خانه آموزش های تخصصیآفات و بیماری گیاهی گل قاشقی، این علف زیبای آفریقایی را بهتر بشناسید

گل قاشقی، این علف زیبای آفریقایی را بهتر بشناسید

توسط bazrcoir

گل قاشقی با نام های پپرومیا با نام گیاهشناسی Peperomia magnifolia جزو خانواده Piperaceae میباشد. وقتی عاشق نگهداری از گیاهان آپارتمانی شده اید و در این بین قرار است بخشی از محیط خانه را تبدیل به یک گلخانه شورانگیز و هیجانی کنید، قطعا در تکاپوی همنشینی با مناسب ترین گیاهان خانگی هستید. گیاهانی که بتوانند فضای زیستی خانه امن ما را تحمل کنند و برای سال ها در کنار ما با شور و نشاط زندگی کنند. در این بین محیط خانه ما که قرار نیست چهار فصل سال را تجربه کند، برای همین است که خیلی ها علاقه به نگهداری از گیاهان همیشه سبز دارند و نگهداری از گیاه گل قاشقی یکی از بهترین پیشنهادات برای آنها می باشد.

عکس اینترنتی از یک گل قاشقی بسیار زیبا با برگ ابلق

اگر می خواهید از گیاهی مقاوم، همیشه سرسبز و کاملاً مناسب برای حضور در فضاهای آپارتمانی پذیرایی کنید، گل قاشقی برای این میزبانی شما آمادگی کافی را دارد. این گل قاشقی در اصل گیاهی است علفی شکل که در همه ایام سال سبز و با طراوت می ماند. گیاه قاشقی این زندگی دائما سرسبز خود را از اجداد گرمسیری خود به ارث برده است. در واقع این گیاه علفی شکل که رشد کمی هم دارد، از گیاهان بومی در مناطق گرمسیری و نواحی مرکزی زمین یعنی آمریکای جنوبی و آفریقای مرکزی می باشد.

هنوز هم می توان در قلب جنگل ‌های متراکم گرمسیری در میان انبوه گیاهان وحشی و غول آسا، این علف همیشه سبز آفریقایی را پیدا کرد. وقتی در محیط زندگی گیاه مورد نظر ما فصل ها یکسان هستند و تغییرات آب و هوایی معنای خاصی ندارد، منطقی است که گیاهان یک جریان زیستی را در پیش می گیرند. برای همین است که گل قاشقی همیشه همراه برگ های سبز و زیبایی است. زیرا همیشه فکر می کند که در حال زندگی در یک جنگل گرمسیری می باشد. به این ترتیب ظاهراً باید در مقام میزبان همت کافی داشته باشید و این حس و حال بودن در یک جنگل گرمسیری را برای گیاه کم توقع خودتان آماده سازید.

قید به کم توقع بودن گیاه گل قاشقی کردیم. شاید همین نکته ساده اصلی ترین دلیل برای محبوبیت این گیاه دوست داشتنی شده است. زیرا گل قاشقی به غایت سرسختانه قادر است با اندک ناملایمات زیستی کنار بیاید و برای رشد و نمو خود چندان انتظارات دسته بالایی نداشته باشد. وقتی گیاه علفی شکل و کوچکی هستید و در بطن جنگل‌ های گرمسیری پای درختان تناور و گیاهان غول ‌آسا زندگی می کنید، نباید انتظار حضور نور زیادی را داشته باشید. این ماجرا داستان همیشگی اجداد گل قاشقی بوده است و حالا همان حس و حال را در ذات گیاهی خودشان همراه کرده اند و راهی خانه ‌های ما شده ‌اند.

به همین سادگی گل قاشقی تبدیل به یکی از کم توقع ترین گیاهان آپارتمانی خواهد شد. زیرا گیاهی است که ذاتاً عاشق ماندن در محیط های کم نور و فضاهای سایه ای شکل می باشد. همین خواسته، آنها را تبدیل به یکی از مناسب ترین گیاهان آپارتمانی کرده است. در عین حال حضور در پای گیاهان بلند قامت جنگل های گرمسیری باعث شده تا اجداد این گیاه نسبت به شرایط کم آبی هم سطح مقاومت بالایی داشته باشند.

خیلی ها بدشان نمی‌ آید که از گیاهان مقاوم در برابر کم آبی بهره ‌مند باشند تا به این ترتیب در زمان هایی که به مسافرت می روند، از طاقت گیاه خانگی خود اطمینان داشته باشند. اگر از این دست افراد هستید، مقاومت بالای گیاه گل قاشقی شما را شگفت زده خواهد کرد. به شکلی که قطعاً عاشقش خواهید شد.

اما بحث ما در این مقاله چیز دیگری است. قصد ما این است که بخواهیم در مقام یک گلخانه دار خانگی اما کاربلد ظاهر شویم و هنرمندانه از یک گل قاشقی نگهداری کنیم و حتی یک گام جلوتر، قدم هایی در تکثیر این گیاه زیبا برداریم. پس همراه ما بمانید تا از دنیای جذاب گل قاشقی بحث مفصل و جامع خود را پی بگیریم.

