خانه دسته‌بندی نشده آشنایی با برخی از گیاهان مقاوم به سرما

آشنایی با برخی از گیاهان مقاوم به سرما

توسط bazrcoir

 بسیاری از گیاهان و در پس آن گل های آپارتمانی و تزئینی مقاوم در برابر سرما نیستند. به طوری که  با اولین نسیم سرد زمستانی رخسار زیبای خود را از دست می ‌دهند؛ اما هستند گیاهان و گل هایی که مقاومت خوبی در برابر شرایط سخت زمستان دارند. گیاهان مقاوم به سرما برای کسانیکه می خواهند در هر فصل از سال دل در دنیای جذاب گل ها داشته باشند، گزینه‌ های مطلوبی است.

آشنایی با برخی از گیاهان مقاوم به سرما

شخصی که دوستدار نگهداری از گلها است، احتمالاً عاشق گیاهان باشد. برای چنین عاشقانی نمی شود این طور تجویز کرد که شما تنها در نیمی از سال می توانید با عزیزان زیبای خود همنشین باشید و در نیم دیگر سال یعنی در فصل سرما باید منتظر از خواب بر خواستن آنها بنشینید. بسیاری از گیاهان و در پس آن گل های آپارتمانی و تزئینی مقاوم در برابر سرما نیستند. به طوری که  با اولین نسیم سرد زمستانی رخسار زیبای خود را از دست می ‌دهند؛ اما هستند گیاهان و گل هایی که مقاومت خوبی در برابر شرایط سخت زمستان دارند. گیاهان مقاوم به سرما برای کسانیکه می خواهند در هر فصل از سال دل در دنیای جذاب گل ها داشته باشند، گزینه‌ های مطلوبی است.

آشنایی با برخی از گیاهان مقاوم به سرما

آشنایی با برخی از گیاهان مقاوم به سرما

گیاهان مقاوم به سرما کدامند؟

به هر صورت، وقتی در محیطی زندگی می کنید که می ‌دانید در قسمت بسیاری از وقت سال با موج سرما رو به رو هستید، باید هم در فکر پرورش گیاهان مقاوم به سرما در محیط خانه، باغ، کوچه و یا پارک های خود باشید. اما گیاهان مقاوم به سرما کدامند؟ اصولا چه گیاهانی در این لیست قرار می گیرند؟ آیا هر گیاه مقاوم به سرما می تواند با هدف نگهداری در خانه ها و باغ ها مورد استفاده قرار گیرد؟ در این مقاله قصد معرفی برخی از گیاهان مقاوم به سرما را داریم. گیاهانی که از گل های زیبا تا درختان تناور را شامل خواهند شد و در عین حال کاملاً مناسب نگهداری در محیط های خانگی، باغچه ها و پارک ها هستند.

خیلی از علاقه ‌مندان به گل و گیاه در تکاپوی داشتن چنین گیاهانی هستند. گیاهان مقاوم به سرما می توانند گزینه های مطلوبی برای گلخانه های باز، حیاط خانه ها، پارک ‌ها، جنگل ‌های مصنوعی و… باشند. در کل گیاهان مقاوم به سرما برای گل دوستانی که در مناطق سردسیر زندگی می‌ کنند، گزینه‌ های مطلوبی هستند.

 • گل کوکب: در معرفی گیاهان مقاوم به سرما ترجیح دادیم از یک گل زیبا آغاز کنیم. گل کوکب همان گل زیبایی است که در عین لطافت و زیبایی پنجه در سرمای سخت زمستانی کشیده است. البته گل کوکب از جمله گل های باغچه نشین است و خیلی نمی ‌توان در محیط‌ های بسته گلخانه‌ ای شاهد زیبایی ‌های آن باشید. شکوفه های گل کوکب در ابتدای پاییز به گل می نشیند و این گل های زیبا می توانند تا پایان زمستان نیز همچنان سرزنده و شاداب باشند.

