلوغ گرفته می­شوند. بعضی از گیاهان در مورد نوع ریشه زنی بسیار حساس هستند، اما گل رز یا همان گل سرخ یا گل محمدی نسبتا” انعطاف پذیر هستند. این قلمه ها را می توان از سه ساقه اصلی رشد در تمام فصول برداشت کرد:

 • قلمه های چوب نرم: سریع­ترین و راحت­ ترین ریشه، در اواخر بهار و اوایل تابستان گرفته می­شود. زمانی که ساقه های جدید انعطاف پذیر تازه شروع به بلوغ می­کنند. قلمه ­های چوب نرم از ساقه­ هایی که به اندازه مداد در زیر شکوفه­ های گل رز که گلبرگ­های آنها ریخته شده، تهیه می­شود. ریشه زایی در این روش به مدت کوتاهی بین ۱۰-۱۴ روز رخ می دهد. در اواخر فصل ممکن است قلمه ها در جای اصلی خود کاشته شوند و به گلدان منتقل شوند و در شاسی سرد برای سپرده شدن فصل سرما قرار بگیرند. رقم­های بسیار از رز مینیاتوری به آسانی در طول سال قلمه­های چوب نرم و نیمه نرم را با توجه به شرایط می­توان تولید کرد.
 • قلمه­­ های نیمه سخت: در رواخر بهار و اوایل پاییز که ساقه­های جدید تا حدی بالغ شدند گرفته می­شود. در این زمان، ساقه­های محکم گل محمدی تشکیل شوند که در آن شکوفه­ها قبلا” ظاهر شده­اند.
 • قلمه­ های چوب سخت گل سرخ یا گل رز: آهسته ترین و سخت ترین ریشه زدایی، در اواخر پایز یا اوایل زمستان انجام می شود، زمانی که ساقه-های جدید سال بالغ و سفت شده و وارد دوره خواب می­شوند. در این روش در سطح تجاری به صورت انبوده برای افزایش پایه های همگروهی می توان استفاده کرد. این روش برای رزهای پر رشدی همچون پلیانتا، رزهای ستونی رشد، رزهای بالارونده و دو رگه­های مثل رز چای می توان استفاده کرد.قلمه­ها در اواخر پاییز و اوایل زمستان گرفته شده و در دمای ۴ درجه داخل پیت ماس مرطوب بصورت گروهی و دسته­ای قرار میگیرند و در بهار و تابستان آماده پیوند هستند. درا ندازه این قلمه ­ها دقت کنید باید اندازه آنها بین ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر بوده و گیاهانی که دارای قطر نیم الی یک سانتی متر هستند جدا کنید.

شما در دوران قلمه زدن گل رز می­توانید با هورمون ریشه ­زایی، موفقیت خود را در هر مرحله بهبود ببخشید تا ریشه تحریک و رشد گیاهان جدید آغاز شود.

 

آموزش قلمه زدن گل رز:

قلمه گل رز

ابتدا در نظر بگیرید برای قلمه گیری گل رز باید مکانی سایه را در نظر بگیرید، قلمه گل رز را در زیر نور آفتاب قرار ندهید چون امکان خشک شدن آن وجود دارد پس بعد از برداشت گروهی بلافاصله آنها را کاشت کنید. پس طبق نکات زیر قلمه گیری کنید:

 • یک قیچی باغبانی تمیز یا کاتر تیز ضدعفونی شده تهیه کنید
 • -یک سطل آب ولرم تمیز برای مرطوب نگه داشتن قلمه ها
 • هورمون ریشه زایی
 • یک ظرف کوچک برای ریختن هورمون ریشه زایی
 • یک چوب یا مداد کوچک برای ایجاد سوراخ در حفره ها

انواع گل های رونده باغچه ای، مطلوب در خلق دیوار های سبز

یک ساقه را انتخاب  و تقسیم بندی کنید چون ممکن است یک شاخه گل رز چندین قلمه خوب به شما بدهد. قلمه ها را در اندازه های ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر با کاتر ببرید دقت کنید انتهای قلمه ها باید بصورت مورب ۴۵ درجه  با کاتر تمیز برید شود یک قلمه باید حدود ۴ گره داشته باشد. برگهای قلمه ها را جدا کنید فقط قسمت بالایی اگر برگ داشت مشکلی نیست بگذارید بماند. این جدا کردن برگ­ها به ریشه زدن قلمه گل رز شما کمک می کند.