گل قاشقی چه شکلی است؟

یک گونه زیبا از گل قاشقی با برگ راه راه

در همان ابتدای امر قید کردیم که گیاه قاشقی در دسته گیاهان علفی شکل قرار دارد. البته قید به علفی شکل بودن دلیل نمی ‌شود که بخواهید ظاهر آن را با علف هایی که می شناسید مقایسه کنید. منظور از علفی شکل بودن در واقع قرار گرفتن در دسته گیاهانی است که به شکل خودرو قابلیت رشد کردن وسیع در سطح زمین را دارند و در عین حال از ساقه های ضخیم و چوبی شکل برخوردار نیستند.

گل قاشقی گیاهی است کوتاه قامت با ساقه هایی که حالت چوبی شکل ندارند. این گیاه برگ هایی تخم مرغی شکل و کاملاً سبز دارد. این فرم تخم مرغی شکل که شبیه به قاشق است، در واقع دلیل نام گذاری غیررسمی این گیاه می باشد. اگر بخواهید گل قاشقی را در جایگاه علمی تری بررسی کنید، باید به سراغ نام علمی آن که با عنوان Peperomia Magnifolia (پپرومیا) است بروید و مطالعات کاملاً متفاوتی را پی بگیرید. اما ما در این مقاله همچنان در محیط گلخانه ساده خانگی شما می مانیم و با نام گل قاشقی مسیر آشنایی با این گیاه همیشه سبز را ادامه می دهیم.

برگ ها وجه نمایشی گل قاشقی هستند. هر چند فرم برگ ها در انواع گل قاشقی با یکدیگر متفاوت است؛ اما در نهایت همگی این گونه ها از انواع گل قاشقی صاحب برگ هایی گوشتی شکل و براق هستند. تمامی گونه ها تقریباً از برگ هایی با انتهای گرد دارند.

اگر در نگهداری از گل قاشقی خود توانمند باشید و تمام مهارت ‌ها را مو به ‌مو رعایت کرده باشید، قطعاً شاهد به گل نشستن این گیاه خواهید شد. گل های این گیاه تقریباً کوچک هستند. این گل ها به شکل خوشه ای و به حالت مخروط هایی عمودی شکل رشد می کنند.

نگهداری از گیاه قاشقی مسیر چندان دشواری را نمی ‌خواهد. این گیاه با فرم همیشه سبز و جثه کوچکی که دارد، برای حضور در فضاهای خانگی با هدف تکمیل دکوراسیون ها مناسب است. زیرا رشد کمی دارد، همیشه سبز است و تقریباً می ‌تواند با فرمی جذاب و زیبا در هر سلیقه از چیدمان فضای خانگی همراه شود.

آشنایی با گونه های مختلف از گل قاشقی

تنوع برگ ها در انواع گل قاشقی

بخش بزرگی از لذت نگهداری گیاهان خانگی مربوط به تنوع تا گونه های متفاوت از یک خانواده است. وقتی از کسی که از یک گل در گونه‌ ای خاص نگهداری می ‌کند، راجع به آن می پرسید، قطعاً با شور و هیجانی لذت ‌بخش از سیر تا پیاز آن گونه صحبت خواهد کرد. اصلاً برخی هستند که برای نگهداری از گونه های متفاوت در گیاهان خاص زندگی می ‌کنند. مانند گونه های متنوع از گل قاشقی که صحبت از آنها قطعاً مفید و هیجان انگیز است. انواع گل قاشقی را در سه الگو که بر اساس شکل رشد آنها تنظیم شده است، دسته بندی می کنند:

گل قاشقی که به شکل بالا رونده رشد می کند: برای نگهداری از گل قاشقی بالا رونده یا باید از داربست های کوچک استفاده کنید و یا اینکه ساقه های بلند آنها را به حالتی آویزان از کناره های گلدان رها سازید. در این حالت بهتر است که گلدان شما نیز در حالتی آویزان قرار گرفته باشد.

گل قاشقی واریته Peperomia Rotundifolia

گل قاشقی روتوندیولیا (Peperomia Rotundifolia) :یکی از جذاب‌ ترین گونه‌ های گیاه قاشقی که به فرم رونده رشد می کند. این گیاه وقتی در گلدانی کاشته می ‌شود، به آهستگی و البته کاملاً پیوسته و خوش حوصله آنچنان فضای گلدان را در بر می‌ گیرد که سخت بتوانید از میان برگ ‌های خوش رنگ و لعاب و کوچک جثه آن، گلدان مذکور را مشاهده کنید. این گونه از گل قاشقی برای آنها که به دنبال یک نمونه رونده هستند، بهترین انتخاب است. فرم این گونه در ایجاد ساقه های بسیار بلند و گوشتی شکل است که هر ساقه میزبان ده‌ ها برگ ریز و درشت خواهد شد. برگ ها در اندازه های متنوع ظاهر می شوند. این گوناگونی در سایز برگ ها از دیگر جنبه های زیبا و چشم نواز گل قاشقی روتوندیولیا می باشد. در عین حال گیاه قاشقی مورد نظر ما از جمله کم توقع ترین گونه ها است. نیاز آبیاری مختصری برای هر هفته یک بار می خواهد و در اتاقی که نور تقریباً ملایمی داشته باشد، برای سال ‌ها زندگی می کند

 

 • گل قاشقی که فرمی بوته ای شکل دارد: مسیر قد کشیدن این گونه بسیار کند است و برگ های پهن و گوشتی با ظاهری قلبی شکل دارند. برخی از گونه ها به دم برگ های قرمز رنگ آذین می شوند که فرم زیبا و جذابی را خلق خواهند کرد.
 • گل قاشقی پلوسیدا (Pellucida) یکی از معروف ترین گونه ها از این دست می باشد. این گونه از گل قاشقی در تناژ کاملی از رنگ سبز قرار دارد. از ساقه ها تا برگ های گل همگی با رنگ سبز تقریبا تیره ای پوشیده شده است. برگ ها گوشتی هستند و به فرمی قلبی شکل اما با اندازه های کوچک ظاهر می شوند. گیاه قاشقی در این گونه با حالت کلی بلند قامت است و ساقه های سبز گوشتی آن ممکن است تا ۴۵ سانتیمتر قد بکشند.

