پیاز گل گلایول یا گلایل سفید (Gladiolus white)

کد محصول: A24-010
دسته بندی:

ویژگی ها:


 • گیاه گل دار بسیار زیبا و لطیف
 • رنگ سفید مظهر پاکی و روشنی
 • پیازهای کاملا سالم با شکوفه دهی عالی
 • تولید داخل هموطن ایرانی با کیفیت بسیار بالا


6000 تومان

ناموجود

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومانپیاز گل گلایول یا گلایل سفید (Gladiolus white)

نام محصول: پیاز گل گلایول یا گلایل سفید (Gladiolus white)
زنبقیان
نام های دیگر: شمشیری
توضیح مختصر: گلایول، سرده‌ای از گیاهان گلدار چندساله و از خانواده‌ی زنبق بوده که دارای کورم (ریشه‌ی گوشتالو و پیازمانند که ته آن دارای انبوهی ریشک است) می‌باشد. این سرده در آسیا، اروپای مدیترانه‌ای، جنوب آفریقا و نواحی استوایی آفریقا مشاهده می‌شود.
سرده‌ی گلایول دارای 260 گونه می‌باشد که 250 مورد از آن‌ها بومی مناطق جنوبی آفریقا هستند. حدود 10 گونه نیز بومی منطقه‌ی اوراسیا محسوب می‌شوند. گل‌های گونه‌‌های وحشی و اصلاح‌نشده، از مقادیر خیلی کوچک تا حدود 40 میلی‌متر متغیر هستند و هر خوشه نیز یک یا چند گل روی خودش دارد. گل‌های بزرگی که در بازار موجود هستند، محصول قرن‌ها پیوندزنی، انتخاب و دستکاری شدید هستند.
ساقه‌ها معمولاً انشعاب نداشته و بین 1 الی 9 عدد برگ باریک، شمشیرشکل و شیاردار طولی درست می‌کنند که داخل غلاف پیچیده شده‌اند. پایین‌ترین برگ در حد یک فروبرگ (برگ‌آغاز) می‌باشد. تیغه‌های برگ می‌توانند دارای مقطع صاف یا صلیب‌شکل ‌باشند.
خوشه‌های گل، بزرگ و یک‌طرفه بوده و گل‌های دوجنسه‌ای داشته که هریک دو برگچه در زیر گلشان دارند. کاسبرگ و گلبرگ تقریباً ظاهر مشابهی دارند. کاسبرگ فوقانی بزرگ‌تر بوده و قوسی را بالای سه پرچم گیاه ایجاد کرده است. سه کاسبرگ بیرونی باریک‌تر هستند. گلپوش نیز قیف‌مانند بوده و پرچم‌هایی به پایه‌اش متصل شده‌اند.
تخمدان این گیاه دارای 3 حفره‌ی کوچک بوده و کپسول‌های مستطیلی یا گردی که حاوی دانه‌های ترک‌خورده‌ی قهوه‌ای هستند، نیز در درون آن حفره‌ها قرار دارند. در مرکز آن‌ها یک ساختار گلوله‌مانند خاصی وجود دارد که دانه‌ی واقعی بدون پوشش نرم است. در برخی از دانه‌ها، این ویژگی با رنگ مشکی پوشانده شده است که این دانه‌ها شکوفا نمی‌شوند.
این گل دارای رنگ‌هایی متنوع از صورتی و قرمز گرفته تا بنفش روشن و سفید می‌باشد که نشان‌های رنگارنگی اعم از سفید و شیری تا نارنجی و قرمز روی گل‌ها مشاهده می‌شوند.
گونه‌های مربوط به جنوب آفریقا اصالتاً توسط زنبورهای زبان‌دراز گرده‌افشانی می‌شدند، اما تغییراتی در سیستم گرده‌افشانی گیاه اتفاق افتاده که اجازه‌ی گرده‌افشانی را به سانبرد، پروانه‌ی بید، مگس‌های زبان‌دراز و سایر گونه‌های مشابه می‌‎دهد. در مناطق معتدل اروپا، هیبریدهای گلایلی که دارای گل‌های بزرگ هستند، می‌توانند به وسیله‌ی زنبورهای کوچک و شناخته‌شده‌ای گرده‌افشانی شوند. درواقع، آن‌ها گرده‌افشان‌های خوبی نیستند، زیرا گل‌ها بزرگ بوده و جثه‌ی این زنبورها کوچک است. حشره‌ی دیگری که در این منطقه می‌تواند شهد گلایول را امتحان کند، پروانه‌ی بید است که بسیاری از گل‌های معروف باغی نظیر گل اطلسی، آهار، گل میخک و سایرین را گرده‌افشانی می‌کند.
لاروها و برخی از پولک‌بالان از گلایول به عنوان غذا استفاده می‌کنند.
هیبریدهای بسیار زیادی از گلایول وجود داشته که رنگ‌های متنوع و واریته‌های مختلف دارند. گروه‌های هیبرید اصلی با بهره‌گیری از 4 الی 5 گونه‌ی مختلف به وجود می‌آیند. آن‌ها گل‌های تزئینی زیبایی را می‌سازند.
اکثریت گونه‌های این سرده دیپلوئید بوده و 30 کروموزوم دارند، اما هیبرید گراندیفلورا تتراپلوئید بوده و 60 کرومزوم دارد. دلیل این امر به این موضوع برمی‌گردد که مولد اصلی این هیبرید، گلایول دالِنی است که خودش تتراپلوئید بوده و شامل واریته‌های متنوعی می‌شود.
منبع: wikipedia