قسمت پایینی قلمه را داخل آب ولرم و نیمه گرم خود قرار داده و سپس بعد از گذشت چند ثانیه آن را درون ظرف هورمون ریشه زایی قرار دهید البته این موضوع را عرض کنم هورمون ریشه زایی کمک به تسریع ریشه زنی و اصطلاحا” گرفتن قلمه می کند مگر نه بدون آن هم شما می­توانید کار را پیش ببرید.

 • بستر خود را آماده کست کنید می توانید انها را با استفاده از سبدهای میوه درست کنید انتهای آن را یک نایلون قرار داده دور تا دور سبد داخلش رو بپوشانید سپس چند سوراخ بزرگ ایجاد کرده تا آب اضافی  خارج شود. ارتفاع این بستر باید حدود ۱۵ سانتی متر باشد که بتوانید اندازه نصف قلمه ها درون آن جا بگیرد.
 • با استفاده از چوب یا مداد که در ابتدا عرض کردیم بستر خود را سوراخ ایجاد کنید قلمه ها را داخل ان قرار داده و کناره ها را محکم کنید
 • خزانه قلمه رز را در مکانی بدور از آفتاب خشن قرار دهید و آنها را آبیاری کنید. همینکه صبح دم یک آفتاب ملایم به آنها بتابد خوب است اگر سعی کنید قلمه را با یک نایلون شفاف بپوشانید قدرت قلمه زنی را افزایش می دهد. برای آنهایی که در منزل این کار را انجام می دهند می­توانید یک بطری نوشابه را از وسط بریده و قسمت بالایی آن را برای رطوبت داخل قلمه قرار دهید.
 • – هر چند روز یکبار رطوبت خاک را چک نمایید، چنانچه رطوبت کم بود مجددا” آبیاری کنید. قلمه ها بعد از گذشت ۲۰ روز ریشه دار می شوند و بعد از گذشت یک ماه می توانید به گلدان جدید خود انتقال دهید.

 

کلیپ بسیار خوب درباره آموزش قلمه زدن

برخی سوالات متداول:

چقدر زمان می برد قلمه ها ریشه دار شوند؟:

مدت زمان بستگی به مراقبت شما دارد معمولا ۱۰ الی ۱۵ بار ریشه دار می شوند.

روش های قلمه هوایی گل رز چگونه است؟

این روش کمی سخت تر است یک ویدئو خیلی جالب درباره آن قرار دادیم حتما” آن را ببینید در این روش زیر بند شاخه خراش و قسمتی از آن برید می شود سپس با پوست موز آن را پوشش داده و روی آن بستر خاک را با یک بطری بریده شده نوشابه پوشش داده به همین راحتی قلمه هوایی را انجام می دهید حتما” تست کنید من تست کردم جواب داده.

 

قلمه گیری رز با سیب زمینی من شنیدم می توان انجام داد آیا امکان پذیر است؟

تکثیر گل رز با سیب زمینی

 

چیز خاصی نیست. این روش همانند روش بالا که توضیح دادیم داخل سیب زمینی یک حفره ایجاد کرده و قلمه گل رز خود را درون ان قرار دهید در اصل سیب زمینی کار هورمون ریشه زایی را انجام می دهد همچنین رطوبت لازم و مواد آلی را به گیاه تغذیه رسانی می کند. حال قلمه را با سیب زمینی داخل گلدان کنید اما خب  بنظرم یه روش اضافه است! با توجه گرون شدن سیب زمینی صرفه اقتصادی تجاری ندارد!

