خانه آموزش های تخصصیآموزش باغبانی نکات همراه با کاشت بذر سیب در باغچه

نکات همراه با کاشت بذر سیب در باغچه

توسط bazrcoir
آموزش کاشت بذر سیب

کاشت بذر سیب : برای داشتن یک درخت سیب، نیازی نیست که حتماً صاحب باغ و باغچه بسیار بزرگی باشید. فقط کافیست که بخواهید تا همراه با آموزش کاشت بذر سیب در گلدان و محیط های خانگی، صاحب یک درخت سرحال از سیب شوید.

سیب از جمله میوه‌ های بسیار محبوب است. میوه ‌ای که گویا در سراسر جهان قابلیت کشت شدن را دارد و در نزد هر کسی از این دنیا اعتبار خاصی برای خودش خواهد داشت. داشتن درخت سیب هم به اندازه خود میوه سیب جذابیت دارد. البته برای داشتن یک درخت سیب، نیازی نیست که حتماً صاحب باغ و باغچه بسیار بزرگی باشید. فقط کافیست که بخواهید تا همراه با آموزش کاشت بذر سیب در گلدان و محیط های خانگی، صاحب یک درخت سرحال از سیب شوید.

کاشت بذر سیب

نکات همراه با کاشت بذر سیب در باغچه

 

گام به گام در آموزش کاشت بذر سیب

اگر می ‌خواهید کاشت بذر سیب را انجام دهید، می توانید دانه های آماده برای کشت این گیاه را از طریق فروشگاه های وسایل باغبانی تهیه کنید؛ اما اگر اندکی خوش ذوق تر باشید، می ‌توانید این بذر ‌ها را خودتان و از طریق دانه ‌های همان سیب هایی که می خورید، داشته باشید. در این آموزش کاشت بذر سیب، هدف آن است که خودتان آن بذر های مستعد را تهیه کنید.

دانه های سیب را آماده کنید

برای رسیدن به دانه‌ های مستعد کشت درخت سیب، کار چندان دشواری پیش روی شما نمی باشد. کافیست مقداری سیب باکیفیت و اصیل را از سطح بازار خریداری کنید و دانه ‌های آن را بدون آسیب خارج سازید..

در نظر داشته باشید که اکثر کشاورزان، درخت های سیب را از طریق پیوند تکثیر می ‌دهند. کاشت بذر سیب به آن جهت که درصد موفقیت کمتری دارد، غالباً در ابعاد صنعتی و تجاری در نظر گرفته نمی شود؛ اما شما که می خواهید در سطح خانه از داشتن یک درخت جوان سیب بهره مند شوید، چاره ‌ای جز کاشت بذر سیب نخواهید داشت. برای رسیدن به شانس بالا در جوانه زدن دانه های سیب، بهتر است که این دانه ها را به تعداد بالا در خاک گلدان هایتان بکارید. هر چه دانه های بیشتری را بکارید، شانس بالاتری خواهید داشت که از یک نهال جوان درخت سیب میزبانی کنید.

کاشت بذر سیب

کاشت بذر سیب

با دانه های سیب چه کنیم؟

ابتدا مطمئن باشید که تمام دانه های استخراج شده با هدف کاشت بذر سیب، کاملاً سالم هستند. بعد این دانه ها را همراه با دستمال کاغذی کاملاً خشک کنید و سپس در یک کاسه آب بیاندازید. در این مرحله با دو نوع از دانه سیب مواجه خواهید شد. آنها که بالای آب می مانند و به کار شما نخواهند آمد، آنها که در اعماق آب ته نشین می شوند که دقیقا همان دانه های مطلوب برای کاشت بذر سیب می باشند.

دانه هایی که در اعماق آب مانده اند را به مدت ۳ الی ۴ هفته در یک دستمال کاغذی قرار دهید تا خشک شوند. البته برای این کار لازم است تا هر چند روز یک بار، دانه ها را زیر و رو کنید. چرا که در غیر این صورت، احتمالاً دانه های شما خواهند پوسید.

