خانه پرورش گیاهانآموزش کاشت بذر پاپایا یا خربزه درختی | کاشت تا برداشت محصول

پاپایا یا خربزه درختی | کاشت تا برداشت محصول

توسط bazrcoir

نحوه‌ی پرورش میوه‌ی پاپایا در سرتاسر طول سال:

عاشق پرورش پاپایا هستم. پرورش آن‌ها ساده است (البته اگر روش کار را بلد باشید!)، آن‌ها سریع میوه می‌دهند و میوه‌دهی آن‌ها در سرتاسر طول سال است. می‌توانم از آن‌ها به‌صورت پخته یا سبز استفاده کنم، می‌توانم آن‌ها را به مرغ‌هایم بدم و آن‌ها تعداد زیادی از پرنده‌های وحشی را به داخل باغ من می‌آورند.
پاپایاها درختان تحت سایه‌ای هستند که سریع رشد می‌کنند و چهره‌ی بسیار زیبایی هم دارند.
پرورش پاپایا از روی بذر، ساده‌ترین و موفقیت‌آمیزترین راه برای شروع کار است. و البته ارزان‌ترین هم هست. می‌توانید پاپایاها را با استفاده از دانه‌هایی که از مغازه می‌خرید پرورش دهید.
اما پاپایا می‌تواند یک گیاه ظریف باشد … پرورش آن‌ها آسان است، اما زنده نگه‌داشتن و دریافت میوه‌ی خوب از آن‌ها به این سادگی نیست.
پرورش پاپایا
اصالت پاپایا به مناطق کم‌ارتفاع آمریکای جنوبی برمی‌گردد، اما امروز می‌توانید در هر نقطه‌ای از مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آن را پرورش دهید. این محصول غالباً به‌صورت وحشی می‌روید و هر باغچه‌ی استوایی چند درخت پاپایا را در خود دارد.
برای پرورش پاپایاهای خوب به یک اقلیم عاری از سرمازدگی، مقدار زیادی نور آفتاب، آب زیاد و خاک بسیار خوب نیاز دارید.
اگر بتوانید تمامی موارد فوق را تامین کنید، می‌توانید در هر مقطع از سال تعدادی بذر پاپایا را داخل خاک فرو کنید و ۶ الی ۱۰ ماه بعد، میوه‌دهی آن را تماشا نمایید.
خوب، طبیعتاً تعدادی مانع و دام هستند که هنگام پرورش پاپایا باید مراقبشان باشید. اما اگر از مشکلات احتمالی آگاه هستید، بنابراین دلیلی ندارد که همان اولین تلاشتان برای پرورش پاپایا به یک موفقیت قابل توجه دست نیابد. بیایید به جزئیات نگاه کنیم …

درختان پاپایا دارای میوه استوایی بسیار شیرین هستند

تصویر فوق العاده زیبا از یک باغ درخت پاپایا یا میوه خربزه درختی پایه بلند

میوه پاپایا چه شکلی هستند؟

این‌ (تصاویر بالا) تعدادی تصویر از پاپایا هستند، برای آن‌هایی که تا کنون این گیاه را ندیده‌اند.
پاپایاها سریع رشد می‌کنند و گیاهی تک‌ساقه‌ای هستند. تنه‌ی آن‌ها نرم است و پوسته ندارد و آن‌ها شاخه هم ندارند.
برگ‌های آن عظیم هستند و خیلی عمر نمی‌کنند. معمولاً یک تنه‌ی بلند دارید که تعدادی برگ در بالای آن هستند. ظاهر کلی آن اندکی شبیه به درخت نخل است.
اگر پاپایا نوک در حال رشد خود را از دست بدهد یا این نوک بریده شود، می‌تواند چندین تنه را به وجود بیاورد.
میوه‌ی آن روی تنه رشد می‌کند و ازآنجایی‌که پاپایاها به رشد خود در ارتفاع ادامه می‌دهند، با افزایش سن درخت، میوه‌ها در ارتفاع بالاتری شکل می‌گیرند و چیدنشان سخت‌تر می‌شود.

