خانه آموزش های تخصصیآموزش باغبانی نکات در آموزش کاشت بذر موز

نکات در آموزش کاشت بذر موز

توسط bazrcoir
آموزش کاشت بذر موز

کاشت بذر موز : کاشت درخت موز در گلدان، امر چندان عجیبی نیست. موز هم یک نوع گیاه است و می‌ تواند به مانند تمام گیاهانی که می شناسید، به راحتی در محیط های خانگی در همراهی با یک گلدان کشت شود. البته باید قبل از هر چیز، کاشت بذر موز را بدانید. چرا که موز یک میوه آمده از مناطق نیمه گرمسیری است و الزاماتی در نحوه کاشت دارد که اندکی با دیگر درختان متعارف شناخته شده برای شما متفاوت است؛ اما حالا که همچنان علاقه دارید تا در خانه ‌های خود میزبان این میوه جذاب باشید، آموزش کاشت بذر موز را از دست ندهید.

آموزش کاشت بذر موز

نکات در آموزش کاشت بذر موز

مقدمات در کاشت بذر موز

مقدمات آموزش کاشت بذر موز، متوجه تامین خاک مطلوب برای رشد این گیاه می باشد. خاک برای کاشت بذر موز باید کمی اسیدی باشد و در عین حال از زهکشی مناسبی نیز برخوردار باشد. زهکشی خاک می تواند باعث رشد سریع و در عین حال با کیفیت از درخت موز بشود.

 

از شما دعوت می کنیم مقاله پرورش درخت موز بصورت تجاری را در پارت اول بصورت فیلم ویدئویی نگاه کنید روی این لینک کلیک کنید

خاک مناسب برای کاشت بذر موز، ترکیبی از پیت ماس و ورمی کولیت می باشد. دقت داشته باشید که به هیچ حالت خاک باغچه برای کاشت بذر موز مناسب نمی باشد. در آموزش کاشت بذر موز نیاز است که بدانید سطح PH خاک باید در رنج ۵ الی ۷ قرار گیرد. مقداری که از طریق خاک باغچه تامین نخواهد شد. لذا لازم است تا با حضور در فروشگاه های معتبر کشاورزی، خاک مذکور را تامین نمایید.

گلدان برای کاشت بذر موز

درخت موز از جمله درخت ها با ریشه های عمیق است که علاقه دارد رو به عمق خاک رشد کند. از این رو در آموزش کاشت بذر موز، همواره گلدان های عمیق را برای این منظور انتخاب می ‌کنند. یک گلدان با عمق ۲۰ سانتیمتر می تواند انتخاب مناسبی باشد. از طرفی کف گلدان باید دارای سوراخی به جهت زهکشی وجود داشته باشد. دقت کنید که گلدان های فاقد زهکشی، یعنی همان سوراخ انتهای گلدان، به هیچ وجه برای کاشت بذر موز مناسب نیستند. در این مرحله از کاشت بذر موز دقت در نکات زیر نیز الزامی خواهد بود.

  • شما می ‌توانید با یک گلدان کوچک اما عمیق کاشت بذر موز را به انجام برسانید؛ اما متوجه باشید که با یک درخت بزرگ در آینده ‌ای نزدیک مواجه هستید. لذا باید شرایط تعویض گلدان و همچنین فضای کافی برای رشد درخت موز را در محل مورد نظر داشته باشید.
  • گلدان شما بهتر است که از انواع سفالی باشد. چرا که این گونه از گلدان ها می توانند سطح رطوبت بهتری از خاک را تامین سازند.
کاشت بذر موز

گلدان برای کاشت بذر موز

کاشت بذر موز از مسیر پیازچه انجام می شود

دو روش برای داشتن درخت موز در محیط های خانگی دارید. روش اول آن است که یک درخت کوچک موز را خریداری کرده و آن را در محیط خانه در یک گلدان و یا گوشه ای از باغچه بکارید؛ اما روش دیگر که می ‌تواند برای دوستداران باغبانی جذاب ‌تر باشد، کاشت بذر موز می باشد که از طریق پیازچه هایی حاوی ریشه های درخت موز انجام می شود. در روش کاشت پیازچه ای که به نوعی همان کاشت بذر موز است، صفر تا صد ماجرا در اختیار شما خواهد بود.

 

از شما دعوت می کنیم مقاله پرورش درخت موز بصورت تجاری را در پارت دوم بصورت فیلم ویدئویی نگاه کنید روی این لینک کلیک کنید

مراحل در کاشت بذر موز همراه با روش کاشت پیازچه

بعد از آنکه گلدان مناسب را انتخاب کردید و آن گلدان را همراه با خاک مناسبی، از طریق فروشگاه های کشاورزی پر نمودید، می توانید کاشت بذر موز را به انجام رسانید. برای این منظور دقیقا در مرکز گلدان حفره ‌ای به عمق ۷ الی ۱۰ سانتیمتر ایجاد کنید، سپس می‌ توانید پیازچه را در داخل حفره خاک کنید. دقت داشته باشید که باید در حدود ۲۰ درصد از پیازچه، در جایی که جوانه خواهد زد، بیرون از خاک بماند.