آغاز کاشت بذر سیب

برای کاشت بذر سیب، نمی توان مستقیماً دانه ها را روانه خاک نمود؛ بلکه باید این دانه ‌ها را در همراهی با خاک قرار داد. از این رو، مقداری خاک پیت ماس تهیه کنید و تمام دانه ها را در این مقدار از خاک پیت ماس بریزید. سپس به طور یکنواخت دانه ‌های سیب را در خاک مذکور مخلوط کنید. در این مرحله لازم است که اندکی پیت ماس همراه با دانه ‌های بذر سیب را مرطوب نمایید.

مخلوط دانه های سیب با پیت ماس را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و به مدت سه ماه در یخچال نگهداری کنید. این عمل از آن جهت اهمیت دارد که باید به نوعی همراه با آغاز کاشت بذر سیب، خواب زمستانی را برای دانه های سیب شبیه سازی کنید. دانه هایی که توانسته اند در سطح خاک، خواب زمستانی را تجربه کنند، در ابتدای بهار جوانه خواهند زد. نگهداری در یخچال آن هم به مدت ۳ ماه همراه با خاک پیت ماس در اصل یک شبیه سازی از فصل زمستان می باشد.

آموزش کاشت بذر سیب

آغاز کاشت بذر سیب

 

کاشت بذر سیب در هوای آزاد را تجربه کنید

بهتر است قبل از آنکه دانه ها را روانه فضای باز مثلاً حیاط خانه و یا گلدان های از قبل آماده سازید، خاک را از وجود علف های هرز خالی کنید و در عین حال تمام سنگ ها و ریگ های موجود در خاک باغچه و یا گلدان را بیرون بکشید. محل کاشت بذر سیب باید در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب باشد. در مقابل زمین و یا خاک مورد کاشت بذر سیب باید به خوبی زهکشی شده باشد تا شرایط حاصلخیز تری را برای شما فراهم آورد. در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که بهترین فصل برای انتقال بذر های سیب به فضا های باز مانند باغچه و یا گلدان ها، ابتدای فصل بهار می باشد.

کود دهی در خاک را از یاد نبرید

بهتر است قبل از آنکه بذر های آماده سیب خود را در خاک بکارید، از غنی شدن خاک اطمینان حاصل کنید. برای این منظور لازم است که خاک مورد نظر برای کاشت بذر سیب را همراه با کوددهی غنی سازی کنید. بهترین کود برای غنی سازی خاک، کمپوست می باشد. کمپوست جدا از تقویت خاک می تواند باعث تهویه در خاک باشد و در عین حال شرایط زهکشی بسیار مناسبی را برای خاک فراهم آورد.

نحوه کاشت بذر سیب

خاک در کاشت بذر سیب

چگونگی کاشت بذر سیب

برای کاشت بذر سیب باید در سطح خاک شیار هایی به عمق ۲.۵ سانتیمتر را ایجاد کنید. فاصله میان شیار ها را ۳۰ سانتیمتر در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که شما قصد تهیه نهال از کاشت بذر سیب را خواهید داشت. اگر به تعداد بالا می خواهید نهال داشته باشید، ترتیب بالا را در نظر بگیرید. در غیر این صورت برای یک نهال نیازی به رعایت این فاصله ها نمی باشد؛ اما بهتر است که کاشت مقدماتی در شرایطی باشد که بتوان نهال بدست آمده از بذر سیب را جا به جا نمود. سرآخر جوانه ها را در خاک به گونه ای بکارید که مسیر جوانه در بذر سیب رو به بالا از خاک بیرون زده باشد. در انتها که بذر های خود را به مقدار اندک آبیاری می کنید، می توانید در انتظار آمدن نهالی سرحال از درخت سیبی که می خواهید بنشینید.

منبع

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر