خانه آموزش های تخصصیآفات و بیماری گیاهی علت سیاه شدن ونوس حشره خوار یا گوشت خوار

علت سیاه شدن ونوس حشره خوار یا گوشت خوار

توسط bazrcoir

علت سیاه شدن ونوس حشره خوار یا گوشت خوار

مقاله ای که برای شما تهیه شده ترکیبی ترجمه شده و تجارب نگاهداری و پرورش ونوس حشره خوار می باشد و دلایل و رفع مشکلات ونوس حشره خوار یا گوشتخوار می باشد در این مقاله به صورت تخصصی به دلایل و راهکارها و درمان سیاه شده ونوس حشره خوار پرداخته شده

کمک! ونوس مگس‌خوار من در حال سیاه شدن است! دلایل و راهکارها

ابتدا باید نفس عمیقی بکشید و نترسید! اگر ونوس مگس‌خوار شما در حال سیاه شدن است، احتمال دارد که در حال طی کردن پروسه‌های نرمال و طبیعی حیاتش باشد.
یکی از دلایل اصلی سیاه شدن و مرگ یک دام می‌تواند این باشد که عمر خودش را کرده است. هر یک از دام‌های ونوس مگس‌خوار طول عمری حدود سه ماه دارد که در این دوره بین ۱ تا ۴ حشره را می‌گیرد.
تا زمانی که جوانه‌های جدید جایگزین دام‌های رو به موت شوند، حال گیاه شما خوب است! تعدادی دلیل دیگر هم برای سیاه شدن ونوس مگس‌خوار شما وجود دارند. این مطلب را بخوانید تا درباره‌ی این دلایل احتمالی و راهکارهایشان اطلاع بیابید.


تغذیه‌ی بیش‌ازحد

درصورتی‌که هر یک از دام‌های گیاه را تغذیه کنید، امکان دارد گیاه شما رو به سیاه شدن برود. بله، حشره‌ها مواد مغذی لازم که آن دام‌ها به دنبالش هستند را فراهم می‌کنند، اما بستن تمامی دام‌ها و هضم این مقدار از غذا داخل آن دام‌ها، نیاز به مقدار قابل توجهی از انرژی دارد.

تغذیه بیش از حد ونوس حشره خوار یا گوشتخوار


امکان دارد برخی دام‌ها از بین بروند تا میزان انرژی باقی‌مانده صرف فوتوسنتز جوانه‌های جدید شود. امکان دارد سرباره‌ی نیتروژن که به خاطر غذای بیش‌ازحد به وجود می‌آید، موجب مرگ دام‌ها شود. راهکار این است که حدود یک ماه خودتان به‌صورت دستی به گیاه غذا ندهید. به آن زمان بدهید تا خودش را بازیابی کند و شاید غذای خودش را بگیرد.
وقتی برگ‌های جدید کاملاً بالغ و باز شدند، می‌توانید به تغذیه ادامه دهید، اما نهایتاً یک بار در هفته و تنها یکی دو تله از گیاه را تغذیه کنید.


خوردن یک جسم بزرگ

به‌منظور هضم موفقیت‌آمیز غذا، ونوس مگس‌خوار باید طرفین برگ‌هایش را ببندد. گاهی اوقات یک حشره با پاهای بزرگ یا بال‌های بزرگ در دام گیر می‌کند. اگر این پاها یا بال‌ها بیرون از دام باقی بمانند، نمی‌تواند کاملاً بسته شود و امکان دارد به همین دلیل سیاه شود و بمیرد.

خوردن یک جسم بزرگ یا حشره بزرگ بیش از برگهای ونوس باعث سیاه شدن آن می شود


هنگام تغذیه‌‎ی گیاهتان به خاطر داشته باشید که اندازه‌ی غذا باید به‌اندازه‌ی یک‌سوم دام باشد. متاسفانه گاهی اوقات دام‌ها بیش از ظرفیت جویدن خود تغذیه می‎شوند. در این موقعیت بهترین کار این است که گیاه را تنها بگذارید. باز هم جوانه‌های جدید جایگزین تله‌ی رو به موت خواهند شد.