گل قاشقی ابلق

 • گل قاشقی ابلق (Peperomia Obtusifolia) از انواع گل قاشقی تقریباً مشهور است و جنبه ‌های کاملاً لاکچری دارد. زیرا برگ های گوشتی آن در رنگ بندی جذابی از سبز و سفید ظاهر می‌ شود. این ترکیب رنگی در هماهنگی کاملاً تصادفی از سبز و سفید در هر برگ، فضای ظاهری گل را بسیار خاص و هیجانی خواهد کرد. البته برگ ‌ها دیگر فرم قلبی شکل ندارند. بلکه به حالتی تخم مرغی شکل و کاملاً گوشتی ظاهر می شوند. البته این گونه به نسبت از دیگر گونه ها اندکی پرتوقع تر است و نگهداری از گیاه قاشقی ابلق نیاز به نور تقریباً بیشتری به نسبت از دیگر گونه ها دارد. فرم ساقه ها کاملا گوریده شکل است و به ندرت ظاهری راست و کشیده دارند. البته همین فرم گوریده مانند ساقه همراه با برگ های سبز و سفید گیاه بر جذابیت گیاه قاشقی ابلق می ‌افزاید.
 • گل قاشقی قطره باران (Peperomia Polybotrya) نیز در دسته نمونه های بوته ای شکل قرار می گیرد. برگ ها، همه‌ی ماهیت زیبایی شناسی در انواع گل قاشقی هستند و در گونه قطره باران به وضوح می توانید این ویژگی برجسته را شاهد باشید. زیرا در تماشای این پپرومیای زیبا جز برگ های کاملاً پهن گوشتی شکل که در حمایت از ساقه های نازک هستند، چیز دیگری نخواهید یافت. اما همین برگ های قلبی شکل با رنگ سبز کاملاً تیره اما درخشان، چنان زیبایی بصری حیرت انگیزی دارد که قطعاً نمی توانید به سادگی چشم از آنها بردارید. جذابیت این برگ ها در نحوه اتصال آنها به ساقه های نازک گیاه است. زیرا ساقه ها به شکل پنهان شده در پس برگ جایی از میان پهنه سبز برگ آنها را نگه می دارند. در این حالت وقتی از مقابل، این برگ ‌های پهن را تماشا می کنید، شاید متوجه حضور ساقه ‌ها نشوید.

آشنایی با گل برگ انجیری | مقاله کامل از نحوه پرورش آن

 • نوع سوم به حالتی از ساقه هایی کشیده و قرمز رنگ همراه با برگ هایی گوشتی شکل ظاهر می شوند. در این گونه ساقه ها قوام خوبی دارند و گل به حالتی استوار در گلدان می ماند. البته این ساقه ها به فرم گوشتی شکل هستند و فرم چوبی شکل ندارند. در نمونه ‌هایی سطح برگ ها از موهایی بسیار ظریف و البته لطیف پوشیده می‌ شود.
 • گل پپرومیا برگ هندوانه ای (Watermelon Peperomia) یکی از خاص ترین و در عین حال زیباترین در انواع گل قاشقی است که با رگه هایی در فرم راه راه از رنگ های سبز و سفید نقش بسته اند. هر برگ گوشتی و قلبی شکل این گونه، تداعی کننده ظاهر هندوانه ای شکل آن است. گویی بخشی از پوست یک هندوانه را به شکل قلب بریده اید و بر ساقه های تقریباً کوتاه و قرمز رنگ این گل قاشقی آویزان کرده ‌اید. فرم این گل قاشقی به شکل برگ های منفرد در ساقه های منفرد است. هر ساقه از بطن خاک سر بر می آورد و در نهایت تنها به یک برگ با ظاهری هندوانه ای شکل ختم می شود. چالش اصلی در نگهداری از گل قاشقی هندوانه ای، حفاظت از این فرم رنگ بندی راه راه سفید و سبز است. زیرا این رنگ بندی اندکی به حجم نور حساس است و در فضای کاملاً تاریک و یا کم نور ظاهری تیره می گیرد و دیگر آن شکل و شمایل پوست هندوانه ای را نخواهد داشت.
 • گل قاشقی کاپراتا (Peperomia Caperata) ما را از دنیای سبز انواع گل قاشقی برای لحظه ‌ای خارج می کند تا با یک مدل کاملا منحصر به فرد آشنا شویم. این گونه را با نام پپرومیا کاپراتا می‌ شناسند و ظاهر جذاب آنها در رنگ بندی کاملاً متفاوت برگ ها در حضور تناژی از قرمز تیره تا حالتی از رنگ ارغوانی می باشد. در این بین ساقه های تقریباً کوتاه اما کاملا قرمز رنگ گل قاشقی کاپراتا بر جنبه های زیبایی شناسی آن تاثیرگذار است. تا جاییکه فرمی کاملاً لاکچری را برای آن تداعی خواهد کرد. این گونه یکی از مشهورترین در انواع گل قاشقی برای تکمیل فضاهای دکوراتیو منازل است. زیرا فرمی کاملا لاکچری با انعطاف بالا در پذیرش هر نوع نقش در دکوراسیون های خانگی دارد.
 • گل قاشقی پوتولاتا (Peperomia Puteolata) یکی دیگر از گونه های جذاب از گل قاشقی است. برخی این گونه را با گل قاشقی برگ هندوانه ای اشتباه می گیرند. زیرا ظاهر برگ های گل قاشقی پوتولاتا نیز به مانند برگ هندوانه ای در ترکیب رگه مانندی از رنگ های سفید و سبز ظاهر خواهد شد. اما وجه تفاوت در فرم رشد کردن گیاه است. این گونه به فرم بوته ای شکل با ساقه هایی که هر کدام میزبان چندین برگ قاشقی است رشد می کند. در حالیکه در گونه برگ هندوانه ای هر ساقه میزبان تنها یک برگ است.