آشنایی با گل برگ انجیری | مقاله کامل از نحوه پرورش آن

خب تا الان از هفت جد آباد گل رز اعم از مشخصات آن، انواع آن بر اساس رشد، انواع گل رز بر اساس رنگ، انواع گل رز بر اساس طبقه بندی هیبریدی، تکثیر گل رز از طریق بذر و قلمه زدن صحبت کردیم اما حالا بریم سر اصل مطلب و نیازهای یک گل، برای پرورش آن اعم از نوردهی گل رز، آبیاری، خاک مناسب، هرس گل رز و تغذیه و نگاهداری آن صحبت کنیم:

 

پرورش گل رز | نگاهداری و نیازهای آن:

گل رز در کل کم توقع می باشد و یکی از بهترین گلها برای پرورش در گلدان و باغچه می باشد. یکی از مزایای گل رز عمر چندساله آن می باشد. آنها در زمستان بصورت خفته طی کرده و در بهار شروع به گلدهی می کنند البته بعضی از رزها در تمام فصول گلدهی می کنند حتی در زمان یخبندان! نور و کربوهیدرات از بزرگترین عوامل موثر بر گلدهی گل رز هستند. حتی ثابت شده هورمورن جیبرلین نیز در گلدهی رزها نقش مهمی دارند. این رزها یا گل ورد (نام دیگر گل رز) به سه دسته گل رز بوته ای، گل رز بالا رونده، گل رز درختچه ای تقسیم و همین تقسیم بندی نیز در گلدهی متفاوت هستند.

 

نوردهی گل رز:

گل وَرد یا گل سرخ  نیاز به نور کامل دارد، آنها را در مکانی با نور مستقیم قرار دهید. گل ورد کاملا” آفتاب دوست هست آن را درمکانی با حداقل ۶ ساعت نور کامل قرار دهید. اگر آنها را در سایه درختان کاشت کنیم، گل ها کیفیت خوبی نخواهند داشت. نور کم باعث سفت شدن دم گل می شوند.

 

خاک مناسب برای گل وَرد یا گل سرخ:

خاک های شنی رسی، خاک باغچه یا همان لومی و اضافه کردن حدود ده درصد مواد آلی مثل کود کهنه دامی بهترین ترکیب برای گل ورد می باشد. در کل رزها خاک سنگین را دوست دارند اگر برای گلدان گل رز قصد خرید خاک داشتید به گل فروش بگوید خاک سنگین می خواهم. این خاک وقتی به آن بیلچه می زنیم به آن باید بچسبد. در این خاک ریشه های بوته رز به خوبی رشد و گسترش پیدا می کنند.دقت کنید به هیچ وجه از خاک های آهکی برای گل رز استفاده نشود. آنها نیاز به بستر با زهکشی بالا دارند. به منظور زهکشی خوب در مناطق پرباران در فضای باز، بستر کاشت را بلندتر از سطح چمن در نظر بگیرید. Ph  مناسب گل رز ۵.۵ الی ۷.۵ می باشد. اگر این مقدار کم بود به ان آهک اضافه کنید تا مناسب شود برای کاشت.

 

دمای لازم و مناسب برای گل وَرد یا گل سرخ:

بهترین دما برای رشد گل رز دمای بین ۱۸ الی ۲۸ درجه می باشد. شب ها نیز دمای ۱۵ درجه مناسب بوده اگر دمای گلخانه شما بیشتر از این مقدار شود گل های گل رز کوچک و تعداد گلبرگ ها کم و کیفیت آن خوب نخواهد شد. این امر به دلیل کاهش فتوسنتزاست که باعث نرم شدن ساقه نیز می شود. برای گلدهی بهتر، زمستانها گلدان گل رز خود را در معرض هوای سرد مناسب (یخبندان نباشد) قرار دهید این سرمادهی در مدت دو الی سه ماه باعث ایجاد گل های بزرگتر در فصل بهار می شود.

