بذر سبزیجات
سبزیجات و بذر سبزیجات به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارند از اهمیت خاصی در صنعت کشاورزی و تولید مواد غذایی انسانی دارا می باشد که از دیر باز برای مصرف انسانی در جهات مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

مشاهده>


بر اساس شواهد به دست آمده از مصر باستان به نظر می رسد در حدود هزار و پانصد سال پیش از میلاد به خواص دارویی رازیانه، گشنیز و زعتر (آویشن) آشنا شده اند و از آن برای درمان بیماری استفاده کرده اند. همینطور جالینوس در سال 162 میلادی در یونان به خاطر تهیه دارو های گیاهی که از سبزیجات تهیه شده بود بین مرم شناخته شد. و پس از آن نیز پزشکان و افراد زیادی از خواص دارویی سبزیجات بهره بردند همان گونه که در ایران ابن سینا به ارزش دارویی سبزیجات آشنا بود.
سبزیجات علاوه بر ارزش دارویی که دارد به خاطر خوش عطر یا خوش طعم بودن به عنوان غذا و یا در کنار دیگر مواد غذایی برای طبخ غذا مورد مصرف قرار می گیرد. از آنجا که اکثر سبزیجات کالری کم، فیبر، مواد معدنی و ویتامین بالایی دارد پیشنهاد می شود که هر روز در برنامه غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
فیبر بالا در سبزیجات در بدن انسان در هضم غذا و کمک به سیستم گوارشی و احساس سیر بودن کمک می کند پس بهتر است کسانی که به فکر کاهش وزن می باشند وعده های غذایی پر کالری خود را با انواع سالاد سبزیجات تغییر دهند و بدون هیچ گونه عوارضی به کاهش وزن خود کمک نمایند.
همچنین سبزیجات دارای مقادیر زیادی از مواد معدنی و ویتامین می باشد. از گیشنیز، شلغم، گوجه فرنگی و یا نخود فرنگی می توان به عنوان منبع سرشار کلسیم در زمان بارداری و یا جهت جلوگیری از پوکی استخوان استفاده نمود. در مقابل سبزیجاتی مثل جعفری، سیر، قارچ، کرفس، اسفناج و سیب زمینی حاوی پتاسیم زیادی هستند.
آهن را نیز می توان در اسفناج و نعناع جستجو کرد و از خوردن فلفل سبز، هویج ، کاهو، تربچه و نخود فرنگی لذت برد و انواع ویتامی A-C-E را به بدنمان هدیه دهیم.
در مورد نحوه پخت سبزیجات پیشنهاد می شود از زیاد پخته شدن آنها جلوگیری کرد چرا که باعث می شود مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد مغذی آنها از بین برود.
به طور کلی می توان گفت تمام محصولات کشاورزی و باغی بجز محصولات درختی وغلات را سبزیجات می گویند. در واقع از قسمت های مختلف سبزیجات از جمله ریشه، بذر، پوست، میوه و برگ می توان به صورت خام و یا پخته استفاده کرد و حتی می توان در مواردی آنها را خشک کرد و یا حتی پس از تمیز کردن در فریزر خانه از آنها نگهداری نمود.