تصویر یک درخت پایه کوتاه میوه خربزه درختی یا پاپایا

تصویری بسیار زیبا  از یک درخت پایه کوتاه پاپایا | میوه خربزه درختی پایه کوتاه


نحوه‌ی پرورش پاپایا از طریق بذر:

کافی است میوه پاپایا را به دو نیم تقسیم دهید، دانه‌ها را بیرون بکشید، تمیز و خشکشان کنید (حقیقتاً خودم هیچ‌وقت زحمت تمیز کردنشان را نمی‌کشم …).
در نهایت آن‌قدر دانه خواهید داشت که می‌توانید یک مزرعه‌ی پاپایا بسازید …
یک مکان آفتاب‌گیر و سرپوش‌دار را در باغ خود انتخاب کنید. درست شنیدید، در باغ. آن‌ها را در گلدان شروع نکنید.
پاپایاها واکنش خوبی به تعویض مکان ندارند. هر چیزی که ریشه‎‌های پاپایا را اذیت کند، موجب عقب‌نشینی‌شان‌ می‌شود. آن‌ها از این کار متنفرند. ایمن‌ترین راه این است که صرفاً آن‌ها را در همان محلی که قرار است زندگی کنند بکارید.

میوه پاپایا یا خربزه درختی


پاپایاها درخت‌هایی بسیار گرسنه هستند. منظورمان این است که آن‌ها به خاک بسیار خوب، سرشار از مواد ارگانیک و مغذی نیاز دارند.
اگر خاک خوبی ندارید، مقداری خاک بسازید. سوراخی را به عمق نیم متر حفر کنید و آن را با مخلوطی از کمپوست خوب و خاک پر کنید. حقیقتاً حداقل ۲ الی ۳ مورد از این بسترهای کاشت در موقعیت‌های مختلف نیاز هستند
حالا مقداری از بذرهای خود را بپاشید. چند دوجین بذر به ازای هر بستر، مقدار مناسبی است. من حتی از تعداد بیشتری هم استفاده می‌کنم … بذرها را با مقدار اندکی کمپوست بپوشانید و به‌خوبی روی آن مالچ بریزید. بذرها معمولاً به یک هفته وقت نیاز دارند تا جوانه بزنند و امکان دارد بیشتر هم طول بکشد.
به‌زودی متوجه خواهید شد که جوانه‌هایتان اندازه و میزان رشد متفاوتی دارند. به همین دلیل تعداد زیادی از آن‌ها را می‌کاریم. ضعیف‌ترها را کنار بگذارید. وقتی هنوز کوچک هستند آن‌ها را از دل خاک بیرون بکشید یا بزرگ‌ترها را از نزدیکی زمین ببرید. تنها بهترین‌ها را نگه دارید.
در این مرحله باید حدود نیم دوجین گیاه را نگه دارید. گیاهان پاپایا می‌توانند مذکر، مونث یا هرمافرودیت باشند و باید مطمئن شوید که تعدادی مونث یا دوجنسه را در میان جوانه‌هایتان داشته باشید. پاپایای مذکر میوه نمی‌دهد.


پاپایاها زمانی که به ارتفاع حدود ۱ متری می‌رسند، شروع به گل دادن می‌کنند. مذکرها ابتدا گل می‌دهند. مذکرها دارای ساقه‌های بلند و باریک با تعدادی شکوفه‌ی کوچک هستند. گل‌های مونث معمولاً یک شکوفه‌ دارند که بزرگ‌تر است و در نزدیکی تنه قرار دارد. تصاویر پاپایاهای بالا را ببینید.
اکثر گیاهان مذکر را بیرون بکشید. شما به ازای هر ۱۰ الی ۱۵ گیاه مونث، تنها به یک مذکر نیاز دارید تا گرده‌افشانی خوب تضمین شود.
و همین. در نهایت به یک گیاه مونث بسیار قدرتمند و سالم در هر بستر می‌رسید (و یک گیاه مذکر در میان آن‌ها …). اگر آب‌وهوا به‌اندازه‌ی کافی گرم است و اگر پاپایاها را زیر نور کامل آفتاب و در خاک خوب پرورش می‌دهید، می‌توانید اولین میوه‌ی رسیده‌‎ی خود را طی ۱۰ ماه برداشت کنید.

چه میزان آب؟

پاپایاها دارای برگ‌های بزرگ و نرمی هستند. در آب‌وهوای گرم آب زیادی از روی آن‌ها تبخیر می‌شود، بنابراین آب زیادی می‌خواهند. اما متاسفانه پاپایاها نسبت به پوسیدگی ریشه بسیار حساس هستند، علی‌الخصوص اگر هوا خنک باشد. آبیاری بیش‌ازحد، رایج‌ترین دلیل برای مشکلات پاپایا در حین رشد است.
میزان آب به دما و وضعیت سلامت کلی و میزان رشد گیاه بستگی دارد. یک گیاه سالم‌تر بهتر از عهده‌ی امور برخواهد آمد اما در کل باید مراقب آبیاری بیش‌ازحد در دوره‌های آب‌وهوایی خنک باشید.