گل رز طاقت پذیری بسیار بالایی به سرما دارد اما اگر بیش از حد دما یخبندان شد برای محافظت از آن روی خاک مالچ استفاده کنید طوری که تنه و ریشه از سرما محافظت شود. اگر دما به پایین تر از ۲۰- رسید پای گیاه، خاک بریزید و دور گیاه خود را برای محافظت پلاستیک بکشید.

 

آبیاری در گل وَرد یا گل رز:

کم آبی در گلدان گل رز باعث استپ کردن رشد گل سرخ، کوچک شدن برگ، کوتاه شدن فاصله میان گره ها، بد شکل شدن برگ ها و سوختگی نوک برگ­ها می شود. همچنین برگ ها ریزش کرده. آبیاری بیش از حد نیز باعث نرم شدن ساقه گل رز و شکننده شدن و گاهی مرگ گیاه می شود این امر باعث کاهش اکسیژن به گیاه می شود. منظور مما از پر آبی  فاصله کم آبیاری میان هر آبیاری هست. مثلا اگر هفته ای ۷ بار آبیاری کنید این مشکلات بوجود می­آید.

 

کوددهی در گل وَرد یا گل رز:

اگر قصد کاشت آن در باغچه دارید معمولا باغبان ها در آبان ماه به مقدار نیم متر خاک را زیر و رو می کنند و به آن کود دامی اضافه می کنند تا یکی دو هفته بعد بتوان بوته های گل سرخ یا گل ورد را در آن بکارند. باغبان های حرفه ای از کود گرانوله برای پای رز استفاده می کنند و در ماه­های اردیبهشت و خرداد یک قاشق غذاخوری از سولفات منیزیوم در کنار کود گرانوله می تواند رشد بهتر بوته را تضمین کند.

اگر قصد تولید شاخه برید گل رز دارید، باید در خاک نیتروژن، پتاسیم، فسفر، مقدار کم آهن و منیزیم اضافه شود. کودهای مخلوط حاوی پتاسیم برای جلوگیری از رشد آبکی شاخه های گل رز غالب” در فصول بارانی روی می دهد و موثر است.

 

 

مشکلات و آفات گل رز:

این گل مقاوت بسیار بالایی به آفات دارد ولی گاها مشکلاتی را در آن می بینم در این قسمت ما سعی می کنیم به مرور مشکلات آن را بیان و راه حل این آفات را هم بیان کنیم :

شته های سفید روی گل رز:

شته ها حشرات مکنده شیره ای هستند که بخصوص در فص بهار مواد مغذی گیاه را مکیده و استخراج می کنند. این مکیدن می تواند منجر به ایجاد برگ ای ضعیف، جوانه های افتاده و رشد کم و قدرت کم رشد در گل ورد شود. این شته ها عسل یا شیره ای ترشح می کنند که ممکن است به شکل کپک دوده ای روی گیاه ایجاد شود و ظاهر گیاه را خراب کند من در گل های رز تو ایران این مشکل و آفت را زیاد دیده ام. شما با فشار آب زیاد می توانید به دقعات هر دو سه روز یکبار این آفات را از بین ببرید. اگر روی آنها کفشدوزک  دیدید هرگز آنها را دور نریزید، کفشدوزک ها دشمن خونی شته ها هستند. کفشدوزک ها این شته ها را می خورند و برای گیاهان مفید هستند و می تواند منجر به کاهش ین آفت ها شوند. ایمیداکلوپرید ، استامیپرید ، مالدیسون بهترین سموم برای آفت کشی این آفت شته می باشد.