خرید بذر سبزیجات
با توجه به مواردی که در مورد آن صحبت شد متوجه شده ایم که سبزیجات در صنعت کشاورزی از چه گستردگی برخوردار می باشد به طوری که به عنوان یک شاخه جدا تحت عنوان سبزی کاری در صنعت کشاورزی از آن نام برده میشود. در این قسمت می خواهیم در مورد سبزی کاری، نحوه تولید و تکثیر آن آشنا شویم.
همانطور که می دانید در محصولات باغی و زراعی سعی می شود که برداشت میوه و یا محصول زراعی را در انتهای زمان برداشت از درخت جدا کرد و یا عملیات برداشت را انجام داد تا اینکه به بیشترین حجم محصول و از نظر سایز به بزرگترین سایز ممکن دست پیدا کرد و به نوعی محصول برداشتی کامل و رسیده باشد. در صورتی که در سبزی کاری قضیه کاملاً متفاوت می باشد و معمولاً قبل از رسیدن برداشت می شود تا به شرایط لازم و ایده آل نزدیک باشد.
برای برداشت بهتر به طور مثال گیاه ریحان که جزء سبزیجات پر طرفدار بین ایرانی ها می باشد قبل از اینکه به گل دهی برسد می بایست آن را بچینید و مورد استفاده قرار دهید.
خوب همانطور که می دانید برای کاشت هر گیاهی نیاز به قلمه، پیاز و بذر یا دانه آن گیاه داریم که معمولاً در تولید سبزیجات بذر گیاه می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد.
بذر سبزیجات به عنوان یک میوه خشک و نا شکوفا می تواند دارای یک، دو و یا چند تخمک باشد که باعث به وجود آمدن و رشد یک گیاه کامل شود. در حال حاضر در سراسر دنیا در حدود هزار نوع بذر سبزی خوراکی می باشد که بیش از یک سوم آن به صورت تجاری در شصت میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در حال کاشت می باشد.
از آنجا که تبدیل بذر سبزیجات از حالت دانه به محصول نهایی به مدت زمانی کوتاه نسبت به بقیه محصولات زراعی نیاز دارد می توان با کاشت بذر سبزیجات در مکان مورد نظر در هر فصل یک بار محصول دریافت کنیم. از طرفی دیگر انواع بذر سبزیجات قابلیت رشد در شرایط آب و هوایی مختلف و تمام فصول سال را نیز دارند. بنابراین می توان با این رویکرد در سال چندین بار کشت کرد و به سود بیشتری رسید.

سبزیجات برگی
همانطور که قبلاً گفته شد سبزیجات به عنوان یک شاخه گسترده در صنعت محصولات کشاورزی می باشد که از تنوع بالایی برخوردار می باشد. از این جهت می توان این شاخه را به زیر شاخه های متنوعی تقسیم کرد که می توان به عنوان مثال به سبزی های برگی اشاره کرد که یکی ز محبوب ترین و پر مصرف ترین دسته از سبزی جات در بین مصرف کنندگان می باشد.
انواع سبزیجات ریحان، نعنا ها، اسفناج، برگ چغندر، بابونه، پیازچه، تربچه، سیر تعداد زیادی سبزی دیگر که معولاً سبز رنگ نیز هستند که در تهیه خوراک ها، دسر ها، سالاد ها و سایر خوردنی ها به کار می رود جزئی از این دسته می باشد. از سبزی های برگی در پخت برخی از غذا ها مثل قورمه سبزی، انواع کوفته و کوکو و همچنین در تهیه انواع ترشیجات به عنوان طمع دهنده ها و یا حتی محصول اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. سبزی های برگی را می توان به صورت خام و یا در قالب سالاد همرا غذا مصرف کرد.
سبزیجات برگی در ایران همچون سایر کشور ها به صورت های مختلف کشت می شود. معمولاً این گیاهان را می توان به صورت بذر سبزیجات اصلاح شده و یا نشاء تهیه نمود. توجه نکردن به نوع بذری که تهیه می شود باعث می شود که زمینی که برای آن در نظر گرفته ایم با توجه به اینکه حتی حاصلخیز و مرغوب می باشد از حاصل کمی برخوردار شود و تمام هزینه و یا بخش زیادی از هزینه و وقتی را که برای رشد بذر سبزیجات می گذاریم بی فایده شود. پس یهتر است قبل از خرید بذر سبزیجات از ویژگی های بذر با کیفیت مطلع باشیم تا اینکه بتوانیم انتخابی درست انجام دهیم. پس بهتر است ابتدا در این قسمت به معرفی بذر سبزیجات بپردازیم:
اگر شما جزء کسانی می باشید که می خواهید برای اولین بار مشغول به کاشت بذر سبزیجات در محیط خانه و یا برای قسمتی از باغتان شوید این قسمت برای شما می تواند مفید و حتی ضروری باشد. در این قسمت باید بدانید که برای کاشت سبزیجات چه در محیط خاکی و چه در محیط غیر خاکی شرایط مختلفی وجود داشته باشد و اگر شما بهترین بذر را در خاک نا مرغوب بکارید و به بهترین روش ممکن آن را نگهداری کنید هم نمی توانید محصول خوبی برداشت کنید زیرا خاک نامناسبی را انتخاب کرده اید.
در قدم اول جهت معرفی بذر سبزیجات با کیفیت باید بگوییم که بذر مرغوب باید دارای بوی مطبوع و رنگی مناسب باشد.
باید عاری از هرگونه بذر زائد و بذور مضری همچون دانه علف های هرز باشد.
باید عاری از حشرات، تخم های حشرات و یا دانه هایی متفاوت با بذر مورد نظر باشد.
بایستی بذر ها به صورت دانه هایی کامل باشد و حتی المکان کمترین تعداد دانه های له شده و یا ناقص را داشته باشد.
حاوی مقدار مناسبی رطوبت باشد .
از زمان تولید آن زمان زیادی نگذشته باشد و دارای سن پایین باشد.
با مقداری توجه می توانید به راحتی این مشخصه ها را رعایت نمایید. بهتر است در زمان خرید بذر سبزیجات، نسبت به خرید بذر سبزیجات اصلاح شده اقدام نمایید. همانطور که می دانید بذر هایی توسط انسان مورد اصلاح ژنتیک قرار گرفته شده است به بذر سبزیجات اصلاح شده معروف می باشد. این بذر ها معمولاً گیاهانی تولید می کنند که نسبت به بیماری های بیشتری مقاومت دارند و محصول برداشتی بیشتری را دارا می باشند و در زمان برداشت نحوه برداشت راحت تری را دارند. البته در مورد بذوری که از طریق این بذر ها گرفته می شود می توان گفت شاید ویژگیهای اولیه را از دست بدهند به همین دلیل پیشنهاد می شود در موقع خرید بذر سبزیجات اصلاح شده به F1 بودن آن دقت شود.
در زمان خرید بذر سبزیجات به سه دسته بذر برخورد می کنیم. همانطور که گفته اولین مورد بذر سبزیجات اصلاح شده بود که ویژگیهای آن را می شناسیم و مورد بعدی بذر هایی می باشد که بر خلاف مورد اول در تولید آن هیچ دخالت انسانی انجام نشده است. به نحوی می توان گفت در این روش بذر جمع آوری شده مستقیماً از روی گیاه برداشت شده است و معمولاً تمام ویژگیهای گیاه اول را با خود به همراه دارد . پس در این مورد پیشنهاد از گیاهی جهت این کار استفاده شود که دارای ویژگیهای مادری مطلوبی برخوردار باشد.
خرید بذر سبزیجات ارگانیک
به غیر از موارد بالا که گفته شد می توان نسبت به خرید بذر سبزیجات ارگانیک اقدام نمود. این بذر ها از گیاهان مادری انتخاب شده است که تمام مراحل رشد آنها با سیستم طبیعی هماهنگ باشد و در تولید آنها از سموم دفع آفات گیاهی نظیر قارچ کش ها، علف هرز کش ها و موارد دیگر استفاده نشده باشد و همینطور در زمینی که این گیاهان کاشته می شود حداقل سه سال از هیچ گونه کود شیمیایی استفاده نشده باشد. خرید بذر سبزیجات ارگانیک را می توان بهترین انتخاب دانست. زیرا علاوه بر اینکه خود سبزیجات ذاتاً برای سلامتی بسیار مفید می باشد و سرشار از مواد مغذی از جمله انواع ویتامین، کلسیم، پتاسیم، آهن و … بسیاری مواد دیگر است نحوه تهیه آن نیز کاملاً طبیعی و بدون ضرر است. مصرف این غذاها برای کودکان و مادران باردار توصیه می شود.
اهدافی که از طریق بذرهای ارگانیک دنبال می شود:
کاشت به روش ارگانیک به دلیل طرفداری و حفظ محیط زیست.
آغشته نشدن مواد شیمیایی با مواد غذایی و تهیه غذای پاک از دیگر اهداف آن است.
طعم واقعی و لذت بخش،حفظ عناصر مغذی سبزی، مزه و کیفیت عالی.
مصرف اینگونه از سبزی ها باعث کاهش اگزوما، آسم و آلرژی می شود.
این نوع کاشت بذر سبزیجات باعث کاهش آلودگی خاک می شود و عناصر مفیدی مانند کلسیم، آهن، فسفر، منیزیم و ویتامین C در سبزیجات باقی می ماند.
 در زمینه تولید سبزی ارگانیک و محصولات کشاورزی به روش ارگانیک برای اولین بار در سال 1980 قوانینی در کشورهای اروپایی وضع شده است و در این زمینه کشور استرالیا با تولید 84 درصد از زمینهای کشاورزی اش به روش ارگانیک به عنوان بیشترین زمینهای زیر کشت به روش ارگانیک ثبت شده است.