چگونگی آبدهی در آموزش کاشت بذر موز

بعد از انتهای کاشت پیازچه، طبق تعریفی که در بند قبل داشتیم، لازم است که آبیاری در کاشت بذر موز به انجام رسد. خاک گلدان در محل کاشت بذر موز را آنقدر آبیاری کنید که خاک دور پیازچه درخت موز به خوبی خیس شود. سپس منتظر بمانید تا آب اضافی از طریق سوراخ کف گلدان خارج شود. در پایان اولین آبیاری که به شکلی همراه با غرقاب کردن پیازچه بوده است، لازم است برای مراتب بعدی از آبیاری، بدون آنکه سطح خاک را غرقاب کنید، آن را مرطوب نگه دارید.

پرورش درخت موز در گلدان

کاشت پیازچه و آبیاری در کاشت بذر موز

یکی از نکات قابل توجه در آموزش کاشت بذر موز استفاده نکردن از زیرگلدانی می باشد. این زیرگلدانی ها باعث خواهد شد تا آب اضافی همچنان در محل کاشت بذر موز باقی بماند. این آب های اضافی کاملاً مستعد جذب باکتری ها هستند و می توانند ریشه های نهال موز را به راحتی بپوشانند. بهتر است برای رفع این مشکل، میان گلدان تا زیرگلدان یک فاصله قرار گیرد. مثلاً می توانید از چند تخته سنگ برای خلق این فاصله بهره گیرید.

آیا کود دهی در کاشت بذر موز وجود دارد؟

لازم است تا کاشت بذر موز را همراه با عملیات کود دهی سازید؛ اما کود دهی به این گیاه در زمان رشد مقدماتی باید به مقدار اندک و در بازه زمانی هر ماه یکبار صورت گیرد. برای این منظور، استفاده از کود هایی سرشار از منیزیم، پتاسیم و نیتروژن پیشنهاد شده است. بهتر است برای این منظور از کود های محلول در آب استفاده کنید.

کاشت بذر موز

کود دهی در درخت موز

در نگهداری از درخت موز در مراحل نهایی از کاشت بذر موز لازم است که به طور منظم به گیاه آب بدهیم. چرا که خاک زیر پای درخت موز باید در همه حال مرطوب باشد؛ اما بهتر است نهال در کاشت بذر موز را به طور مستقیم در مقابل نور خورشید قرار ندهید. درخت موز در نور غیر مستقیم آفتاب خیلی بهتر رشد می کند. از این رو محیط های سایه دار را خیلی دوست دارد. در نظر داشته باشید که پس از اتمام دوره نهال در درخت موز لازم است که این گیاه را هرس کنید. این عمل بهتر است در هفته ۶ الی ۸ از دوره رشد گیاه صورت گیرد. نکته آخر آن است که درخت موز یک گیاه کاملا گرمسیری است. از این رو نمی توانید آن را در فصل زمستان در هوای آزاد رها کنید.

برای خرید بذر موز به این لینک مراجعه کنید

خرید بذر موز

منبع

برخی سوالات متداول که ممکن است بعضی از کاربران در ذهن شان ایجاد شوند:

 

 

آیا بذر موز را می توان در گلدان کاشت؟

بلی می توان آن را در گلدان پرورش داد. درخت موز دارای رشد خیلی بالایی است شما در زمان رشد باید دقت کنید اگر گلدانتان گنجایش ریشه نداشت آن را تعویض نمایید. اگر مراقبت ها درست باشد حتی در گلدان هم میوه دهی می کند.

درجه دما برای درخت موز در چه شرایطی مناسب است؟

بهترین درجه برای شرایط مطلوب موز بین ۱۵ الی ۳۸ درجه سانتی گراد می باشد. البته در نظر داشته باشید اگر درجه حرارت پایین تر از ۱۶ درجه باشد میوه دهی صورت نمی گیرد

آیا کاشت بذر موز آسان می باشد؟

بلی، کاشت بذر موز آسان می باشد اما در نظر داشته باشید بذرهای موز بلافاصله بعد از گذشت چند ماه فاسد می شوند بنابراین بذرهای مورد فروش، همیشه قوه نامیه کمتری دارند. البته برای جوانه زنی بذر موز حتما

خاک مناسب برای درخت موز چه باشد؟

برای کاشت بذر موز می توانید از بستر ترکیبی پیت ماس ۴۰ درصد+ کوکوپیت ۵۰ درصد + ۱۰ درصد پرلیت استفاده کنید مقدار پیت ماس و کوکوپیت متغیر باشند مشکلی ایجاد نمی شود . برای خود گیاه هم خاک های نی، رسی می تواند خوب باشد.

۰ دیدگاه
-1

Related Posts

ارسال نظر