نکات در نگهداری از گل قاشقی

نگهداری از گل قاشقی

وقتی از شرایط نگهداری یک گیاه صحبت می ‌کنیم، در واقع قرار است هنر خود را در ایجاد یک تعادل زیستی نشان داده باشیم. گیاهان خانگی قرار است در کنار ما و همراه با شرایطی که برای آنها فراهم می ‌آوریم زندگی کنند. هر گیاهی نیازهای خاص خود را دارد و در صورت تأمین درست این نیازها است که می تواند آن زیبایی سبز و دوست داشتنی را تامین نماید. گیاه گل قاشقی یک گیاه سرسخت آفریقایی است که درست از بطن جنگل های گرمسیری سر برآورده است. وقتی قرار است به نکاتی در نگهداری از گیاه پپرومیا اشاره کنیم، به نوعی باید بتوانیم اکوسیستم جنگل های گرمسیری را برای این گل زیبا فراهم آوریم.

 • نور در نگهداری از گیاه پپرومیا:

وقتی به اصالت گل قاشقی یا همان گیاه پپرومیا باز می گردیم، می ‌بینیم که این گیاه کوتاه قامت علفی شکل، هزاران سال است که در کف جنگل های گرمسیری تحت سیطره دیگر گیاهان بلند قامت زندگی کرده است و در تمام این سال ها با حضور کم از  نور کنار آمده است. حالا هم این گیاه با همان خلق و خوی کم توقع قرار است در محیط خانگی ما زندگی کند. پس اگر می‌ خواهید از یک گل قاشقی میزبانی کنید، بهتر است این گیاه را در مجاورت نور غیر مستقیم قرار بدهید. حضور گیاه در کنار پنجره و یا هر جایی که کاملاً روشن است؛ اما در معرض تابش مستقیم آفتاب نیست، بهترین انتخاب است.

برخی مدام این سوال را می پرسند که چگونه از گل قاشقی نگهداری کنیم؟ در حالیکه چندان توجهی به خصوصیات این گل زیبا ندارند. مثلاً ممکن است گلخانه شما در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد .

گل قاشقی تحمل تابش مستقیم آفتاب را ندارد. هرچند می تواند در محیط های تاریک هم همچنان زنده بماند؛ اما بهترین شرایط حضور در یک فضای روشن عاری از تابش مستقیم آفتاب است. دقت کنید که یکی از دلایل در علت رشد نکردن گل قاشقی می تواند حضور گیاه در نور بسیار اندک باشد. گیاه در نور کم فقط زنده می ماند. چنین فضایی مستعد رشد گیاه نمی باشد.

 • خاک در نگهداری از گیاه پپرومیا:

اصولا گیاهان علفی شکل، ریشه های قدرتمندی ندارند. دلیلی هم وجود ندارد که بخواهند از ریشه های قدرتمندی برخوردار باشند. گیاهانی که کوتاه ‌قامت هستند و از ساقه های چوبی شکل ندارند، چرا باید ریشه ‌های مستحکمی را در خاک بدوانند؟

گیاه پپرومیا نیز به مانند تمام علفی شکل ها چندان ریشه های قدرتمندی ندارد. البته این ریشه های نه چندان عمیق را نیز نمی ‌تواند در بستر خاک های سخت و سنگین بدواند. محیط زیست این گیاه در خاک نرم جنگل‌ های گرمسیری است. لذا باید چنین خاکی را در بستر گلدان گیاه فراهم آورید. خاک مناسب برای نگهداری از گل قاشقی یک خاک تقریباً سبک است که از شرایط زهکش مناسبی برخوردار شده باشد.

قاعدتاً می توانید چنین خاکی را به شکل آماده از مراکز معتبر و اهل فن تهیه کنید. اما اگر می خواهید خودتان دست به کار باشید و خاک زیر پای گل قاشقی را آماده کنید، این خاک را در اختلاط یک واحد پیت ماس، یک واحد ماسه و یک واحد خاک باغچه الک شده تهیه کنید.