پیاز گلایول

نحوه‌ی پرورش پیاز گل گلایول یا گلایل سفید (Gladiolus white)
گلایول یا گلایل، سرده‌ای از گیاهان گل‌دار پیازی و چندساله می‌باشد که در خانواده‌ی زنبق جای می‌گیرد. از گل گلایول معمولاً در مراسم یادبود استفاده می‌شود. همچنین از آن به عنوان نشانه‌ی شیفتگی نیز استفاده می‌شود. گیاهان گلایول جذاب بوده و در اقلیم‌های معتدل، نیمه‌مقاوم هستند. پرورش تمامی گلایول‌ها آسان بوده و رنگ‌های متنوعی دارند که بر میزان محبوبیتشان افزوده است. با مقدار اندکی تلاش، گلایولتان در ماه شهریور شکوفه زده و رنگ‌های زیبا و گل‌های قدبلندی را برای باغتان به ارمغان می‌آورد.
1- چه زمانی پیازهای گلایول را بکارید
پیازها/کورم‌های گلایول را در بهار و پس از گرم‌شدن خاک درحدفاصل ماه‌های فروردین و اردیبهشت بکارید.
2- گلایول را کجا بکارید
اگرچه گلایول آفتاب کامل را ترجیح می‌دهد، اما در سایه‌ی مقطعی نیز خوب رشد خواهد کرد. گل‌های گلایول یک خاک غنی و نرم و همچنین مقدار زیادی از آب را ترجیح می‌دهند. اگر خاک ضعیف است، مقداری کود اضافه کنید تا رشد تحریک شود.
3- چگونه پیازهای گلایول را بکارید
پیاز (کورم) گلایول را می‌توان به صورت ردیفی یا شاخه‌ای کاشت. آن‌ها می‌توانند تا حدی شلوغی را تحمل کنند، اما در صورت داشتن فضا، رشد بیشتری خواهند داشت. پیشنهاد ما این است که پیاز را در عمق 20 سانتی‌متری بکارید تا نیاز کمتری به استفاده از ستون چوبی برای سرپا نگه‌داشتن گیاه باشد. آن‌ها را به فاصله‌ی 15 سانتی‌متری از یکدیگر بکارید. اگر تعداد کمی از پیاز گلایول دارید، همه را به یک‌باره نکارید. آن‌ها را با فاصله‌ی زمانی بکارید تا دوره‌ی گل‌دادنشان اندکی با یکدیگر تفاوت پیدا کند. به روی خاک مالچ اضافه کنید تا رطوبت خاک حفظ شده و علف هرز کمتر رشد کند. گلایول به مقدار زیادی آب نیاز دارد تا گل بدهد. در خاک‌های ضعیف‌تر که خوب زه‌کشی شده‌اند، می‌بایست آب بیشتری بدهید. وقتی که گیاه کاشته شد، دیگر گلایول به مراقبت چندانی احتیاج نخواهد داشت.
4- چگونه از گلایول مراقبت کنید
اگر در منطقه‌ی معتدل زندگی می‌کنید، با استفاده از 8 سانت کمپوست، فرایند مالچ‌ریزی را با عمق زیاد انجام دهید تا عایق‌سازی نوک گیاه در اواخر پاییز انجام گیرد. در نواحی سردتر، گیاه را در منطقه‌ای محصور پرورش داده و در فصل زمستان که برگ‌ها زرد-قهوه‌ای می‌شوند، گیاه را از خاک بیرون بیاورید و کورم‌ها را جدا کنید. بگذارید چند هفته بمانند تا خشک شوند، سپس کورم‌های جدید را از موارد قدیمی جدا کرده و قدیمی‌ها را دور بریزید. کورم جدید می‌بایست در شرایط خشک و سرد (البته به دور از یخ‌‎زدگی) نگه داشته شود تا دوباره اقدام به کاشت آن صورت گیرد. می‌توانید هر چند سال، توده‌های گل را جدا کرده و بهترین کورم‌ها را برای کاشت دوباره انتخاب کنید. اگر این کار را نکنید، بچه‌کورم‌های جدید، فضای کورم‌های اصلی را گرفته و از مواد مغذی‌شان مصرف می‌کنند. در این صورت، امکان دارد شاخ‌وبرگ گیاهتان زیاد باشد، اما گلی مشاهده نکنید.   
منبع: edenbrothersوزن 350 گرم
درجه بندی کاشت

آسان

2 دیدگاه برای پیاز گل گلایول یا گلایل سفید (Gladiolus white)

 1. مشتری

  خواهشا هر چند وقت یکبار تخفیفات ویژه بزارید. آخه خیلی سایتتون جالبه

 2. مشتری

  خواهشا هر چند وقت یکبار تخفیفات ویژه بزارید. آخه خیلی سایتتون جالبه.
  لطفا برای تعداد باقیمانده پیاز گل گلایویل ایرانی سفید نیز تخفیف 50 در صدی بگذارید. با تشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.