 

 • گل بگونیا:  بگونیا گل معروفی است و گونه های بسیار متنوعی را دارد. خیلی ها در فضای باغ و باغچه تا گلخانه ی خانه های کوچک خود از گل‌ های بگونیا میزبانی می ‌کنند.؛ اما در عین حال با اینکه احساس می ‌کنند این گل باید مقاوم به سرما باشد، از پژمردگی و خواب رفتگی گل ها در زمستان می ‌نالند.  بهتر است بدانید که تنها یک گونه از بگونیا که با نام بگونیای زمستانی مشهور است، در جمع گیاهان مقاوم به سرما قرار دارد. از این رو اگر می خواهید در شب های سرد زمستانی شاهد زیبایی های این گل باشید، حتماً از نوع بگونیای زمستانی در خاک گلخانه خود بکارید.
 • گل برفی: از نام این گل پیداست که همنشین خوب سرمای زمستانی است. گلی که گویا  عهدی دیرین با زمستان دارد. گل برفی یک گل زمستانی است که از گونه های متنوعی برخوردار است. این گل از دسته گل های پیازی شکل است و برای داشتن آن باید پیاز های آن را تهیه کنید. البته قیمت بالای پیاز گل برفی شاید مانع از آن باشد که این گل زیبا را در زمستان های حیاط خانه خود داشته باشید.
 • گل داوودی:   در لیست بلند  بالای گیاهان مقاوم به سرما، چه گل و گیاهی مشهور تر و آشنا تر از گل داوودی است.  یک گل باغچه نشین که برای ماندن در فضا های خانگی در شکل و شمایل یکی از گلهای آپارتمانی نیز اعلام آمادگی کرده است. گل داوودی یک گل تمام عیار است. از پس تمام فصول سال بر می ‌آید و تقریباً می توانید با تأمین مطلوب شرایط زیستی در هر فصلی از سال حتی در زمستان نیز آن را به گل بنشانید.
 • گل زعفران: چه خوب که می‌ توان یک گل با اصل و نسب مانند زعفران را در فصل سرد سال در محیط های خانگی داشت. خیلی ها از زعفران  فقط ادویه هایش را می شناسند و از گل های زیبای آن در حد چند تصویر تلویزیونی یاد می ‌کنند؛ اما می ‌شود این گل زیبا را در محیط خانگی نیز پرورش داد. البته ذات گل زعفران برای زیبا شدن از اواخر تابستان تا اواسط پاییز است؛ اما اگر در اوایل پاییز آن را بکارید، در فصل زمستان اگر خیلی سرما سخت نگیرد، به یکی از گلهای آپارتمانی جذاب خواهید رسید.
 • گیاه بومادران: این گیاه یکی از گیاهان ساده چندساله با مقاومت بالا به سرما می باشد و یک انتخاب خوب بین مبتدیان می باشد.گیاه تحمل بالایی به خشکسالی دارد
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 51fd6642b1814d855c16aec8d4ccedd2.jpg است
گیاه بومادران از جمله گیاهان مقاوم به سرما می باشد
 • گیاه آجودا یا لبدیسی: گیاهی است با سنبله‌های منار شکل گل‌های ارغوانی یا بنفش کم رنگ، کوتاه قد و قوی و علفی و پایا است که سایه را دوست دارد  بر خلاف  بسیاری از چندین ساله که فقط برای گلهایشان پرورش داده می شود این گیاه دارای برگ های بسیار زیبا می باشد
 • گیاه مارگریت طلایی Anthemis tinctorial: یک گیاه چندساله عالی که در خاک فقیر نیز رشد خوبی دارد و قابلیت تحمل به خشکی بالا دارد
مارگریت طلایی یک گیاه بسیار مقاوم
 • گیاه یشم: از دنیای گل که خارج شویم، در جمع گیاهان مقاوم به سرما، اولین گزینه جان سخت لیست ما گیاهی است که آن را یشم می نامند. گیاه یشم به راحتی می توانند از پس سخت ‌ترین شرایط آب و هوایی برآید. یک گیاه کاملا مطلوب برای فضا های آپارتمانی است که می‌ توان آن را با خیال راحت در بالکن خانه با سرمای زمستان هم نشین کرد.\

 