توجه کنید که برای رشد مناسب گیاه باید خاکی تقریباً سبک و البته متخلخل را ساخته باشید. خاکی که بتواند حجم اکسیژن کافی برای ریشه ها را فراهم کند. از آنجا که ریشه های گیاه گل قاشقی به حجم اکسیژن بالایی نیاز دارند، جدا از تامین یک خاک سبک، زهکشی مناسب نیز در تامین شرایط ایده ‌آل خاک تاثیرگذار است. یک خاک زهکشی شده این قابلیت را دارد که جریان هوا را به شکل یکنواخت در میان ریشه های گیاه توزیع کند.

گل رز | اطلاعات جامع درباره پرورش گل رز یا گل محمدی

 • دما و رطوبت در نگهداری از گل قاشقی:

نگهداری از گل قاشقی ما را به قلب جنگل ‌های گرمسیری می برد. جاییکه هوا کاملا مرطوب و به غایت گرم است. مشخصه آب و هوای گرمسیری همین رطوبت بالا در کنار گرمایی لطیف است. در نتیجه برای آنکه گل قاشقی سرحالی داشته باشید، بهتر است یک محیط تقریباً مرطوب که در دمای به نسبت گرم و لطیفی قرار دارد را برای آنها فراهم کنید. البته برای تامین این شرایط نیازی نیست تا در الگوی زیستی خانه تغییرات گسترده ای داشته باشید. خوبی گل قاشقی آن است که در دمای خانه برای زندگی راحت انسانی، به خوبی و با نشاط کامل زندگی می کند. لذا برای تامین شرایط دمایی با چالش بزرگی مواجه نیستیم. فقط کافی است شرایط محیط خانه را در یک دمای ۲۵ الی ۳۰ درجه عاری از نوسان های شدید نگهداری کنید. دقت کنید که افزایش دمای ناگهانی و یا کاهش دمای شدید به گل قاشقی آسیب خواهد زد. خصوصاً اینکه گل گرمسیری ما به هیچ حالت طاقت یک جریان پایدار و شدید از هوای سرد را ندارد.

در عین حال مشخصه آب و هوای گرمسیری در رطوبت بالای آن است. رطوبتی که حتی ممکن است از مرز ۸۰ درصد هم عبور کند. اگر چنین هوای مرطوبی را برای گیاه گل قاشقی تدارک ببینید، قطعاً قدردان توجه شما، حسابی رشد خواهد کرد. اما به یقین خود شما نمی توانید در محیطی که به شدت مرطوب است زندگی کنید. گل قاشقی گیاه کم توقعی است. فقط کافی است هوای خانه شما خیلی خشک نباشد. یک رطوبت ۳۰ الی ۴۰ درصد که تقریباً شرایط زیستی عادی در هر خانه ‌ای است، می تواند زمینه کافی برای زندگی سرحال گل پپرومیا را فراهم کند.

 • کوددهی در جریان نگهداری از گل قاشقی:

همه می ‌دانند که کوددهی تا چه اندازه تاثیر مثبت و چشمگیری در رشد و نمو انواع گیاهان دارد. به هر حال هر گیاهی که ریشه هایش را در خاک دوانده است، باید برای سالیان متمادی انبوه مواد مغذی را از همین خاک تامین نماید.

البته همه گیاهان به یک اندازه نیاز به کود ندارند. مانند گل قاشقی داستان ما که از سرسخت ترین ها است و چندان نیاز جدی به حضور کود آن هم در ابعاد وسیع ندارد. یک گیاه پپرومیا یا همان گل قاشقی که در شرایط ایده ‌آل زیستی به سر می برد، قطعا می تواند بدون حضور کود برای درازمدت زندگی سرسبزی را تجربه کند. با این وجود تقویت خاک همیشه خوب است و برای گیاه قاشقی که اندکی ضعیف شده است، مفید خواهد بود. این کود را به شکل یک اهرم تقویتی آن هم در حجم محدود به کار ببرید. مثلا می توانید به ازای هر دو بار در سال آن هم به فاصله زمانی های شش ماهه خاک گلدان گل قاشقی را کوددهی کنید. آن هم به شکلی محدود و تنها از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 • آب و نگهداری از گل قاشقی:

گیاه گل قاشقی از جمله گیاهان آپارتمانی است که با نیاز تقریباً اندکی از آب سپری می ‌کنند. این گیاه برای روزهای کم‌ آبی، خودش را آماده کرده است و با همین خلق و خوی، زندگی را تداوم می دهد. اگر بخواهید در آبیاری گیاه گل قاشقی افراط کنید، قطعاً باعث پوسیده شدن ریشه های آن خواهید شد. یک روش تاثیرگذار، آبیاری به ازای یک بار در هر هفته می باشد. به شرط آنکه سطح خاک گلدان کاملاً خشک شده باشد. اگر سطح خاک گلدان همچنان مرطوب است، از آبیاری به گل قاشقی تا خشک شدن کامل خاک جداً خودداری کنید.

برخی در نگهداری از گل قاشقی ناتوان هستند و دائماً در تکاپوی علت رشد نکردن گل قاشقی و یا خشک شدن و پژمردن آن می باشند. اما وقتی در پروسه نگهداری آنها دقیق می‌ شویم، می ‌بینیم که این گل را در کنار دیگر گیاهان گذاشته اند و به مانند آنها تحت آبیاری دائمی قرار می‌ دهند. دقت کنید که آبیاری دائمی باعث پوسیده شدن ریشه گیاه می شود. در این بین اهمیتی ندارد که شما در چه فصلی از سال حضور دارید.