مطالبی که در اینم قاله در آن بخث شد:
عمر گل رز، انواع گل رز ریز، گل رز چیست،  انواع گل رز طبیعی، گل رز چهار فصل،  انواع گل رز عطری، انواع گل رز مقاوم، انواع گل رز رونده، عمر بوته گل رز، آبیاری گل رز،  نگهداری گل رز در آب، چگونه عمر گل رز را افزایش دهیم، نگهداری گل رز چیده شده، انواع گل رز،  چگونه گل رز پژمرده را شاداب کنیم، ریشه زدن گل رز در آب،  بهترین نوع گل رز، خرید گل رز رونده عطری، گل چهار فصل، انواع گل رز هلندی، رز رونده قشقایی، انواع گل رز عطری، انواع گل رز برای باغچه، گل رز رونده در بالکن، انواع گل رز رونده، انواع گل رز عطری، گل رز فرانسوی، انواع گل رز هلندی، بهترین نوع گل رز، انواع گل رز طبیعی، قیمت گل رز مینیاتوری، اسامی انواع گل رز

آفت تریپیس یا ریشک بال:

یکی دیگر از آفات گل رز می باشد. اینها همانند شته ها حشرات مکنده هستند که شیره گیاهی را مکیده و باعث ایجاد تغییر شکل در گل، برگ، ساقه می شوند چون کوچک هستند و در زیر برگ ها پنهان می شوند به سختی دیده می شوند. اگر این افت بصورت جزیی شما را درگیر کرد بصورت ارگانیک سعی کنید از بین ببرید در غیر اینصورت  ایمیداکلوپرید ، استامیپرید یا پیرترین ها اسپری کنید. صابون باغبانی یک کنترل ارگانیک است اما وقتی آفت ها در عمق گلبرگهای گل پنهان شوند ، از بین بردن آنها اغلب دشوار است.

این مقاله همواره در حال آپدیت شدن می باشد تا اینجای کار هر آنچه در ذهنم بود را با توجه به منابع و اطلاعاتی که داشتم بیان نمودم از شما خواهشمندم در هنگام نشر مقاله حتما” لینک منبع سایت مجله بذرکو را عنوان کنید.

 

گل رز در چند نوع تقسیم بندی می شود؟

گل رز در انواع گل رز بوته ای، گل رز رونده و خزنده، گل رز درختچه ای تقسیم بندی می شوند هر کدام از این تقسیم بندی به گونه های دیگر تقسیم بندی دیگر دارند.

بهترین گل رز ها می توانید نام ببرید؟

این بر اساس سلیقه شما و نوع مکان شما بستگی دارد تعییر کند. اما پرطرفدارترین گلهای رز شامل گل رز مینیاتوری، گل رز رونده، گل رز هلندی، گل رز عطری، گل رز فرانسوی، گل ریز انگلیسی، نام برد.

اینکه می گویند هر رنگ گل رز نماد یا معنی دارد حقیقت دارد؟

بلی. گل رز در انواع گل رز قرمز، گل رز آبی، گل رز سیاه، گل رز سبز، گل رز صورتی، گل رز زرد، گل رز مشکی و سایر رنگها، هر کدام معنی و نماد خود را دارد و در مقاله بصورت کامل توضیح داده ایم.

مشکلات گل رز شامل چه آفاتی هستند؟

این آفات و مشکلات شامل انواع شته ها، بیماری های قارچی مثل نرم شدن ساقه با آبیاری بیش از حد یا بیماریهای برگ قارچی شامل می شود که در این باره نیز در مقاله توضیح داده ایم.

از چه طریقی می توان گل رز را تکثیر کرد؟

تکثیر گل رز از طریق بذر، قلمه زدن ریشه بصورت زمینی و قلمه زدن هوایی می توان تکثیر داد.

برخی از منابع:

منبع اول

منبع دوم

منبع سوم

منبع چهارم

منبع پنجم

منبع ششم

منبع هفتم

منبع هشتم

منبع نهم

yun.ir

b2n.ir

bitly

cuttly

Related Posts

۱ دیدگاه

سعید اردیبهشت ۷, ۱۴۰۰ - ۸:۱۸ ب٫ظ

عالی بود دمت گرم

پاسخ

ارسال نظر