خانه پرورش گیاهانآموزش تراریوم نحوه و آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

نحوه و آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

توسط bazrcoir

یک کار زیبا، جذاب و خلاقانه آن است که آکواریوم را به یک فضای سرسبز تبدیل کنید. آنچنان که گویی در داخل فضای کوچک آکواریوم خود، صاحب یک باغ فانتزی هستید. برای این کار لازم است تا کاشت بذر چمن آکواریومی را به انجام رسانید. به این ترتیب همراه با کاشت بذر چمن آکواریومی می توانید یک محیط کاملا سبز و جنگلی شکل در داخل آب آکواریوم خود داشته باشید.

نحوه و آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

یک کار زیبا، جذاب و خلاقانه آن است که آکواریوم را به یک فضای سرسبز تبدیل کنید. آنچنان که گویی در داخل فضای کوچک آکواریوم خود، صاحب یک باغ فانتزی هستید. برای این کار لازم است تا کاشت بذر چمن آکواریومی را به انجام رسانید. به این ترتیب همراه با کاشت بذر چمن آکواریومی می توانید یک محیط کاملا سبز و جنگلی شکل در داخل آب آکواریوم خود داشته باشید.

 

آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

 

 

اما این کار چگونه صورت می گیرد؟ اصولا چمن آکواریوم چیست؟ مراحل آموزش کاشت چمن آکواریومی به چه صورت خواهد بود؟ آیا برای این منظور چمن های مختلف از گیاهان گوناگون وجود دارد؟ شرایط رسیدگی و نگهداری پس از کاشت بذر چمن آکواریومی به چه صورت خواهد بود؟

خرید بذر چمن
فروشگاه بذرکو یکی از فروشگاههای معتبر در زمینه خرید بذر چمن از جمله چمن های آکواریوم و سایر بذرهای چمن می باشد در این فروشگاه شما می توانید انواع بذر را خریداری نمایید برای دیدن محصولات روی این لینک کلیک نمایید

 

چرایی در بهره‌ مندی از کاشت بذر آکواریومی

هر موجود زنده ای دوست دارد که در یک فضای هر چه طبیعی تر زندگی کند. یقینا این حس همراه تک تک ماهی های آکواریوم شما نیز خواهد بود. از این رو اگر بتوانید کاشت بذر چمن آکواریومی را انجام دهید، علاوه بر فضای سبزی که به شکل فانتزی و زیبا راهی خانه خود کرده اید، می توانید آن حس نشاط و سرحالی را نیز برای ماهی های خود داشته باشید. از طرف دیگر کاشت بذر  باعث کاهش رشد جلبک ها، بهبود کیفیت آب و همچنین افزایش سطح اکسیژن موجود در آب خواهد شد.

 

انتخاب در کاشت بذر چمن آکواریومی

شرایط در انتخاب نوع چمن آکواریومی

انواع در کاشت بذر وجود دارد. گونه هایی که هر یک کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند و در عین حال از شرایط نگهداری تا کاشت متفاوتی برخوردار می باشند. از این رو لازم است تا قبل از انتخاب نوع چمن برای کاشت بذر چمن آکواریوم ملاحظات گوناگون مانند نوع مخزن، نوع آب، نوع ماهی ها و حجم آنها، نحوه مراقبت از گیاه و… را در نظر بگیرید. بر این اساس می توانید با یک انتخاب مناسب در نوع کاشت چمن آکواریومی، از همان ابتدا قدم محکمی در کاشت بذر چمن آکواریوم برداشته باشید.

 

از شما دعوت می کنیم مقالات زیر را مطالعه کنید:

گام به گام دانه در حال رشد گوجه فرنگی (نحوه پرورش گوجه فرنگی)

نکات لازم در کاشت بذر چمن

/آموزش-پیوند-زدن-آدنیوم-قسمت-اول

 

مزایایی که از کاشت بذر چمن آکواریومی خواهید داشت

حضور گیاهان در هر شرایطی از هر محیطی مفید است. خواه می‌ خواهد در خشکی باشد و یا آنکه در آب سبز شده باشد. گیاهان در تغییرات مفید اکوسیستمی تاثیرگذار هستند. مثلاً همین چمن آکواریومی که می ‌تواند فواید گوناگون مانند آنچه در ادامه خواهیم گفت را برای شما فراهم آورد.

  • افزایش در سطح اکسیژن آب: گیاهان سبز عمل فتوسنتز را انجام می دهند. از این رو می توانند سطح دی اکسید کربن آب را کاهش داده و آن را تبدیل به اکسیژن سازند.
  • خلق مناظر طبیعی و پویا در فضای آکواریوم: جدا از داشتن زیبایی بصری برای شما، مورد پسند ماهی ها هم خواهد بود.
  • به وجود آمدن پناهگاه و یا فضایی برای پنهان شدن ماهی ها: ماهی ها داشتن چنین فضا هایی را خیلی دوست دارند.
  • امکان پنهان ‌سازی طبیعی وسایل آکواریومی: به این ترتیب راحت تر و کاملا حرفه ای تر می توانید آن چشم انداز دریایی عاری از هر گونه عنصر مصنوعی را خلق کنید.