چگونه گل قاشقی را تکثیر کنیم؟

هنر نگهداری از گیاهان آپارتمانی یک سمت ماجرا است و شوق و ذوق تکثیر آنها در آن سوی ماجرا نشسته است. اینکه بتوانید گل زیبایی مانند گیاه پپرومیا را تکثیر کنید، قطعاً خالی از لطف نمی باشد. اما چگونه گل قاشقی را تکثیر کنیم؟ و یا اینکه چگونه گل قاشقی بکاریم؟ قطعا این سوالی است که برای بسیاری از شما علاقمندان به نگهداری از گل قاشقی مطرح خواهد شد.

تکثیر یک گیاه فرآیند تقریباً ساده اما حساسی است. مثلاً در همین گل قاشقی باید حواس جمع باشید و تمامی شرایط ایده‌ آل زیستی اعم از آب و هوای مناسب، رطوبت کافی و خاک عالی را فراهم کرده باشید. به هر صورت برای تکثیر گل قاشقی در پاسخ به این سوال که چگونه گل قاشقی بکاریم؟ دو روش وجود دارد.

 • قلمه هایی که از ساقه گیاه گرفته می‌ شود.
 • قلمه هایی که از برگ های گیاه گرفته می شود.

اگر چه ذات گیاه گل قاشقی چندان مفهوم فصل را درک نمی‌ کند؛ اما بهتر است آغاز به کار تکثیر گل قاشقی در فصل گرم از سال باشد. در این زمان این اطمینان را دارید که تحت هیچ حالتی گیاه قلمه خورده شما تحت تنش های دمایی مانند یک جریان هوای سرد قرار نمی ‌گیرد. در عین حال خاک مناسب برای کاشت قلمه زنی باید به مراتب سبک ‌تر از خاک مطرح شده در بندهای قبلی باشد. یک خاک که نصف از پرلیت و نصف از پیت و ماس می باشد، انتخاب مناسبی است. حالا این مقدمات را داشته باشید تا ببینیم که در جزئیات با روش ‌های مطرح شده چگونه گل قاشقی را تکثیر می کنیم؟

تکثیر گل قاشقی با قلمه زنی از ساقه ها

تکثیر گل قاشقی

در این روش باید از ساقه های کاملاً سالم و درشت گل قاشقی استفاده کنید. بهتر است ساقه هایی که دارای چندین برگ کاملاً سالم و سرحال هستند را انتخاب کنید. این ساقه ها که رشد کافی را تجربه کرده ‌اند و حالا صاحب برگ ‌هایی سرحال هستند، برای ریشه دواندن در خاک آمادگی کافی دارند. البته لازم است تا برگ های پایینی از ساقه انتخابی را ببرید. یک یا دو برگ مانده بر ساقه برای انجام قلمه زنی کفایت می ‌کند.

گل سانسوریا، این زیبای خانگی را بهتر بشناسید

ساقه های قلم شده را در کلاهک های مخصوص از جنس فوم و یا نئوپرن قرار دهید. می توانید سوراخ هایی با عمق کافی در فوم ایجاد کنید و سپس ساقه ها را در آنها به شکلی محکم قرار دهید. در گام بعدی باید این قلمه ها را به پودر ریشه زنی آغشته کنید. تا اینجای کار هدف آن است که ساقه های قلمه خورده را برای یک ریشه زنی موفق آماده کنید. حالا باید چند روزی را صبر کنید تا اولین علامت ها از ریشه زنی گیاه را مشاهده کنید. غالباً در انتهای روز سوم و یا حداکثر چهارم شاهد ریشه‌ هایی هر چند کوچک هستید. اما لازم است این شکیبایی را تا حداقل ۱۰ روز ادامه دهید تا به طور کامل شاهد ریشه های بزرگی باشید. در این مرحله می توانید با حفر سوراخ ‌هایی در خاک گلدان، قلمه های ریشه زده را به محل زندگی جدیدشان منتقل کنید. با یک آبیاری مختصر مراحل تکثیر گل قاشقی با استفاده از روش قلمه ساقه ها را تمام کرده اید.

اما چالش این روش در سالم نگه داشتن قلمه ها برای مدت ۱۰ روز در فاصله ریشه زنی گیاه است. خطر پوسیده شدن ساقه به جای ریشه دواندن، گیاه در حال تکثیر شدن شما را تهدید می کند. لذا بهتر است در فوم سوراخ هایی برای تبادل هوا ایجاد کنید و هر روز برای یک ساعت هر ساقه را بلند کرده تا در معرض هوای تازه قرار بگیرد.

تکثیر گل قاشقی با استفاده از قلمه برگ ها

قلمه زدن برگ گل قاشقی

در این روش نیز الگوی کار تقریباً مشابه تکثیر با قلمه ساقه ها می باشد. با این تفاوت که نیاز به دقت و شکیبایی بیشتری دارد. از آنجا که جدا کردن ساقه های سرحال و سرزنده از گلدان مادر ممکن است برای عده ای سخت باشد، استفاده از روش قلمه برگ ایده مناسب تری است. به هر صورت کم شدن چند برگ سالم تاثیر چندانی بر وجه زیبای گلدان بانشاط شما ندارد.