بذر سبزیجات از کجا بخریم؟
سوال اینجاست که برای کاشت بذر سبزیجات خرید بذر سبزیجات را از کجا انجام دهیم. برای این کار کافی است به مراکزی که محصولات کشاورزی را به فروش می رسانند و یا گلخانه ها مراجعه نمایید و از آنها بذر مورد نظر خود را تهیه نمایید و یا اینکه با استفاده از گوشی همراهتان به راحتی فروشنده ها و سایت های فروش بذر سبزیجات را جستجو نمایید.
در این زمینه برند بذرکو به عنوان اولین و بزرگترین برند در ارائه بذر سبزیجات با بالاترین کیفیت، تهیه شده از کشور های مختلف از برند های معتبر و شناخته شده دنیا و از واریته های گوناگون با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و نشان ملی ثبت در رسانه های دیجیتال، برند ثبت شده در کشور همچنین مجوز فعالیت کشاورزی در حال فعالیت است. که در کنار بذر های شناخته شده سبزیجات نسبت به فروش بذر اسفناج آبی تایلندی، بذر کلم پاک چوی، بذر هویج بنفش، بذر ذرت شیرین هیبرید، بذر خردل و دهها بذر سبزیجات دیگر را به صورت های مختلف ارائه می نماید که می تواند کاشت آنها برای اولین بار بسیار لذت بخش و جذاب باشد و برای کسانی که در زمینه کاشت سبزیجات به صورت تجاری در زمین های کشاورزی و گلخانه ای فعالیت می نمایند بسیار سودآور باشد. همچنین آموزش کاشت بذر سبزیجات را در لینکی که قرار دادیم میت وانید در ویلا، باغچه، بالکن یا باکس های چوبی کاشت و لذت ببرید

آموزش کاشت بذر سبزیجات
در این زمینه کشور ایران به دلیل دارا بودن از اقلیم های مختلف و آب و هوای متفاوت از پتانسیل بالایی جهت کاشت بذر سبزیجات مختلف و جدید برخوردار می باشد. به طوریکه در بین کشورهای مختلف ایران در کنار چین، هندوستان و مکزیک به عنوان عمده پرورش دهندگان سبزیجات قرار دارند و با هشتصد هزار هکتار اراضی زیر کشت سبزی و صیفی در کشور سالانه بیست و پنج میلیون تن برداشت می شود.  و از بازار فوق العاده ای در داخل کشور برخودار می باشد و علاوه بر این موارد کشور ایران به دلیل همسایگی با کشور های حوزه خلیج فارس و نزدیکی زمانی به آنها از صادرات بالای محصولات کشاورزی و سبزیجات خوش عطر و بوی ایران برخوردار شده است.
تنوع بالای سبزیجات و صیفی جات و نیز وجود کشت های مختلف باعث شده که بتوان سالی چهار بار برنامه کشت داشت. ارزش غذایی بالا و اهمیت اقتصادی ویژه پرورش سبزیجات در کشور سبب شد تا سیاست ها و برنامه ریزی های زیادی در جهت افزایش تولید این محصولات در سالهای اخیر از سوی وزارت کشاورزی انجام گیرد که مهم ترین آنها عبارتند از:
کاهش یا ثبات سطح زیر کشت.
افزایش تولید از طرق اعمال افزایش عملکرد در واحد سطح با تغذیه مناسب و مبارزه با عوامل فساد زا.
توسعه کشت نشائی.
توسعه روش های آبیاری.
توسعه کشاورزی حفاظتی از طریق نگهداری بقایا، شخم کم و تناوب و افزایش کربن آلی خاک.
توسعه سطح زیر کشت گلخانه ای با هدف کاهش مصرف آب و تولید محصولات ارزشمند در خارج از فصل.
فروش بذر سبزیجات خارجی یکی از فعالیتهای برند تجاری بذرکو می باشد که در مورد بذر گیاهانی که خاستگاه داخلی ندارند انجام شده است. از جمله این بذر ها می توان به بذر کمیاب اسفناج خزنده مالابار قرمز، بذر تربچه گوشت قرمز یا تربچه هندوانه ای، بذر چارد سوئیسی یا برگ چغندر سوئیسی رنگین کمان بذر لوبیا سیاه، بذر ریحان اوپال، بذر کلم بروکسل دیابلو، بذر ترب سفید ژاپنی، بذر کوماتسونا قرمز یا اسفناج خردل ژاپنی و دهها بذر خارجی دیگر اشاره کرد که با دقت و وسواس زیادی نسبت به کیفیت و قیمت آن در این مجموعه جمع آوری شده است و می توان با افتخار بیان کرد که کمتر مرکزی توانسته است فروش بذر سبزیجات خارجی را به این گستردگی انجام دهد. این مهم باعث شده است تا رضایت مشتریان زیادی در این زمینه کسب شود و به دلیل نو ظهور بودن این محصولات در بازارهای داخلی، ارتقاء در کسب و کار افراد زیادی خلق شود.