گیاه یشم از جمله گیاهان مناسب سرما
 • درخت شمشاد: بهتر است برای تکمیل لیست گیاهان مقاوم به سرما نیز گذری به درختان این جمع داشته باشیم. درخت های مقاوم به سرما بسیار هستند. خیلی ها را به خوبی می شناسیم و از خیلی دیگر بی ‌اطلاع هستیم. اصولا درختی که در فصل سرد سال چهره سبز خود را حفظ می‌ کند، مادامیکه برگ هایش نمی ریزد، می ‌تواند در لیست گیاهان مقاوم به سرما قرار گیرد. مانند انواع درختان شمشاد که بسیار در مقابل سرما مقاوم هستند و برای تزیین باغ و باغچه ها مطلوب خواهند بود.
 • درخت تویا: اگر بخواهیم در جمع گیاهان مقاوم به سرما از مقاوم ترین آنها یادی کرده باشیم، درخت تویا می‌ تواند انتخاب اول و آخر هر کسی باشد. یک درخت که گویی عزمی جزم در مقابله با هر شکلی از سرما را دارد. گویا برای این گیاه اصلا آب و هوای نامساعد تعریف نشده است. درخت تویا به راحتی می توانند از پس  سخت ‌ترین سرما های زمستانی برآید، مادامیکه بسیار زیباست و کاملا مطلوب برای زیباسازی فضا های باغی شکل است.

در تکمیل لیست گیاهان مقاوم به سرما می توان از درختان مقاومی مانند تویای روسی، سرو، جونی پورس، کاج و انواع گل های رز، استرنبرجیا، یاس ستاره ‌ای، گل خورشیدی، گلایل سفید، کالانکوئه و… نیز نام برد. لیست کامل این گیاهان به ترتیب حروف الفبایی :

Ajuga (Bugleweed)
Alcea (Hollyhock)
Alchemilla mollis (Lady’s Mantle)
Amsonia (Blue Star)
Andropogon gerardii (Big Bluestem)
Anemone (Japanese Anemone)
Anthemis tinctoria (Golden Marguerite)
Aquilegia (Columbine)
Aralia cordata (Golden Japanese Spikenard)
Armeria maritima (Thrift, False Sea Pink)
Artemisia schmidtiana
Asclepias tuberosa (Butterfly Weed)
Athyrium (Japanese Painted Fern)
Baptisia (False Indigo)
Brunnera macrophylla
Campanula (Bellflower)
Clematis (Bush Clematis)
Convallaria majalis (Lily of the Valley)
Delphinium (Hybrid Bee Delphinium)
Echinacea (Coneflower)
Echinops bannaticus (Globe Thistle)
Gaillardia (Blanket Flower)
Gypsophila paniculata (Baby’s Breath)
Helictotrichon sempervirens (Blue Oat Grass)
Heliopsis helianthoides (False Sunflower)
Hemerocallis (Daylilies)
Hibiscus (Herbaceous Hibiscus)
Hosta
Iberis sempervirens (Evergreen Candytuft)
Iris sibirica (Siberian Iris)
Liatris spicata (Gayfeather, Blazing Star)
Lychnis arkwrightii (Maltese Cross)
Matteuccia struthiopteris (Ostrich Fern)
Nepeta faassenii (Catmint)
Paeonia (Garden Peony)
Papaver (Oriental Poppy)
Penstemon (Beardtongue)
Phlox paniculata (Tall Garden Phlox)
Phlox subulata (Creeping Phlox)
Platycoden (Balloon Flower)
Polygonatum odoratum (Variegated Solomon’s Seal)
Pulmonaria (Lungwort, Bethlehem Sage)
Salvia (Garden Sage)
Saponaria ocymoides (Rock Soapwort)
Scabiosa columbaria (Pincushion Flower)
Schizachyrium scoparium (Little Bluestem)
Sedum (Stonecrop)
Sempervivum (Hen & Chicks)
Sporobolus heterolepis (Prairie Dropseed)
Thymus praecox
Tradescantia (Spiderwort)
Trollius chinensis

منابع:

http://www.perennialresource.com/photo_essay.php?ID=299

https://www.sunset.com/garden/flowers-plants/best-plants-for-winter-color

 

۰ دیدگاه
0

Related Posts

ارسال نظر