برگ های درشت و کاملاً گوشتی شده که از هر نظر سالم و بانشاط هستند را انتخاب کنید. آنها را در یک پوشش فوم مانند ثابت کنید. انتهای برگ ها را به پودر ریشه زنی آغشته کنید. به مانند روش قلمه زنی باید شکیبا باشید و در انتظار پیدا شدن کامل ریشه هایی شبیه به شاخه از بطن برگ بمانید. حدوداً ۳ الی ۴ هفته زمان لازم است تا برگ های ریشه دوانده، آمادگی انتقال به خاک گلدان را داشته باشند. در تمام این مدت باید سرکشی منظم به برگ های قلمه زده داشته باشید و با هوادهی مناسب مانع از پوسیده شدن آنها شوید.

آیا گل قاشقی در آب ریشه می زند؟

ریشه زنی برگ قاشقی در آب

همان طور که می دانید ریشه دواندن در آب یکی از ایده های ساده و البته موثر در تکثیر بسیاری از گیاهان خانگی است. در این مورد هم می توانید دست به کار باشید و با روش های ساده تکثیر گل قاشقی در آب، به تعداد گل‌ های بیشتری برسید. در این روش باید ساقه های سرحالی که دارای برگ های قوی و سالم هستند را انتخاب کنید.

البته آن قسمت از ساقه که در داخل آب قرار می ‌گیرد، باید عاری از برگ باشد. ساقه را به شکل اوریب قلمه زنی کنید و قسمت انتهای آن را در داخل یک حجم محدود از آب، مانند یک لیوان قرار دهید. حدود یک ماه زمان لازم است تا شاهد اولین ریشه زنی ها باشید. البته خیلی بیشتر از این‌ ها باید صبر کنید تا این ریشه های جوان، قوای کافی برای ماندن در خاک را پیدا کرده باشند.

تکثیر از طریق بذر گل قاشقی:

یکی دیگر از راههای تکثر گیاه از طریق بذر می باشد. بذرهای این گیاه از گرده افشانی بین دو گل انجام می شود در زمان بذردهی گل ها خشک شده و در داخل گلهای خشک شده بذرهایی بسیار ریز وجود دارد هر یک گل قادر به تولید ۱۰ الی ۵۰ عدد بذر می باشد یعنی اگر بتوانید یک گلدان خوب را بذرگیری کنید می توانید از یک گلدان تا حدود ۱۰۰۰ عدد بذر گیری کنید که البته این کار توسط متخصصان اهل فن انجام می شود و باید تجربه لازم در تولید بذر را داشته باشید برای خرید بذر کالانکوئه که همانند گل قاشقی  می باشد می توانید وارد لینک خرید در فروشگاه بذرکو شوید.

مشکلات گیاه گل قاشقی

خوشبختانه گیاه گل قاشقی در دسته گیاهان مقاوم آپارتمانی قرار دارد و به این سادگی ها در چالش سخت بیماری‌ ها و کاستی ‌ها قرار نمی‌ گیرد. اما به هر حال اگر کوهی از مقاومت هم باشد، قطعاً در اثر کم اهمالی صاحبانش اسیر مشکلاتی خواهد شد. بیماری ‌هایی که گاها با یک رسیدگی ساده مرتفع می شوند و گاها هم آنچنان عمیق گیاه را درگیر می ‌کنند که شاید به مرگ آن بیانجامد. لذا وقتی میزبان یک گل پپرومیای زیبا و سرحال هستید، از همین حالا دست به کار باشید و با اطلاع کافی از مشکلات گیاه گل قاشقی برای حضور هر چه سالم تر آنها تلاش کنید. برخی از بیماری های گل قاشقی به قرار زیر هستند.

مشکلات و آفات گیاه قاشقی

 • گل قاشقی با برگ های پژمرده شده. همه زیبایی انواع گل قاشقی در برگ های پهن و گوشتی شکل آنها است. لکن وقتی گیاه پژمرده می شود، همین برگ های زیبا و سرحال به حالتی دل مرده با قامت هایی کاملا افتاده ظاهر می شوند. گل قاشقی پژمرده شده را به راحتی می توانید تشخیص دهید. کافی است برگ های گیاه حالتی سر به زیر و بی جان داشته باشد. پژمردگی یک بیماری نیست؛ بلکه خبر از حضور شرایط نامطلوب زیستی است که در صورت تداوم می تواند بسیار خطرناک باشد. دلیل این پژمردگی ها غالباً از خشکی بیش از حد خاک است. در شرایط نگهداری از گل قاشقی تاکید اکید کردیم که این گیاه نیاز اندک به آبیاری دارد؛ اما نباید از آن سوی بام بیفتید و اجازه دهید خشکی خاک گلدان به شکل عمیق و فراگیر در تمام ریشه های گیاه حضور داشته باشد.
 • گل قاشقی با برگ های گوریده شده. زیبایی گل قاشقی در برگ های قلبی شکل و کاملاً پهن و البته فراوان آن است. اما یکی از مشکلات رایج، گوریده شدن این برگ های زیبا می باشد. به شکلی که یک برگ از فرم پهن و صاف خود خارج شده، به حالتی غریب در خود می ‌پیچد. این گوریده شدن برگ ها دلیل بر بیماری نیست؛ بلکه از کمبود کلسیم در خاک است. وقتی خاک گیاه شرایط اسیدی دارد و شما هم ناآگاهانه آبیاری بیش از اندازه را انجام داده باشید، کلسیم خاک کاهش پیدا می ‌کند. استفاده محدود از کودهای NKP از نوع ۲۰ ۲۰ ۲۰ برای تقویت خاک و در امتداد آن سرحال شدن برگ های گل قاشقی کفایت می ‌کند.
 • وقتی برگ ها رنگ می بازند. در همین مقاله بارها و بارها گفتیم که گل قاشقی یک گیاه همیشه سبز با برگ هایی زیبا است. سبزی مشخصه اصلی این گیاه می باشد. اما ممکن است در اثر ناملایماتی این رنگ سبز که نشان از حیات سرحال گیاه دارد، زایل شده، جای خود را به زردی بدهد. زرد شدن برگ ها از مشکلات رایج گل قاشقی است که همچنان در حد یک مشکل ساده زیستی قرار دارد. آبدهی بیش از حد باعث زرد شدن برگ ها می ‌شود. در مشاهده چنین مشکلاتی کافی است جریان آبدهی به گیاه را سر و سامانی اصولی بدهید. خود گیاه به مرور زمان قادر است تا شرایط مناسب زیستی را بازیابی کند.
 • پوسته پوسته شدن برگ ها در گل قاشقی نیز از جمله بیماری ‌های بسیار رایج است. این پوسته پوسته شدن ها به شکل توده هایی سفید رنگ بر رگبرگ های گل قاشقی ظاهر می‌ شوند. اگر نسبت به ظهور این توده های سفید رنگ بی تفاوت باشید، قاعدتاً نمی توانید از مرگ زودهنگام گل قاشقی جلوگیری کنید. پس در صورت مشاهده چنین مشکلی سریعا دست به کار باشید و از حشره کش ها در دفع این عامل بیماری زا استفاده کنید.