چه میزان غذا؟

هرقدر که می‌توانید. پاپایاها به کود زیادی احتیاج دارند. آن‌ها خیلی زیاد نیتروژن هوس می‌کنند. آن‌ها را به‌صورت منظم کوددهی کنید. می‌توانید از یک کود کامل یا چیزی شبیه به سرگین مرغ بهره بگیرید. پاپایاها می‌توانند مقدار زیاد سرگین تازه را به‌خوبی تحمل کنند. همچنین می‌توانید در مصرف کمپوست سخاوت به خرج دهید و با رشد گیاه، مالچ‌ها را به‌صورت پشته جمع‌آوری کنید.
چه میزان آفتاب؟
هرقدر که می‌توانید. اشکالی ندارد که برگ‌ها اندکی در هوای داغ پژمرده شوند. پاپایاها عاشق حرارت و نور خورشید هستند. می‌توانید آن‌ها را در سایه‌ی مقطعی پرورش دهید، اما در نهایت با یک درخت بیمار و دراز مواجه خواهید شد که اگر هم میوه بدهد، این میوه‌ها چندین متر در ارتفاع خواهند بود و مزه‌ی خاصی ندارند.
پاپایاها چه زمانی میوه می‌دهند و چقدر؟
پاپایاها در سرتاسر طول سال میوه می‌دهند، تا زمانی که هوا به‌اندازه‌ی کافی گرم باشد. آن‌ها را راضی نگه دارید و به میوه دادن ادامه می‌دهند (اگر دما بیش‌ازحد افت کند، آن‌ها دیگر گل نمی‌دهند. پس از گرم شدن هوا، دوباره گل دادن را از سر می‌گیرند).
پاپایاهای جوان بهره‌وری بیشتری دارند. هرقدر گیاه پاپایا مسن‌تر شود، ضعیف‌تر خواهد شد. میوه‌های کمتر و کوچک‌تری تولید خواهند کرد و امکان دارد دچار آفت و بیماری شوند. همچنین ازآنجایی‌که گیاه به رشد قدی خود ادامه خواهد داد، رسیدن به میوه‌ی آن دشوارتر می‌شود.
به نظرم بهتر است که تعداد بیشتری را بکارید. هر چند ماه یک تعداد بذر جدید بکارید. بدین ترتیب شما همواره تعدادی گیاه سالم و با بهره‌وری بالا را در سرتاسر طول سال خواهید داشت و لزومی ندارد برای چیدن میوه سراغ نردبان بروید.

پاپایاها چقدر عمر می‌کنند؟

آن‌ها عمر متغیری دارند، اما اکثراً زیاد عمر نمی‌کنند. با افزایش سنشان به انواع بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌شوند. اکثر درختان من چیزی بین سال دوم و سوم از بین می‌روند. ما طوفان‌های بزرگ‌تری داریم و پاپایاهای من پس از افزایش قد بیش‌ازحد، در ین بادهای شدید از بین می‌روند.
اما تعدادی درخت هم دارم که نابودنشدنی به نظر می‌رسند. به‌جای اینکه در باد نابود شوند، می‌شکنند و چند تنه‌ی جدید را شکل می‌دهد. یک بار عکس پاپایای چهل‌ساله را مشاهده کردم!