استرس ناشی از جابجایی یا تغییر گلدان

آیا همین چند هفته پیش یا طی ماه اخیر، یک گیاه جدید گرفته‌اید؟ آیا احتمالاً آن را در یک گلدان جدید نگذاشته‌اید؟ در این صورت، باید به آن زمان بدهید تا به شرایط جدید خو بگیرد. از بین رفتن دام‌ها در گیاهی که به‌تازگی تغییر مکان داده شده طبیعی است و انتظار می‌رود که رخ دهد.
به‌منظور کمینه‌سازی استرس تعویض گلدان، تا انتهای دوران رکود (اسفند یا فروردین) صبر کنید و سپس تعویض گلدان انجام دهید. حتی اگر گلدان عوض شود، بیرون آوردن از جعبه یا سواری داخل ماشین از گلخانه به سمت خانه نیز می‌تواند برای گیاه استرس به همراه داشته باشد. زمان و مراقبت خوب، بهترین درمان است!


گلدان/خاک/آب نامناسب

ونوس‌های مگس‌خوار در کنار اکثر گیاهان گوشت‌خوار به خاک نه‌چندان مقوی نیاز دارند. گزینه‌های موجود خزه‌ی تورب خالص یا خزه‌ی اسفگنوم الیاف‌بلند نیوزیلندی هستند. خاک باید با پرلیت یا ماسه‌ی سیلیکا هوادهی شود.
این گیاهان نباید کود یا مواد مغذی اضافی دریافت کنند و امکان دارد گیاه دچار سوزش آلی شود. اگر از خاک گلدانی معمول یا خاک دارای افزودنی بهره می‌گیرید، گیاهتان را فوراً از آن بیرون بیاورید!
آن را در آب مقطر بخیسانید و به فروشگاه بروید و مواد تشکیل‌دهنده‌ی صحیح را خریداری کنید.
در مورد آب، امکان دارد آب شیر شما دارای درصد بالایی از مواد جامد محلول باشد که فراتر از حد تحمل گیاهان گوشت‌خوار هستند. اگر گیاه دارای کمتر از ۵۰ ppm مواد جامد محلول باشد، برای گیاه گوشت‌خوار ایمن است.

بستر کاشت، آب مناسب مقطر و  گلدان مناسب برای ونوس ها تهیه شود


اکثر پرورش‌دهندگان (ازجمله خودم) باید چندین گالن آب مقطر را برای این گیاه بخرند. آب باران نیز منبع خوبی برای این گیاهان است. در صورت تمایل می‌توانید وسایل مناسب برای سنجش ذرات محلول در آب را خریداری کنید و شاید آن‌قدر خوش‌شانس باشید که آب شیرتان خالص و دارای کمترین املاح باشد!
امکان دارد گلدان شما هم عاملی برای تزریق مواد معدنی به خاک و سیاه شدن ونوس مگس‌خوارتان باشد. گلدان‌های رس، سفال یا سرامیک بدون لعاب برای گیاهان گوشت‌خوار توصیه نمی‌شوند. زیرا آن‌ها متخلخل هستند و از مواد ارگانیک ساخته می‌شوند و می‌توانند در گذر زمان مواد معدنی را به خاکتان تزریق کنند. این پروسه‌ی آرامی است که در صورت شستشوی منظم و پرفشار گلدان با آب مقطر می‌توانید از آن جلوگیری کنید.
در طولانی‌مدت باید گیاهان خود را در گلدان پلاستیک، فوم یا سرامیک کاملاً لعاب‌دار بکارید. گلدانتان باید مات باشد.


رکود هوای سرد

با رسیدن هوای سرد، امکان دارد ونوس مگس‌خوار برگ‌های بیشتری را از دست بدهد تا برای رکود آماده شود. رکود یک پروسه‌ی کاملاً طبیعی است که برای بقای ونوس‌های مگس‌خوار ضرورت دارد.
در دوران رکود، امکان دارد گیاه تمامی دام‌هایش را از دست بدهد یا تعداد اندکی دام برایش باقی بماند. خیلی با رشد جوانه‌های جدید مواجه نخواهید شد و باید تا بهار بعدی صبر کنید، بنابراین تنها راهکار شکیبایی است.

سرمادهی در ونوس ها هر سال لازم می باشد امکان دارد کل ساقه در فرایند سرما از دست بروند


هر پرورش‌دهنده‌ای از رکود بیزار است، اما این دوران باعث می‌شود قدر زیبایی و شکوه گیاه در فصل تابستان را بدانید! برای اینکه بر افسردگی دوران رکود غلبه کنید، یک گیاه گرمسیری با پرورش ساده نظیر دروسرا دماغه تهیه نمایید.

منبع: thecarnivoregirl

تهیه وترجمه شده توسط تیم تخصصی بذرکو
هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد

۰ دیدگاه
2

Related Posts

ارسال نظر