بذر سبزیجات گلخانه ای
برای افزایش کیفیت و راندمان می توان از بذر سبزیجات گلخانه ای بهره برد. استفاده از فناوری های جدید در صنایع مختلف باعث شده است که کیفیت و راندمان محصولات و خدمات افزایش پیدا نماید . در زمینه تولید بذر سبزیجات گلخانه ای به دلیل وجود وسایل اندازه گیری کننده درجه حرارت، رطوبت، اکسیژن، دی اکسید کربن، شدت نور و موارد دیگر و همچنین برخورداری از محیط کشت سالم و عاری از آلودگی های محیطی و زیست محیطی باعث شده در مساحت زیر کشت کمتر از محصول بالاتر و با کیفیت تری برخوردار شد. در این راستا سعی شده است در کنار مواردی که ذکر شد از بذر های اصلاح شده و یا کنترل شده با کیفیت بالا برخوردار شد. همانطور که در ردیف های بالا گفته شد تنها می توان زمانی نتیجه ای مطلوب دریافت نمود که در کنار بذری با کیفیت از محل کشتی حاصلخیز و محیطی مناسب برخوردار بود.
بذر سبزیجات گلخانه ای را می توان در محیط های کاشت سیار به راحتی پرورش داد و پس رسیدن به مرحله نشاء وارد سطح کاشت و یا در محیط هایی جدیدی که بدون خاک امکان کاشت میسر می باشد انتقال داد. از این راهکار می توان جهت کاشت انواع بذر کاهو ایرانی و همچنین واریته های خارجی، انواع هویج ها، انواع ترب ها و انواع کلم ها مورد استفاده قرار داد. حتی می توان از این روش در کشت های طبقاتی نیز استفاده نمود که باعث می شود علاوه بر اینکه از امتیاز کاشت در محیط گلخانه برخوردار شده و توانسته ایم فاکتور های تاثیر گذار بر روی کیفیت و سرع رشد و همچنین تعداد رشد را کنترل کنیم از تساعد از تعداد کاشت در واحد سطح بهره ببریم.
همینطور پیشنهاد می شود در زمان خرید بذر سبزیجات خارجی آنها را در محیط هایی همچون گلخانه و در ابعاد تجاری به خاطر اینکه زیستگاه آنها در جغرافیای کشورمان نمی باشد در محیط گلخانه نگهداری نمایید. همچنین خرید بذر سبزیجات را می توانید در مقیاس بزرگ به صورت کیلویی تهیه نمایید. قیمت بذر سبزیجات کیلویی به دلایل مختلف از قیمت بذر سبزیجات بسته بندی دروزن های کمتر و تعدادی مقرون بصرفه تر می باشد و این مهم باعث می شود که هزینه های تولید به قدری کاهش بیابد و همینطور بر روی فاکتور کیفیت هیچ گونه تاثیری از خود نگذارد.
در این زمینه فروشگاه اینترنتی بذرکو به دلیل اینکه به صورت تخصصی در زمینه بذر فعال می باشد ، پخش عمده بذر سبزیجات را در بسته بندی های مختلف که دارای تنوع زیاد می باشد تهیه نمایید.
منبع:
ویکی پدیا
دسته بندی های بذر سبزیجات: بذر ریحان – بذر گشنیز – بذر شوید – بذر جعفری – بذر ترب و تربچه – بذر اسفناج – بذر مارچوبه – بذر کلم – بذر کاهو – بذر هویج

بستن>

نمایش 1–48 از 54 نتیجه

بذر ترب و تربچه (3)

بذر ریحان (9)

بذر شوید (2)

بذر کاهو (6)

بذر کلم (7)

بذر گشنیز (1)

بذر هویج (4)