مشکلات رایج هنگام پرورش پاپایا

تا همین‌جا هم به شایع‌ترین مشکل اشاره کرده‌ام: پوسیدگی ریشه به خاطر آبیاری بیش‌ازحد. اگر آب‌وهوای خنکی دارید، پاپایای خود را خشک نگه دارید.
اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که باران‌های استوایی سیلابی دارد، پس کار خاصی نمی‌توانید بکنید. در هر فصل باران‌خیز، تعداد زیادی از گیاهان بالغم را از دست می‌دهم. این مشکل ایجاد نمی‌کند، زیرا دائماً گیاهان جدیدی را آغاز می‌کنم. جوان‌ها دوام می‌آورند و همواره تعدادی پاپایا دارم که اینجا و آنجا میوه بدهند.
بادهای شدید دیگر دلیل رایج برای ویرانی پاپایا هستند. گیاهان پاپایا دارای سیستم ریشه‎ی کم‌عمقی هستند و وقتی با افزایش سن قسمت بالاتنه‌شان سنگین می‌شوند، به‌راحتی در صورت وزش باد واژگون می‎شوند. باز هم کاشت مجدد، چاره‌ی شما است.
در گام بعدی پرنده‌ها، خفاش‌ها و صاریغ‌ها هستند … همه پاپایا را دوست دارند. تنها راه‌حل برداشت میوه به‌محض تغییر رنگ آن است. روی صندلی آشپزخانه هم به‌خوبی خواهد رسید.
البته مشکلی با تقسیم پاپایاهایم ندارم. هرچه بتوانم را برداشت می‌کنم و نگران میوه‌هایی که در ارتفاع بالاتر هستند نمی‌شوم. پرنده‌ها می‌توانند تا زمان سقوط درخت باقی میوه‌ها را بخورند.
مگر اینکه درخت‌هایم بهره‌وری یا طعم میوه‌ی خارق‌العاده‌ای داشته باشند. تنبل‌تر از این هستم که برای برداشت میوه از نردبان بالا بروم، بنابراین اگر درختی خیلی بلند شود آن را تا ارتفاع حدود ۶۰ سانتی‌متری می‌برم. گاهی اوقات این امر موجب مرگشان می‌شود، اما گاهی اوقات دوباره با چند تنه‌‌ی جدید رشد می‌کنند. میوه‌ی بیشتری را در مکانی دریافت می‌کنم که دستم به آن می‌رسد.
بهترین زمان برای بریدن درخت پاپایا در آب‌وهوای خشک است. تنه‌ی آن توخالی است. اگر با آب پر شود، پوسیده خواهد شد. می‌توانید با یک گلدان یا کیسه‌ی پلاستیکی برعکس آن را بپوشانید. آب‌وهوای داغ و مرطوب، پوسیدگی را تحریک می‌کند.
پاپایاها تعداد زیادی ویروس و بیماری خواهند گرفت که توسط حشرات مکنده انتقال داده می‌شوند. این مشکلات در زمانی که گیاه تحت فشار است افزایش می‌یابند، مثلاً زمانی که پایه‌هایش خیس هستند.
به نظرم ارزش ندارد نگران بیماری‌ها باشید با برای درمانشان تلاش کنید. صرفاً گیاه بیشتری بکارید.
پاپایاهای جوان و پرشاخ‌وبرگ کمتر تحت تاثیر حشرات یا بیماری‌ها قرار می‌گیرند. صرفاً تعداد زیادی از آن‌ها را بکارید و بهترین‌ها را حفظ کنید.
دانه‌های سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین گیاهانتان را حفظ کنید و به‌تدریج می‌توانید بهترین نسل‌های پاپایا را در باغچه‌ی خود پرورش دهید.
پرورش پاپایا در اقلیم‌های خنک‌تر
اگر حداقل تابستان‌های طولانی و بلند را دارید، می‌توانید پاپایا را به‌عنوان یک گیاه زینتی پرورش دهید. در این شرایط می‌توانید آن را در محیط داخلی و از گلدان شروع کنید تا زمان بیشتری داشته باشید. آن‌ها را پشت به خورشید و رو به دیوار بکارید و از چهره‌ی استوایی‌شان لذت ببرید. اما نمی‌توانید آن‌قدر گیاهتان را زنده نگه دارید تا میوه دادنش را ببینید.
تنها گزینه‌ی دیگری که دارید پرورش پاپایا در یک گلدان بسیار بزرگ و گذاشتن آن گلدان در یک گلخانه‌ی گرم در فصل زمستان است. هنوز هم تردید دارم که میوه‌ی مقبولی را از آن بگیرید. من پاپایا را به‌عنوان یک گیاه زینتی یک‌ساله پرورش می‌دهم.

منبع:tropicalpermaculture
تهیه وترجمه شده توسط تیم تخصصی بذرکو
هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد

۱ دیدگاه
4

Related Posts

۱ دیدگاه

محمد فروردین ۱, ۱۴۰۰ - ۲:۱۷ ق٫ظ

سلام.مفید بود.فقط زمان کاشتن بذر در مناطق گرمسیری مثل جنوب استان فارس چه ماهی از سال مناسبه؟

پاسخ

ارسال نظر