اگر چه چمن آکواریومی می‌ تواند در ارتقای کیفیت آب مخزن تاثیرگذار باشد؛ اما در نهایت نیاز است که این آب برای هر دو هفته یکبار به مقدار حدود ۲۰ درصد از کل مخزن، تعویض شود. به این ترتیب خیلی ساده همراه با تعویض مقدار مختصری از آب می توان یک اکوسیستم کاملاً طبیعی را در داخل آکواریوم خلق نمود.

 

مزایا در کاشت بذر چمن آکواریومی

مزایا در کاشت بذر چمن آکواریومی

نکات در آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

  • زمینه رشد چمن را فراهم آورید: چمن آکواریومی یک گیاه کاملاً زنده است. پس باید به مانند تمام موجودات زنده از شرایط زیستی مطلوب خود بهره ‌مند باشد. یکی از اصلی ترین شرایط در کاشت بذر چمن آکواریومی، خلق یک بستر مناسب برای آن است که گیاه بتواند ریشه های خود را تولید کند. این بستر بسته به نوع چمن آکواریومی متفاوت خواهد شد. از خاک تا شن و بستر های سنگی هر کدام می‌ توانند فضای مطلوب برای گونه ‌های مختلف از چمن آکواریومی باشند تا ریشه های خود را در آن بدوانند. بستر های استانداردی مانند کارباسیا اکو کامپلت و یا بسته خاک آبی APA تعریف شده هستند. این بسته ها به گونه ای هستند که می ‌توانند برای طیف گسترده ‌ای از چمن های آکواریومی مناسب باشند. البته اگر می خواهید از بستر هایی مانند خاک و یا شن استفاده کنید، لازم است تا از غنی بودن آنها نیز اطمینان لازم را کسب کرده باشید. برای این منظور لازم است تا هر از گاهی بر حسب نیاز فضایی که دارید، عملیات کوددهی بر بستر خاکی یا شنی را به انجام رسانید.
  • تغذیه بستر چمن آکواریومی: فرقی نمی کند که  بذر چمن آکواریومی را در چه گونه ای از بستر ها به انجام رسانده باشید. اینکه چمن شما بر خاک روییده است و یا بر سطح سنگ ها رشد می کند و شاید هم در آب شناور است، دلیل نمی‌ شود که بگوییم آنها به مواد غذایی نیاز ندارند. در نظر داشته باشید که هر گیاه سبزی برای زنده ماندن به مواد غنی در کنار دی اکسید کربن نیازمند خواهد بود. دی اکسید کربن محلول در آب را می‌ توان از طریق ماهی ها تامین نمود؛ اما مواد غنی در بستر گیاه را باید همراه با عملیات ‌های گوناگون کودپاشی به انجام رسانید.
  • اهمیت آب در کاشت بذر چمن آکواریومی: برای کاشت بذر لازم است تا سختی آب را تحت نظارت داشته باشید. برای این منظور باید از یک دستگاه شیرین کننده آب استفاده کنید. اگر چه لازم است تا میزان سختی آب را با توجه به ماهی ها و یا چمن در نظر بگیرید؛ اما به هر صورت لازم است که در هر حالتی این فاکتور را جدی بگیرید.
آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

آموزش کاشت بذر چمن آکواریومی

  • میزان گرمایش برای کاشت بذر چمن آکواریومی چگونه است: اکثر چمن های آکواریومی برای آب های شیرین از گونه های گرمسیری هستند. پس نمی توان در آب سرد انتظار زنده ماندن آنها را داشته باشید. البته در هر حالت لازم است که با توجه به نوع گیاه مقدار دمای آب را تنظیم کنید.
  • آیا نور نیز در کاشت بذر چمن آکواریومی اهمیت دارد: اگر فکر می کنید گیاهان آبزی به مانند گیاهان در خشکی نیستند، اندکی اشتباه کرده اید. آنها نیز عملیات فتوسنتز را برای حیات خود نیاز دارند و یک سوی این عمل نور خورشید خواهد بود. اگر چه در میزان انتخاب سطح نور و یا زمان تابش به نسبت هر گیاه تفاوت هایی وجود دارد؛ اما به هر صورت لازم است تا شما شرایط طبیعی در رشد گیاهان را برای نوردهی شبیه سازی کنید. مثلا می توانید ۱۲ الی ۱۶ ساعت نور را در مقابل چند ساعت تاریکی داشته باشید تا به این ترتیب شبانه روزی طبیعی را برای گیاه آبزی خود شبیه سازی کرده باشید.

https://www.aquaessentials.co.uk/blog/2010/09/how-to-plant-aquarium-grass.html

https://www.petsmart.com/learning-center/fish-care/how-to-grow-aquatic-plants-for-your-tank/A0144.html

 

۱ دیدگاه
2

Related Posts

۱ دیدگاه

سینا دی ۲۷, ۱۳۹۹ - ۷:۵۶ ب٫ظ

سلام
من اومدم تو شیشه های لامپی چمن کاشتم با خاک مخصوص که سیاه رنگ و دنه ریزه چمنه سبز کرد خوب بود یکم رشد کرد اومدم داخل لامپ رو پر اب کردم یک روز بعدش چمن خراب شد و گندید و آب کدر بو دستشویی گرفت مجبورشدم تخیله کنمش
نمیدونم کجای کارم اشتباه بود یا چمن مخصوص داخل آب نبوده بهم دادن یا بوده به هر حال من یکجای کارو رو اشتباه کردم
ممنون میشم راهنمایی کنید اشتباه کارم‌کجا بوده

پاسخ

ارسال نظر