بذر کمیاب گل پیچک کلماتیس اورینتالیس رونده (Clematis orientalis)

کد محصول: A22-003

ویژگی ها:


 • خرید بذر کمیاب گل پیچک کلماتیس اورینتالیس رونده (Clematis orientalis)
 • گیاهی کمیاب و بسیار محبوب در ایران
 • گیاهی بسیار معطر با رنگ زیبای زرد با اثر گذاری شگفت انگیز
 • دارای میوه توپی رشته ای غیر گوشتی
 • منظره دیدنی گیاه در محیط کاشت شده


9800 تومان

ناموجود

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومان


بذر کمیاب گل پیچک کلماتیس اورینتالیس رونده (Clematis orientalis)

نام محصول: بذر کمیاب گل پیچک کلماتیس اورینتالیس رونده (Clematis orientalis )
خانواده: آلالگان Ranunculaceae
توضیح مختصر: گیاه پیچ کلماتیس از جمله گیاهان پرطرفدار در اروپا میباشد این گیاه رونده دارای 300 واریته مختلف میباشد که یکی از آنها کلماتیس اورینتال یا همان کلماتس شرقی میباشد کافیست این گیاه را در کنار قیم (چوب) قرارداده شود تا گیاه بصورت رونده کل محوطه کاشته شده را پر کند و در زمان گل دهی منظره جالب و دیدنی را به محیط شما ارمغان دهد.پیک کلماتیس اورینتال دارای گلهای زرد 4 کاسبرگ میباشد این گلها بعد از رشد میوه دهی کرده میوه های پشمالو غیر گوشتی(آبدار و گوشتی نمیاشد)تولید کرده که درون میوه ها بذرهای آن رشد کرده)توجه داشته باشید عکسهایی که در سایت قرار داده شده مخلوطی از عکسهای کلماتیس تانگیوتیکا  و اورینتال است که هر دو شباهت زیادی به هم دارند.

گل پیچک کلماتیس


توصیف کلی کلماتیس اورینتالیس یا کلماتیس شرقی

گل‌های زرد خارق‌العاده که در پی آن‌ها خوشه‌های تزئینی ظاهر می‌گردند.
این گیاه بالارونده دارای گل‌های بزرگ و جذابی به رنگ زرد روشن است که رنگ قرمز تیره‌تری در مرکزشان دارند. این گل‌ها در اواخر بهار یا اوایل تابستان ظاهر شده و در ادامه تبدیل به خوشه‌هایی جالب می‌گردند. اگر آن‌ها را در میان درختان و درختچه‌های دیگر پرورش دهید، چهره‌ی جذابی را ایجاد می‌کنند.
ویژگی‌های فیزیکی
کلماتیس شرقی یک گیاه بالارونده و برگریز است که به ارتفاع 4 متری می‌رسد. این گیاه تا ناحیه‌ی 6 از نظر سختی مقاومت دارد. فصل گل‌دهی آن از ماه  شهریور تا مهر می‌باشد. گل‌های آن هرمافرودیت هستند (یعنی هم ارگان مذکر و هم ارگان مونث دارند) و توسط زنبورها و مگس‌ها گرده‌افشانی می‌شوند. این گیاه برای خاک‌های سبک (ماسه‌ای)، متوسط (لومی) و سنگین (رسی )مناسب بوده و زه‌کشی خوب را ترجیح می‌دهد. در خاک‌هایی که pH اسیدی، خنثی یا بازی دارند رشد می‌کند. می‌تواند در جایی که به صورت مقطعی سایه دارد (جنگل‌های نیمه‌انبوه) یا حتی بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد.
منبع: dobbies


راهنمای نگهداری از کلماتیس

کجا؟
آن‌ها در آفتاب کامل یا منطقه‌ای که به صورت مقطعی سایه داشته باشد، خوشحال هستند. فقط مکانی را می‌خواهند که بتوانند از آن بالا بروند، مثلاً فنس، درختچه یا درخت.
چطور؟
آن را در خاک مرطوب، حاصلخیز و دارای زه‌کشی خوب بکارید. با افزودن کمپوست، سعی می‌کنید میزان خوب‌بودن خاک را افزایش دهید. کلماتیس دوست دارد ریشه‌هایش خنک نگه داشته شود، پس اگر آن‌ها را در سایه نگذاشته‌اید، خاک را با استفاده از یک تخته‌سنگ یا قطعات کوچک سنگ بپوشانید. در سال اول و پس از کاشت، آن را به شدت هرس کنید، به گونه‌ای که تقریباً فقط 30 سانتی‌متر از آن با دو الی 3 غنچه‌ی سالم روی خاک باقی بماند. اگر گیاه جاافتاده است، هرسال در زمستان یا ابتدای بهار آن را هرس کرده و به ارتفاع حدود 1 متر برسانید تا رشد دوباره را از سر بگیرد.
یک خاک عمیق و مرطوب را ترجیح می‌دهد درحالی که ریشه‌هایش هم در سایه قرار داشته باشند. از خاک‌های سنگین رسی که زه‌کشی ضعیف دارند، خوشش نمی‌آید اما اگر شن را برای زه‌کشی به رس بیافزایید، می‌تواند رشد خوبی در آن داشته باشد. از خاک‌های ماسه‌ای سبک خوشش نمی‌آید. در گچ خوب عمل می‌کند. هم در خاک‌های اسیدی و هم بازی موفق عمل می‌کند. این گیاه تا دمای 15- درجه‌ی سلسیوس هم مقاوم است. وقتی که یک طرف از ساقه به یک جسم برخورد می‌کند، رشدش در آن سمت کم شده، درحالی‌که سمت دیگر به رشد معمول خود ادامه می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود ساقه آن جسم را در آغوش بگیرد و به دورش بپیچد. اگر گیاه را در محیط بیرون می‌کارید، به منظور جلوگیری از «پژمردگی کلماتیس»، بهتر است ریشه‌ی آن را 8 سانتی‌متر عمیق‌تر در خاک بکارید. همین کار باعث می‌شود که تاج ریشه‌ی خوبی برای رشد غنچه‌ها ایجاد شود. بهتر است که هرس‌کردن را به فصل بهار بسپارید. گیاهان در این سرده به طرز قابل توجهی در مقابل شهد عسل مقاومت دارند. به نظر گیاهان در برابر تهاجم خرگوش‌ها مصون هستند. این گیاه بسیار حریص بوده و رشد گیاهان اطرافش، علی‌الخصوص حبوبات را کند می‌کند. این گیاهان همانند پامچال‌ها، عطر ظریفی دارند.


 راهنمای کاشت بذر کلماتیس
 در مورد کاشت این گیاه تحقیقات زیادی توسط بذرکو انجام شد متاسفانه در سایتها ضد و نقیض از هر دو روش عمومی و سرمادهی صحبت شده ولی اکثرا سرمادهی را پیشنهاد میکنندبهرحالبهتر است بذرها در فصل سرد کاشته شوند یعنی احتباج به سرمادهی دارند . بذرها را به مدت 12 ساعت در آب ولرم بخیسانید و سعی کنید تا حد امکان دنباله و پوسته‌ی بیرونی آن را جدا کنید. دوره‌ای از لایه‌بندی سرد، مفید است. این دانه در حدفاصل 1-9 ماه در دمای 20 درجه جوانه می‌زند. وقتی که جوانه‌ها به اندازه‌ای رسیدند که بتوان آن‌ها را در چارچوب سرد پرورش داد و کنترل کرد، آن‌ها را در گلدان‌های جدا بکارید. آن‌ها را در انتهای بهار یا ابتدای تابستان و پس از گذشت فصل سرما، در محیط بیرون بکارید.  یعنی بطور کلی گیاه کلا سرد دوست است در محیط باز میتوانید در فصل سرد آن را کاشته تا به مدت دو ماه سرما دهی انجام شود و اگر در گلدان کاشته میشود آن را به مدت د وماه درون جا میوه ای یخچال قرار داده تا دوره سرمادهی انجام شود سپس آن را در روی خاک پاشیده و با آب اسپری کرده و روی آن را با نایلون شفاف مثل مشمبا فریزر بپوشانید و در دمای ثابت 20 درجه قراردهید بهترین بستر نیز کوکوپیت می باشد.مدت زمان جوانه زنی بذرها معمولا بین 1 الی 2 ماه میباشد ولی گاها تا 9 ماه زمان برده!و پس صبور باشید
منبع:pfaf


وزن 1 گرم
عمر
درجه بندی کاشت

حرفه ای

4 دیدگاه برای بذر کمیاب گل پیچک کلماتیس اورینتالیس رونده (Clematis orientalis)

 1. مشتری (خریدار محصول)

  باسلام واحترام.
  این گیاه رادرگلدان کاشته ام. الان حدود۴۰cmرشدکرده(۹۷/۷/۵) وساقه بسیارظریفی داردباتوجه به اینکه درهمدان زندگی می کنم بایدآنرابه داخل خانه(راه پله آپارتمان)ببرم یااینکه زمستان داخل حیاط وزیربرف بماند؟.ضمنااندازه گیاه بایدچقدرشودتاگل بدهد؟وآیااین گیاه دائمی است یااینکه چندساله .باتشکر

  • مشتری

   با سلام

   کلماتیس ها دارای مقاومت خوبی هستند ولی خب نهال ها نسبت به سرما شاید مقاومت خوبی نشان ندهند لطفا در مکانی با نور زیاد با تهویه مناسب و بدور از سرمای شدید قرار دهید .گیاه چند ساله بوده و دارای رشد بالایی میباشد

 2. مشتری

  من این پیچ روهمدان کاشتم اول اینکه کیفیت بذرهابسیارخوب بودوتقریباتمامشون سبزشدولی کیفیت گلهابسیارپایین است وتقریباباعکسهاهمخوانی نداردگلهای تقریباسبزمایل به زردوبسیارکوچیک می دهدکه حتی ازیک متری به سختی دیده می شودواصلاتوصیه به کاشت ونگهداری نمی کنم ولی برروی همین پیچک پیوندزده میشه که گلهای زیبایی میده وبه قیمت بسیاربالایی فروخته میشه.

 3. مشتری

  با سلام
  من یک گاخانه کوچک تاسیس کرده ام و می خواهم کارم را با این گل شروع کنم ولی نمی دانم آن را از کجا تهیه کنم می‌شود راهنماییم کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.