آفت تریپس

 • وقتی برگ ها در خود می لولند و به حالتی لکه ‌دار آسیب می‌ بینند. احتمالاً گیاه شما در معرض تهاجم تریپس قرار گرفته است. تریپس یک نوع حشره بسیار کوچک است که در عین کوچکی از بزرگترین آفت ها در دنیای گیاهان شمرده می شود. البته اگر هوشمند باشید و قبل از آنکه ابعاد فاجعه تمام ماهیت گیاه را در بر بگیرد، آن را شناسایی کرده باشید، می توانید با حشره کش های متداول از شر این آفت کوچک اما مخرب خلاص شوید.
 • کنه ها از دیگر آفات خطرناک در غالب حشرات تهاجمی هستند. حشراتی که گیاه را به عنوان یک زیستگاه ایده ‌آل انتخاب می ‌کنند؛ اما هیچ تعهدی نسبت به زیستگاه مناسب خود ندارند. بلکه کاملاً برعکس همت بالایی در تخریب برگ ‌های گیاه قاشقی دارند. به شکلی که برگ های تحت تهاجم کنه ها به طور کامل زرد می ‌شود و از حالتی شکننده برخوردار هستند. لبه های برگ ها غالباً به شدت خشک شده، حالتی دامنه ‌دار پیدا می ‌کنند. این آفت حشره وار را هم می توانید به موقع قبل از وقوع تخریبی گسترده از طریق انواع حشره کش ها دفع کنید.
 • جدا از انواع آفات که در قامت حشرات خطرناک ظاهر می‌ شوند، گل قاشقی تحت تهاجم برخی از قارچ ها نیز قرار می ‌گیرد. مانند بیماری لکه برگ Phyllosticita که ظاهر کلی گیاه را کاملاً تحت تاثیر قرار می ‌دهد. این بیماری با منشا قارچی به شکل لکه هایی سیاه و یا قهوه ای سوخته بر سطح برگ های سبز گل قاشقی ظاهر می شود. شروع بیماری غالباً به شدت محدود است و تنها یک یا چند برگ را مبتلا می ‌کند. اما ماهیت قارچ ‌گونه این بیماری به شدت مسری است و در صورت کم توجهی شما خیلی زود تمام گیاه را در بر خواهد گرفت. راه تقابل با این قارچ خطرناک، حذف کامل برگ های مبتلا شده است. حتی برگ هایی که نسبت به ابتلای آنها شک دارید هم باید حذف شوند.
 • یک نوع بیماری لکه برگ دیگر نیز با نام Cercospora در سطح گل قاشقی بسیار متداول و به شدت کشنده می‌ باشد. این بیماری که باز هم منشأ قارچی دارد، به شکل لکه های قهوه ای رنگ با ظاهری برجسته در هر دو سطح برگ ها ظاهر می‌ شود. برای تقابل با این نوع تهاجم قارچی، ماجرا اندکی دشوارتر است. زیرا جدا از آنکه باید برگ های مبتلا شده را به طور کامل حذف کنید، لازم است تا خاک گلدان گل قاشقی را نیز به طور کامل پاکسازی کنید. تعویض خاک بهترین ایده است.

گل قاشقی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. هماهنگی عالی با شرایط زیست انسانی، زیبایی بصری، رشد ملایم و همیشگی در کنار ظاهری لاکچری همراه با قیمت مناسب در محبوب شدن این گیاه آفریقایی به عنوان یک همنشین خانگی بسیار تاثیرگذار بوده است. اگر شما هم قصد میزبانی از این گل همیشه سرسبز را دارید، بهتر است هوشمند باشید و از همان ابتدای امر گیاهی کاملاً سالم و سرزنده را خریداری کنید.

منبع سایت ویکی پدیا

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر